Sayfa 58/78 İlkİlk ... 848565758596068 ... SonSon
Arama sonucu : 622 madde; 457 - 464 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    35,528
    Temettu candir, gerisi heyecandir.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Halka açık şirkete ortak olan Kurumsal Şirketler için temettü stopajı kesilmez ...(%22 Kurumlar Vergisi nihai vergidir)

Bireylerden %15 stopaj kesilir...
    Vergi iadesini de unutmayın, eğitim,bes, sağlık giderlerini mahsup edersiniz, gyo ve yo larda ayrıca stopaj yoktur, gelirin %50 si muaftır.

Şurada temettü hususunda vergi düşünecek yatırımcı bir elin parmağını geçmez. Bu nedenle, vergi temettü yatırımcılarının en profesyonellerinin konusudur, temettü101 dersinin konusu değildir.

2019 menkul sermaye iradı beyan sınırı 30.000 tl (yo gyo hariç). %8 verimde yaklaşık 250k 300k yatırım gerektirir.

https://www.gib.gov.tr/sites/default...kulsermaye.pdf

Sent from my iPhone using Tapatalk
    “The trend is your friend until the end when it bends.” - Ed Seykota

3.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Sen meseleye piyasa değeri veya defter değeri üzerinden bakıyorsun, ben kar üzerinden. Senelik 1 milyar dolar kar eden; 100 milyon $ de nakit üreten bir yapının artık 1%'ine değil de 1,1%'ne ortaksam bu benim için yeterlidir.

Piyasa değeri gibi oynak ve defter değeri değerleme yöntemine göre oldukça değişken olan kavramlarla ilgilenmem. en fazla bunların trendiyle ilgilenirim. Benim için aslolan kar ve nakit üretimidir.

İkincisi ve artık sonuncusu; kendini dünyadaki tek okumuş, soru soran, sorgulayan insanmışçasına; karşıdaki de tam tersi konumda yazdığın yazılardan gına geldi. Bu üslup devam ettiği sürece cevap vermeyeceğim.

Yukarıdaki hesabımda yanılıyor olabilirim veya ileride fikrim de değişebilir, bu da gayet doğaldır ve hakkımdır.

Herhangi bir tavsiye içermez, yatırım tavsiyesi hiç içermez.. Oldukça gereksiz bir tartışmanın son mesajı olarak görebilirsiniz.
    Uslub konusuna dikkat etmeye çalışayım çoğu zaman karşı taraf için nasıl algılandıgının farkında olmuyorum. Sanırım farklı pencerelerden baktıgımız için aynı şekilde düşünmek istemiyoruz.

Araştırmalarım ve sorgulamalarım sonucu Tamam tamam böyle söylemeyeyim.

Genellikle her yazımı genele uygun yazıyorum ki daha fazla kişi yararlansın amacı taşıyorum. O bakımdan siz yeterince sorgulayan ve araştıran biri olsanız dahi diğer okuyuculara bunu iyice yerleştirmek istiyorum ki her ne yapacaklarsa mutlaka araştırıp öğrenip öyle yapsınlar istiyorum. Yoksa siz böyle değilsiniz anlamında değil diğer yatırımcılara adapte etmeye calısıyorum bu özelliği.

Herneyse konuya dönersek Her yıl diyelim 1,000 TL üreten bir şirketin %1 den %1,1 ine ortak olmak demek aslında iyi hissetiriyor yada konuya derinlemese girmediğimizde her geçen yıl 1,000 TL den daha fazla pay alacağımız anlamına geliyor bu kötü birşey değil. Mantıken yanlış gibide görünmüyor. Bende ötekide sizde başkaları da benzer şeyi düşünüyordu zaten. Bunu düşünmekte de hiçte haksız değiliz. Tabi işin bilanco ayagına girince bu meselenin borsada işlediği durum aslında birazda ilizyonist göründüğünü farkettim.

Beni üzende bunu farketmem oldu. Ciddi derecede moralimi bozdu benim.

Nasıl düşündüysem aynısını aktarmaya calısayım sizede.
    Herşeyi 0 ladım kafamdaki temiz bir sayfa açtım.

Dedimki erhan 10,000 TL değerinde bir bakkal düşün bunun %10 unu satın al yani 1000 TL sine ortak ol dedim.

BU şirket bir yılda 1000 TL kar etsin. elde ettiği karıda dağıtsın dedim. dağıtalım abi bana 100 TL düşer 900 TL de patrona düşer. Bu 100 TL ile tekrar pay satın al dedim.

alalım %11 lik bir paya sahibim değeri 1100 TL artık.

Buraya kadar herşey normal dedim kendi kendime.

Şimdi borsada bir ortaklık değilmi aynı şeyin dijital hali peki birde burada düşünelim aynı mekanizmayı dedim.

tekrar temiz bir sayfa açıp aynı hesabı borsaya uyarlanmış şekilde yaptım.

bakkalın 10,000 TL değerinde hisse fiyatıda düz hesap 10 TL olsun %10 unu aldık 100 LOT 1000 TL si bizim. BU şirket kar elde etti 1000 TL ve dağıtıyor hisse fiyatı 9 TL ye düştü. Bize yatanda 100lot * 1 TL = 100 TL.

Bir gariplik oluşacağını farkettiniz ama yinede bitirelim bakalım belki değişiyordur ümidi taşıyorssunuz bu anda.

Pay arttıracaz demiştik arttıralım kaç lot alırız 100 TL / 9 TL fiyat = 11,1 Adet LOT alırız,

100LOT'a + 11,1 LOT ekle = 111,1 LOT eder * 9 TL fiyat =999,9 TL Düz hesap 1000 TL

Şirket değeri 9000 TL ancak bu şirketin 1000 TL sine ortağım. bu da şirketin %11,1 İne tekabul eder.

Toplam servetimizi kontrol edelim 111,1 Lot * 9 TL = 1000 TL Hoppala Dijital ortaklıkla reel ortaklık arasında farklılıklar oluştu.

Tam olarak bu nokta da biraz sakinleşelim biraz duralım. Bu noktada ben neden niçin nasıl sorularını sormaya başlıyorum.

NEDEN aynı karı elde edemedik ?

Hisse fiyatı düşürülmeseydi aynı karı elde ederdik ancak bunun mumkun olmadıgını biliyoruz. Mecbur düşürülüyor.

Biz ortak olduktan sonra temettü dağıtım tarihine kadar hisse fiyatı elde edilecek 1000 TL KAR'ı fiyatlasaydı. Hisse fiyatı 11 TL olacaktı. Bu olsaydı biz dijital ortaklıkta da reel ortaklıkla aynı karı elde edecektik. Hiçbir sapma olmayacaktı hesapta.

BU cevap doğru soruları yöneltmemize yardımcı oluyor.

Hisse fiyatı elde edilecek kar'ı fiyatlamadığı sürece aldığımız temettü işimize yarıyor mu ?

Yukarıda ki örnek'te kar temettü tarihine kadar fiyatlanmaz ise ne kadar temettü alırsak alalım çok yüksekte alsak çok düşükte alsak hiç dağıtılmasa da hiçbir kazanç servetimiz de büyüme veya gelecek için daha fazla kazanç elde edemiyoruz.

Şirket devasa oranda kar elde etse ve bunun çok büyük bir kısmını dağıtıyor olsa bile hisse fiyatına bu kar'ı yansıtmadığı sürece elde edilen kar ve bu kardan elde edilecek "KAR PAYI" Gerçekten karın payı mı oluyor ?

Madem şirketin elde ettiği kardan pay alacağım. BU pay niye kayboluyor. Servetim niye büyümüyor.

Sorularını sormamıza sebep oluyor borsada ortak oldugunuz şirketle reel de ortak oldugunuz şirket arasındaki farklı oluşturan şeyin Piyasa degeri yani hisse fiyatı oldugu ortaya çıkıyor.

O halde şirketin elde edeceği kar ve bizim bu kardan elde edeceğim pay aslında şirketin hisse fiyatlarının içinde yer alıyor diyebilirmiyiz.

Örnekle pekiştirelim 10 TL den yukarıdaki ornek bakkalı aldık hisse fiyatı 10,2 oldugun da gelecekte almayı planladıgımız 100 TL lik kar payının 20 TL sini almış oluyoruz. 10,8 e cıktıgında alacağımız kar payının 80 TL sini almış oluyoruz. 11 TL ye çıktıgın da alacağımız kar payının hepsini almış oluyoruz.

Şirket 11 TL de iken 1 Lira temettü dağıtırsa hisse fiyaı 10 TL servetimiz 1000 TL ye nakit olarakta 100 TL elde ediyoruz. Peki Aynı şeyi temettü dağıtmadan da yapabilirmiydik ????????????

Kar payımız hisse fiyatının içinde yer aldığına göre yapabiliriz. Hisse 11 TL ye çıkınca 9 Lot sattığımızda 100 Lira cebimize girer kalan lot sayısı 91 lot * 11 hisse fiyatı = 1000 TL servetimiz + 100 TL de nakitimiz yada kar payımız.

Hal böyle ise buraya kadar hem fikir olabildi isek. Temettünün ne kadar dağıtıldıgı veya bir şirketin temettü dağıtıyor olması ile dağıtmıyor olması arasında bir farkın oluşmayacağı teorisi ortaya çıkıyor.

Önemli olan aslında elde edilen karın fiyatlanıp fiyatlanmaması BU kar fiyatlanıyorsa o oranda kardan payımızı zaten portfoyumuzde goruyoruz. İlla satmak veya temettü ile almak zorunda değiliz. Fiyatlanmamışsa ne portfoyumuze yansıyor bu kar ne lot satarak nede temettü alarak hiçbir şekilde bu kardan pay alamımış oluyoruz.

Peki bunun sebebi ne olabilir. Hisse fiyatı elde edilecek karı zaten fiyatlamış olabilir. Dolayısıyla biz bir sonraki sene elde edilecek karı zaten fiyatlanmış bir biçimde hisseyi almış ve kazıklanmış oluruz bu sebeple hisse fiyatı biz aldıktan sonra zatne karı fiyatladığı için yatay gider.

TÜm bunları birleştirdiğimiz de En iyi kar payını almak istiyorsak en yüksek oranda yukarı gidebilecek hisseyi bulmamız şart.

Dolayısıyla Temettü verimi en yüksek hisseler neler sorusu yerine en yüksek oranda yukarı gidebilecek hisseler hangileri sorusunu sormak daha mantıklı.

Bunu kendimiz bulacaksak hisse fiyatını yukarı götürebilecek ve bunu kalıcı halde o fiyatta tutabilecek olan en reel değer şirketin elde edeceği KAR

Kar büyükse hisse fiyatı da buna göre büyük yukarı hareket yapmalı küçükse buna göre az yukarı gitmeli.

Peki ama bazı firmalar var 1,000,0000 TL kar ediyor bazı firmalar var 1000 TL kar elde ediyor. BU iki firmanın nasıl fiyatlanacağını nasıl ölçeceğiz.

Tabiki şirketin büyüklüğüne göre yarattığı kar'a bakmamız gerekecek.

Bunun farklı bir çok yöntemi var Piyasa değeri ile elde edilen kar'a bakabiliriz. Öz sermayesi ile elde edilen kar'a bakabiliriz. vesaire.

Benim kendimce buldugum en saglam ve en iyi yöntem öz sermayenin büyüme hızı Öz sermaye karlılığı demiyorum. Öz sermayenin büyüme hızı Neden bunu belirlediğimin sebepleri saymakla bitmez teferruata gerek yok. Sizde kendinizce istediğimiz yöntemi kediniz bulabilirsiniz.

Öz sermaye büyüme hızı gerçekten de hisse fiyatının büyüme hızını etkili mi diye 100'ü geçik hissede back test geriye dönük test gerçekleştirdim. Hakikaten orta ve uzun vadede öz sermaye ne kadar büyüyebiliyor ise hisse fiyatı da o oranda büyüdüğünü farkettim. İlk başlarda bu sırrı kendime saklamayı planlamıştım. ANcak yatırımlarım Viop algorıtmik trade ağırlıklı oldugu için kendime saklamanın bi anlamı olmadıgını ve diğerleriyle paylaşırsam belki dikkate alıp menfaat saglayanlar olur diye düşündüm.

Bana sorarsanız neden temettü ödeyen sanayi şirketleri ortak olmalıyız başlığı yerine neden öz sermayesi en hızlı büyüyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız adında bir başlık açalım berber öz sermayesini en yüksek oranda arttıran şirketleri belirleyelim beraber çalışalim sonuçları test edelim.

Şunun garantisini veririm Çünkü back testini yaptım. Eğer bu şirketleri bulup keşfederseniz. alacağınız Kar payları ve servetiniz çok daha büyük olacaktır. Telaşlanmaya gerek yok çünkü iyi haber öz sermayesini çok hızlı büyüten ve buna rağmen temettüsünüde dağıtan sürüyle şirket var.

Tam tersi öz sermayesini büyütemeyip kocaman temettüler dağıtan "aptalca" şirketler oldugunu da göreceksiniz.

2 tane uç örnek vereceğim aradaki farkı göreceksiniz.

MARDIN 2013/12 öz sermaye 242,53 MTL---------Piyasa değeri 466,57
    MARDIN 2019/12 öz sermaye 257,38 MTL---------Piyasa değeri 359,24

mardındeki adamın 2013 ten beri her sene deve gibi temettüsünü alıp lotunu arttırmasına rağmen hiçbirşey kazanamadığı konusunda hem fikirizdir diye düşünüyorum. Mardınden alınan tüm kar payları yok hükmünde. servet artmak yerine düşmüş aslında üstelik her yıl şirket ortalık % nizi arttırmanıza ve gelecek sene daha fazla kardan pay almanıza rağmen.

Aradaki % leri ölçün

ASELS 2013/12 öz sermaye 1.611,97 MTL---------Piyasa değeri 4.320,00
    ASELS 2019/12 öz sermaye 10.132,60 MTL---------Piyasa değeri 24.236,40

Sözün özü bizim almayı planladığımız kar payları, temettüler piyasa değerinin içinde yer alıyor. O halde piyasa değerini düzenli bir biçimde en çok arttıran şirket en yüksek kar payını veren şirkettir. aynı zamanda servetinizi en yüksek orana taşıyacak hissedir.

Mesela size yakın bir örnek illede temettü diyorsanız. Temettü verimi en yüksek hisseleri bulun bunların arasında öz sermayesini en yüksek oranda arttıran şirketleri bulun ve alın. Bu şirketler tam size göre temettüsünü de veriyor aynı zamanda bu temettüden gerçek kar payı alacaksınız kar payınız KAYBOLMAYACAK hemde servetiniz totalde artacaktır.

Daha ne diyebilirim bilmiyorum bundan sonrasına saygı duymaktan öteye geçemem.

TÜm okurlara teşekkürler buraya kadar okuyabildiniz ise bu konuyu gerçekten merak ettiğiniz ve önem verdiğiniz anlamına gelir eminim doğru yöntemi kendi çalışmalarınızla da doğrularsınız.

Benden bu gadar.........
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Sirket senin benim soktugum parayla beraber

.............,,,,,,,,,,(((()&&&&6666663334

calisin onemli olan gercegin ne oldugu degilmi o hakliymis bu hakliymis degil bizim meselemiz.
    Erhan kardeşim güzel hoşta çok uzun yazıyorsun yukarıda nokta virgüller koydum, sıkıldım ve okumadım, fast reading yaparken göz bebeğini fiksler ve anahtar kelime yakalarsın, sende yakalayamıyoruz çünkü argümanın aynı..... her neyse, kimse burada yatırımcı tipini sorgulamıyor. Sen kendini değer yatırımcısı olarak tanımla olur mu. Biz ise temettü yatırımcısı, kulvar farklı tr piyasasında şirketler aynı. Sen boluc alıyordun galiba şu anda bizim için tam kıvamında bil istedim.....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    35,528
    Ben Erhan'i engelleyecegim sanirim.
    Bu kadar uzun yaziyi okumak bir yana gormek ve asagi scroll etmek bile enerji israfi benim acimdan.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Temettu candir, gerisi heyecandir.
    Syg,
    Selam Dudu,

Bizim eğlencemiz de bu topik oldu, temettü de yatırımcı ikna odaları kurduk. Geçeni üniversiteye kabul ediyoruz. Bir tanesi üniversiteye girmek de istemiyor ikna odasından da çıkmıyor. ;)

Saygılar

7.  Alıntı Originally Posted by kaucuk Yazıyı Oku
    Vergi iadesini de unutmayın, eğitim,bes, sağlık giderlerini mahsup edersiniz, gyo ve yo larda ayrıca stopaj yoktur, gelirin %50 si muaftır.

Şurada temettü hususunda vergi düşünecek yatırımcı bir elin parmağını geçmez. Bu nedenle, vergi temettü yatırımcılarının en profesyonellerinin konusudur, temettü101 dersinin konusu değildir.

2019 menkul sermaye iradı beyan sınırı 30.000 tl (yo gyo hariç). %8 verimde yaklaşık 250k 300k yatırım gerektirir.

https://www.gib.gov.tr/sites/default...kulsermaye.pdf

Siz gerçek kişilerin durumunu anlatmışınız..

100 birim temettü dağıtıldığında ;

Kurumlar, 100 birimlik hisseyi piyasadan alabilir iken,

Gerçek kişiler, 85 birim alabilir konusunu vurguladım.
    Son düzenleme : british; 08-04-2019 saat: 20:33.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

8. hahahaha :D ikna odası güzelmiş.

Hani sürekli beni eleştirirken, diğer yatırımcıların sorgulamayan, okumayan, hesap kitap yapmayan, birisi gibi görüyorsun bu tavrından vazgeç diyorsunuz ya.

Kendi kendinize sorun abi bu adam bunu demekte haklı mı diye. Şu an aslında sizin yaptığınız da bu. Amacımız gerçekten konunun özünü anlamak sorgulamak hesap kitap yapmak farklı bakış açılarını görmek ise. Bu yazıyı okumamak demek ben sorgulamayan okumayan hesap kitap yapmayan birisiyim demek olmuyor mu ?

Kendi kendinize beni haklı çıkartıyorsunuz.

Eleştirirken okumuyorsunuz sorgulamıyorsunuz doğruyu bulmak ıstemıyorsunuz derken haklıymışım herhalde

Yazının uzun oldugunu bende farkettim bile bile kısaltmadım.

Çünkü sorgulayan okuyan hesap kitap yapan araştırmacı yatırımcılar kendi doğrularını bulacaktır.

Okumaya değer bulmuyor da olabilirsiniz ancak ben daha çok inanmak istemediğiniz için okumadığınızı düşüneceğim.

Sevdiğim bir söz var. Blaise Pascal'ın

İnançta inanmak isteyenler için yeterince ışık; istemeyenler için ise onları kör etmeye yetecek kadar karanlık vardır.â€

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 58/78 İlkİlk ... 848565758596068 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •