Sayfa 63/213 İlkİlk ... 1353616263646573113163 ... SonSon
Arama sonucu : 1700 madde; 497 - 504 arası.

Konu: Dowes

1.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Swaplar sadece müşterilerle yapılabilir diye bir şart yok ki? Müşteri swapları dün var olan, yarın olmasa çok da etkisi olmayacak minik bir piyasa. Onun 100 katı büyüklüğündeki Londra swap piyasası tarihin başından beri var ve hep açık.

Kaldı ki bilanço içerisindeki para birimleri illa birbirlerine çevrilerek örtüşecek diye kural da yok. Az olan parayı borç alırsınız, fazlayı piyasaya satarsınız, denge bulunur.
    Şu an daha net anladım. Hedef TL mevduatçıyı swap piyasasına bulaştırmamak. Yani şu an TL mevduatta rekabet dolayısıyla oluşan yüksek oranın diğer piyasalar ile etkileşimini minimuma indirmek. TL mevduat swaptan elektrik almasın swapta TL mevduattan misali.
    Pisi pisi etkisinden korkuyor olmalılar. Pisi pisiyi avuca koyunca eli hareket ettirince hep ileri gidiyor malum.

Aslında o zaman bence müdahale swap piyasasına değil örtülü olarak yurtiçi mevduat piyasasına yapılmış gözüküyor. Umarım büyük mudileri kızdırmazlar. Zira hepsi şu anda carry getirisi peşinde. TL de durmalarının yegane sebebi bu, hepimiz biliyoruz. Hükümet bunu vermemekle onları kızdıracağını hesaba katmıyor.

Bilgi için teşekkürler.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2. Zaten hatırlarsanız, Londra swap piyasasını isteyerek bilerek yükselten de TCMB idi. Yoksa, swapların mevduat oranına yaklaşması mekanik olarak mümkün değil.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

3.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    %10 dolar faizi veren tahvil yok? Çalık Bank filan kastetmiyorsanız tabi. Büyük bankaların eurobondları eğer sermaye-benzeri özellik taşıyorsa, bu riski telafi etmek için ek bir prim içeriyor. Genelde %7.5 civarı faizleri de... Eğer bu ek risk özelliği yoksa faizler %6.5 civarında.
    Albaraka'nın ki bir dönem %10'du. Şu an ki rakamını bilmemekle beraber benzer seviyededir diye tahmin ediyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Albaraka'nın ki bir dönem %10'du. Şu an ki rakamını bilmemekle beraber benzer seviyededir diye tahmin ediyorum.
    Olabilir ona bakmadım. Kastettiğim; en az 300 milyon dolarlık ihraçlara çıkan ilk 10 bankaya bakılmasının doğru olacağı idi. Küçüklerdeki risk primi farklı; faizi de yüksek olur.

Kurallara AYKIRIDIR.

5. Batmayacağından emin olsak %10 dolar faizi muazzam aslında. Bist'de ki son rallide Albaraka hiç yükselmedi, yerinde saydı.

%10 faizle dolar borçlanan banka nasıl kar etsin ki?

6.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Zaten hatırlarsanız, Londra swap piyasasını isteyerek bilerek yükselten de TCMB idi. Yoksa, swapların mevduat oranına yaklaşması mekanik olarak mümkün değil.
    O konuyu daha evvel sizin kanalınızla öğrenmiştim, ancak yurt içinde bankaların yaptığı swaplı mevduatın genel swap işlemine oranının bu kadar düşük olabileceğini tahmin etmiyordum. Genel olarak swaplı mevduatı bankalar vergi avantajı ve daha yüksek faiz vermek için kullandıklarını hissediyordum, ancak bunun arka planında en azından kur sigortası ve bu sigortanın tabana yayılması açısından önemli bir fayda olduğunu da düşünüyordum. Demek ki bu faydadan ziyade salt faiz enstrumanı olarak kullanılmaya başlanmış. Bu durumda da faizde zaten kontrolü kaybetmek üzere olan tcmb bu zorluğa bir zorluk daha eklenmesine tahammül edemiyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    1. Soruyu tam anlamadım. Kur takası, yani swaplar, bir para piyasası. Bu piyasada da bir verim eğrisi var. Bu verim eğrisini referans niye almasın? Referans alıp kullandığı yer tam olarak neresi? Yanlış referans mı alıyor, tek alternatif olan liborları alması mı gerekli orada?

2. Hisse senetlerini anlık neden ücretsiz heryerde göremiyorsanız o yüzden yok. Veri sağlamanın bir hizmet bedeli var... En kestirme bedava yer: https://www.investing.com/currencies...-forward-rates

3. TR'deki tüm olay "likidite primi" ve "gecelik faiz"dir. Öyle uzun vadelere gidip analiz yapılacak ülke değil. Onu sadece bono traderları yapabilir. O da hobi olarak. En likit vadeler 1-2-10 arasındaki marjlara bakmak en anlamlı tercih olur.
    Soru 1: ABD'de tahviller alınıp yapılıyor. Yada zero coupon dan türetiliyor. Bizde bu piyasa likit olmadığı için mi, terminal kur takası verilerinden getiri eğrisi oluşturuyor?
    İspanyolca geleceğin dili, sen geleceğin insanı ! ispanyolca

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    O konuyu daha evvel sizin kanalınızla öğrenmiştim, ancak yurt içinde bankaların yaptığı swaplı mevduatın genel swap işlemine oranının bu kadar düşük olabileceğini tahmin etmiyordum. Genel olarak swaplı mevduatı bankalar vergi avantajı ve daha yüksek faiz vermek için kullandıklarını hissediyordum, ancak bunun arka planında en azından kur sigortası ve bu sigortanın tabana yayılması açısından önemli bir fayda olduğunu da düşünüyordum. Demek ki bu faydadan ziyade salt faiz enstrumanı olarak kullanılmaya başlanmış. Bu durumda da faizde zaten kontrolü kaybetmek üzere olan tcmb bu zorluğa bir zorluk daha eklenmesine tahammül edemiyor.
    Bankalara bir vergi avantajı yok çünkü ek getiriyi müşterilerle paylaşıyorlar. Genel maliyeti de aynı yere geliyor. Kar/zarar etkisi de pek yok. Bu nedenlerle swap tamamen yasaklansa bile 1 yıl sonra kimsenin aklında kalmaz. Çorba tası tek; suyu mavi kaşıkla mı yoksa kırmızı kaşıkla mı içtiğiniz doyma miktarınızı etkilemez.

Kurallara AYKIRIDIR.

Sayfa 63/213 İlkİlk ... 1353616263646573113163 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •