Sayfa 76/1002 İlkİlk ... 2666747576777886126176576 ... SonSon
Arama sonucu : 8010 madde; 601 - 608 arası.

Konu: Yatırım Fonları IX

1.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    katılım hsyf'lerin durumlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? rbh geçen yılın son çeğreğindeki uçuştan sonra epey irtifa kaybediyor gibi. yılbaşından bu yana olan getirilere baktığımızda elz de bekleneni veremezken kpc ve mps ön pilana çıkıyor gibi. özellikle qinvestten daha güzel performans beklerdim ama olmuyor.
    Evet dediğiniz gibi Rbh son dönemlerde geride kaldı. Diğerleri de 3 aşağı 5 yukarı aynı sayılır performansı.

Borsamızın son dönem performansı da çok çalkantılı, çoğu hisse yoğun fon bu süreçte dağıldı. Geçen yılki getirileri 2021'de bulamayacağız gibi duruyor. Fon yöneticileride kısa vade durumu kestiremiyor diye düşünüyorum, İç ve dış piyasalardaki gelişmeler baş döndürücü, risk algısında kararsızlık var.

Yine de hisse yoğun fonlarda sabırlı olup, geçmiş performansı tatminkar/başarılı olan portföy şirketlerinin 1 yıl ve üzeri uzun periyotlarda bu fonlarını değerlendirmek gerekir.

Saygılar.

2.  Alıntı Originally Posted by Market Soul Yazıyı Oku
    Arkadaşım korkuyorum cidden.
    %1-2 eksi yazıp devam ederse kalbime iner.
    Bir 10 gün bakacam.
    Satmaktan vaz geçtim.
    sevgili dostum, bu işlere başlarken yatırımcı risk anketi gibi bir şey vardı. öncelikle onu doldurup risk profilini belirlemelisin. sonrasında da güzel bir sıtrateji oluşturmalısın. tcd ülkemizdeki en başarılı fonlardan. ancak risk seviyesi 7, yani adı değişken de olsa risk seviyesi 6 olan çoğu hisse fondan da riskli. 7, en riskli fon demek. bir de şu var ki paranızın tamamıyla mı bunu aldınız? şayet öyleyse kesinlikle hatalı. hiç bir yatırım danışmanı, tüm parayla tek bir yere yatırım yapılmasını tavsiye etmez. biraz düşerse kalbime iner dediğinizden tüm paranızla tcd aldığınızı düşündüm. umarım yanılıyorumdur. kafanızda bir sıtrateji modeli olsun diye yazıyorum, tamamen hayali bir sıtrateji yapayım. mesela yüzbin liram var ve en çok ta tcd'yi beğeniyorum. şu zor ortamda en fazla 30 bin liralık tcd alıp beklerim. oldu ki terslikler oldu ve yüzde beş veya on düşüşler oldu. duruma göre 15 20 bin liralık daha alım yapıp maliyet düşürür, düşüşlerde uğrayabileceğim zararı da en aza indiririm. bu arada da likit fonların getirilerinden yararlanırım falan. bir de trentleri iyi takip etmelisiniz. mesela geçen yılın sonunda ralli dönemi vardı. o tür durumlarda paramın yüzde 70'ine kadar hsyf alabilirim ama dönğüş emarelerinde hemen pozisyon azaltırım falan. yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir. sadece kafamda kurguladığım şahsi düşüncelerdir

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Fon en iyi yönetilen değişkenlerden, tacirler de en başarılı kurumlardan, ama söylemlerinizden anladığım kadarıyla volatilite istemiyorsunuz, risk eşiğiniz düşük. Yatırımcı profili olarak size hiç uygun bir fon olmadığını söyleyebilirim. Betası son derece yüksek, en agresif değişken fondur. Taşısanız bile , daha stabil fonlarla sepet yapmanızda yarar olabilir.
    Taraftar tarzında ( hisse forumlarında gördüğümüz tarzda tiplerin) fon anlatanlara itibar etmemenizde yarar var. Önce ne kadar eksi artıya katlanabilirim diye karar verip , portföy oluşturmalısınız. Hisse gibi değildir yatırım fonları.
     Alıntı Originally Posted by Fuat Soylu Yazıyı Oku
    siz yarın görün tcd’yi
    Çok sağ olun. Sizlerden çok şey öğreniyorum.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

4.  Alıntı Originally Posted by Market Soul Yazıyı Oku
    Arkadaşım korkuyorum cidden.
    %1-2 eksi yazıp devam ederse kalbime iner.
    Bir 10 gün bakacam.
    Satmaktan vaz geçtim.
    hocam dedigim gibi bu tur fonlar size uygun degil madam ki asagi gibi baksaniz o zaman farkli:

Son 1 Yıl Getirisi
    %224,929244
    Canlar gider heyyyy

5.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    23 mart salı günü, tkf alım emri verdim...o gün çok işlemim oldu,çok yoğundum...ertesi gün bakınca tkf yerine portföyde TYH(TEB PORTPÖY HİSSE YOĞUN)olduğunu gördüm...hesabı filan kontrol ettim...acaba altalta mı yazılı,hani tıklarken oldu filan diye,alakasız yerlerde her ikiside...hesapta yokken tyh sahibi oldum...zarar etmedim ama nasıl oldu bilemedim?

bu tarz işlemi olan oldu mu?
    Benim bankam da kurumları seçtikten sonra fonları sıralıyor ancak benim de TCD almaya çalışırken TKF almışlığım vardır. Uygulamanın daha kullanıcı dostu olması ile ilgili geri bildirimde bulunmuştum ama geliştirme çalışmamız var gibi genel geçer bir cevap vermişlerdi.

6. Selamlar, buradaki tecrübeli arkadaşlardan çok şey öğreniyorum, öncelikle bu zamana kadar ki paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

Toplu parayla bir fon porföyü oluşturmaya çalışıyorum, öncelikle riske göre 3 gruba ayırıyorum, sonra da o grupta sermayeyi de bu şekilde paylaştırıyorum, ne dersiniz, çıkarmamı, değiştirmemi ya da ağırlık azaltmamı tavsiye ettiğiniz fon var mı?

Sermaye (%100)

Düşük risk (%45)
    PPZ (%65)
    EIL (%20)
    FIL (%15)

Orta risk (%35)
    KUB (%45)
    TLE (%30)
    GBG (%10)
    TFF (%10)
    OPB (%5)

Yüksek risk (%20)
    OPH (%35)
    NNF (%30)
    TKF (%20)
    TCD (%10)
    AFS (%5)

7. İkiside 3 gundur dususte
    Ppz ye cok giris oldu doydu herhalde
     Alıntı Originally Posted by ardakoca Yazıyı Oku
    PPZ ve FIL'deki bugünkü düşüşün sebebi nedir ?
    M2007J20CG cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    azimut ppz Fon Toplam Değer (TL) 1.809.394.573,53 bugün tefaşda yazdığına göre. bakalım yarın ne olacak ne kadar para girişi oldu bugün.
    bugünkü tefaş verileri :

Toplam Değer (TL)

1.877.232.857

68 milyon tl giriş olmuş 1 günde.

Sayfa 76/1002 İlkİlk ... 2666747576777886126176576 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz