En son geçen sene ata lira aldığımda o günkü ons fiyatı 1288 dolar iken benim ata lira'nın maliyeti ons/$ cinsinden $1333 imiş. (ata lira'yı içindeki saf altın üzerinden hesapladım. 6.61gram %100 saf altın olduğunu var sayıyorum bir tanesinin içinde)
Şimdi aynı bugünkü ons altın fiyatları (1175usd) üzerinden yaptığım zaman ata liranın maliyeti 1283-1290 dolar gibi çıkıyor.
Referans altığım fiyat linkteki fiyat:
https://www.gramaltin.com/Cumhuriyet...-Grmdrp05.html
1601TL/5,87=272dolar 1 atalira.
272/6,61=$41,26 Ata lira'daki 1 gram altının dolar cinsinden fiyatı.
41,26*31,1=$1283 bize ons/dolar cinsinden maliyeti.
Bankaların dolara uyguladığı makas olayı altında da mevcut. 10gramlık külçe üzerinden yapılan fiyat da birebir aynı çıkıyor. $100 premium var ons başına.
Uzun vadeli düşünen bunları sallamaz tabi, bilgi bermek için şeyettim.
Yer İmleri