Sayfa 94/930 İlkİlk ... 44849293949596104144194594 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 745 - 752 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,312
     Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    60 yasindan sonra hata yapmamak lazim Hocam.

Zaten 60'a kadar yeteri kadar anamiz agladi..
    Benim iki senem kaldi o zaman.
    Bu iki senede insallah Tuprs ve Hekts'dan sermayeyi ikiye katlar sonra hepsini Isyat'a gomerim.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by ozanz Yazıyı Oku
    Merhaba sayin Ctugrul,
    Gecenlerde ben de bu konuda bahsetmistim birseyler, su an eurobond ve VOB shortlari icin ceyreklik bilancolari kullanarak birseyler hazirladim. Eksikleri olabilir, onlari da yorumlar tamamlariz.
    Saygilar / Ozan

Ek 8628
    Merhaba Sayın Ozanz,
    Çeyrekleri ve güncel durumu çok isabetli analiz etmişsiniz.

Dolar yukarı doğru harekete başladı. 3.çeyreğin tamamlanmasına 10 günümüz var 10 günde biraz gergin gelişmelere sahne olacak özellikle içerde. Dün FED bazlı açıklamlar Şahin etkisi bırakınca dolar hemen kendini 3,5 üzerine salıverdi. Bakalım bu ay ve 3. çeyrek nasıl kapanacak?

Beklentim yılı 3,75 - 3,85 aralığında özellikle 3,85 civarında kapaması. Bu rakamlar kar üzerinde etki bırakacak.

Teşekkürler çalışma için.

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by ozanz Yazıyı Oku
    Merhaba sayin Ctugrul,
    Gecenlerde ben de bu konuda bahsetmistim birseyler, su an eurobond ve VOB shortlari icin ceyreklik bilancolari kullanarak birseyler hazirladim. Eksikleri olabilir, onlari da yorumlar tamamlariz.
    Saygilar / Ozan

Ek 8628
    Ozan bey işin özü dolar düştükçe kar artıyor. doğru mu anlamışım?

4.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    Ozan bey işin özü dolar düştükçe kar artıyor. doğru mu anlamışım?
    Cift yonlu planlamislar, dolar & Euro cikarken de Eurobond'lardan kazaniyor.

5. Serkan Bey merhabalar,

Aslinda biraz daha durum farkli gibi. Soyle ki, dovizdeki artis veya azalis birebir ayni sekilde fiyatlara yansimiyor.

Vadeli islem kontratlarinda Aralik vade dolar/try kontrat fiyatinin ne oldugu bizim icin daha onemli. Vadeye yaklastikca ya da insanlarin risk algilarina gore bunun fiyatlamasi farkli olacaktir. Ve su ana kadar gorunen o ki korunma olarak aldiklari VOB satis kontratlari esas poziszondan daha fazla getiri sagladi. Arti su an piyasa fiyatlamayi ilgili kontratta 3,60 civarindan yapiyor. Bildigim kadari ile satis maliyeti 4.10 civarindaydi.

Eurobond tarafi ise daha cetrefilli. Orada urunun kendi faiz getirisi oldugu gibi kur degisimlerinin de bizim yatirim ortakligi portfoy degeri uzerinde etkisi var. Yatirim ortakliginin toplam portfoyunun nerdeyse yarisi eurobond. Dolayisi ile buradaki fiyatlamalar daha cok bizi etkileyecek. Sadece kur etkisini dikkate aldiginizda ben kendimce bir hesap yaptim 15.09 ve 21.09 arasi %2.24 luk kur artisi toplam portfoyde 2.4 trilyon gelir artisi saglayacak ( bu benim tahminim). Bu da kabataslak 1.49 kurus gibi bir brut fark demek paybasina. Ote yandan anladigim kadari ile bu kagitlar likit degil ve global ve yerel ekonomi kosullari / ulke riski vb. kosullar da fiyatlamayi derinden etkiliyor.

Ekte ufak bir calismam var buda size bir fikir verebilir.

Ote yandan yatirim ortakligi olarak uzman portfoy yonetim hizmetini aldigimiz Is Yatirim dolardaki mevcutu dip fiyatlar olarak gorup vob kontratlarini satis yapar kari realize eder mi acaba ben esas onun derdindeyim ve haftalik bultenlerde hep o kontratlari kontrol ediyorum

isyateurobond.jpg

6.  Alıntı Originally Posted by ozanz Yazıyı Oku
    Serkan Bey merhabalar,

Aslinda biraz daha durum farkli gibi. Soyle ki, dovizdeki artis veya azalis birebir ayni sekilde fiyatlara yansimiyor.

Vadeli islem kontratlarinda Aralik vade dolar/try kontrat fiyatinin ne oldugu bizim icin daha onemli. Vadeye yaklastikca ya da insanlarin risk algilarina gore bunun fiyatlamasi farkli olacaktir. Ve su ana kadar gorunen o ki korunma olarak aldiklari VOB satis kontratlari esas poziszondan daha fazla getiri sagladi. Arti su an piyasa fiyatlamayi ilgili kontratta 3,60 civarindan yapiyor. Bildigim kadari ile satis maliyeti 4.10 civarindaydi.

Eurobond tarafi ise daha cetrefilli. Orada urunun kendi faiz getirisi oldugu gibi kur degisimlerinin de bizim yatirim ortakligi portfoy degeri uzerinde etkisi var. Yatirim ortakliginin toplam portfoyunun nerdeyse yarisi eurobond. Dolayisi ile buradaki fiyatlamalar daha cok bizi etkileyecek. Sadece kur etkisini dikkate aldiginizda ben kendimce bir hesap yaptim 15.09 ve 21.09 arasi %2.24 luk kur artisi toplam portfoyde 2.4 trilyon gelir artisi saglayacak ( bu benim tahminim). Bu da kabataslak 1.49 kurus gibi bir brut fark demek paybasina. Ote yandan anladigim kadari ile bu kagitlar likit degil ve global ve yerel ekonomi kosullari / ulke riski vb. kosullar da fiyatlamayi derinden etkiliyor.

Ekte ufak bir calismam var buda size bir fikir verebilir.

Ote yandan yatirim ortakligi olarak uzman portfoy yonetim hizmetini aldigimiz Is Yatirim dolardaki mevcutu dip fiyatlar olarak gorup vob kontratlarini satis yapar kari realize eder mi acaba ben esas onun derdindeyim ve haftalik bultenlerde hep o kontratlari kontrol ediyorum

isyateurobond.jpg
    Ozan Bey, paylaşımınız için teşekkürler.
    Anladığım kadarıyla portföy değerini nelerin etkileyebileceğini basit şekilde yazmaya çalışacağım. yanlışım varsa düzeltin lütfen.
    15 Eylül raporuna göre;
    1- Portföyün %46.5 amerikan doları EUROBOND. Miktar büyük dolar artarsa pozitif etkiler ama tek faktör dolar değil, faiz oranları da etkiliyor. faizler yükselirse negatif etkiler. vadeler 2-3 yıl arası ve kısa vade olarak tanımlayabileceğimizden, faiz değişiminin etkisi düşük kalacaktır.
    2- Portföyde bulunan EUROBOND USD riskini düşürmek için ters kolerasyonlu aralık vadeli USD/TL türev işlemi yapılmış. miktar olarak 28523 + 2325 adet gözüküyor. ama bunun değeri nedir çözemedim. mantık olarak EUROBOND değeri olan 29.950.000 USD değerine eşit bir miktardır. VOB satış fiyatı aşağı yukarı USD kuru + (Vade sonuna kadar oluşan TL faiz - USD faiz) şeklinde oluşur. EURO etkisi hiç yok.
    3- Bu haliyle portföy kurdan fazla etkilenmez sadece EUROBOND getirisi ile sabit artış olur.
    4- Portföyde bulunan %30 finansman bonosu değerleri TL faizlerden etkileniyor. Faizlerin yükselmesi fiyatın düşmesine sebep olur. Bu hafta faizler yükseldiğinden değer kaybı olacaktır.

Özet olarak pazartesi açıklanacak raporda portföy değeri bir önceki rapora göre düşebilir. bunu sebebi faizlerin yükselmesidir. Hiç zannetmiyorum ama türev işlemi kapatılmışsa kur farkından gelir gelecektir.
    bol kazançlar

KAP : Borsa İstanbul A.Ş. Duyurusu

VOLATİLİTE BAZLI TEDBİR SİSTEMİ (VBTS)

Sermaye Piyasası Kurulunun ilgili kararları uyarınca, Borsamız Pay Piyasasında işlem gören pay senetlerinde, işlemlerin adil ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunmaları amacıyla bir tedbir sistemi geliştirilmiştir.

25/09/2017 tarihinden itibaren uygulanacak tedbir sistemi kapsamında; gerekli koşulların oluşması halinde ilgili pay senedinde 15 gün süreyle birinci tedbir olan "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı" tedbiri, birinci tedbir uygulanan pay senetlerinde volatilitenin devam etmesi durumunda ise 15 gün süreyle ikinci tedbir olan "Brüt Takas" tedbiri uygulanacaktır.
    "Brüt Takas" tedbirinin getirilmesi durumunda, birinci tedbir olan "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı" tedbiri de "Brüt Takas" tedbirinin geçerli olduğu süre zarfında uygulanmaya devam edilecektir.

Tedbir alınmasını gerektiren koşulların oluşması durumunda; tedbir uygulanacak pay senedi ve tedbirin başlangıç tarihi ile tedbir süresi, ilgili tarihte piyasa kapandıktan sonra Borsamız tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurulacaktır.

**ÖNEMLİ

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

8. Serkan Bey merhaba,
    Dort madde ile ilgili yorumlarinizda cok haklisiniz. Ben sadece 2. madde icin biraz daha ekleme yaptim.
    Saygilar, bol kazanclar.

Su an portfoyde bulunan kontratlarin degeri 116.554.861 TRY Gecen haftaya gore 1.4 milyon TRY artis var. (kisa pozisyonlar oldugu icin bize kotu tabi.) Kontratlarin toplam tutari 15.09 tarihli 106.834.782 tutarindaki Eurobond portfoyunu kapsiyor. Kagitlarin kendi getirisi ve fiyat degisimlerini dikkate almadan sadece kur degisimi ile yola ciksak (3.4322 --->3.4862) %1.573 luk artis ile eurobond portfoyu 108.512.088 oluyor ki aradaki fark 1,677,306 gibi bir sey.

Portfoy degerinde ise ben artis olur dusuncesindeyim ama oturup detay bir hesaplama yapmadim

Notlar:
    a- kullandigim linkler:
    https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...alar/viop.aspx
    http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/201709/22092017.xml
    http://www.boerse-berlin.com/index.p...n=XS1111101314
    http://markets.businessinsider.com/b...0-XS1111101314
    http://en.boerse-frankfurt.de/bonds/...#Price_History

b- eurobond fiyatlarinda hicbir sekilde is yatirim ile ayni degilim. Gordugum kadari ile bondlar birden fazla piyasada islem goruyor ama bana gore kaynaklar arasinda ve kullanilan arasinda yorumlayamadigim bariz farkliliklar var. Fiyatin belirlenmesi ile ilgili fikir sahibi olan bana da yardim ederse cok sevinirim.

c- vob doviz kontratlarinda toplam tutari bulurken ( Adet* Fiyat *1000 ) endeks kontratlarinda ise (Adet * Fiyat *100 ) olarak gittim.

Sayfa 94/930 İlkİlk ... 44849293949596104144194594 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •