Sayfa 98/1312 İlkİlk ... 4888969798991001081481985981098 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 777 - 784 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    İmar barışı bence apartman içi bir uyumsuzluğun göstergesi olarak görülmemeli.

Mesela bana göre imar barışı boş iş. Atıyorum 10 daireden 9'u üstüme yürüse yine o işe yaramaz kağıda para vermem.

Ha apartmanın kapısı kırılmışsa, kimse ortak para toplayıp yaptırmıyorsa, o ciddi bir göstergedir işte.
    Bunu anlamanın en güzel yolu yöneticiye aidatların ödenip ödenmediğini sormak.
    3 kuruş aidatı ödemeyen adamdan her sürprizi beklerim.
    Neden imar barışına sıcak bakmadınız?

Devletin para toplamak için yapmış olduğu bir uygulama olduğunda haklısınız. Fayda ve maliyet açısından değerlendirirseniz sevinirim.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Neden imar barışına sıcak bakmadınız?

Devletin para toplamak için yapmış olduğu bir uygulama olduğunda haklısınız. Fayda ve maliyet açısından değerlendirirseniz sevinirim.
    Faydası sıfır olan bir şeyin fayda/maliyet oranını düşünmek mantıksız olur.

Fazla kolay ve fazla ciddiyetsiz bir şekilde verildi.
    Ölçmek biçmek yok, kural kaide yok, kriter yok. Tamamen vatandaşın beyanına dayalı.
    Vatandaş ahırı apartman olarak beyan etse apartman yazacaklar. ama belgenin üzerinde de topu vatandaşa atmışlar "kişinin beyanına göre düzenlenmiştir" diye.

Bu şekilde bir resmi belge olamaz.

Normalde tapulu yerinizin her köşesi santim santim ölçülür.
    Bir inşaat yapmaya kalksanız kılı kırk yararlar. İskan almaya çalışırsınız gelip çatı açınızı ve yüksekliğini santim santim ölçerler. Arka bahçenizden, bina giriş merdiveninize kadar her yere bakarlar.
    İskanı elinize alınca da iş bitmez. Her şeyi kırk kere kontrol edilip onaylanmış iskanlı binanıza, kat mülkiyeti çıkartmaya kalktığınızda tekrar bin dereden su getirtirler.

Yapı kayıt belgesi ise şaka gibi. Ne ölçmek var ne bişe.
    Buyur amca neyin var söyle. 85 m2 üç katlı evim var evladım. Tamam yaz amcaya üç katlı ev. Evet sıradaki gelsin.

Bir film izlemiştim.
    İşi yıllar önce bırakmış tecrübeli bir askerin, özel ve çok tehlikeli bir operasyonda görev almasını istiyorlar.
    Asker soruyor "karşılığında ne vereceksiniz?"
    Diyorlar ki "ne istersen veririz"
    Asker teklifin sınırsızlığından kıllanıyor ve diyor ki "sağ dönmeyeceğim değil mi?"

Yani bir teklif mantık sınırlarını aşacak kadar cazipse, o teklif aslında size hiç bir şey sunmuyordur.

https://www.birgun.net/haber/once-ya...iktilar-232667
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku

Ölçmek biçmek yok, kural kaide yok, kriter yok. Tamamen vatandaşın beyanına dayalı.
    Vatandaş ahırı apartman olarak beyan etse apartman yazacaklar. ama belgenin üzerinde de topu vatandaşa atmışlar "kişinin beyanına göre düzenlenmiştir" diye.

Bir inşaat yapmaya kalksanız kılı kırk yararlar. İskan almaya çalışırsınız gelip çatı açınızı ve yüksekliğini santim santim ölçerler. Arka bahçenizden, bina giriş merdiveninize kadar her yere bakarlar.
    İskanı elinize alınca da iş bitmez. Her şeyi kırk kere kontrol edilip onaylanmış iskanlı binanıza, kat mülkiyeti çıkartmaya kalktığınızda tekrar bin dereden su getirtirler.

Buyur amca neyin var söyle. 85 m2 üç katlı evim var evladım. Tamam yaz amcaya üç katlı ev. Evet sıradaki gelsin.

Bir film izlemiştim.
    İşi yıllar önce bırakmış tecrübeli bir askerin, özel ve çok tehlikeli bir operasyonda görev almasını istiyorlar.
    Asker teklifin sınırsızlığından kıllanıyor ve diyor ki "sağ dönmeyeceğim değil mi?"

Yani bir teklif mantık sınırlarını aşacak kadar cazipse, o teklif aslında size hiç bir şey sunmuyordur.

Yanılmıyorsam beyan, gerçekle çelişirse belge iptal. Hatta eski uydu fotoğrafları ile karşılaştırma imkanı var diye biliyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4. Üstadım, kat irtifaklı yada hisse tapulu bir çok mülk imar bakışından yararlandı.
    Bildiğim kadarıyla daire başı 5-6bin lira gibi fiyata kat mülkiyetli tapuya sahip olundu.
    Binaların sağlamlık durumuna hiç etki etmedi ancak mal sahipleri için faydalı olduğunu düşünüyorum.
    En azından bağımsız tapuya sahip olarak, mal sahiplerine ciddi faydası oldu.
    En basiti bir konutun hisse tapulu ile kat mülkiyetli hali arasındaki satış fiyatı farkı ortalama %30 vardır. Satış zorluğu da cabası.
    Ben kendi adıma hisse tapulu yer almam.
    Hatta belediyede sıra da değilse eski binalarda(1yaş üstü) kat irtifaklı da almam.
    Bu 2 tapu cinsi hem alırken hem satarken ciddi soru işaretleri doğuruyor.
    Hatta benim düşünceme göre kat müşkiyetli tapu olmayan konutların tapu dairesinde alış ve satışı da olmamalı
    Eğer bu durum olursa birçok mağduriyetinde önüne geçilmiş olur(bunun için milat bir tarih belirlenir 2022 gibi)

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku

Bir film izlemiştim.

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Üstadım, kat irtifaklı yada hisse tapulu bir çok mülk imar bakışından yararlandı.
    Bildiğim kadarıyla daire başı 5-6bin lira gibi fiyata kat mülkiyetli tapuya sahip olundu.
    Binaların sağlamlık durumuna hiç etki etmedi ancak mal sahipleri için faydalı olduğunu düşünüyorum.
    En azından bağımsız tapuya sahip olarak, mal sahiplerine ciddi faydası oldu.
    En basiti bir konutun hisse tapulu ile kat mülkiyetli hali arasındaki satış fiyatı farkı ortalama %30 vardır. Satış zorluğu da cabası.
    Ben kendi adıma hisse tapulu yer almam.
    Hatta belediyede sıra da değilse eski binalarda(1yaş üstü) kat irtifaklı da almam.
    Bu 2 tapu cinsi hem alırken hem satarken ciddi soru işaretleri doğuruyor.
    Hatta benim düşünceme göre kat müşkiyetli tapu olmayan konutların tapu dairesinde alış ve satışı da olmamalı
    Eğer bu durum olursa birçok mağduriyetinde önüne geçilmiş olur(bunun için milat bir tarih belirlenir 2022 gibi)
    Çok doğru tesbitler yapmışsınız.
    Ancak bu konuda yillardan beri hiç bir duzenleme yok.
    Olaya birde hukuk yönünden bakalim.
    Bugün adalet bakanliginin elindeki yillardan beri süren davalarin konularini inceledigimiz zaman, bir çok nedeni bu konulara dayanmaktadir.
    Adaleti boş yere meşgul etmektedir.
    Oysa alinabilecek basit ve kati tedbirlerle bu olumsuzlukların önüne fevkalade geçilebileceğini düşünüyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Üstadım, kat irtifaklı yada hisse tapulu bir çok mülk imar bakışından yararlandı.
    Bu kısmı gözümle görmeden inanmam zor.
    Çünkü sonuçta arsaya gelişigüzel yapılmış "apartkondu" evleri olanların eline "kat mülkiyet tapusu" veriliyor olsaydı "yapı kayıt belgesi" diye bir şey olmazdı mantıken.

Yani bireysel başvuru ile başlayıp kat mülkiyet tapusuyla biten bir süreç ise bu,
    O zaman bu süreçte "yapı kayıt belgesi" denen şeyin ne manası var diye düşünüyorum. Taşlar yerine oturmuyor.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

7.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Bu kısmı gözümle görmeden inanmam zor.
    Çünkü sonuçta arsaya gelişigüzel yapılmış "apartkondu" evleri olanların eline "kat mülkiyet tapusu" veriliyor olsaydı "yapı kayıt belgesi" diye bir şey olmazdı mantıken.

Yani bireysel başvuru ile başlayıp kat mülkiyet tapusuyla biten bir süreç ise bu,
    O zaman bu süreçte "yapı kayıt belgesi" denen şeyin ne manası var diye düşünüyorum. Taşlar yerine oturmuyor.
    Diyelim 5 katlı binanız var, 3 kat imarı var. Bu binayı yıktığınızda, yerine sadece 3 katlı yapı yapabilirsiniz. Imar barışını size 5 katlı yapma izni tanımıyor. Imar barışının tek faydası bankalar kredi cekme imkanı tanıyor.

8. istanbul silivri'de kiptaş 3 yapildi .bu sebeple arz biraz fazla kiralik icin 2.+1 sifir evleri 1.000 tl istiyorlar.satiş fiyatï 330 -380 bin tl arasi .nlo evler kiptasta ilk 200 bin tl ile satisa sunulmustur.1.000 tl isteyen herhalde ona gore hesap yapiyor.yoksa 0 km evi 1.000 tl ye kiraya vermek ..bilemedim.... 1 kira vergiye 1 kira bakim icin ayirdin mi 800 liraya gelir.800 liraya bırak lokantada yol kenarinda durumcude 5 iştahlı kışi zor doyar.burada herkes almis evleri 3-4 sene once sonra gelmis 0.64 kredi evler cikmis 2 katina ev de ev .yatirimda yatirim da...ben 2008 de ev aldim 120 bin dolara.... o zaman tl bazinda 170. bin tl idi...yap hesabi 1.200 ortalama kiradan 150 bin kira alsan + ev 600 bin yapsa ..750 bin ...( bankada hic ellemesen 650 bin olmustu ) 120 bin dolar yapiyor 900.000 tl arti faizini koy 1 milyon her halukarda...bitmedi aysebergin gorunen yuzu bu..... ev oldu 13 senelik kiraci geliyor burun surtuyor evin surasi burasi boyle diye ..eve 2 3 kiraci girip cikarsa 7 sene sonra ev olacak cop .tabi temelinde 1 000 kg altin cikarsa degerlenir .forumdaki arkadasin 1 milyonluk evi 6 ayda 3 milyon olmus ya onun gibi ..

Sayfa 98/1312 İlkİlk ... 4888969798991001081481985981098 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •