Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 627/1002 İlkİlk ... 127527577617625626627628629637677727 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,009 - 5,016 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by fan Yazıyı Oku
    Şu dönemde döviz bozup konut alan arkadaşları 1 yıl içinde konuya bekliyorum....
    bunun bir de araba versiyonu var
    men dakka dukka

2. Arkadaş doğru demiş portföy çeşitliliği arsa ev altın dükkan döviz borsa nakit baktınız para çok sıradan 2. ye turlayin..şu an ne ucuzsa onda birikimi yönlendirin..

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    Valla siz ticaretin içindesiniz,benden daha iyi bilirsiniz,bugün büfe işleten bir arkadaşımın yanına gittim,laf lafı açtı;geçici işlerde çalışan bir müşterisi gelmiş ''abi x bankasından krediye başvurdum 7 bin tl çıktı,babama da 25 bin tl vermişler bir şeyler yapacağım o parayla demiş,bizim arkadaş bunun durumunu bildiği için;kardeş nasıl ödeyeceksin o parayı diye sormuş? cevap:ödemeyeceğim abi deyip sırıtmış eleman...

Sözün özü;bir tarafta küçücük borcu için uykusuz kalan insanlar öteki tarafta devlet bankasından kredi alırken ödememeyi düşünen küçüklü büyüklü sahtekarlar,düşünün bu adam sizin alacağınız evde kiracı tüm kanunlar yanınızda olsa ne olur,adamın niyeti bozuksa....
    bir sey merak ettim simdi bu adama ileride miras kalirsa bankalar 10 sene sonra olsa bile el koyabiliyormu?

Yoksa zaman asimi diye bir sey mi var?

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by kxsr Yazıyı Oku
    bunun bir de araba versiyonu var
    Yalniz arabada soyle bir durum var. Dovize belinden bagli. Dolardaki her kurus artis arabayi artiriyor

Dolarin dusmeyecegini varsayiyorsaniz araba almak bugun bile aptallik degil.

Ama evde oyle degil. Dolar artti diye aninda cimento demire zam gelmiyor. Illaki geliyor ama hemen degil.

Belkide yanlis dusunuyorum bilmiyorum

5.  Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Üç dört yıldır beklemedeydim. Dibi bulmak imkansız. Dövizimi bozup alım yaptım. Uzun vade düşündüğüm için prim vs hedeflemiyorum. Merkezi yerde fiyatının uygun olduğunu düşündüğüm bir 2+1 aldım.

Uzun yıllardır burada tavsiye ettiğim planı uyguladım. Parayı dövizde tut, birikim yapabildiğinde döviz al. Develüasyon ve benzeri hareketlerde uygun fiyatlı yeri borçlanmadan al. Evet aslında hiç konuta yatırım yapılacak gibi bir konjonktür yok. Kazanç yada kayıp 10 sene sonra belli olacak.
    Hedefim şu an yatırdığım parayı max. 13-14 senede kiradan geri almak. Birazda nakit yönetimi yordu diyebilirim.
     Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Pandemi öncesi üstteki mesajı ve kendi uyguladığım stratejiyi paylaşarak, yaptığım alımdan bahsetmiştim.
    Evin eski sahibi 45 gün sonra evi boşalttı ( 10 günde çıkarım diye söz vermişti, ama anlaşıldıki çıkmaya pek niyeti yokmuş, suistimal etmek istedi ama mesele çözüldü) Pandemi sürecinde bu evin tadilatı ile ilgilendim ve bitirdim. Kiracı ile kontrat yapıldı.

Finansal durum şu şekilde; evi, Euro bozup almıştım. Aynı miktar Euro şu an 50.000 TL daha fazla ediyor.
    Alım bedeli, komisyon, vergi, tadilat masrafını toplayıp, kiraya verdiğim rakama bölersem, çarpan 148. (bir iki hafta beklesem çarpanı düşürebilirdim ama hiç boş tutmak istemedim. Euro bozduğum için ettiğim zararı hesap edersem çarpan 168. Ev şehir merkezinde 40 yaşında bir binada. Toplu taşıma, AVM,metro vs çok yakın.

Kar- zarar konuşmak için erken, sadece bir yatırım örneği olarak durumunu güncelliyorum.
     Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Yatırımınız hayırlı olsun.

Hesaplamanızı EUR bazında takip etmek nispeten daha kolay olacaktır.

Şu an yatırdığım parayı max. 13-14 senede kiradan geri almayı hedefliyordunuz.

Peki Euro olarak kalsaydı yatırdığınız parayı kaç yılda geri alırdınız hiç o konuda bir hesap yapmış mıydını?
    EUR bazında alım maliyeti ve kira bedeli alabilirsek seviniriz...
     Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Benim ortalama hesaplamalarima gore (toplam vergi ve tadilat 55bin civari aldim)
    45bin euro baglayip suan 305 euro gibi bir kira aliyor olabilir.

Konut olarak bakarsak cok iyi bir hamle olmuş denebilir.
    Euro olarak bakarsak bilemem.
    Borsa da 80 90 bin arasindan 3 5 kagida baglanmadigi icin büyuk zararda.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yatırımların çeşitlendirilmesi konusunda haklısınız.

55.000 EUR ile yatırım ile 305 Euro gelir elde edeceksiniz.
    Bu şekilde bir hesap ile karşı taraf riski ve kur riski olmadığı dönemde 15 yıl sonra geri dönecek.
    Uzun vadeli sabit getirili bir euro yatırımı yapsaydınız bu yatırım Türkiye bonolarında 20 - 25, Meksika bonolarında 17 yılda dönecekti. Tabii burada karşı taraf riski var. Bu yatırım hesaplandığı gibi giderse size yaklaşık 2-10 yıl kazandıracak. Kaynak.

Umarım kur ve karşı taraf riski ile karşı karşıya kalmazsınız.
    Tekrar hayırlı olsun.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Yatırımların çeşitlendirilmesi konusunda haklısınız.

55.000 EUR ile yatırım ile 305 Euro gelir elde edeceksiniz.
    Bu şekilde bir hesap ile karşı taraf riski ve kur riski olmadığı dönemde 15 yıl sonra geri dönecek.
    Uzun vadeli sabit getirili bir euro yatırımı yapsaydınız bu yatırım Türkiye bonolarında 20 - 25, Meksika bonolarında 17 yılda dönecekti. Tabii burada karşı taraf riski var. Bu yatırım hesaplandığı gibi giderse size yaklaşık 2-10 yıl kazandıracak. Kaynak.

Umarım kur ve karşı taraf riski ile karşı karşıya kalmazsınız.
    Tekrar hayırlı olsun.
    Ortada kur riski diye bişey yok. Kur artarsa ev fiyatları da aynı oranda artar. Son 5 yılda döviz bazında ev fiyatlarının erimesinin sebebi fütursuzca yapılan konut arzıydı. Istanbulda şuan bildiğim kadarıyla 200 bin satılmamış konut var.

Fikirtepeyi 50 bin konut yapacaklardı, kadıköy emsal artı vs..

Arz cok talep aynı..Doğal olarak ev fiyatları dolar bazında çakıldı.

Bundan sonra secimi kazanmak için tekrar bu hamleyi yapar mı hükümet bilmiyorum (inşaat=iş=oy)

Bankaların uzun süredir inşaata kredi vermediğini biliyorum. Ins bu yolda ilerlerler.

Özetle ortada kur riski yok, arz patlaması riski var.

7. Kur riskini tanımlamam gerekirse bir yatırım esnasında elde edilen gelirlerin yatırımın takip edildiği para birimi cinsinden farklı olmasıdır. Nakit akımının para birimi ile takip edilen para birimi arasındaki fark gibi düşünebiliriz.

Örneğin yatırımımızı fonksiyonel para birimi cinsi olarak Güney Afrika Rand'ı takip ederek gelirlerimiz de İngiliz Pound'u olursa burada ZAR/GBP paritesindeki değişim kadar kur riski vardır.

Bu risk getiride sağlar götürü de
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,931
     Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    bir sey merak ettim simdi bu adama ileride miras kalirsa bankalar 10 sene sonra olsa bile el koyabiliyormu?

Yoksa zaman asimi diye bir sey mi var?
    Bankalar 2-3 yıl içinde alamazsa, alacaklarını ufak bir meblağ karşılığı Varlık Yönetim Şirketlerine satıyor. Onlar da her şeyi yapıyor almak için, icra dairelerinde 26 milyonu aşmış dosya sayısı...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 627/1002 İlkİlk ... 127527577617625626627628629637677727 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •