Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 626/1002 İlkİlk ... 126526576616624625626627628636676726 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,001 - 5,008 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Üç dört yıldır beklemedeydim. Dibi bulmak imkansız. Dövizimi bozup alım yaptım. Uzun vade düşündüğüm için prim vs hedeflemiyorum. Merkezi yerde fiyatının uygun olduğunu düşündüğüm bir 2+1 aldım.

Uzun yıllardır burada tavsiye ettiğim planı uyguladım. Parayı dövizde tut, birikim yapabildiğinde döviz al. Develüasyon ve benzeri hareketlerde uygun fiyatlı yeri borçlanmadan al. Evet aslında hiç konuta yatırım yapılacak gibi bir konjonktür yok. Kazanç yada kayıp 10 sene sonra belli olacak.
    Hedefim şu an yatırdığım parayı max. 13-14 senede kiradan geri almak. Birazda nakit yönetimi yordu diyebilirim.
     Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Pandemi öncesi üstteki mesajı ve kendi uyguladığım stratejiyi paylaşarak, yaptığım alımdan bahsetmiştim.
    Evin eski sahibi 45 gün sonra evi boşalttı ( 10 günde çıkarım diye söz vermişti, ama anlaşıldıki çıkmaya pek niyeti yokmuş, suistimal etmek istedi ama mesele çözüldü) Pandemi sürecinde bu evin tadilatı ile ilgilendim ve bitirdim. Kiracı ile kontrat yapıldı.

Finansal durum şu şekilde; evi, Euro bozup almıştım. Aynı miktar Euro şu an 50.000 TL daha fazla ediyor.
    Alım bedeli, komisyon, vergi, tadilat masrafını toplayıp, kiraya verdiğim rakama bölersem, çarpan 148. (bir iki hafta beklesem çarpanı düşürebilirdim ama hiç boş tutmak istemedim. Euro bozduğum için ettiğim zararı hesap edersem çarpan 168. Ev şehir merkezinde 40 yaşında bir binada. Toplu taşıma, AVM,metro vs çok yakın.

Kar- zarar konuşmak için erken, sadece bir yatırım örneği olarak durumunu güncelliyorum.
    Yatırımınız hayırlı olsun.

Hesaplamanızı EUR bazında takip etmek nispeten daha kolay olacaktır.

Şu an yatırdığım parayı max. 13-14 senede kiradan geri almayı hedefliyordunuz.

Peki Euro olarak kalsaydı yatırdığınız parayı kaç yılda geri alırdınız hiç o konuda bir hesap yapmış mıydını?
    EUR bazında alım maliyeti ve kira bedeli alabilirsek seviniriz...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku

Peki Euro olarak kalsaydı yatırdığınız parayı kaç yılda geri alırdınız hiç o konuda bir hesap yapmış mıydını?
    Benim ortalama hesaplamalarima gore (toplam vergi ve tadilat 55bin civari aldim)
    45bin euro baglayip suan 305 euro gibi bir kira aliyor olabilir.

Konut olarak bakarsak cok iyi bir hamle olmuş denebilir.
    Euro olarak bakarsak bilemem.
    Borsa da 80 90 bin arasindan 3 5 kagida baglanmadigi icin büyuk zararda.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Euro bazında değerleneceği kesin zaten. Euro deli gibi basılıyor şuan.

Şu varlıklar (ev, borsa, ahır, klube) tl dolar euro herşeye karşı değer kazanır...PRINT MONEY!

Fed 2022'ye kadar basıcam diyor..

4.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    250 altı carpanlı ev bulamayan arkadaşlara kapak niyetinde bir hamle yapmışsınız.

Tebrikler, hayırlı olsun.
    Teşekkürler ( kapak değil de örnek diyelim)

5.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku

Teşekkürler. Euro olarak kalsaydı, ancak enflasyona karşı bir defans olacaktı. Yatırım niteliği olmayacaktı. (euro bazında 55.000 maliyet - 330 kira gibi düşünebiliriz) 330 euro inanılmaz düşük bir kira aslında. Alım gücü feci düşmüş...

6. Forumu takip edenler bilir.
    Elimizde 2 ornek oldu.

Bir arkadas pandemi oncesi 900bine ev alacagina borsaya girdi.
    900bini oldu 1mn250bin.

Bir arkadasda ev aldi. Ugrasti yaptirdi aliyor suan aylik 330 euro.
    Maliyeti 55000 euro( 422000tl).
    Satmak istese kaca satabilir ???

Hesaplar a hicbir katkim yoktur. Herikisinin mesajlari arka sayfalarda mevcut.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Şu dönemde döviz bozup konut alan arkadaşları 1 yıl içinde konuya bekliyorum....

8.  Alıntı Originally Posted by fan Yazıyı Oku
    Şu dönemde döviz bozup konut alan arkadaşları 1 yıl içinde konuya bekliyorum....
    15 yildir konudayim zaten. Amac portföyu cesitlendirmek. Bu yatirim borsadan daha iyidir yada kötüdür diye bir idda yok. Tek bir sey ögrendiysem oda portföyü mümkün olan en cesitli hale getirmek. Zaten, borsa, eurobond, metal, g.menkul cesitliligini verimli sekilde saglamayi savunuyorum. Bir alana yatirim esas riskli olan.

Sayfa 626/1002 İlkİlk ... 126526576616624625626627628636676726 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •