Sayfa 62/106 İlkİlk ... 1252606162636472 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 489 - 496 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Cikarilan getiri hesaplamalarinin bir anlami olmuyor birine sari cizmeli mehmetin dukkanini aloyor birine bimasi aliyor yaristiriyor.

Birine frotoyu aliyor birine galerici mehmet agayi sonra yaristiriyor.

Sizde buna dayandirilarak temettu etkilidir i mi aciklamaya calisiyorsunuz.

Yapilan calisma icin gervekten rasyonel olduguna inaniyormusunuz ?

Ayni calisma farkli ulkelerdede ayni sonucu veriyormu ?

Vermiyorsa neden vermiyor ? İkiz sirket gibi dusununce bu calismayi tekrar yaptiginizda hala daha temettu verenin daha yuksek getiri saglayacagina inaniyormusun.

Biraz objektif bakin olaylara sorular sorun kendiniz ve sorulara cevaplar verin

Ayni calisma baska ulkelerdede ayni mi ayni degilse neden degil bor tarafta iyi bir tarafta nie kotu sonuc cikarmis olabilir

İkiz.sirket bulsan ve ayni hesaplamayi yaptirsak mantigin tenettu vermeyeni soyleyecek ama sen temettu veren daha iyidir diyeceksin mantigin neden senle celisiyor neden temettu dagitmayanin daha fazla parasi ve daha fazla yatirim kaynagi olacagini bildigin halde mantisizmissin gibi hayir yinede oteki kazanir diyebiliyorsun

Bir fizikçi bir kimyacı ve bir ekonomist ıssız bir adaya düşmüş.
    Yiyecek bir şey yok. Lakin bir bakmışlar, sahile vuran bir konserve kutusu… Dolma!
    Fizikçi demiş ki… “Bir taşla vurup açalım, yeriz.”
    Kimyaci demiş ki… “Ateşe atalım hem pişer hem de kutu açılır.”
    Ekonomist… Farzedelim ki elimizde bir konserve açacağı var…”

Paul Samuelson

2.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    İstatisklerin objektifliğini ve doğruluğunu bir yana koyarak bu tablodan çıkarmamız gereken ders bence şudur: ''Hisse senedi almak istiyor ve borsa hakkında hiçbir şey bilmiyorsan, net karını düzenli bir ivmeyle sürekli bir şekilde artırabilen firmalara bak.''

Tüpraş, Froto gibi firmalar bu kurala uyduğu için temettü vermeseler de en çok kazandıran firmalar olacaktı. Düzenli artan ve süreklilik arz eden karları olduğu için böyle büyüyebilmişler ve kar ettikleri için temettü dağıtabilmişler. Kar var temettü var, kar yok temettü de yok.
     Alıntı Originally Posted by mrhzr Yazıyı Oku
    ''net karını düzenli bir ivmeyle sürekli bir şekilde artırabilen'' firmaları bulan adam zaten bu işte ilerlemiştir. Temettü verimi, ulaşılması ve kavranılması en basit verilerden birisi.
    .....dediniz, aşağıdaki çalışmayı yaptım....

Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    01.01.2005 ile 09.06.2017 tarihleri arasında;

ENDEKS…………NET KAR BÜYÜMESİ…….NET KAR BÜYÜMESİ+TV…………NET KAR BÜYÜMESİ+TV
    ……………………..(yıllık)(NKB göre sıralı)………..(NKB göre sıralı)……………………...(TV göre sıralı)

XU100…………………..%1000……………………………… % 4000………………………………………..%6630
    XU50……………………..% 450………………………………. % 4000………………………………………..%4000
    XU30……………………..% 540………………………………. % 3806…………………………………………%3720
    TEMETTÜ25…………..% 970………………………………. % 3200…………………………………………%3720
    XUGIDA………………..%1370……………………………… % 6500………………………………………….%6500

Net kar büyümesi(yıllık) : önceki yılın aynı dönemine göre net karını ençok arttıranlar
    NKB sıralı: net karını en çok arttırandan en az arttırana doğru sıralanarak ilk 10 hisse alındı.
    TV sıralı : Temettü verimine göre büyükten küçüğe sıralanarak ilk 10 hisse alındı.

Orta sütunda görüldüğü gibi TEMETTÜ VERİMİNİN formüle dahil edilmesi ile getiriler KATLANMIŞTIR…
     Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Cumhur bey,
    Temettüyle yeniden hisse alırım, şirketteki ortaklığım artar, seneye daha çok temettü alırım, yine hisse alırım, böylece temettü vermeyen şirketin hissesinden daha çok kazanırım ehi ehi ehi,

Diye inanmış bir ky ya daha başka nasıl anlatabiliriz bunu? Temettü verdiği için bu şirketlerin bu kadar değerli ve kazançlı olduğunu sanıyorlar. Forum "Üstad"larından, yatırım kuruluşlarının "X şirketi %10 verimle temettü dağıtacak, hisseye etkisi: pozitif" diye yazdıkları raporlardan etkilenip temettünün iyi birşey olduğuna inanmışlar.

Hala daha tablolarla temettü veren şirketler daha çok kazandırmış diye kanıt sunuyorlar. Aselsan gibi kazandıranı var mı? Verdiği temettü yok hükmünde birşey. Tek tek cımbızla örnekler vererek olayı saptırmayalım.

Artık kesin olarak kanıtlandı. Una 16 çeşit katkı maddesi katılıyormuş beyazlasın diye. Beyaz un sağlığa zararlıdır. Ama ben fırın açacak olsam beyaz undan ekmek üretirim bunu bile bile. Sağlıklı, tam buğday veya çavdar ekmeğini ya üretmem ya da numunelik üretirim. Niye? Ekmek alanların %99'u beyaz ekmek yer. İstediğin kadar anlat zararını. Tüketicinin talebi bu. Biz de suyun akışına uyarız. Matematiksel, tıbbi, kimyasal, fiziksel vs tüm pozitif bilimler olarak istediğin kadar ispat et beyaz ekmeğin zararını halk ona ilgi gösterip alıyorsa fırıncı olarak para kazanmak için ben de onu üretirim.

Temettü veren şirket hisse fiyatı bazlı olarak daha fazla yükseliyorsa ben de alırım kazanmak için ne olacak yani? Ben, sen, o hepimiz alınca daha da yükselir. Sonra da "temettü başka abi yeaaa, gördün mü koçum benim nasıl getiri vermiş 5 yılda" der dururuz. Olayı temettü dağıtmasına bağlarız.
    1 ) 22.10.2007 – 11.06.2017 (2008 KRİZİ ÖNCESİ ZİRVE)

ASELSAN……………………………………… % 2.300 GETİRİ (bu tarih aralığında en iyi kazandıran hisse)

TEMETTÜ VERİMİ (10HİSSE)…………....% 5.400
    “ “ (5 HİSSE)……………...................%7.230

2 ) 01.01.2009 – 11.06.2017 (2008 KRİZİ SONRASI DİP)

ASELSAN……………………………………….%%7.000 (bu tarih aralığında en iyi kazandıran hisse)

TEMETTÜ VERİMİ (10HİSSE)…………..% 8.150
    “ “ (5 HİSSE)................…………….%10.600

3 )01.01.2005 – 11.06.2017

ASELSAN…………………………………………%8.500 (bu tarih aralığında en iyi kazandıran hisse)
    TEMETTÜ VERİMİ (10HİSSE)…………..%21.600

3. Daha öncede söylediğim gibi temettüyü işaretlemek tıpkı endeks ayırmak gibi.

Bist 30'daki en saglam şirketlerin dışında hisse seçimini engellemekte.

Yaptıgınız calısmayla ilgili 2 tarafında hisse senetlerini gösterin mesela.

Birinde dandik hisseler diğerinde ise bist 30 un hacimli sağlam şirketleri cıkacaktır.

Dolayısıyla buradaki istatiksel kazanç temettüden değil hisselerin kendi iç dinamiklerinden kaynaklandıgı ortaya cıkacaktır.

Temettü kriterini doğru bir şekilde analiz edebilmemişz için benzer iki şirket seçilmeli buda mumkun değil. Bizim piyasamız için mumkun değil. Ayrıca yapılan istatistiksel calısmanın diğer dünya ülkelerindede benzer sonuçlar üretmesi gerekiyor.

Bizim begendiğimiz güzel dediğimiz şirketlerimizn cogu aile şirketi ve temettü dağıtmak istiyorlar. Dolayısıyla aile olmayıpta cok büyük bir şirket ortaya cıkamıyor bizim ülkemizde. Buda yapılan çalışma da temettü dağıtmayan büyük firmaların olmadıgını göstermekte ve irasyonel sonuçlar üretmesini sağlıyor.

Aynı çalışmayı abd hisse senetlerinde yaptıgınızda sonucun farklı cıktıgını göreceksiniz.

Yapılan calısma Rasyonel bulabiliyorsanız bu yolda devam edin ben yapılan karşılaştırmanın irasyonel oldugunu düşünüyorum. Aynı programla denemeler yaptım. Seçilen hisse senetlerinide gördüm.

Herşeyi bir kenara atın bu mantıga aykırı bir durum mantık diyorki hisse senediniz temettü dağıtmadıgında kasasında para kalır bu parayı yatırımlarında borçlarında vb diğer faaliyet alanlarında kullanarak katma değerini arttırabilir finansal yapılarını güçlendirebilir.

Bu mantıgı herhalde herkes kabul ediyordur böyle bir durum var iken nasıl olurda temettüsünü sürekli dağıtan bir hisse dagıtmayandan daha değerli daha kazançlı olabilir. BU mantıksız.

Hadi buna rağmen daha fazla değerlendiğini bir şekilde gördüğümüzü düşünelim. Yani her ne kadar mantıksız olursa olsun temettü veren hissenin daha fazla değerlendiğini görüyorsak.

Yine sorun var yatırımcılar yanlış bir şekilde yanlış birşeyi gerçek dışı bir fiyatlama yaptıgını ortaya koyar.

Bu durum tıpkı mantıksız gelen birşeyi mantıklıymış gibi sunulmasıdır.

Örnegın dünya düz olamaz niye cünkü bir yerden sonra uzaya düşmen gerekir. dünyaın bir ucundan bir ucuna gittiğinde aynı noktaya tekrar gelirsin yani düz olsa uzaya ucman gerekirdi demekki yuvarlak dersin. Bu mantık seni dunyanın yuvarlak olkduguna götürür.

Fakat irasyonel sonuçlara göre dunyaın düz olduguna inanıyor olması dünyanın düz olduguna kanıt değildir. Eğer öyle kabul görülecekse buda yanlıştır uyarmak lazım. Cunku mantıga aykırı olacaktır. Aynı o hesap Yukardaki sonuçlar rasyonel bile olsa mantıkla uyuşmamakta.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. Ünlü Değer Yatırımcı Gurularının Stratejileri ve Strateji Tarzlarını BORSA ISTANBUL’da Uygulanması

ıa.Benjamin Graham’ın Stratejisi ve BORSA ISTANBUL’da Test Edilmesi,
    b. Bill Miller Stratejisi ve BORSA ISTANBUL’da Test Edilmesi,
    c. David Dreman’ın Stratejisi ve BORSA ISTANBUL’da Test Edilmesi,
    d. John Neff’in Stratejisi ve BORSA ISTANBUL’da Test Edilmesi,
    e. Josef Piotroski’nin Stratejileri ve BORSA ISTANBUL’da Test Edilmesi,
    f. Kenneth Fisher’in Stratejisi ve BORSA ISTANBUL’da Test Edilmesi,
    g. John Templeton’ın Stratejisi ve Stratejisi ve BORSA ISTANBUL’da Test Edilmesi,

Ünlü Büyüme Yatırım Stratejistleri ve Stratejilerinin BIST’de Uygulaması

a. T Row Price’ın Stratejisi
    b. Jim Slater’ın Stratejisi ve BIST’de Test Edilmesi,
    c. James O'Shaugnessy’in Stratejisi ve BIST’de Test Edilmesi,
    d. Peter Lynch’in Stratejisi ve BIST’de Test Edilmesi,
    e. Martin Zweign’in Stratejisi ve BIST’de Test Edilmesi,
    f. Robie Burns’ün Stratejisi ve BIST’de Test Edilmesi,

Ünlü Kalite Yatırım Stratejistleri ve Stratejilerinin BIST’de Uygulaması

a. Warren Buffett-HagStrom Screen,
    b. Piotroski High F-Score Screen,
    c. Richard Sloan- Cash Accruals Screen,
    d. Warren Buffett- Esque Historical Growth Screen
    e. Muhlenkam,p's ROE Screen,
    f. Warren Buffett -Esque Sustainable Growth Screen,
    a. James O'Shaughnessy-Tiny Titans
    b. Jack Hough- Value Momentum Screen

5. açıkalma bekliyorum
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6. Amerikada benzer stratejileri kullanan tanınmış yatırımcılardan benim bildiklerim......

7.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Amerikada benzer stratejileri kullanan tanınmış yatırımcılardan benim bildiklerim......
    Bunların kriterlerinin içinde temettü veriminin neyiyle ilgilenmişler ? Değerlendirme yaparken temettüyü ne kadar çok ödendiğine mi ıstıkrarlı dağıtmasınamı hiç dagıtmamasına mı sürekli yükselmesine mi ? Temettü verimine verdikleri ağırlık ne kadar ?

kalın yazdıkların en tanınmışları bildiğim kadarıylada peter lnchynin bağlantısı hatırlayamadım ancak benjamınle warren buffet baglantılı öğrencisi diye biliyorum.

diğerlerinin borsaya kote şirketi varmı bilmiyorum bildiğim warren buffetin şirketi var.

benjaminden öğrendiği yöntemlerle ve bu bilgilerle kendini geliştiren en büyük borsacılardan buffetin eğer temettü kriterinide benjamınden öğrenip kullanıyorsa kendi yatırımcıları için mevcut şirketi niçin bu kriteri kullanmalarını engellemiş.

Acaba bu konu hakkında yatırımcılarına ne demiş buffet.

Dönüp dolaşıp buffetin temettü mektubuna geri mi dönelim hocam.

artık yoruldum ben gerçekten yoruldum. İlk defa anlatmaktan sıkılmaya başladım. Bir yerlere kadar ilerliyor sonra tekrar başa sarıyoruz başı halledememişsiz ki sona gelelim.

Yukarıdaki malzemeleri kullanan birisinin buffetin temettü dağıtmaması ve mektubu hakkında bir bilgisinin olması gerek miyormu sizce.

Baz aldıgınız adamın temettü hakkında soyledıklerı neden görmezden geliniyor.

Yapmanız gereken kendi mantıgınızı calıstırmak değil mi ? Niye başka kaynaklar bulup bulup one suruyorsunuz abilerim arkadaşlarım.

bende sizlere bir sürü kaynak tartısma çeşitli strateji ve savlar bulabilirim. Akılcı ve mantıklı düşünmenizi istiyorum. Yapmanız gereken bu niye sürekli olarak Bak arif ünver söyle demiş. Bak veli böyle Demiş Bak Peter boyle yapmış ?

İstediğin strateji ve yöntemi kullanabilirsin borsada bir sürü çeşitli strateji ve yöntem vardır. Bunda sorun yok. Fakat stratejinin içinde kullandıgın temettüyü extra bir kritermiş gibi sunman pozitif bir kritermiş gibi sunman benim hoşuma gitmiyor.

Temettüyü kriter yap kullan ama extraymış gibi sanki o olmazsa benim kriterim tamamlanmıyormuş gibi sunuyorsun.

Bak temetüyü koymazsam böyle oluyor diyorsun. Yani temettü vermeyen firmaları at çöpe diyorsun. BU hoşuma gitmiyor benim.

Sanki her sene senin şirketin temettü dağıtıyor an geliyor hiç temettü dağıtmıyor ee yöntemin patladımı yani ?

yeri geliyor temettü parasıyla yatırım yapacam diyor kötümü yapıyor ama yok senin kriterin eksik kalır sat.

İşte bu mantıksızlıklar beni çilleden cıkaran. neden sattın e temettü kriterim eksik kaldı bu sene haa evet cok mantıklı temettü parasıyla yatırım yapacam diyen hisseyi sat e niye e kriterim cıkmıyor :D

İnsanları anlayamıyorum örnek aldıkları biri var bunlardan işine gelenlerı ornek alıyorlar işine gelmeyenlerı almıyorlar. üstelik bu kişiler tıpkı buffet gibi uzun vadeli yatırımcı olmak istiyorlar. Buffeti bu kadar övüp onunla aynı yolda oldugu için kendıyle gurur duyan yatırımcılar. ONUN SOYLEDIKLERINI NASIL DEĞERSİZ BULABİLİYORSUNUZ.

ADAM NE DEMİŞ "YATIRIMCILARIMIZ TEMETTÜ ALMADIGI İÇİN ŞİMDİ DAHA ZENGİNLER"

BU CUMLENIN SİZİN GÖZÜNÜZDE HİÇMİ DEĞERİ YOK HİÇMİ DÜŞÜNMEZSİNİZ BU ADAM NE DEMEK İSTEMİŞ DİYE. SİZİN KALPLERİNİZMİ MUHURLU SİZİN GÖZLERİNİZMİ MUHURLU KUALKLARINIZ DUYUP İŞİTMEZMİSİNİZ.

Başkalarının cumlelerını tutup tutup getirirseniz bende size getirdiğiniz cumlelerden böyle şeyler getiririm.

Ben sizin KENDİ AKLINIZIN muhasebe etmesini istiyorum. Buffet bunu diyor lakın bunu bile sallayın diyorum kendi aklınla bir mucade et Kendi aklınma muhasebe ettiğin zman anlayacaksın.

Buffet oyle demiş ee ozman tamam temettü hissesi almayalım olay buda değil ki. HAA doğru ama temettü severlerin genelinin yaptıgı iş bu alının arifin mehmetın dediği ve söylediğiyle iş yapmak.

AMAN YA UGRASAMAYACAM

8. Şimdi bir kitapçı açtığımızı farzedelim. 1. Yıl 500 tl. kazandık, 200 tl dağıttık, bir de ikiz şirketimiz olsun. Bu da 500 tl kazandı ama hiç dağıtmadı. Şimdi bu durumda………..ŞAKA, ŞAKA, ŞAKA…….ŞAKA YAPTIM.

Ben başka bir örnek vereceğim :

Örnek bu ya ; bir portföy yönetim şirketininin yönetim kurulundaki 10 kişi 09.06 2017 de 2005 yılından bu yana çalışanların performanslarını değerlendiriyorlarmış. Bu 10 üyenin tamamı da TEMETTÜ HAKKINDA aynen Erhan ve Osman bey gibi düşünürken, benim ve ctugrul beyin yazdıklarından hiç hazzetmiyor hatta okumadan geçiyorlarmış. Kendileri de temettü dağıtmıyormuş. (uzatmıyorum konu anlaşıldı herhalde...)

Sıradaki 3 çalışanın verileri şu şekildeymiş :

Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    01.01.2005 ile 09.06.2017 tarihleri arasında;

ENDEKS…………NET KAR BÜYÜMESİ…….NET KAR BÜYÜMESİ+TV…………NET KAR BÜYÜMESİ+TV
    ……………………..(yıllık)(NKB göre sıralı)………..(NKB göre sıralı)……………………...(TV göre sıralı)

XU100…………………..%1000……………………………… % 4000………………………………………..%6630
    XU50……………………..% 450………………………………. % 4000………………………………………..%4000
    XU30……………………..% 540………………………………. % 3806…………………………………………%3720
    TEMETTÜ25…………..% 970………………………………. % 3200…………………………………………%3720
    XUGIDA………………..%1370……………………………… % 6500………………………………………….%6500

Net kar büyümesi(yıllık) : önceki yılın aynı dönemine göre net karını ençok arttıranlar
    NKB sıralı: net karını en çok arttırandan en az arttırana doğru sıralanarak ilk 10 hisse alındı.
    TV sıralı : Temettü verimine göre büyükten küçüğe sıralanarak ilk 10 hisse alındı.

Orta sütunda görüldüğü gibi TEMETTÜ VERİMİNİN formüle dahil edilmesi ile getiriler KATLANMIŞTIR…
    1 -Bu 10 yönetici hangi çalışana “kapıyı gösterir?”

a)Sadece net kar büyümesini dikkate alan çalışan

b) orta sütundaki formülü kullanan çalışan

c) sağdaki sütundaki formülü kullanan çalışan

2 -Atılan Çalışanın, yöneticileri “getirinin önemli olmadığına” -bu topikteki argümanları da kullanarak- ikna edebileceğini düşünüyor musunuz?

3- Konu şirketlerinin getirisi olduğunda yöneticilerin “temettü hakkında ne düşündüğünün” aldıkları kararda önemi var mıdır?

Sayfa 62/106 İlkİlk ... 1252606162636472 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •