Sayfa 948/952 İlkİlk ... 448848898938946947948949950 ... SonSon
Arama sonucu : 7612 madde; 7,577 - 7,584 arası.

Konu: KRDMD - Kardemir D

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    5,320
    Bu tahtada da kimse yok muhabbet eden bile eden kalmamış .
    Üstadlar hatta Pala bile terk etmiş umutsuz vaka .
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir
    Yatırım tavsiyesi hiç değildir , sadece FaL ve dedikodu

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    4,000
     Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Karabük'ü terkedip,Ereğliye demir dövmeye ,efkardan -zarardan -içip içip sövmeye gitmişler...:-)))

Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
     Alıntı Originally Posted by Kar_Adam Yazıyı Oku
    Karabük'ü terkedip,Ereğliye demir dövmeye ,efkardan -zarardan -içip içip sövmeye gitmişler...:-)))
    Gerçekten durumu çok güzel ifade etmişsiniz. ben dün ve bu gün toplam 26 binlot 10,21 ortalama ile alış yaptım.Kardema aldım birazda petkiğm almıştım. Neden kardem ve petkimi tercih ettim en iyisi onu anlatayım. .Kardemin dönen varlıklarında 18 milyar civarı para var stok ise 4 milyar civarı ,bu paranın 12,5 milyarı kredi bu para aslında bir milyar dolar. 1, cu çeyrek dolar degeri 13,5 TL idi. hammadde alımları dolayısı ile dolar tutmak zorundalar eger 1 milyar doları dolar olarak tutuyor ise bu günlerde 4 milyar türk lirası dolar artışından kar yazdı. Birinci çeyrekte 14 milyar için ödedigi kredi fayizi 266 milyondu. 2, ci çeyrel içinde muhtemelen aynı fayizi öder, dolardaki deger artış kazancı yuvarlak 3,5 milyar kar anlamına nelir. asıl faliyetini hiç söylemedim. Şimdi gelelim 2 .ci ihtimale bu 14 milyarı dolar olarak degilde ,dövize endeksli mevduatta tuttü. Yine aynı karı yazmak zorunda. 3,cu ihtimal ise biz parayı kasada ve vadesiz tuttuk deyip, tuttufüritti yapmaları. Boyle bir ahlaksızlıgıda yapamayacaklarına göre. Ben kardemden 6 milyar üstü inanılmaz bir kar miktarı beklentisindeyim. Acaba hayalmi agustos 10 dogru görürmüyüz. yatırım tavsiyesi degildir

Petkimde de benzer durum var 1,5 milyar dolara yakın kredili borç tutuyorlar bu para mutlaka dolar olarak tutuluyordur. 6 milyar TL kar yazar sırf deger artışından. İlk çeyrekte bu paraya ödenen fayiz 1,850 milyardı yuvarlak 2 milyarda 2. ci çeyrekte fayiz öderse 4 milyar TL deger artış kazancı yazar. Benim 6 cı ay karı olarak petkimde 7,5 milyar kar beklentim var. Olurmu? olabilirde olmayabilirde Bakacagız. Ben eregliyide inceledim ama oradaki sonuçları paylaşmayayım bende kalsın. Herkeze bol kazançlar diliyorum. Yatırım tavsiyesi degildir.

5.  Alıntı Originally Posted by hasan polat Yazıyı Oku
    Gerçekten durumu çok güzel ifade etmişsiniz. ben dün ve bu gün toplam 26 binlot 10,21 ortalama ile alış yaptım.Kardema aldım birazda petkiğm almıştım. Neden kardem ve petkimi tercih ettim en iyisi onu anlatayım. .Kardemin dönen varlıklarında 18 milyar civarı para var stok ise 4 milyar civarı ,bu paranın 12,5 milyarı kredi bu para aslında bir milyar dolar. 1, cu çeyrek dolar degeri 13,5 TL idi. hammadde alımları dolayısı ile dolar tutmak zorundalar eger 1 milyar doları dolar olarak tutuyor ise bu günlerde 4 milyar türk lirası dolar artışından kar yazdı. Birinci çeyrekte 14 milyar için ödedigi kredi fayizi 266 milyondu. 2, ci çeyrel içinde muhtemelen aynı fayizi öder, dolardaki deger artış kazancı yuvarlak 3,5 milyar kar anlamına nelir. asıl faliyetini hiç söylemedim. Şimdi gelelim 2 .ci ihtimale bu 14 milyarı dolar olarak degilde ,dövize endeksli mevduatta tuttü. Yine aynı karı yazmak zorunda. 3,cu ihtimal ise biz parayı kasada ve vadesiz tuttuk deyip, tuttufüritti yapmaları. Boyle bir ahlaksızlıgıda yapamayacaklarına göre. Ben kardemden 6 milyar üstü inanılmaz bir kar miktarı beklentisindeyim. Acaba hayalmi agustos 10 dogru görürmüyüz. yatırım tavsiyesi degildir
    Keşke sizin dediğiniz gibi olsa ama

Kardemir'in "net borç"/FAVÖK oranı 221Ç "Yatırımcı Sunumu"nda -0.9, FAVÖK de 1171 Milyon TL olarak verilmiş. Bundan benim anladığım net olarak 1171*0.9=1054 Milyon TL artıda varlık-borç pozisyonu.

USD 221Ç sonundan bugüne kadar %18.4 arttı. Paranın hemen tamamını USD olarak tutuyorlardı, borçların çoğu da döviz cinsinden. Buna göre 1054*.184 = 194 Milyon TL kar eder kur artışından.

Borçların bir bölümü USD, bir bölümü Euro. Alacakları nasıl vadelendiriyorlar, "Ticari alacakların ortalama tahsilat vadesi 44 gündür" demişler. Borçlarda en büyük kalem ticari borçlar, "Akreditif işlemlerinin ortalama vadesi 350 gün" diyorlar. Vadeler çok farklı.

Bizim bilmediğimiz çok fazla değişken var. Kar tahmini yapmak anlamlı görünmüyor.

Ama şu gerçek var ki piyasa yanılmaz. Düşüyorsa kar düşecek demektir. Belki 2. çeyrek iyi gelebilir ama güncel fiyatlar ve maliyetler ile ileriki dönemlerde dişe dokunur karlar yazması zor.

6. Düşmeye devam ediyoruz bugünde düştük 12.55...

Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Dünyada Demir Çelik sektörü resesyon ihtimali nedeniyle satış yiyor, bizde muhtemelen resesyon değil de stagflasyon olacak. Eğer Kardemir’in işleri çok bozulmadan devam ederse son 1 yıl içinde birçok kez olduğu gibi yukarı sert hareketle çok güzel paralar kazandırabilir. Eğer işlerde bozulma olursa yine geçmişte olduğu gibi (5 zirvesinden 2.X seviyelerine düşüş ve sonrasındaki yatay dönem gibi) uzun süre yatırımcısını süründürülebilir. Krdmd için bu riske hiç girilmez de risk algısına bağlı olarak Krdma ve Krdmb için bu rulet oynanabilir.

8. https://www.demirfiyatlari.com/
    "Bugün fabrikalar inşaat demiri için 600-635 $ + KDV fiyat listesi kullandılar. Tüccarların fiyat düşüşüne uygun satışları fabrikaların 600 $ seviyesinde fiyat vermesiyle haklılığını ortaya koydu. Bazı fabrikalar bugün de ,iç piyasa hurda alım fiyatlarını tekrar düşürdü. İzmir hurda gemi söküm fiyatları yeniden aşağı yönlü revize edildi. İthal hurda son duyulan bağlantıyla yeniden gevşedi. Global piyasalarda hurda fiyatları hemen hemen tüm dünyada yeniden düşüş trendine girdi. Dünyada enflasyon büyüme beklentilerini alaşağı etmeye devam ediyor. Enflasyona karşı merkez bankalarının faiz arttırmaları yatırımı ve tüketimi düşürürken talebin de düşmesine sebep olmaktadır bu nedenle iç piyasada yaşadığımız durgunluk ve talep azlığı tüm dünyada mevcut. Çin'de çelik stoku son dönemin en yüksek seviyelerine ulaştı ki yavaşlama orda da hissedilmektedir. Rusya'dan ülkemiz teslim kütük fiyatları 500 $ seviyesinde ve beklentiler hala olumsuz. Rusya'nın ülkemize teslim kütük fiyatları düşmeye devam edecek mi bilinmez ancak devam ettiği sürece iç piyasamızda inşaat demiri fiyatlarını baskı altında tutacağı kesin.
    23.06.2022 17:34:12"
    Son 3 ay içinde Kardemir'in nervürlü demir fiyatı 825 USD/ton'u kütük fiyatları 880 USD/ton'u görmüştü. Bugün 600 ve 500 dolardan bahsediliyor. Bugünkü fiyatlar ve maliyetler ile bundan sonra kar beklemek hayal.
    Tek güçlü olduğu yön elindeki nakit. Neredeyse A ve B grubunun değeri kadar hisse başına nakit var kasada.

Sayfa 948/952 İlkİlk ... 448848898938946947948949950 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •