Sayfa 895/1002 İlkİlk ... 395795845885893894895896897905945995 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 7,153 - 7,160 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Bir siyasi irade yüksek kur/düşük faiz gibi bir ekonomik sonucu hedefleyebilir ve buna göre kurgulayabilir tüm ekonomik değişkenlerini. Bence doğru değil, ama saygı duyarım, sonuçta seçilmiştir ekonomi /politik karardır , ve bir tercihtir.

Ancak öyle ise; çok basit 2 soru var ortada.
    Eylül toplantısında faiz 200 baz puan niye artırıldı ? Eğer böyle bir hedef var ise 8.25'te sabit bırakılsaydı ?
    Dolar fiyatını stabilize etmek için neden hazine, kamu bankaları aracılığıyla milyarlarca dolar sattı ?

Çuvalla çelişki var ortada. O yüzden ortada gerçekten planlı ve amaçlı bir hedef mi var, çok emin konuşmamak lazım. Eldeki veriler öyle olduğunu söylemiyor.
    dostum dolarin dusmesine turist fazla sayida gelmesi gerekiyor. 1 yilda ne kdar turist geliri turkiyede azalmistir. cok isler turkiye kalbinde tyuriste bagli.
    faiz artisi genel olarak hic dogru degil. dogru olsaydir dolar 5.2 den 8.5 a gelmezdi!
    faizi yap 50. bir yerde indirmen lazim. faiz 30 dolar 6.2 tamamda. ama 2 yil sonrasi dolar 11 le karsilasacagiz!
    Canlar gider heyyyy

2.  Alıntı Originally Posted by shangil Yazıyı Oku
    bildigim kadar fon dige bir sey 2015 den zaten one cikti ondan once bir getiri felan yokmustur dusunuyorum
    zaten o zaman da bugun gibi olseydi kimse simdi bankada para yatirmazdi!

mesela tte ye bakin!
    2001 den baslamis ama devir tarihi 2015. performansi tiklayin orada graf var

https://www.isportfoy.com.tr/tr/yatirim-fonu/TTE/TRL
    Benim 2006 yılında bile b tipi tahvil fonlarım vardı. A tipi B tipi likit vs. diye başka adları vardı.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3. Ne kadar kolaymış bu işler, klavyeyi alan MB başkanı kesiliyor başımıza. Bu işlerin içerisinde o kadar çok değişken var ki. Pek çok doğruyu üstelik kısa bir süre için değil, çok uzun bir dönemde yapmamız gerekiyor. Maalesef kötü tarafı her ülkenin koşulları farklı, kimi getirirseniz getirin, sihirli bir değnek yok ellerinde, üstelik ellerindeki müdahale araçları da sınırlı. Bir de sadece para politikası bir yere kadar etkili. Dövize ben de üzülüyorum, daha 5 yıl önce 1 aylık maaşımla yaptığım 2 haftalık yurtdışı gezisi, şimdi 3 aylık maaşıma eşit, ama faizleri arttırmak, üstelik tüm dünyanın paraya boğulduğu, herkesin faiz indirdiği bir ortamda, tedavi olmaya çalışan bağımlıya arada sırada uyuşturucu vermeye benziyor. Bir de ne pahasına faizlerin artması? Teoride fonları artırırken yatırımları düşürür, yatırımların düşmesi istihdamı düşürür, zaten 8 aydır para basılarak tutulan istihdamdan bahsediyoruz, pandemi sonrası kim iş verecek bu insanlara? Benim açımdan nereden baksan iki ucu pis değnek. Sen PS5'i alacaksın diye, ben yurtdışına daha rahat çıkacağım diye, bu insanlar işlerini, evlerinin rızkını kaybederse bunun hesabını kim verecek? Maalesef bu duruma 1 yılda gelmedik, 1 yılda da bitmeyecek, yılların hata zincirleri bizi bu duruma soktu ve bunun kolay bir tedavisi yok. Yatağa bağlanan uyuşturucu hastaları gibi, çok acıtıcı bir süreç bizi bekliyor.

MB'nın nihai görevi fiyat istikrarıdır. Kur istikrarı, ekonomik büyüme, istihdamın arttırılması bunlar hepsi ana görevinin arkasındaki ikincil görevlerdir. Çünkü fiyat istikrarının olmadığı yerde hiç biri olmaz. Peynirin 40 TL'den 80 TL'ye çıktığı bir ortamda, yine bir mal olan doların fiyatının artmamasını beklemek aptallık olur. Artık kendimizi alıştırmalıyız. Zor olan doların 2.-TL'de 8 TL olmasıydı, bundan sonrası 10-15-30-60-100 hiç zor değil maalesef.

4. Berat Albayrak istifa etmiş diyorlar ama bana inandırıcı gelmedi ikinci Soylu vakası olabilir.

5. Black Mirror isteği üzerine, dolar bazlı fon değişimleri.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,931
     Alıntı Originally Posted by melihsah Yazıyı Oku
    Berat Albayrak istifa etmiş diyorlar ama bana inandırıcı gelmedi ikinci Soylu vakası olabilir.
    Bana da öyle geliyor...Hayırlısı olsun diyelim...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Bana da öyle geliyor...Hayırlısı olsun diyelim...
    sevgili dorumdaşlarım, sizleri anlıyorum. inanın ben de sizin gibi inanmak istemedim böyle üzücü bir habere ama anadolu ajansı uygulamamdan da bildirim geldi. malesef haber doğru. sayın bakanımız sağlık sorunları sebebiyle istifa etmiş. lütfen sakin olun ve üzüntünüzü kontrol edin ve metin olun. ülkemiz adına çok büyük bir kayıp oldu ekonomi bakanımızın istifası. inşallah sağlığı iyi olur ama yerini malesef kimse dolduramaz.

8.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Benim aklıma 3 ihtimal geliyor.

1. Tabelayı korkudan artıramasa da, Murat Uysal; fonlama ve geç likidite vasıtasıyla sıkılaştırmayı, pratik faizi artıyordu, ''TL aşırı değersiz'' gibi açıklamalar yapmıştı, o yüzden görevden alındı.
    2. Ben faiz artıracağım, izin verin ya da baskı altındayım beni görevden alın dedi, görevden alındı.
    3. Siyasi irade bu şekilde yürümeyeceğini görüp, radikal bir değişiklikle faiz değişikliğine gitmek istedi, bunu yeni bir başkan üstünden yapmak daha inandırıcı olacağı için değişiklik yaptılar.
    Albayrak'ın istifası 3. maddeyi güçlendirici bir durum diye düşünüyorum. Biden'in zaferi sonrası hazırlık olabilir. Hatta sadece ekonomik olarak değil, dış politika açısından da Biden ekibiyle arka kanallar üzerinden temaslar başlamış bile olabilir. Sonuçta demokratların Rusya'ya bakış açısı başından beri olumsuz diye biliniyor. Biden'in Türkiye hakkında söylediği onca olumsuz şeye karşın, Rusya'ya karşı bizi yeniden yanına çekmek isteyebilir. S-400 işinin biraz askıya alınması vb. bir kaç iyi niyet gösterisi sonrası, az hasarlı bir başlangıç yapılmaya çalışılacak gibi geliyor bana. Bakarsınız Nato'yu yeniden canlandırmak adına F-35 bile verirler.

Sayfa 895/1002 İlkİlk ... 395795845885893894895896897905945995 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •