Sayfa 69/156 İlkİlk ... 1959676869707179119 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 545 - 552 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by poem Yazıyı Oku
    Zaten zararı kabullenmek, gurur yapmamak ve duygularının esiri olmamak bu işin içinde var. Bazen gerçekten kolu kesmek gerekebilir. Sanırım arkadaş bunu yapamamış.
    Bunun yapıp yapmamasında değilim.

Arkadaş olayın farkında değil yani zararına satmak dediğimiz şeye yüklediğimiz anlamı anlatmaya calıstım.

Amac %100 yapmakmı kulalnabileceğin para 50,000 TL mi satsanda 50,000 TL hiç satmasanda 50,000 TL nin %100 olması lazım.

O halde Ha x hissesinde 50,000 TL ni kullanıp %100 yapmışsın ha Y hissesinde 50,000 TL koyup %100 Yapmışsın.

Diyorumkı eğer X ve Y yi karşılaştırırsan hangisi %100 yapma ihtimali daha yüksek diye soruyorum Y hissesi Diyor.

O halde niye hala X hissesinde duruyorsun diyorum.

Dönüp dolaşıp zararına mı satacam diyor. Anlamadıgı kısım zaten hali hazırda parasının artık 50,000 TL kalmış olması Buna hala inanamıyor. Yada anlamak istemiyor. Satmayınca 100,000 TL mi görünüyor anlamadım kı arkadaş.

Anlatmak istediğim şey mantıklı hareket etmek zararına malmı satılır diye bir cümle yok. böyle bir anlam yok. zararına mal mı satılır diyebilmen için zaten halı hazırda o zararı etmiş oldugunu kabul etmişsindir. portfoyunde artık eski paran yoktur. E eski paran yoksa Satmak yada satmamak anlamını yitiriyor cunku satsanda satmasanda para aynı para.

BU MANTALITEYI ANLATAMADIGIM COK FAZLA INSAN VAR O YÜZDEN PAYLASTIM. BİRİ SİZE CIKARDA ZARARINA MI SATACAN DERSE ONA BU DURUMU ANLATIN. ZARARINA SATMAK NEDİR DİYE SORUN ONA. NASIL ACIKLAMA YAPACAK MERAK EDİYORUM.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    halka-arz edilirken senelerdir aklıma takılan bir soru var ben hiç halka arza katılmadım. Bu konuyu bilmediğimden ötürü hep çekindim.

BU halka arzı yaparlerken şirket değeri ile piyasadaki değeri arasındaki durumu kim ayarlıyor.

Şirket benim piyasa değerim bu bu fiyattan açılacam mı diyor yoksa borsada bir kurul oturup bu şirketin değeri şudur. Şu fiyattan daha yükseğe açılamaz filanmı diyor

ordaki prosedur tam olarak nasıl işliyor.

Değerinde veya değerinin altında halka açılan bir firmanın acıldıktan sonra düşmemesi gerekir mantıken.

Birde halka arz esnasında fiyatlar farklılaşıyormu acaba.

Efendım dün halka arza katılsaydınız 10 lıraydı bugun artık 11 lıradan bu şirketi alabilirsiniz diyorlarmı acaba.

halk arzla ilgili bildiğim tek şey şirketin borsaya açtıgı hisselerin tamamı satılmadan borsada işleme başlayamıyor. bazı halka arzlar seneleride alabiliyor. diye biliyorum.
     Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Bu çok uzun ve anlatımı zor bir süreçtir, tekniktir. Şu linkte gerekli bilgiyi bulabilirsiniz öğrenmek isterseniz.

http://www.borsaistanbul.com/data/ki...slem_gorme.pdf

Ancak kısaca söyleyebilirim ki arz fiyatının belirlenmesi şu şekilde oluyor. Arz iznini almış şirket kendine bir aracı kurum seçer, bunun kurumsal finansman departmanı ''güçlü'' bir kurum olmasına dikkat edilir. Kurum şirketin finansallarından ve piyasa çarpanlarından, faizlerden hesaplamasını yapıp şirketin değerini belirler.

Sonrasında patron değeri beğenirse arz olur, beğenmezse vazgeçer veya başka bir aracı kuruma gider diye biliyorum. O da şirket değerini ençoklamaya çalışıyor ne yapsın ?

2015 yılında AK Gıda halka arzını hatırlıyorum. Onun fiyat tespit raporu uzun uzun yazılmıştı ve yayınlanmıştı. Hatta onun fiyatı yüksek çıksın diye Pnsut'ün yukarı çekildiği bile düşünüldü. Çünkü onun zirve yaptığı zamanlara denk geliyor. Bunu incelemek konuyla ilgili bilginizi artırır.

https://www.oyakyatirim.com.tr/Annou...IDA_FTR_DR.pdf

Syg.
    cümleten selamlar

geçmiş dönemlerde bir kaç halka arza katıldım ancak maalesef kısa ve orta vadede hedeflediğim bilanço görünümüne ve tahta fiyatına ulaşamadım,

halka arzlarda şirketin taşınmazları menkul ve gayri menkul değerleri yatırımları varsa diğer ortaklarının piyasa değeri , iştirakleri, şirketin faaliyet konusuna göre piyasa hakimiyeti bilanço rakamları faaliyet konusu işin iç ve dış piyasadaki güncel popülerliği kabul edilmiş kriter ve katsayılarla hesaplanıyor ve bir hisse fiyatı çıkıyor ortaya, spk onayından sonra halka arz ediliyor, halka arzın talep yoğunluğuna göre belirlenen fiyatın taban ve tavan değeri oluşuyor ve toplam talebe göre halka arz fiyatının bir ortalaması ortaya çıkıyor, halka arz tamamlandığında artık en fazla işlem gören fiyat da dikkate alınarak tüm ortalamalara göre net fiyat tescil ediliyor

burada yatırımcının dikkat etmesi gereken halka arz sonrası tahta hareketleri, yani hisse fiyatının halka arz fiyatına göre 1 yıllık bilanço dönemi sonrası nerede olduğu *****

bağlanan sermaye alın teridir ancak borsada hisse fiyatı mali rakamlara arza talebe spekülasyona yani benzer bir çok etkene bağlı ve yatırımcının kontrolünde değildir , yani bir mevduat yatırımı gibi düşünülemez dolayısıyla halka arza giden şirketlerin fiyat garantisi taahhütleri tartışılır

halka arz fiyatının üzerine çıkılır ve bir prim hedefi tutturulursa ne ala yoksa küllüm zarardır sermayeniz borsanın çerezi olur.

işte bu yüzden hep diyoruz ya ve bakınız yine kaçınılmaz olarak aynı yere geliyoruz, borsada yatırımcının sermaye değerinin borsa yatırımının tek gerçek getirisi ve garantisi nakit temettüdür bunun başka yolu yoktur

küçük yatırımcının en vefalı en gerçek dostu nakit temettüdür, umarım erhan bey ile bir gün aynı temettü hisselerinde buluşur aynı şirketlerin kar ortağı oluruz

son olarak şunu samimiyetimle belirtmek istiyorum, bu başlıkta ki paylaşımlar erhan bey ve diğer tüm üyelerde dahil olmak üzere son derece derin konuya vakıf değerli bilgiler, herkesi tebrik ediyorum belkide içerik olarak şu anda bu forumun en zengin sayfalarından biri burası

foruma saygılar, kolay gelsin
    “Kalbimizde Tanrı'nın ışığı vardır, onun adı da vicdandır." Lev Nikolayeviç Tolstoy

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
     Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Esas aracı kurum fiyatı belirledikten sonra çok sayıda diğer aracı kurum bunu incelemeye alıp yorum yapar. Ancak sektör çoğunlukla (benim izlenimim, hep) ağız birliği yapar ve fiyatı belirleyen aracı kurum iskontolu fiyat belirledik dediyse ona arka çıkar nitelikte bir rapor hazırlar.

Yani dışarıdan bakan birisi için gerçekten iyi midir kötü müdür onların yorumlarına göre anlaşılamaz.

ASCEL (Asil Çelik) halka arzını incelemenizi öneririm. Garanti Bankası ile aynı değerden şirketi arz etmişlerdi.
    http://www.hisse.net/forum/archive/i...p/t-90859.html

F/K oranı 700 civarında arz edilmiş sanırım. Kim nasıl izin verdiyse. Bu önemli bir vaka mutlaka inceleyin

Syg.
    paylaşımlarınıza bayılıyorum sn.üye, çok net doğru bilgiye dayalı ve yalın, irrite edici değil negatif değil yargılayıcı değil oldukça yapıcı ve faydalı

başarılar
    “Kalbimizde Tanrı'nın ışığı vardır, onun adı da vicdandır." Lev Nikolayeviç Tolstoy

4. Zatewn atnı hisselerdeyiz. hocam benim seçtiğim hisselerin %95 i temettü veren hisselerdir.

Ama mesela ASELSAN bende vardır sizde yoktur. Bende size aselsanı alabilmeniz için kafanızdaki bazı soru işaretlerini gidermenizi sağlamaya calısıyorum.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

5. Merhaba arkadaşlar,
    Hisse senedi işinde acemiyim, zaten macere aramıyorum, derdim biriktirdiğim paralar zamlar karşısında erimesin

Ayda 1000 lira biriktirebiliyorum, 2 sene sonra da kredi çekip araba alma hayalim var.
    Parayı vadeli hesapta tutmak yerine hisse senedi almamı tavsiye eder misiniz?

Mesela 2 sene boyunca her ay 1000 tl'lik Tüpraş (tamamen rastgele bir seçim) hissesi alsam, hastalık ve ya başka felaket olmadıkca dokunmasam.

Yoksa en iyisi şöyle mi yapsam
    250 lira dolar
    250 lira euro
    250 lira lt vadeli
    250 lira hisse senedi

Cevap verenlere şimdiden teşekkürler

6. cevap yazdım sanmıstım ya yanlıs hatırlıyorum yada zaman gerı alındı.

Acemi arkadaşlara benim tavsiyem önce işin cıraklıgını ogrenmelı ondan sonra biriktirmeye baslamaları.

Borsa Bireysel emeklilik gibi. Acemilerin para biriktirme alanı olarak oldukça risk barındırıyor.

İyi bir hisse senedi ile para biriktirilip enflasyon uzerı getiri sağlanabilir. İyi bir hisse içinde cıraklık eğitimi almak gerekir.

Mesela şunlarla baslanabilir:

HALKA ARZ EDİLEN HİSSELERE DİKKAT!
    LOT SAYISININ ANLAM VE ÖNEMİ
    HİSSE FİYATININ UCUZ VEYA PAHALILIĞI NASIL BELİRLENİR
    HİSSE FİYATLARI NASIL HAREKET EDER
    ŞİRKETLER BORSAYA NİÇİN GELİR
    BİLİNÇLİ YATIRIMCI OLMAK
    HİSSE FİYAT GRAFİĞİNİ ANLAMAK
    TEMETTÜ VERİMİ NASIL HESAPLANIR
    PİYASA DEĞERİ KAVRAMINI ÖĞRENELİM
    TEMETTÜ MANİPLASYONLARI
    BEDELSİZ MANİPLASYONLARI
    BEDELLİYE KATILMAK KÖTÜ MÜ
    BEKLENTİ İLE HİSSE ALMAK
    ŞEFAF DÜRST İLKELİ ŞİRKET NASIL BULUNUR
    GELECKETE KAZANDIRACAK HİSSEYİ BULABİLİRMİYİZ
    BORSADA STRATEJİ BELİRLMEK
    STOPLOSS İMKANSIZ MI?
    ZARARINA HİSSE SATMAK
    BORSA’DA BAŞARI
    BARSA’DA BAŞARISIZLIK
    BORSA HARAM MI
    PARANIN ZAMAN VE DEĞERİ
    UZUN VADELİ YATIRIM
    KISA VADELİ YATIRIM
    ORTA VADELİ YATIRIM
    PARANIN İŞLEYİŞİ
    NE KADAR RİSK ALABİLİRSİN
    RİSK EŞTTİR BİLGİ DÜZEYİ
    BORSA’DA PANİK OLMAK
    YATIRIMCI PSİKOLOJİSİ
    YATIRIMCI OLMAK
    TRADER OLMAK
    YATIRIMCI VE TRADER ARASINDAKİ FARK
    HABERLERİN BORSAYA ETKİSİ
    BORSADA NE FİYATLANIR
    ACEMİ BORSACI NEREDEN BAŞLAMALI
    HEP KAYBEDİYORUM NERDEN YANLIŞ YAPIYORUM
    HANGİ ARACI KURUMDAN HESAP AÇMALIYIM
    RİSK EŞİTTİR KAZANÇ
    BORSA VE EKONOMİ İLİNTİSİ
    BORSANIN RİSKLERİ
    BORSADA YATIRIM MODELLERİ
    AÇIĞA SATIŞ NEDİR NASIL YAPILIR
    BAŞARILI YATIRIMCI OLMAK
    MANİPLATOR OLMAK
    SPEKİLATOR OLMAK
    PARADAN PARA KAZANMAK
    HİÇ KAYBETMEDEN KAZANMAK
    İYİ BİR YATIRIMCI NE YAPMALI

Gibi sorular sormak bence daha makul...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by Pismaniye Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar,
    Hisse senedi işinde acemiyim, zaten macere aramıyorum, derdim biriktirdiğim paralar zamlar karşısında erimesin

Ayda 1000 lira biriktirebiliyorum, 2 sene sonra da kredi çekip araba alma hayalim var.
    Parayı vadeli hesapta tutmak yerine hisse senedi almamı tavsiye eder misiniz?

Mesela 2 sene boyunca her ay 1000 tl'lik Tüpraş (tamamen rastgele bir seçim) hissesi alsam, hastalık ve ya başka felaket olmadıkca dokunmasam.

Yoksa en iyisi şöyle mi yapsam
    250 lira dolar
    250 lira euro
    250 lira lt vadeli
    250 lira hisse senedi

Cevap verenlere şimdiden teşekkürler
    Döviz tepeden döndü, mevcutta bir yükseliş potansiyeli görmüyorum çünkü yılların hareketini yaptı. Ülkeye para girişi olduğu müddetçe de düşüşe devam ediyor.

Borsa dipten %42 yükseldi, çoğu hisse olabildiğince pahalandı. Tabi hiç yükselmemiş veya yükselmiş olupta karını da artırdığı için pahalanmamış hisseler de var.

Uzmanlar bu dönemde özellikle normal yatırımcılara (yani halka) TL mevduatı öneriyorlar. Bunun nedeni hem kaybetme ihtimali olmaması hem de TL faizlerinin son zamanların zirvesinde olması.

Bence piyasa bilginiz yoksa paranızın en az yarısını TL mevduatta tutmanız yararınıza olacaktır. Borsaya da %10 gibi bir pay ayırıp biraz araştırma yapıp ufaktan girerseniz, daha sonra daha iyi hisseler bulmak için araştırma yaparken kendinizi geliştirirsiniz. Borsada çok tecrübe etmek için çok hisse görmek, ve maalesef çok da para kaybetmek gerekebiliyor. Para kaybetmeden öğrenen görmedim ben daha.

Borsadan para kazanmadan önce ufak ufak öğrenmeye çalışın

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    http://www.ntv.com.tr/ekonomi/abdde-...s0yiQfn3uljlNA

Türkiye dahil birçok ülkede sayıları hızla artan alışveriş merkezleri ABD'de tarihe karışıyor. Ülke genelinde yüzlerce alışveriş merkezi hayalet binalara dönüştü.

2017'DE İFLAS ÇOK

Bu terkedilmiş alışveriş merkezleri Amerikan perakende ticaretinin nasıl değiştiğini de somut olarak gösteriyor. Bir zamanlar büyüyüp gelişen alışveriş merkezleri şimdilerde Ameriken banliyölerinin tüketim harabesinin bir tablosu niteliğinde. Deadmalls.com internet sayfasının verilerine göre ABD'de yaklaşık 400 alışveriş merkezi bu durumda. Halihazırda açık olan bin 100 alışveriş merkezinin durumu hiç olmadığı kadar kötü.

AKMGY, PAGYO, YGGYO yatırımcılarını uzun vadede bekleyen bir risk ihtimali. Türkiye'de henüz bir sorun yok ancak E-Ticaret gelişirse bu sorunlar kaçınılmaz olur.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 69/156 İlkİlk ... 1959676869707179119 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •