Sayfa 68/156 İlkİlk ... 1858666768697078118 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 537 - 544 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Bu çok uzun ve anlatımı zor bir süreçtir, tekniktir. Şu linkte gerekli bilgiyi bulabilirsiniz öğrenmek isterseniz.

http://www.borsaistanbul.com/data/ki...slem_gorme.pdf

Ancak kısaca söyleyebilirim ki arz fiyatının belirlenmesi şu şekilde oluyor. Arz iznini almış şirket kendine bir aracı kurum seçer, bunun kurumsal finansman departmanı ''güçlü'' bir kurum olmasına dikkat edilir. Kurum şirketin finansallarından ve piyasa çarpanlarından, faizlerden hesaplamasını yapıp şirketin değerini belirler.

Sonrasında patron değeri beğenirse arz olur, beğenmezse vazgeçer veya başka bir aracı kuruma gider diye biliyorum. O da şirket değerini ençoklamaya çalışıyor ne yapsın ?

2015 yılında AK Gıda halka arzını hatırlıyorum. Onun fiyat tespit raporu uzun uzun yazılmıştı ve yayınlanmıştı. Hatta onun fiyatı yüksek çıksın diye Pnsut'ün yukarı çekildiği bile düşünüldü. Çünkü onun zirve yaptığı zamanlara denk geliyor. Bunu incelemek konuyla ilgili bilginizi artırır.

https://www.oyakyatirim.com.tr/Annou...IDA_FTR_DR.pdf

Syg.
    hmm yani bunu bir nevi aracı kurumun insiyatifine bağlı ne spk denetliyor nede başka birşey ozman adamına göre muamele de edilebilir. Ornegın kucuk yatırımcıya 3 lıra büyük yatırımcıya 1 lıra gibi vesaire. =?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    hmm yani bunu bir nevi aracı kurumun insiyatifine bağlı ne spk denetliyor nede başka birşey ozman adamına göre muamele de edilebilir. Ornegın kucuk yatırımcıya 3 lıra büyük yatırımcıya 1 lıra gibi vesaire. =?
    Esas aracı kurum fiyatı belirledikten sonra çok sayıda diğer aracı kurum bunu incelemeye alıp yorum yapar. Ancak sektör çoğunlukla (benim izlenimim, hep) ağız birliği yapar ve fiyatı belirleyen aracı kurum iskontolu fiyat belirledik dediyse ona arka çıkar nitelikte bir rapor hazırlar.

Yani dışarıdan bakan birisi için gerçekten iyi midir kötü müdür onların yorumlarına göre anlaşılamaz.

ASCEL (Asil Çelik) halka arzını incelemenizi öneririm. Garanti Bankası ile aynı değerden şirketi arz etmişlerdi.
    http://www.hisse.net/forum/archive/i...p/t-90859.html

F/K oranı 700 civarında arz edilmiş sanırım. Kim nasıl izin verdiyse. Bu önemli bir vaka mutlaka inceleyin

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. halka arzlar şöyle olsun böyle olsun diyor ama bir denetleyıcı düzeltici koymuyoruz.

Bizim herşeyimiz lafta yaaa Türkiyenin butun denetleme mekanızmaları batağın içinde denetlemenın oldugu yerler karşılıklı menfaat gereği görmezden geliniyor göstermelik yapılıyor. Cogu yer ise zaten denetlenmıyor bile.

E ondan sonra şöyle olsun ıstıyoruz boyle olsun ıstıyoruz boyle yapacaz anca lafta ıcraat nerde yok.

Herkes kendi cebine gireni cıkanı gözetiyor. Toplumun tumunu kapsayıcı icraatlar yapılmadıgı sürece böyle geriler dururuz.

Kanunlar dahi toplumsal menfaatten uzak kişiyi gözeten kanunlar cıkartılıyor.

Birde dinden bahsederız. Bir insanda vicdan olmalı ya öyle bir halka arz insan utanır soylemeye ya nasıl oluyorda abı bu fırma cok ıyı halka arzında kacırma diyebiliyorsun herşeyi bır kenara at aksam nasıl uyuyorsun rahat rahat.

Senin dolandırıcıdan dolandıracıya yardım ve yataklık etmekten ne farkın var ey kurumunda halka arz pazarlayan calısan. UTAN BE!
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    halka arzlar şöyle olsun böyle olsun diyor ama bir denetleyıcı düzeltici koymuyoruz.

Bizim herşeyimiz lafta yaaa Türkiyenin butun denetleme mekanızmaları batağın içinde denetlemenın oldugu yerler karşılıklı menfaat gereği görmezden geliniyor göstermelik yapılıyor. Cogu yer ise zaten denetlenmıyor bile.

E ondan sonra şöyle olsun ıstıyoruz boyle olsun ıstıyoruz boyle yapacaz anca lafta ıcraat nerde yok.

Herkes kendi cebine gireni cıkanı gözetiyor. Toplumun tumunu kapsayıcı icraatlar yapılmadıgı sürece böyle geriler dururuz.

Kanunlar dahi toplumsal menfaatten uzak kişiyi gözeten kanunlar cıkartılıyor.

Birde dinden bahsederız. Bir insanda vicdan olmalı ya öyle bir halka arz insan utanır soylemeye ya nasıl oluyorda abı bu fırma cok ıyı halka arzında kacırma diyebiliyorsun herşeyi bır kenara at aksam nasıl uyuyorsun rahat rahat.

Senin dolandırıcıdan dolandıracıya yardım ve yataklık etmekten ne farkın var ey kurumunda halka arz pazarlayan calısan. UTAN BE!
    Bana da aracı kurumun kurumsal finansman bölümünde çalış diyenler var. Tarihteki ilk 1.000 F/K halka arzı yapıp adımı yazdırırım belki.

5.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Bana da aracı kurumun kurumsal finansman bölümünde çalış diyenler var. Tarihteki ilk 1.000 F/K halka arzı yapıp adımı yazdırırım belki.

:D işin en garip kısmıda kakaladıgımız fiyatla övünmektir.

Olm geçen salagın birine küçücük dukkanı garantı bankası degerınde kakaladım lan :D

Telde konusuyorum herifle herifte para cok hacı konuştuk filan zaten herıfın borsadan fılan anladıgı yok hemen caktım köfteyi.

Yediririm ben buna halka arzı dedim. Bir pof pof ladım şirketi bir pof pofladım hahahaahahah :D

Verdim küsküyü herif tam 250 TL den 10,000 adet alım yaptı hahahahaaha

o değilde olum şirkettin %50 si bu paranın yarısı bile etmez hahahahaahah

herif şirketin %20 sini aldı gidip şirketi satın almaya kalkasa bu parayla şirketi satın alacaka salak halka arzla sadece %20 sini alabildi.

Bilinçsiz yatırımcı cok olum parasıda bol bunların yakaladınmı dudukleyecen bunları hahahahah :D

Patrona soyledım böyle böyle godomanın tekine kakaladım şu bizim halka arzı dedim. Patronla 1 saat kahkalar attık. pardona dedim ama Benim tatil parasını ayarla diye.

Bir gelecek aya 10,000 TL cepte hacı :D

Cok sevıyorum bu işi lan insanları kandır kandır cebe indir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Bizim bölümün adı ''sermaye piyasası''

Okulda öğretmenler bize kısaca ''sermaye'' derler.

Ben burayı tercihte yazdığım ilk günden beri ''kötü yol'' derim.

Annem de bana sen artık bu yolda ''sermaye'' oldun der. Argoda ''sermaye'' hangi kurumun çalışanlarına denir bilirsiniz herhalde.

Bu işin temiz bir iş olduğunu söylemek abestir bence. Çok çok az bir kesim şirkete ortaklık gözü ile bakıp temettüsünü alıyor ve ötesine akıl yormuyorsa o temiz bir kişidir. Onun dışında borsadaki tüm alım satım yapanların amacı bir malı birinin elinden ucuza alıp daha sonra başka birisine onu ederinden fazlaya okutmaya çalışmaktır. Çok fazla yazıp çiziyoruz ancak işin özeti bu. Cari fiyatlarla veya gelecekte ucuz olacak şeyleri topla, sonra da bir kriz gelmeden veya finansallar bozulmadan, şirket batmadan bunu sat. Çok patron gelip geçmedi mi böyle. Arzdan sonra sata sata paylarını bitirdiler ve şirketler battı.

Syg.

7. haklısın.

halka arzdan bahsedınce aklıma geldi geçenlerde rasgele gördüm kendisini FONET BİLGİ TEKNOLOJILERI.

Firmayı biliyorum programlarınıda kullandım gerçekten işini ciddi ve güzel yapan bir firma sektöründe yaptıgı işi gerçekten iyi yapıyorlar. Zaten bu sektorde acılan ilk firma. Lakın fiyatı cok pahalı gibi geldi bana firma ne kadar büyüdü bilmiyorum Ama sonuç olarak bir fabrıkada değil.

Şu anki değeri yanlış bakmadıysam 90,000,000 TL.

şimdi konu başlıgından bir makale buldum yayınlamak istiyorum ders olması acısından

Alıntı Originally Posted by ismi lazım değil Yazıyı Oku
    Galipde para çok isterse kağıdı 20 tl ye götürür.isterse 2 tl ye indirir..bekler 6 ay sonra birden 5 tavan arka arkaya....zararıo çıkaır.ve hiseye bidaha bulaşmaz.galp demişle buna.galip deyince 2 kere düşünecen..yalnız benim düşüncem bu hisse kazandır.26 mayısa kadar bilanço açıklayacak..buyuk ıhtimalle kar açıklar..kısa zamandada temettü veya bedelsiz hisse verebilir.ben 3.60 dan 10000 lot aldım 4.10 dan verdim.tekrar 3.70 den tekrar aldım.bekleyecem.asla zararına hisse satmam.hisseyi satmadıkca zarar yoktur isterse 1 tl ye düşşün.ilerde mutlaka çıkar..saygılar.ytd
    Sizleri bu konulara girip güzel sohbeti sıkıcılaştırmak ve canınızı sıkmak için yazmıyorum. Gerçekten anlamaya değer bir makale oldugu için yazıyorum.

Bak işte demişki kısa zamandada temettü veya bedelsiz hisse verebilir. Bunu niye söylersin. Temettüde alsan bedelsizde alsan iç mantıgının eline geçen paranın artmadığını bilmez misin ? madem bilmezsin niye bir başkasına sankı temettü ve bedelsiz verirse iyi birşey olur gibi sunar propagandasını yaparsın. Bana bir çoğunuz kızıyor. Bıktık artık bu muhabbetınden diye. Ama haksızmıyım bakın ben 4 senedır bunları anlatırım ama adamın teki hala cıkar bunları bir pazarlama malzemesi olarak dile getirir.

Neyse burayı geçtim. Birde demişki asla zararına satmam satmadıkça zarar olmaz demiş Bu konuda ayrı bir beyin fırtınası konusu. Bir çok insana bunu anlatmakta güç ve zor oluyor.

Bir mal alındıktan sonra değeri düşürse ister sat ister satma zarardasındır. Yani bugun sattıgındada 10,000 TL dir Satmasanda 10,000 TL dir zaten zararı etmişsin hani satıp satmaman birşeyi değiştirmiyor ki. Satınca kabullenmış olursun diyede bir durum yok.

Zaten zamanında satmayarak zararı kabul etmişsin. Yani iş işten geçmiş.

Mesela böyle cok arkadaşla muhatab oldum. adam 20 lıradan mal almış hisse 10 lıraya kadar gerilemiş. Bana soruyor ne yapayım diye. Yatırım danışmanı filan değilim tabiki sormak ıstemış fikir almak istemiş.

Bende dedimki bu hissenin gelecekte %100 yukarı gideceğine inanıyormusun böyle bir analizin var mı ? Hayır yok dedi.

peki Şu an da %100 yukarı gidebileceğine inandıgın bir firma varmı evet var dedi.

Peki şuanda toplam paran ne kadar portfoyunde dedim 100,000 TL 50,000 TL ye düştü abi işte dedi

Yani 50,000 TL paran kaldı öylemi dedim evet dedi.

Peki hisseyi bugun sattıgında elıne ne geçecek dedim 50,000 TL dedi Peki satmazsan kaç para var elınde dedim 50,000 TL dedi.

BU 50,000 TL yi satıp o %100 gidebileceğini düşündüğün hisseye yatırsana dedim.

Abi naptın sen zararına nasıl satayım dedi.

Tekrar hatırlatıyorum biraz önce ne sordum ne cevap verdin dedim.

Ne sordun abi dedi.

Bugun hisseni satarsan elıne 50,000 TL hiç satmazsan elınde hala 50,000 TL var değil mi dedim.

Evet dedi E peki satıp satmamak neyi değiştirir dedim.

Yani birşey değişmiyor gibi ama abı satınca zararı kabullenmış olmazmıyım dedi :D :D :D

Artık bende tansiyon arttı ECIK SIGIRLENDIM. LEN olm zaten zamınında satmayarak o zararı kabul etmişsin. Bugun satsanda satmasanda 50 bın TL paran yokmu beni deeli etme lennnnnnnnnnn dedim.

Senin amacın tekrar 100 bin TL ye cıkmak değil mi dedim. Evet Dedi. Peki paranın 100,000 olması için %100 gerekmiyormu dedim evet dedi.

O halde ha bu hisseden %100 Yapmışsın Ha oteki hisseden %100 Yapmıssın farkı varmı dedim. YOK dedi.

EEE ozman niye bu hissede duracam diyorsun dedim. Haklsıın abi dedi.

%100 Yapma ihtimali daha yüksek olan bir firma seçmek yerine niye inatla %100 yapma ihtimali cok düşük olan mevcut hissede hala daha bekleyeyım zararına malmı satılır diye saçma sapan bir cumle kurup beni çilleden cıkartıyorsun dedim....

Abi ne bileyim zararına satacam ya ondan biraz şey ettim. dedi.

AMAN ALLAHIM KAFAYI YEMEK UZERIYM HALA ZARARINA SATACAM DIYOR HALAAAAAA YAAAAAAA ULAN ZATEN PARAN OLMUŞ 50,000 TL SATSANDA SATMASANDA 50,000 TL PARAN VAR YA.

ÖFFFFFFFFF ÖFFFFFFFFF Kİ NE ÖFF

Kıssadan bir hikaye paylaşayım dedim.

8. Zaten zararı kabullenmek, gurur yapmamak ve duygularının esiri olmamak bu işin içinde var. Bazen gerçekten kolu kesmek gerekebilir. Sanırım arkadaş bunu yapamamış.

Sayfa 68/156 İlkİlk ... 1858666768697078118 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •