Ana Sayfa Analiz Dünya’da borsaların yönü ne olacak?

Dünya’da borsaların yönü ne olacak?

271

Aşağıdaki grafik MSCI-World endeksi, yani tüm dünya borsalarının durumunu gösteren endeks.

Görüldüğü gibi pandemi başladığı zaman kapanmaların başlaması ve işletmelerin zor durumda kalmalarıyla hızlı değer kaybı gerçekleşiyor. Tüm dünyada borsa endeksleri hızla düşüyor. Ardından merkez bankalarının piyasaya ucuz ve bol para vermesi ve faizleri hızla düşürmesiyle artı hükümetlerin vatandaşlarına ve esnaf-sanayiciye desteklemek için nakit ödemeye başlamasıyla birlikte bu kadar bol para doğal olarak borsalara, emtiaya (altın vs.) ve emlağa geliyor. 2020 sonbaharında pandemi varken eski zirvenin geçilmeyeceğine inananlar satışa geçiyor ama bol para tekrar akıyor, bir satış daha geliyor ama bu defa o kadar sert alım geliyor tüm dünyada endeksler uçuşa geçiyor.

Sonuç olarak dünyada borsa endeksleri, emlak fiyatları ve altın fiyatları son yüzyılın zirvesine çıkıyor.

Merkez bankalarını geri alımlara ve faiz artırımlarına başlayacağına yönelik beklentilerin üstüne enerji krizi eklenince borsalara gelen yüklü alımlar durdu ve satıcılar 2 yıldan beri ilk olarak saklandıkları yerden çıkmaya başladı.

Covid-19 dan toparlanma beklentileri, enflasyon ve faiz oranı beklentileri eğer yeterince değerlendirilmeye başlanırsa piyasalara satış gelebilir. Şu an grafikte görülen net %20 köpük var. Ancak ifratta (aşırı gitme) olan piyasaların tefritte (gereğinden daha az) de olabileceğini hatırlamakta yarar var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here