Sayfa 296/637 İlkİlk ... 196246286294295296297298306346396 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 2,361 - 2,368 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. Sn Cautionary ve Sn Dudu teşekkür ederim, söylemek istediğnizi anladım. Üzerinde biraz daha düşüneceğim.

İlgileneceğim ve araştırma yapacağım birkaç hisse daha var; Poltk, Kordsa, Arçelik, Aygaz gibi ancak şu anda odaklanmam gereken eğitimim ile ilgili öncelikler var, onları halletmem lazım ve bir de finansal raporları bekliyorum.

Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Benim anlamadığım şey, yatırımın yaşla olan ilgisi.

Aslolan portföy büyüklüğü değil midir?

Geçmiş yılların getirilerine bakınca tüm zamanların birincisi Aselsan değil midir? Aselsan'ı 10 yıldır toplayan birisinin yaşının 22 veya 52 olmasının önemi nedir? Sonuçta yaştan bağımsız olarak 1'e 100 kazanmış mı herkes? Ona bakılmaz mı?
    Sn Oralet Osman şu şekilde düşünebiliriz sanırım; sonuçta bu başlıktakilerin amacı pasif bir gelir yaratmak ve finansal bağımsızlığı olabildiğince elde etmek. Yüksek volatiliteli ancak uzun vadede sağlam kazandıracak bir hisseyi ileride bağımsızlığını kazanmaya çalışan genç biri alabilir, zira hedef 15 sene sonrası. Ancak 60 yaşında birinin artık bu tarz volatil hareketlerden ziyade 15%'lik İş Yatırım temettüsünü tercih etmesi daha maküldür, çünkü bu hareketin sonucu aşağı da yukarı da olabilir. Sizce de böyle değil mi?

2.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Benim anlamadığım şey, yatırımın yaşla olan ilgisi.

Aslolan portföy büyüklüğü değil midir?

Geçmiş yılların getirilerine bakınca tüm zamanların birincisi Aselsan değil midir? Aselsan'ı 10 yıldır toplayan birisinin yaşının 22 veya 52 olmasının önemi nedir? Sonuçta yaştan bağımsız olarak 1'e 100 kazanmış mı herkes? Ona bakılmaz mı?
    60 yaşında olsan 1 milyonun olsa %1 temettü veren aselsanmı alırsın %10 temettü veren işyat yada çimentomu alırsın ?

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by Ernesto Yazıyı Oku
    60 yaşında olsan 1 milyonun olsa %1 temettü veren aselsanmı alırsın %10 temettü veren işyat yada çimentomu alırsın ?

60 yaşında olsam ve geçmiş hareketlerine bakacak olursam muhtemelen hisse bazlı %30-40 fiyatı artacak bir hisse olan örneğin Aselsan alırım. 1 milyonuma 400 bin lira kazanırdım.

Aynı paraya İşyat alsan temettü verecek ama o temettüyü yersen seneye portföyün küçülmüş olacak.

Ortalama ömür artık uzadı. 80 lere dayandı.

Napacan altmışından sonra parayı denmez. Çocuklarım varsa onlara bırakırım, olmadı vakıflar var, garibanlar var onlara veriri, sokak hayvanlarına harcarım. Bence aslolan portföyün büyümesidir.

Brisa'nın güzel hareket yapacağı bekleniyorsa 60 ında da alınır 22 sinde de.
    Son düzenleme : Oralet_Osman; 21-01-2018 saat: 18:32.

4. 60 yaşındasın ve dünya turuna çıktın. 1 mn liran var. İşyat vs alayım, yıllık 150 bin lira temettü alayım onunla gezerim diyebilirsin.

Ama Brisa, Asels, Tuprs veya Hekts aldın ve diyelim 3 ayda %15 primlendi. Ordan satıp 9 ay için de mevduata koyarsan %9 da ordan faiz alırsın. %24 ile yılı tamamlayabilirsin. Bunlar hep senaryo, tamam.

Ama sanki 60 yaşına gelince vücut, beyin çalışmasını bırakıyor, kafa basmıyor, onun için İşyat al dayı sen deniyor.

60 yaşında olup portöyleri ne hoplatanlar var, adam tecrübeli, bence esas para kazanacak olanlar onlar. Şimdi Dudu abiye 60 yaşına gelince "Hacı sen yaşlandın, kafan da pek basmaz, göz görmez, kulak duymaz artık. Sat Tüpraş'ı, Hektaş'ı, al 1 milyon lot İşyat. Emekliliğin tadını çıkar, ye, iç, gez, toz." diyemezsiniz. Hepimizden daha iyi bilir tecrübeleriyle gidebilecek potansiyeli olan hisseleri.

5.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    60 yaşında olsam ve geçmiş hareketlerine bakacak olursam muhtemelen hisse bazlı %30-40 fiyatı artacak bir hisse olan Aselsan alırım. 1 milyonuma 400 bin lira kazanırdım.

Aynı paraya İşyat alsan temettü verecek ama o temettüyü yersen seneye portföyün küçülmüş olacak.

Ortalama ömür artık uzadı. 80 lere dayandı.

Napacan altmışından sonra parayı denmez. Çocuklarım varsa onlara bırakırım, olmadı vakıflar var, garibanlar var onlara veriri, sokak hayvanlarına harcarım. Bence aslolan portföyün büyümesidir.

Brisa'nın güzel hareket yapacağı bekleniyorsa 60 ında da alınır 22 sinde de.
    Ben olsam paramın %50 sini yüksek temettü veren hisselere yatırırdım yaş ilerledikçe bu oran artırılır bence

6.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    60 yaş lafın gelişi, tabiki 60 yaşındakiler için böyle bir şey söylemiyorum. Burada Sn. Dudu'nun her söylediğinden öğrenmeye çalışıyorum, yazdığı her konuda soru sordum, belki bıkmıştır benden

Dolayısıyla ana soru; yaş arttıkça riskten kaçınma derecemiz artar mı artmaz mı, varsın bahsettiğimiz yaş 60, 75 veya 80 olsun. Bir yerden sonra kazanmaktan çok; rahat ve huzur isteği, yastığa kafayı rahat koymayı düşüncesi ağır basıyor. Ki ben 20'li yaşımda da böyle düşünüyorum, aldığım hisse gece uykumu engelleyecekse varsın para kazandırmasın. Ben biraz daha az kazanıp rahat olmayı seçen taraftayım, bu nedenle de Sn Dudu'nun 1. kriteri benim için de oldukça önemli.

Yatırım tavsiyesi içermemektedir.
    Son düzenleme : Miriel; 21-01-2018 saat: 18:55.

7. Tartışmayı uzatmaya gerek yok. Bir soru soruldu, cevaplar verildi. Herkes her konuda aynı düşünecek diye bir şey yok, fikrini söylersin, dileyen dilediği fikri benimser. Bu işlerin %100 doğrusu şudur diyemezsin zaten.

8.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Dolayısıyla ana soru; yaş arttıkça riskten kaçınma derecemiz artar mı artmaz mı, varsın bahsettiğimiz yaş 60, 75 veya 80 olsun.
    6-7 sayfa önce mesajımda bu satırda bahsettiğiniz nokta ile ilgili dikkat çekmiştim... Yaş değil eldeki sermaye ya da kişi tarafından sağlanabilen tasarruf miktarı önemli yatırım tercihinde ...Buna göre risk alışınız ya da risk dağılımınız zaman içinde değişecektir... 20 li yaşlarda tasarruf amacıyla emin adımlar olarak düşündüğünüz seçimlerin alternatifleri ileride fırsat kaçırdığınızı düşündürebilir size... Ama bu hata değil... Öğrenmek bu zaten... Öğrendikçe ve sermaye büyüdükçe yön ve bakış açısı değişecek ...
    Uzun vade birikim yaparım diye karar almak en önemli kriter değil... Çok fazla yan etken var ...

____|| @cizgilereitaat ||____ ( Hunharca teknik analiz )...

Duhul : 2004 ...
    ... Ben bitti demeden bitmez ... CR7 ...

Sayfa 296/637 İlkİlk ... 196246286294295296297298306346396 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •