Sayfa 237/357 İlkİlk ... 137187227235236237238239247287337 ... SonSon
Arama sonucu : 2851 madde; 1,889 - 1,896 arası.

Konu: ENKAI - Enka İnşaat

1. Büyük adamdı, ülkemizin başı sağolsun. Taziyelere bakınca burada eski-yeni Enkacıların da olduğunu tahmin ediyorum.

2. Geçen sene bölünme sonrası hareketlerine benzer (önce çok düşüp sonra sadece düştüğe yere dönebilmek) gibi bir kısır döngüye bağlamış gibi görünüyor. Gerçi genel karakteri bu. Uzun vadeli yatırımı bile (benzer vadede banka faizinden) daha cömertçe ödüllendirmiyor.

3.  Alıntı Originally Posted by serkaninam Yazıyı Oku
    Geçen sene bölünme sonrası hareketlerine benzer (önce çok düşüp sonra sadece düştüğe yere dönebilmek) gibi bir kısır döngüye bağlamış gibi görünüyor. Gerçi genel karakteri bu. Uzun vadeli yatırımı bile (benzer vadede banka faizinden) daha cömertçe ödüllendirmiyor.
    Aalında temettü ve hisse primine bakarsanız mevduatın ciddi üstü getirisi var. Yalnız yelloz71'in de önceden belirttiği gibi, çıkış trendi uzun olsa da eğimi çok düşük. Vurkaç veya spekülasykn ihtimali çok düşük bir hisse. Zaten bu yüzden BIST Sürdürülebilirlik endeksine dahil.

Yine de, önümüzdeki 1 sene endeks üzeri getiri potansiyelinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by serkaninam Yazıyı Oku
    Kağıdı epeyi uzun bir dönemdir takip etmemin neticesini samimiyetle paylaşıyorum; Görebildiğim kadarıyla kağıdın hareket karakteri şöyle;
    01. Senet önce yatırımcısını bezdiren ve katlanılmasına değmeyecek marjda yukarı yönlü hareket ediyor.
    02. Buradan kağıdı alanlarla birlikte çıkışına nazaran daha hızlı hareketlerle ancak aşağıya yönlü hareket başlıyor.
    03. Arada açıklanan "Geri Alım" haberleri neticesinde buradan da alanlar oluyor ve akabinde yavaş yavaş hareket aşağı yön ile devam ediyor.
    04. Buradan vermek durumunda kalanların kağıtları (zaten ilan edilen geri alım programları ile) alınıyor.
    05. Sonra bedelsiz sermaye yada temettüye bağlı aşağıya salınmalar izliyor...
    Koca 1,5 yıllık tecrübenin bana öğrettiği ve (herşey yalan olsada gerçek olan) "halen giriş maliyetine ulaşmamış bir yatırım."
    Maalesef ülkemizde ve pek çok yerde hisse senedi alıcı için bir yatırım aracı olarak tanımlanmakta. Gözden kaçırılan ise "Şirketler için bir borçlanma aracı olmasıdır". Nitekim Finansal hiyerarşi teorisi; firmaların fon kaynakları arasından tercih yaparken, öncelikle iç kaynakları, iç kaynakların yetersiz olması durumunda tahvil ve melez menkul kıymetler gibi borçlanma araçlarını, en son olarak da hisse senedi ihracını tercih etmeleri gerektiğini vurgular.
    Bu yolla firmalar bankaya gitme yada şartları sözleşmelerle sıkı sıkıya belirlenmiş üstelik birde faiz ödeme yükümlülüğü olan borçlara katlanmaktan kurtuldukları bir borçlanma aracına kavuşuyorlar. Birde borcu aldığın, (senedine yatırım yapmış) kişiyi istediğin zaman ve istediğin fiyattan anlaşarak göndermen de cabası. Benzer şeyler piyasada "ancak bu kadar ödeyebiliyorum kabul edersen" diyerek ve alacaklı geçen (kaybolan) zaman ile terbiye edilip şartlara razı edilerek yaşanıyor. : ( Sadece olay piyasada geçmiyor mekan farklı o kadar. : (
    Bloomberg'de sürekli toprak alın arkadaşlar diyerek finansal piyasaların durumuna dikkat çeken bir akademisyenimiz var, ona selam olsun.
    Sn. uzername yorumunuza saygı duyuyorum. Ancak 1,5 yıl ve yüklü hisse taşımanın bana öğrettiği başka birşey. Onu yazmaya çalıştım. Hatta yazarken kullandığım kelimelerde şirket lehine (cimri demek yerine "cömertçe ödüllendirmiyor." gibi ifadeler kullandım.) Ancak ne yazık ki bunca nezaketi de haketmiyor. Zira 2 yıllık bir süreçte beklenti, en az, mevduatın bir tık üstüdür. Oysaki henüz bölündüğü yerlerde geziniyor. (zarardan kurtarmadı) En azından uzun vadeli yatırımcı için Üstelik kasada anlı şanlı döviz pozisyonuna rağmen durum bu. Benzer şirketlerin (kasada döviz fazlası olan firmalar SODA gibi) yukarı yönlü hareketlerini de görünce yakın zamanda yazdığım yukarıdaki yorumu hatırlamadan edemiyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by serkaninam Yazıyı Oku
    Sn. uzername yorumunuza saygı duyuyorum. Ancak 1,5 yıl ve yüklü hisse taşımanın bana öğrettiği başka birşey. Onu yazmaya çalıştım. Hatta yazarken kullandığım kelimelerde şirket lehine (cimri demek yerine "cömertçe ödüllendirmiyor." gibi ifadeler kullandım.) Ancak ne yazık ki bunca nezaketi de haketmiyor. Zira 2 yıllık bir süreçte beklenti, en az, mevduatın bir tık üstüdür. Oysaki henüz bölündüğü yerlerde geziniyor. (zarardan kurtarmadı) En azından uzun vadeli yatırımcı için Üstelik kasada anlı şanlı döviz pozisyonuna rağmen durum bu. Benzer şirketlerin (kasada döviz fazlası olan firmalar SODA gibi) yukarı yönlü hareketlerini de görünce yakın zamanda yazdığım yukarıdaki yorumu hatırlamadan edemiyorum.
    Çok haklısınız, başkasının hatırladığım yorum sizin bu yorummuş zaten. Benim kastettiğim getiri açıkçası 2 seneden daha evveline dayanıyordu. Ben de takibe alırken hissenin döviz pozisyonuna odaklandım, lakin şirket bu paranın üstüne oturmuş vaziyette. Keşke yurtdışı satın almalar yapsa ama şirketin tarzı değil. Döviz bilançosu hesabına yansıyan zarar da cabası. Ayrıca petrol fiyatının artmasına da Rusya etkisine dayanarak güvenmiştim, ama Rusya artışın faydasını pek göremedi. Geri alımlar konusunda size kesinlikle katılıyorum, kısa vadede hisseye faydasından çok zararı oluyor. Daha Enerji yatırımlarında yaşanan sıkıntılardan bahsetmedim bile.

Tüm bu koşullara göre fiyat yine de ucuz. Ucuzun ucuzu dönemini atlattığını, hissenin biraz hacim artışıyla olumlu performans göstereceğini düşünüyorum. Her ne kadar yapılanmaları çok benzemese de, Tekfen'in performansı unutulmamalı.

Acayip bir satış baskısı var patron aldıklarını mı veriyor ne..

LG-H840 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Tavsiye vermek haddime değildir, yazdıklarım sadece beni bağlar..
    'Başkasının çıkardığı yerden inemezsin, düşersin!'

7.  Alıntı Originally Posted by Hancı17 Yazıyı Oku
    Acayip bir satış baskısı var patron aldıklarını mı veriyor ne..

LG-H840 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bu patron ufak kağıtlardaki sürekli ortak satışı ve bedelli yapan çapulculardan değil.
    Piyasa berbat olmasına rağmen Enka'nın performansı piyasadan kötü diyemeyiz.
    Endeksteki türbülans bitince güzel yerlere geleceğine inanıyorum.

Sayfa 237/357 İlkİlk ... 137187227235236237238239247287337 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •