Alıntı Originally Posted by CEMCE Yazıyı Oku
Elimde önemsiz bir miktar da olsa hisse olduğunu söylemek isterim.
Borsada işlem gören şirketler bağımsız denetime tabidir. Denetimin esasları kanun ve tebliğlerle tesbit edilmiştir. Bunun amacı mali tablolarla ilgili kişilere firmanın gerçek fotoğrafını çekip, kullanıcılara bilgi sunmaktır. O bilgiler ışığında firmaya ortak olursunuz ya da olmazsınız, kredi verirsiniz, ortaklık edebilir, çeşitli ticari girişimlerde bulunabilirsiniz.
Vergi dairesine verilen kar rakamı ile bağımsız denetim sonucu çıkan kar veya zarar rakamı farklılıklar gösterebilir, sapmalar olabilir. Bazı harcamalar vergi kanunlarına göre gider olarak kabul edilmez. kanunen kabul edilmeyen gider olarak vergi matrahına eklenir.
Atıyorum firmanız 2020 ilk çeyreğinde 100 TL kar elde etti.20 TL de gecikme faizi ödedi. Bağımsız denetim ile bulunan kar 100 TL olmasına rağmen, ödenen gecikme faizleri vergi kanunları bakımından gider olarak kabul edilmediği için beyan edilen vergi matrahının 120 TL olması gerekir.... gibi.
Çakal ifadesi biraz ağır olmuş. İnsanları hüsniniyetli olarak kabul etmek gerekir.

Aşağıdaki link size daha fazla katkı sunacaktır.

https://www.global.com.tr/Default.as...D=216&nID=5687
Cakal ifadesi tam da yerinde.

Siz o arkadasin her geldiginde neler yazdigini gormediniz.

Cakal ifadesi bile,onun icin iltifat kalir.