Sayfa 47/414 ÝlkÝlk ... 3745464748495797147 ... SonSon
Arama sonucu : 3308 madde; 369 - 376 arasý.

Konu: GSDHO - GSD Holding

1. MB baþkaný döviz çok düþtü ihracatçýyý korumak için doviz alabiliriz diyor. Ona bile tepki vermiyor düþüyor. Adamlar spekulasyonun dibini yapýyorlar...hiçbir açýklamasýna guvenmiyorum

Alýntý Originally Posted by meteor78 Yazýyý Oku
    Bence de Silopi Elektrik 30 milyon dolar denebilir ama fiyatlamada olduðunu hiç sanmýyorum.

Son çeyrekte faaliyetlerden 9-10 milyon dolar net kar gelse, 91+9=100 milyon dolar kambiyo karýna etki eden döviz pozisyonu, çeyreklik 5-6 milyon dolar civarý denizcilik karý, yýllýk 5-6 milyon dolar civarý diðer iþ kolarýndan faaliyet karý ile bile en az 100+4*25=200 milyon dolarlýk bir deðer bulabiliriz. (Faaliyet karýný 4 sene için hesapladým.) Dolar 10 olsa mevcut fiyatla 125 milyon dolar seviyesindeyiz. Keþke Silopi’yi 30 milyon dolardan fiyatlasa.
    --kambiyo karýný ciddiye almamak gerekir.

--kambiyo karý nereden geliyor,,slopi elketrikikteki yatýrýmdan...

--sliopi elektriðin yüzde 9.6 si gsdho in yani ortak...normalde bildiðimiz ortaklýk þeklinde olsa burayý özkaynaklardan alýnan pay þeklinde konsolide edecek, yani buradan kambiyo karý yazacaðýna belki de ciddi zarar yazacak...ben bu þekilde deðerlendiriyorum.

--ama gsdho holding tekstilbankýn satýþýndan gelen parayý GSD bankasýna (sermaye artýrýmý ile) aktarýp gsd bankasýndan silopi elektriðe borç vermek yerine, dandik bir ortaklýk yaparak buradan adý temettü ama aslý faiz geliri alarak suni bir ortaklýk þeklinde gösteriyor...böylece bir yandan kasasýnda nakit para varmýþ gözüküyor, diðer taraftan bir þirketin yüzde 15 ine ortakmýþ oluyor...bu kandýrmaca bir durum...

--direkt ortak olsa, kur farký karý yerine silopiden özsermayeden pay aldýðý için zarar yazacak...

--kýsaca buradaki kur farký göz boyamaca, bir nevi tuzak..

3.  Alýntý Originally Posted by ft-2 Yazýyý Oku

--sliopi elektriðin yüzde 9.6 si gsdho in yani ortak...normalde bildiðimiz ortaklýk þeklinde olsa burayý özkaynaklardan alýnan pay þeklinde konsolide edecek, yani buradan kambiyo karý yazacaðýna belki de ciddi zarar yazacak...ben bu þekilde deðerlendiriyorum.

--ama gsdho holding tekstilbankýn satýþýndan gelen parayý GSD bankasýna (sermaye artýrýmý ile) aktarýp gsd bankasýndan silopi elektriðe borç vermek yerine, dandik bir ortaklýk yaparak buradan adý temettü ama aslý faiz geliri alarak suni bir ortaklýk þeklinde gösteriyor...böylece bir yandan kasasýnda nakit para varmýþ gözüküyor, diðer taraftan bir þirketin yüzde 15 ine ortakmýþ oluyor...bu kandýrmaca bir durum...

--direkt ortak olsa, kur farký karý yerine silopiden özsermayeden pay aldýðý için zarar yazacak...

Bilanço detaylarýna hakim deðilim ama ben kambiyo karýný dikkate alýyorum bence piyasa da dikkate alýyor. Bu nedenle kur riski tablosundaki 91 milyon dolarlýk kambiyo karýna etki eden kýsým, faaliyetlerden gelen net kar ile 100 milyon dolara seviyesine çýkarsa benim açýmdan olumlu olur. Sonuçta dolar istediði kadar düzeltme yapsýn, 2013’ten bu yana kurdaki ana yön hep yukarý. Piyasanýn bence dikkate almadýðý ise 30 milyon dolarlýk satýþ hakký ve bu rakamýn, þirket piyasa deðerinin %26’sý olmasý. Bence holdinglerde en önemli iki gösterge F/K ve net aktif deðer iskontosu. F/K konusu hep konuþuldu ama keþke bir araþtýrma raporu olsa da gemileri, bankasý, Silopi Elektriði, döviz pozisyonu falan dahil kapsamlý bir deðerleme yapýlsa.
    Son düzenleme : meteor78; 25-12-2021 saat: 01:34.

4.  Alýntý Originally Posted by ft-2 Yazýyý Oku

Kambiyo karý, Silopi elektrikteki paylarýndan gelmiyor. Bu yanlýþ.
    Doðrusu Ticari alacaklardan geliyor olacak. Bu ticari alacaðý ise 2020'de Park Holding'e 45 milyon dolar karþýlýðý sattýðý Silopi Elektrik paylarýndan kaynaklanýyor. Bunlar bilonçoda Ticari alacak olarak görünüyor.

Dipnot 7 Alýcýlar Kalemi. 1000 TL olarak gösteriliyor.
    ) Alýcýlar tutarýnýn 353.732 TL’lik bölümü, satýþý yapýlan Silopi Elektrik Üretim A.Þ. paylarýna iliþkin alacak tutarýndan oluþmaktadýr. Söz konusu tutarýn
    44.216 TL’si bilançoda kýsa vadeli ticari alacaklar içerisinde, 309.516 TL ise uzun vadeli ticari alacaklar içerisinde gösterilmiþtir.
    Görüldüðü üzere bu alacak kalemi Park Holding'ten alacaðýmýz 45 milyon dolara karþýlýk geliyor. Küçük bir kýsmý ödenmiþ. Ödenmeyen kýsýmdan haliyle Kambiyo karý oluþacak ancak buradan vergi kesileceðini düþünmüyorum.

Silopi elektrikteki paylarýmýzýn ise Kambiyo karý ile alakasý yok. Orasý da baðýmsýz þirketlerin yaptýðý deðerlemeler ölçüsünde bilonçoda yer alýyor.
    Þirket’in Silopi Elektrik Üretim A.Þ.’de sahip olduðu %9,60’lýk paylarýn 30 Eylül 2021 tarihi itibarýyla
    gerçeðe uygun deðeri, daha önce baðýmsýz deðerleme þirketince kullanýlan model üzerinde mevcut piyasa
    koþullarý ve uygun deðerleme metotlarý kullanýlarak güncellenmiþtir. Gelir ve Piyasa Yaklaþýmlarý 30
    Eylül 2021 tarihi itibarýyla gözden geçirilerek ABD Dolarýnýn kur etkisi ile Silopi Elektrik Üretim
    A.Þ.’nin risksiz faiz getirisi güncellenmiþ ve serbest nakit akýmlarý iki farklý Aðýrlýklý Ortalama Sermaye
    Maliyeti kullanýlarak bugüne indirgenmiþtir. Bu þekilde güncellenen deðerleme sonuçlarýna göre
    %9,60â€ËÅ“lýk paylarýn gerçeðe uygun deðeri 30 Eylül 2021 tarihli finansal durum tablosunda 432.388 Bin
    TL olarak gösterilmiþtir.
    Yukarýdaki 432 bin olarak hesaplanan silopi elektrik paylarý deðeri 2020 31 Aralýk'ta 475 bin olarak hesaplanmýþtý. Aralýk ayýndan Eylül sonuna kadar kur arttýðý halde Silopi Elektriðin deðerinin artmamasý aksine deðer kaybetmiþ olmasý zaten olayýn kambiyo karý ile alakalý olmadýðýný göstermekte.

Netice itibariyle özetleyecek olursak, Kambiyo gelirini oluþturacak kalemler þunlar:
    *51 milyon dolar kasada nakit
    *Kabaca 40 milyon dolar Park Holding alacaðý
    *119 milyon dolar diðer kalemi... (Bunun açýklamasýný bulamadým)
    Son düzenleme : Shiva; 25-12-2021 saat: 10:23.

5. Silopi elektrik mevzusunda ise durum þudur. Fazla rakamlara boðmadan yazacaðým.

125 milyon dolar verilerek Park Holding'in elindeki paylar alýnmýþ. Sene 2015.
    2020 yýlýnda bunlarýn bir kýsmý 45 milyon dolara Park Holding'e geri satýlmýþ.
    Elde kalan %9,6'lýk miktar ise 2024'te Silopi Elk. halka arz edilmediði takdirde 30 milyon USD'ye Park Holding'e verilebilecek.

Bu durumda 2015 yýlýnda 125 milyon USD yatýrdýðý elektrik iþinden 2024 yýlýnda kabaca 50 milyon dolar zararla ayrýlmýþ gibi görünecek (aldýðý temettüleri hesaba katmadým). Fakat bu zararlar (Buna zarar demek de ne kadar doðru tartýþýlýr.) zaten bilançoda çoktan yerini aldý. 2024 yýlýnda zarar edilecek gibi düþünmeyin.

Þu an son bilançoda Silopi elektrik paylarýna biçilen deðer 432 milyon TL. Bu deðer 2024'te ne olur bilinmez. Artabilir de azalabilir de, o kýsmý Silopi Elektriðin faaliyetlerine göre oluþacak bir sonuç. Ancak GSD 2024'te bu þirketin deðeri artsa da azalsa da 30 milyon dolar tahsil edecek Park Holding'ten eðer istenirse. Örneðin þu an bu alýþveriþ gerçekleþmiþ olsa 30 milyon dolar 330 milyon TL yapmakta, bu rakam bilançoda gösterilen 432 milyondan az olduðu için 100 milyon TL dönem zararý oluþacaktý.
    Umarým çok karýþýk olmamýþtýr.

6. Sayýn Shiva gayet net tþk. Elinize saðlýk. Gsdho'nun Silopi elektrikten 50 milyon USD kazýk yediði doðrudur.

Alýntý Originally Posted by Shiva Yazýyý Oku
    Kambiyo karý, Silopi elektrikteki paylarýndan gelmiyor. Bu yanlýþ.
    Doðrusu Ticari alacaklardan geliyor olacak. Bu ticari alacaðý ise 2020'de Park Holding'e 45 milyon dolar karþýlýðý sattýðý Silopi Elektrik paylarýndan kaynaklanýyor. Bunlar bilonçoda Ticari alacak olarak görünüyor.

Dipnot 7 Alýcýlar Kalemi. 1000 TL olarak gösteriliyor.

Görüldüðü üzere bu alacak kalemi Park Holding'ten alacaðýmýz 45 milyon dolara karþýlýk geliyor. Küçük bir kýsmý ödenmiþ. Ödenmeyen kýsýmdan haliyle Kambiyo karý oluþacak ancak buradan vergi kesileceðini düþünmüyorum.

Silopi elektrikteki paylarýmýzýn ise Kambiyo karý ile alakasý yok. Orasý da baðýmsýz þirketlerin yaptýðý deðerlemeler ölçüsünde bilonçoda yer alýyor.

Yukarýdaki 432 bin olarak hesaplanan silopi elektrik paylarý deðeri 2020 31 Aralýk'ta 475 bin olarak hesaplanmýþtý. Aralýk ayýndan Eylül sonuna kadar kur arttýðý halde Silopi Elektriðin deðerinin artmamasý aksine deðer kaybetmiþ olmasý zaten olayýn kambiyo karý ile alakalý olmadýðýný göstermekte.

Netice itibariyle özetleyecek olursak, Kambiyo gelirini oluþturacak kalemler þunlar:
    *51 milyon dolar kasada nakit
    *Kabaca 40 milyon dolar Park Holding alacaðý
    *119 milyon dolar diðer kalemi... (Bunun açýklamasýný bulamadým)
    51 milyon dolar kasada nakit mi?....emin misiniz?...

Nakit ve Nakit Benzerleri 221.042 TL ....30 eylül 2021 de USD ABD DOLARI 8,87858

119.210 milyon dolar gemiler (duran varlýk deðerleri) olmasý gerek...

geçen sene 102 milyon dolarmýþ.....bu sene iki gemi ve bir bedelli ye gidildi bunun paralarý da uzun vadeli borçlanma ile ödenmiþ.
    Son düzenleme : ft-2; 25-12-2021 saat: 14:31.

8.  Alýntý Originally Posted by ft-2 Yazýyý Oku
    51 milyon dolar kasada nakit mi?....emin misiniz?...

Nakit ve Nakit Benzerleri 221.042 TL ....30 eylül 2021 de USD ABD DOLARI 8,87858
    Açýkçasý hýzlý yazdýðým için eksik ifade oluyor. Finansal varlýklar + nakit daha doðru ifade olurdu ancak neticede deðiþmiyor. Bu finansal varlýða 30 milyon dolar karþýlýk ile opsiyonlanan Silopi + Nakit diyebiliriz. Bu durumda hesap tutuyor gibi.

Sayfa 47/414 ÝlkÝlk ... 3745464748495797147 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •