Sayfa 238/547 İlkİlk ... 138188228236237238239240248288338 ... SonSon
Arama sonucu : 4376 madde; 1,897 - 1,904 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

Philipp Haas Göteller 1202 lot daha ekledim..
    Ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında; yekpare geniş bir anın,parçalanmaz akışında bir garip rüya rengiyle uyumuş gibi her şekil,rüzgarda uçan tüy bile benim kadar hafif değil.

2.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    Sayın ortak ses geldi fakat açıklama 49 milyon zararı kapatmıyor bu dengesiz tüccar ph ve avaneleri ile işimiz çok zor ben şahsen 2023 de kayıp yıl olarak kabul ediyorum bana göre 2024 sanırım beklediğimiz yıl olacak tabiki göçmez ve yıkılmazsak.Bilgilendirmelerin için teşekkür ediyorum.ytd

Garantinin takası patronun malları ise geriye takasta söz sahibi işyatırımı takip edelim..486k hüpletmiş bugün..
    Ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında; yekpare geniş bir anın,parçalanmaz akışında bir garip rüya rengiyle uyumuş gibi her şekil,rüzgarda uçan tüy bile benim kadar hafif değil.

4.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Sn maslak1 yazdıkların iddiayı doğrular nitelikte,bu 5 li çete devamnın içini yavaş yavaş boşaltarak Saba ya aktaracak deva yı küçülterek Saba yı büyütecekler anlaşılan yol haritaları bu olsa gerek bir fırıldak dönüyor şirkette,bakacağız yaşayıp görecegiz,cevabınız için saol eksik olma teşekkür ederim.ytd
    sabada dahil diğer firmalara fason üretilen malın toplamı 150 milyonmuş bunun 100 milyonu saba olsa bir yılda 100 milyon üretim yapmış saba için 4,5 milyar cirosu olan firma için yok sabaya mı kayıyor yok içini boşaltıyor tamam eleştir bende eleştiriyorumda nedir bu abartma 4,5 milyar cirosu olan firma 100 milyon fason üretirse içimi boşaltılmış olur nedir amacın anlamadın ikide bir şirketi eleştiriyorsun bir türlü satıp girmiyorsun sattım diyorsun yine gitmiyorsun şirketin performansını beğenmiyorsan satıp gidersin zaten insanların canı burnunda amacın nedir neyin peşindesin.

5.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Sayın ortak ses geldi fakat açıklama 49 milyon zararı kapatmıyor bu dengesiz tüccar ph ve avaneleri ile işimiz çok zor ben şahsen 2023 de kayıp yıl olarak kabul ediyorum bana göre 2024 sanırım beklediğimiz yıl olacak tabiki göçmez ve yıkılmazsak.Bilgilendirmelerin için teşekkür ediyorum.ytd
    Sayın Ortak, durum belirttiğiniz (düşündüğünüz gibi değildir). Şöyledir (tefsiri): yanlışlıkla dedik ki:

"Saba İlaç'a 107 milyon TLlik mal ve hizmet satışı yaptık. Bunun maliyeti ise, 156 milyon TLdir. Yani; 49 milyon TL zarar ettik"

Oysa, sonra gelen düzeltme yazısında diyor ki:

"Pardon; yanlış söylemişiz. Demek istedik ki çeşitli müşterilere (Örneğin; Reckitt Benchiser'e Gaviscon üretiyoruz) yapmış olduğumuz fason hizmetlerin maliyeti 156 milyon TLdir. Buna, Saba'ya yaptığımız hizmetler de dahildir. Saba'dan elde ettiğimis gelir ise 107 milyon TLdir"

özeti budur.. Biz burdan, Saba ile yapılan ticaretten net kar veya zararı görebiliyor muyuz?

cevap : hayır; göremiyoruz.

2023 için görüşüm: yeni bir kur krizi olmaz ve faiz de %100-200 gibi çılgın bir seviyeye çıkmazsa; 2023 Deva için iyi bir iş performansının olduğu yıl olacak.

Deva'nın fiyat seviyesini yöneten birileri ("tahtacımız") var mı; bilmiyorum ama hissenin fiyatının özellikle baskıda tutan birileri varsa, fiyatın artmasına engel olamadığı nokta şu olur (tahminim):

1-Biyoteknolojik lansmanların çıktığı ayı takip eden engeç 3. çeyrek bilanço (min 3 tane hacimli biyobenzer lansmanı yaptıktan sonra.. 1 tane değil..).. sebebi: finansal performansta sıçrama yaptıracak konulardandır. Benzerini gördük..

2-İhracatta Amerika pazarına Depores, Rivelime gibi çok pahalı ve rakibi henüz az ürünlerin lansmanı.. Deportesi ABDde lanse etmeye çalıştıklarını biliyoruz.. ABD GMP sertifikası 2 yıl beklemenin ardından yenilendi 3-4 ay evvel, geçen yıl ABDde 2 fuara katıldılar (bkz faaliyet raporu).. ABD pazarı küresel ilaç pazarının %40ıdır ve ilaç ortlama fiyatları TRnin 7.5 katı civarıdır. hem ciro ehm de kar potansiyeli çok büyük..

3-Şirketin satışının gündeme gelmesi...

4-Şirket bir başka ilaç firmasını satınalmazsa ve/veya 5. bir fabrika yatırımı (4 tane ilaç fabrikamız var) yapmazsa 2024 mali yılı sonrasında (Nisan 2025) temettü dağıtımı yapacağını tahmin ediyorum. Şimdi yaptıkları, PH ve A grubuna ödenen "yalandan temettü"yü demiyorum.. Gerçek temettü.. Şimdi yapılan iş, imtiyazdan kaynaklanan %12lik "ücret"i alıp kenara çekilmektir. eski yazılarımda temettü aritmetiğini anlatmıştım. 100 TLlik kardan 15.1 tl kar dağıtılırsa, temettüyü 10 kuruş üzerinden alırız. 100 Tllik kardan 90 TLlik kar dağıtılırsa, 75 TLden alırız.. özeti budur.. her 2 senaryoda da paranın 3 TLsi şirkete iade olur. Tarih konusundaki bu tahminim hata aralığı +1 yıl olur..

5-Tabi bir de hiç denklemde olmayan (bilmediğimiz) sebeplerle KYnin veya başka büyük kapitalin (örneğin; cautinin de işaret ettiği bir spek... şirketin zengin ticari hikayesi de var) hisseye gelmiş olması..

son 3-4 yıldır olan şey, KY ile PH arasında sinir harbi ve sabır sınanmasıdır. onların da zamanı daralıyor.. zira, büyük ortağın aldığı nakdi geri dönüş de şirketteki potansiyle göre her gün daha da küçülmektedir. fırsat maliyeti artmaktadır. devadaki yatırımın onlar için de fırsat maliyeti vardır.. kuruşluk temettü bizim için nasıl ki sadaka niteliğinde ise; 150-200 milyon TLlik temettü de devanın bist dışı satışındaki fiyatının yanında belki "çerez parası"dır.. ya adam gibi temettü almak ister yada satıp, parayı cebe koymak isterler.. çok uzun süre beklediler.. adil değeri milyar dolarlar olan bir firmadan söz ediyoruz.. abd faizi %5e geldi.. tr eurobond %9-10u görmüştü.. fırsat maliyetleri artıyor..
    Son düzenleme : Maslak1; 13-03-2023 saat: 21:34.

6.  Alıntı Originally Posted by katırcı_bedri Yazıyı Oku
    Garantinin takası patronun malları ise geriye takasta söz sahibi işyatırımı takip edelim..486k hüpletmiş bugün..
    geçen haftada salıdan cumaya 500 bin lot almıştır fona filanda virman olmadı aldığı mallar bugünde 500 bin aldı bir haftada 1 milyon aldı

7.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    sabada dahil diğer firmalara fason üretilen malın toplamı 150 milyonmuş bunun 100 milyonu saba olsa bir yılda 100 milyon üretim yapmış saba için 4,5 milyar cirosu olan firma için yok sabaya mı kayıyor yok içini boşaltıyor tamam eleştir bende eleştiriyorumda nedir bu abartma 4,5 milyar cirosu olan firma 100 milyon fason üretirse içimi boşaltılmış olur nedir amacın anlamadın ikide bir şirketi eleştiriyorsun bir türlü satıp girmiyorsun sattım diyorsun yine gitmiyorsun şirketin performansını beğenmiyorsan satıp gidersin zaten insanların canı burnunda amacın nedir neyin peşindesin.
    Topiğin sahibi değilsiniz hiç kimseye akıl verme hürriyetinede sahip değilsiniz ben yazmadaydım mevzudan haberin yoktu ama döktürmüşün yine,hersoygun küçük başlar büyük biter bunu bile düşünemiyorsumuz,düşünceye saygı insanın erdemindendir bunu yapamıyorsanız lütfen okumayız seninle aynı düşüek zorunda değiliz değilmi,?Lütfen haddimizi bilelim eleştiri hak hakaret suçtur...

Sayfa 238/547 İlkİlk ... 138188228236237238239240248288338 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •