Sayfa 259/547 İlkİlk ... 159209249257258259260261269309359 ... SonSon
Arama sonucu : 4373 madde; 2,065 - 2,072 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. https://www.bloomberght.com/ab-ilac-...irligi-2330388

Jenerik firmaların Avrupa pazar penetrasyonunu hızlandırırır:

".......

AB Komisyonu, Birliğin ilaç mevzuatında son 20 yılın en kapsamlı değişikliklerini içeren yeni reform paketini açıkladı.

Buna göre, AB ülkelerinde ilaçlara erişim artırılacak. İlaç fiyatlarının makul seviyelerde olması sağlanacak.

Bu çerçevede AB'deki bütün hastaların güvenli, etkili ve uygun fiyatlı ilaçlara zamanında ve adil bir şekilde erişmesini sağlayan ilaç "tek pazarı" kurulacak. AB'den ilgili onayları alan ilaçların bütün üye ülkelerdeki hastalara hızla ulaşması sağlanacak.

Yenilikçi tedavilerin fiyatları düşürülecek ve ilaç kıtlığının önüne geçilecek.

Jenerik (eş değer) ve benzeri ilaçların erken temini sağlanacak. Bu ilaçların ruhsatlandırma işlemleri basitleştirilecek.

İlaç sektörü yatırıma cazip hale getirilecek. Sektörün rekabet gücü ve yenilikçiliği desteklenecek.

İlaç araştırma, geliştirme ve üretimi için çekici ve yenilikçi bir çerçeve sunulacak.

Üreticilerin geliştirdikleri yeni ilaçlar 8 yıl boyunca korunacak. Bu süreçte jenerik ürünler piyasaya sunulamayacak.

Yenilikçi ilaçlar için ise 12 yıla kadar yasal ve fikri mülkiyet hakları koruması uygulanabilecek.

İlaç sektörüne yönelik bürokratik işlemler azaltılacak ve sadeleştirilecek.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), gelecek vadeden ilaçları geliştirenlere bilimsel destek sağlayacak ve bu ilaçların onayını kolaylaştıracak.

Ruhsatlandırma süreci 400'den 180 güne inecek
    İlaçların bilimsel olarak değerlendirilmesi ve izinleri hızlandırılacak. EMA ruhsatlandırma süreci 400 günden 180 güne indirilecek.

AB'deki ilaç kıtlığı daha yakın takip edilecek. Bu alanda daha katı kurallar uygulanacak.

İlaç kıtlığı ve geri çağrılmalarının önceden bildirilmesi gerekecek. İlaç kıtlığının önlenmesine yönelik planların geliştirilmesi için şirketlere yeni yasal yükümlülükler getirilecek.

AB çapında bir kritik ilaç listesi oluşturulacak. Listedeki ilaçların tedarik zincirine yönelik yeni önlemler alınacak.

Söz konusu paketin onaylanması için üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu'nun (AP) onayı gerekiyor.

Avrupa ülkelerindeki büyük ilaç üreticileri söz konusu değişikliklerden rahatsız oluyor. Halihazırda ilaç üreticilerine jenerik ürünlerin girmesi öncesinde 10 yıl süre tanınıyorken, yeni paket bu süreyi azaltıyor........"

2.  Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku
    Bende pek ihtimal vermiyorum , ben bu yazıya istinaden böyle bir risk olur mu diye sordum . Ayrıca korku pompalanmaya çalışıldığını da düşünüyorum . En kötü senaryo bence ödememe değil de gecikmeler yaşanabilir. Bu da firmaların nakit akışlarını olumsuz etkileyebilir özellikle yüksek borçla iş yapmaya çalışan firmalar için diye düşünüyorum .. Ama hiçbir siyasi kurum önümüzde yerel seçimler varken , bunu yapmaz , bunun siyasi bir sonucu olur .

Sayın Maslak , bu onkoloji alanında cirodaki payı güncelde %15 olan ürünler için olan yatırım , (hani toplam üretim kapasitesi sadece %1,7 oranında artıran yatırım var ya ) , ciroyu nasıl etkiler sizce ?

Sevgilerimle
    Ortak, 500 milyonu aşan kutunun %1.7si 9 milyona yakın olur. bu ilaçlar, solid onko ilaçları (kutu fiyatı 40.000 tlye yaklaşan da var).. bu 2 rakamdan yola çıkarak tahminlemek de yanlış olur..

Bu kapasiteyi kaç yılda doldurur, hangi ürün karması ile doldurur; veri olmadan bir tahmin doğru olmaz.. ama uzun zamandır devada olan ve geliştirilen ürünleri de takip eden biri olarak:
    1-solid onkoloji yatırımının özellikle dış pazarlardan büyük kapasite alacağını düşünüyorum.
    2-geçmiş yıllarda verdiğimiz ürün listelerinde bolcana yeni solid onkoloji ürünleri vardı.. bazıları gelişim aşamasındaydı.. yani gelen yeni ürünler var.. yan, yatırım ve ar-ge odağı birbirini tamamlıyor.

rakam telaffuz edecek bilgiye sahip değilim ama finansal sonuçlarda yüksek seviyede fark yaratacak bir konudur..

bir de faaliyete geçen biyoteknoloji tesisisimiz var.. burdan da beklentim yüksektir.. burda da yatırım ve ar-ge odağı birbirini
    tamamlıyor.

3. bilanço günü ne zaman. tüm hepsi iiçin 10 mayıs deva daha erken mi açıklar ve cumaya mı denk getirir.

4.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    bilanço günü ne zaman. tüm hepsi iiçin 10 mayıs deva daha erken mi açıklar ve cumaya mı denk getirir.
    Bilanço son tarihinden önceki son cuma açıklanıyor. 10 mayıs son tarih ise, 5 mayıs cuma günü açıklanır.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5. saba ilacın dünkü genel kurul tutanağı ve 2022 yılı kar dağıtımı 70 milyondan 180 milyona sermaye arttırımı , devanın genel kurulunda saba için itiraz ve verilen cevap.

6. Sn Duabi paylaşımından borsada olmayan SABA ilacın artık parlatılacağı ve deva ilacın geri plana itilmesi söz konusu mu olacak bunumu çıkarmalıyız?teşekkür ederim

7. Arkadaşlar ieis mart 2023 pazar analizi raporu yayınlanmış, ieis sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by okyatırım Yazıyı Oku
    Arkadaşlar ieis mart 2023 pazar analizi raporu yayınlanmış, ieis sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir.
    Teşekkürler

Sayfa 259/547 İlkİlk ... 159209249257258259260261269309359 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •