Sayfa 1060/1312 İlkİlk ... 605609601010105010581059106010611062107011101160 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,473 - 8,480 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. 40 yıllık evimiz kentsel donusumden yeni dondu, satmak istiyoruz, gelir vergisine tabi olur muyuz? 5 yildan az alim-satimi yapilan GM'ler icin gelir vergisine girer miyiz? Yoksa kentsel donusum icin muafiyet var mı?
    Tecrubesi olan var mı? Ya da bir uzamana nasil danisabilirim? Galiba Gelir Vergisi Dairesine soru sorabilecegimiz bir site vardı?

2.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Aynı ülkede araba fiyatları da milyon oldu.
    Peki piyasa ortalamasının %10-20 aşağısına satışa koysanız satılmayacak araba var mı? Yok.
    Demek ki mesele mayış değil, fiyat da değil, sadece algı..
    İnsanların bir şeyi almaya niyetleri varsa, o düşük mayışlı kişilerden ne paralar çıkar, inanamazsınız.
    Ama diğer şeyi almaya niyetleri yoksa fiyat hep fahiştir, mal da zaten kötüdür, beş para etmez "dam"dır falan.

Alt komşum geçen sene nissan micra'sı için telefonda "sence 60'a satabilir miyim kanka" diye konuşuyordu. Şimdi ilanlar 250-300 gayme.
    Geçen yıl 60 eden micra'yı bugün 200'e koysanız telefon susmaz.
    Ama konu ev olunca fiyat fahiş, millette de para yok, yerim dar, yenim dar, vb.
    Ben araba için de aynı şeyi düşünüyorum bu arada.

Mesele ev fiyatlarına fahiş denmesi değil sadece.

Araba da ucuz değil hatta 1 haftalık tatil de çok pahalı.

Mayış istatistikleri belli. Alınan ücretler belli orada hata yapma ihtimalimiz yok.

Kredi desen çekmek zorlaştı herkes vermiyor ve veren de aylık taksidi 50 bine dayanıyor.

Soru çok basit bu düzen nasıl döneceK?

3. Türkiye'de yaşamak Avrupa'da yaşamaktan pahalı hale geldi. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Memet Şimşek abim olaya el koyacak. Böyle gitmez. Bizim çapımız belli.

Böyle devam edilirse de olacak olan zenginlerin TC'yi bırakıp AB'ye göçmeleridir... Bu da olmayacağına göre olacak olan belli.

ytd

4.  Alıntı Originally Posted by Calibra Yazıyı Oku
    Ben araba için de aynı şeyi düşünüyorum bu arada.

Mesele ev fiyatlarına fahiş denmesi değil sadece.

Araba da ucuz değil hatta 1 haftalık tatil de çok pahalı.

Mayış istatistikleri belli. Alınan ücretler belli orada hata yapma ihtimalimiz yok.

Kredi desen çekmek zorlaştı herkes vermiyor ve veren de aylık taksidi 50 bine dayanıyor.

o 50 bin kredi çekecek dedikleriniz sıfırdan ev almaya çalışanlar.

hali hazırda tüm evlerin bir sahibi var TR de, mevcut evlerini satıp bir tık üstünü almak isterlerse atıyorum aylık 20 bin ödeyecekler.

ki TR de kredi ile ev alanlar 20% civarı yani kredileri konuşmak kısmen anlamlı.

yabancı alımları kredi vs den bağımsız hatta devaluasyon olursa daha da artabilir.

bu arada bir ev alıp vatandaşlık aldıktan sonra yeni ev alan nerede değerlendiriliyor bilmiyorum, eğer onları da vatandaş sayıyorlarsa ki teknik olarak saymalılar yabancı alımı tahminlerin çok ötesinde.

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Aynı ülkede araba fiyatları da milyon oldu.
    Peki piyasa ortalamasının %10-20 aşağısına satışa koysanız satılmayacak araba var mı? Yok.
    Demek ki mesele mayış değil, fiyat da değil, sadece algı..
    İnsanların bir şeyi almaya niyetleri varsa, o düşük mayışlı kişilerden ne paralar çıkar, inanamazsınız.
    Ama diğer şeyi almaya niyetleri yoksa fiyat hep fahiştir, mal da zaten kötüdür, beş para etmez "dam"dır falan.

Alt komşum geçen sene nissan micra'sı için telefonda "sence 60'a satabilir miyim kanka" diye konuşuyordu. Şimdi ilanlar 250-300 gayme.
    Geçen yıl 60 eden micra'yı bugün 200'e koysanız telefon susmaz.
    Ama konu ev olunca fiyat fahiş, millette de para yok, yerim dar, yenim dar, vb.
    i 20 nin sıfırı geçen ay 640.000 civarı
    gençler yeni evlendi araba alacaklar piyasada sıfır i 20 yok
    2022 modelini 810.000 e aldılar
    güya tüketiciyi koruyacaklar
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Alıntı Originally Posted by ratso Yazıyı Oku
    40 yıllık evimiz kentsel donusumden yeni dondu, satmak istiyoruz, gelir vergisine tabi olur muyuz? 5 yildan az alim-satimi yapilan GM'ler icin gelir vergisine girer miyiz? Yoksa kentsel donusum icin muafiyet var mı?
    Tecrubesi olan var mı? Ya da bir uzamana nasil danisabilirim? Galiba Gelir Vergisi Dairesine soru sorabilecegimiz bir site vardı?
    uzmanlık alanım değil ama
    Maliye, kentsel dönüşümdende olsa müteahhide verilmeden önceki edinim tarihini dikkate almaz dolayısıyla yenilenen evinizin iktisap tarihini dikkate alır. Bu durumda satış için 5 yıl beklemelisiniz.
    eski değeri ile satış arasındaki fark vergilendirilir.
    eski miras olarak kalmışsa yenisini satarken vergi ödemez 5 yılda beklemezsiniz
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

7.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku

hali hazırda tüm evlerin bir sahibi var TR de, mevcut evlerini satıp bir tık üstünü almak isterlerse atıyorum aylık 20 bin ödeyecekler.
    Hay hay bunu da değerlendirelim.

Aylık 20 bin ödeyebilecek kesim de belli değil mi zaten.
    Çocuk varsa eğitim masrafı mutfak masrafı falan filan derken 20 de kredi eklenirse bu ev aylık 50 bine çıkar masrafı.

8.  Alıntı Originally Posted by Calibra Yazıyı Oku

Döner döner..
    Her ülkenin fakiri de var, zengini de.
    Şu videodaki insanların parası yok diye ne o ülkedeki araba fiyatları düşüyordur, ne de "düzgün ev" fiyatları.
    https://youtu.be/L8K8UAsVbzA
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Sayfa 1060/1312 İlkİlk ... 605609601010105010581059106010611062107011101160 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •