Onemli Gunler Banner
Sayfa 69/136 İlkİlk ... 1959676869707179119 ... SonSon
Arama sonucu : 1086 madde; 545 - 552 arası.

Konu: TATGD - Tat Gıda

1. Az önce investingin verilerinden baktım,
    Son 1 senede koç holdinge ait hisseler son 1 senede ;

Kchol yaklaşık % 200
    Toaso yaklaşık % 200
    Ford yaklaşık % 150
    Aygaz yaklaşık % 200

Yapmış. Diğerlerini söylemiyorum.
    Peki tat gıdanın son 1 sene getirisi ne ? Aynı siteden bakıyorum, cevap ;

Tatgd yaklaşık % 45

Evet.

Sonunu da hoca Nasreddin in vecizesiyle bitirelim;
    Kazanın doğurduğuna inanıyorsun da, öldüğüne neden inanmıyorsun?

Yok yok o değil şununla bitirelim;

Kedi buysa ciğer nerede, ciğer buysa kedi nerede ?

2. Vebalı hisse modu devam. Belirli bir bantta tutuyorlar. Çok fazla baskı var. Tahtayı İş Yatırım domine ediyor. Kısa vade için gelenleri avlıyorlar. Sağlıklı bir satış süreci işlemiyor. Herhangi bir haber ya da durum değerlendirmesi de yok. İlk beş kurum takasın büyük çoğunluğuna hakim. Yani iş ağaların keyfine kalmış.
    Burada yazılan yazılar kişisel görüşlerim olup yatırım kararlarınızı etkilemek amacıyla yazılmamaktadır. Yatırım tavsiyesi değildir.

3. Kötü bir haftayı geride bıraktık. 49,90-36,84 arası %25 lik düşüşten sonra toparlanıyor derken yine ciddi bir düşüş yaşadık. Endeksin %5 lik düşüşene biz de %10 düşüşle eşlik ettik. Muhtemelen haftaya da pek parlak görünmüyor. Maalesef daha önceki şirket satışlarında bu şekilde bir durum yaşanmamıştı. Hayalet şekilde bir süreç yaşanıyor. Değerlenme konusunda bir fikir olmadığı için kaça satılacağı konusunu yorumlamak zorlaşıyor. Bu duruma göre ben de kendimce tavsiye içermeyen kabataslak birkaç fikir paylaşayım.

1- Assan gıda iki yıl önce 100 milyon dolara satıldı. Tat Gıdanın 3/1 i kadar ve marka değerine göre kabaca en düşük 350 milyon dolar. Tat Gıda marka değeri Brand Value'ye göre 2022'de 13, 2021'de 40 milyon dolar arası değişiyor.

2- Birkaç ay önce yurtdışında satılan şirket çeyrek karının 50 katına, cirosunun üç katına satıldı. Buna göre ortalama şu anki çeyreklik karını 100 milyon alırsak değer 5 milyar çıkıyor. Burada yüksek yönetim giderleri -145 milyon ve esas faaliyet dışı -288 milyon olarak bilançoda gözüken giderler hesaba artı ya da eksi olarak katılacak mı orasını bilmiyoruz. Yani verimsiz yönetim fiyatı düşürecek mi?

3-Yine ciro bazlı satış olacaksa 2022 yılı ilk altı aylık ciro rakamı yıl sonuna göre %170 artmış. Yani cironun 2023 yılında 4-5 milyar olması muhtemel. Buna göre rakam on milyarın üstüne çıkıyor.

4-Satış iptal eller havaya

Bir an önce satış sürecini olumlu birşekilde sonuçlanmasını umuyorum. İnşallah vizyoner büyük bir şirket alır da bu Koç holdingin üvey evladı olarak kalan şirket kanatlanır. TL bazlı olarak 2002 yılında KCHOL ve TATGD 1,30 TL idi. KCHOL 112 kat artarken TATGD 28 kat artmış vaziyette. Koç holdingin diğer şirketlerini saymıyorum bile artık yaptıkları primleri siz hesap edin.

Yani işin özü alanında sektör lideri olan bir şirket satılıyor. Borsa rekorlar kırıyor. Bu ortamda biz rezillik yaşıyoruz. Basit şirketler bile bunda çok daha iyi performans gösterdi. Bakalım buralar eskiden dutluktu deme fırsatı bize ne zaman gelecek.
    Burada yazılan yazılar kişisel görüşlerim olup yatırım kararlarınızı etkilemek amacıyla yazılmamaktadır. Yatırım tavsiyesi değildir.

4. 31.12.2022 tarihli kapanış 36,00 tl

30.11.2023 tarahli şu saat itibariyle fiyat 36,96 tl

evet.

5. Forum zaten sessiz, başlığa gelenler fıkra bari okusun diye şuraya bir fıkra iliştireyim;

Ağa sabah kalktığında kahyasına arabanın hazırlanmasını, şehre ineceğini söyler. Kahya hizmetlilerin de yardımıyla, en iyi koşumlarla en iyi iki atı arabaya koşar. At araba, atların süsü, arabanın boyası ile göz kamaştırmaktadır. Ağa ve kahya arabaya kurulurlar. Ağanın işareti ile araba hareket eder. Bu hareket sırasında ağa, ''şu atlara bak, şu arabaya bak, kimde var böylesi?'' diye düşünerek kasılmaktadır. Aynı anda kahyanın da aklından; ''ömrüm el kapılarında geçecek, keşke şu at araba benim olsaydı'' diye geçirirken, Ağa birden bire, arabayı durdurmasını ister kahyadan. Kahya arabayı durdurur.

Bu arada köyün dışına çıkmışlardır. Ağa kahyasına dönerek, ''bu at arabanın senin olmasını ister misin?'' diye sorar. Kahya şaşkınlıktan gözleri yerlerinden fırlayacak gibi, ''şaka mı bu ağam?'' diye sorar. Ağa ''hayır'' deyince de, ama ağam benim atı alacak kadar param yok ki! der. Ağa da ''para istemiyorum atın bokunu ye, bu atla araba senin olsun'' der.
    Kahya biraz düşünür aman nasılsa etrafta kimse yok ne olacak ki der ve atın bokunu yer. Sonra ağa at arabasını ona verir ve şehre doğru yola devam ederler.

Şehirden eve dönerken ağayı sıkıntı basar. Ağa, ''ben atla arabayı bu kahyaya verdim şimdi köylüye ne derim'' diye kendine sorular sorar. Kahya da o esnada kendine kızgındır böyle bir şey yaptığı için.

Sonra ağa dayanamayıp Kahyaya; Kahya bu atla arabayı bana satar mısın? der
    Kahya, ''Satmam ama atın bokunu yersen sana atla arabayı geri veririm'' der.
    Ağa da köylüye mahcup olmamak için atın bokunu yer.

Köye yaklaştıkları sırada kahya gülmeye başlar. Ağa merak edip sorar, ''kahya niye gülüyorsun?''
    Kahya da ağaya dönüp, ''ağam sana bir sorum olacak'' der. Ağa ''sor'' bakalım deyince, kahya sorusunu sorar.
    -Ağam der.. Biz köyden çıkarken bu atla araba kimindi?
    -Benim.. “ Şimdi köye geri gidiyoruz bu atla araba kimin?- Benim..

Ağanın yanıtını duyan Kahya, asıl soruyu sorar:
    -Ağam o zaman biz boku niye yedik?

6.  Alıntı Originally Posted by karmaşık sayı Yazıyı Oku
    2022 nin zirvesini gördüğü, tarihte dolar yaklaşık 18,7 tl imiş.
    yani o günün fiyatlarında hissenin yaklaşık dolar karşılığı 1,98 dolar.

bugün gün içi gördüğü 38,42 tl yi , bugünkü kuru ortalama 27 alırsak,
    hissenin bugünkü dolar karşılığı yaklaşık 1,42dolar.

yaklaşık 9 ayda, hissenin dolar olarak kaybı yaklaşık %28.

aradan geçen yaklaşık 2,5 ayda geldiği nokta;

güniçi şu saatte gördüğü fiyat 36,74 tl
    dolar kuru yaklaşık 28,93 tl

hissenin dolar karşılığı 1,27 dolar.

özeti;
    yaklaşık 2,5 ayda, tutar olarak dolar kaybı yaklaşık %10
    2022 tl zirvesinden ise dolar olarak kaybı yaklaşık %35

evet.

7. Hisse 2022 yılını 36 tl den kapatmıştı.

O günden bugüne kadar tüik verilerine göre;
    11 aylık enflasyon yaklaşık %60 arttı
    11 aylık gıda enflasyonu yaklaşık %64 arttı

o günden bugüne kadar borsa endeksi de yaklaşık 5500 puandan yaklaşık 8080 puana geldi.
    11 aylık bist100 endeksi yaklaşık %47 arttı

hisse bu verilere göre;

enflasyona paralel gidebilseydi yaklaşık 57 tl
    gıda enflasyonuna paralel gidebilseydi yaklaşık 59 tl
    borsaya paralel gidebilseydi yaklaşık 52,9 tl

olacaktı.

evet.

8. Şu andaki hisse değeri yaklaşık 1,21 dolar

Satışla ilgili Kap'a verilen ilk bilginin üzerinden de kısa bir zaman sonra 7 ay geçmiş olacak.

Evet.

Sayfa 69/136 İlkİlk ... 1959676869707179119 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •