Onemli Gunler Banner
Sayfa 105/881 ÝlkÝlk ... 55595103104105106107115155205605 ... SonSon
Arama sonucu : 7046 madde; 833 - 840 arasý.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eþya

1.  Alýntý Originally Posted by human01 Yazýyý Oku
    Arkadaþlar merkeze sorduðum sorularýn cevaplari

MI MAX cihazýmdan Tapatalk kullanýlarak gönderildi
    Sayin Human,
    En onemli cevap, %5lik satis ve geri alim ile ilgili olan kisim bence.

Bu iki cevabi birlestirdigimde, yillardir vesbe nin belkide tek dezavantaji olan halka aciklik oraninin artik arttirilacagini dusunmekteyim.

Mevcutta ho %5 gozuksede hepimiz biliyoruz ki bu %5 in %80i Denizbank stoklarinda patron olarak dusundugumuz bir hesapta tutuluyor. Yani reelde ho sadece %1. Bu yuzdende, tamda sirketin dedigi gibi, yillardir saglikli fiyatlama olusmamaktadir.

Ve yine benim anladigim kadari ile artik bu sagliksiz fiyatlamalardan patronda rahatsiz.

Hatta þu an ki dususlerin sebebi, Denizbank stoklarini eritmek amacli olabilir.

Denizbank stoklari duser, %5lik pay daha piyasaya surulurse, iste o zaman hakettigi yerlere gelir. Pozisyon almak icin en uygun zamanlar bence.

Temelini herkes biliyor. Tekrar tekrar konusmaya gerek yok. Aklin yolu bir. Bir sanayi sirketinin, hemde 2018 de kapasite arttiracagi bilindigi halde 7 f/k larla calisacagi akil iþi degil.

Hergun ama hergun duzenli aliyorum, firsati kacirmamak icin.

Saygilar.

SM-G950F cihazýmdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Adana
    Gönderi
    10,450
     Alýntý Originally Posted by yldream Yazýyý Oku
    Sayin Human,

Bu iki cevabi birlestirdigimde, yillardir vesbe nin belkide tek dezavantaji olan halka aciklik oraninin artik arttirilacagini dusunmekteyim.

Mevcutta ho %5 gozuksede hepimiz biliyoruz ki bu %5 in %80i Denizbank stoklarinda patron olarak dusundugumuz bir hesapta tutuluyor. Yani reelde ho sadece %1. Bu yuzdende, tamda sirketin dedigi gibi, yillardir saglikli fiyatlama olusmamaktadir.

Ve yine benim anladigim kadari ile artik bu sagliksiz fiyatlamalardan patronda rahatsiz.

Denizbank stoklari duser, %5lik pay daha piyasaya surulurse, iste o zaman hakettigi yerlere gelir. Pozisyon almak icin en uygun zamanlar bence.

Temelini herkes biliyor. Tekrar tekrar konusmaya gerek yok. Aklin yolu bir. Bir sanayi sirketinin, hemde 2018 de kapasite arttiracagi bilindigi halde 7 f/k larla calisacagi akil iþi degil.

Saygilar.

Evet katýlýyorum...bu kâðýtta UV yim.

Burdaki tüm yorumlarým yatýrým tavsiyesi deðildir.

3.  Alýntý Originally Posted by yldream Yazýyý Oku
    Sayin Human,

Saygilar.

Saðlýksýz fiyatlamayý yapan bizzat patronun kendisidir. ben böyle düþünüyorum.

4.  Alýntý Originally Posted by human01 Yazýyý Oku
    Son 2 bilançodaki Kýsa Vadeli borçlardaki artýþýn* nedeni nedir? ( Özellikle kullanýlan banka kredilerinin)

*

Vestel Beyaz Eþya 2017’nin üçüncü çeyreðinde Vestel Elektronik’e olan yaklaþýk 215 mn TL’lik kýsa vadeli borcunu kapatýrken Vestel Elektronik’ten 60 mn TL alacaklý duruma geçmiþtir.* Bu iþlemler nedeniyle þirketten toplamda 275 mn TL’lik bir nakit çýkýþý olmuþtur. Vestel Beyaz Eþya bu nakit çýkýþýný kýsa vadeli banka kredileri ile finanse etmiþtir. (Üçüncü çeyrekte þirketin kýsa vadeli banka kredileri 260 mn TL artmýþtýr).

*

2-Vesbe den vestel þirketine herhangi bir transfer yada borç ödemesi söz konusu olmuþ mudur?

*

Þirketlerin kýsa vadeli nakit ihtiyaçlarýna baðlý olarak Vestel Elektronik ve Vestel Beyaz Eþya arasýnda zaman zaman kýsa süreli finansman iliþkisi doðmaktadýr. Grup içi alacak/borç verme iþlemleri için piyasa faiz oranlarý dikkate alýnmakta olup tüm Zorlu Grubu þirketleri için mevcut durumda uygulanmakta olan faiz oranlarý, TL alacaklar için %18, yabancý para cinsinden alacaklar için %6’dýr.**

*

3- Satýþlarýnýzdaki artýþa raðmen neden net karýnýzda düþüþ sözkonusu olmuþtur.(zira ciddi oranda ihracay tapan bir firmasýnýz.Kur zararýnýzýn olmamasý gerekir.)

*

Vestel Beyaz Eþya’nýn 2017/9 aylýk dönem karýnýn geçen yýla göre azalmasýnda arkasýnda 3 neden bulunmaktadýr:*1)*Hammadde maliyetlerinin* (çelik, plastik ve metal fiyatlarý) geçen yýla göre sert bir þekilde artmasý sonucu þirketin brüt kar marjýnda yaþanan 4,6 puanlýk daralma ve buna baðlý olarak faaliyet karýnýn %9 azalmasý,*2)*Yükselen finansal borç ve kurlar sonucu faiz giderlerinde yaþanan %155’lik artýþ ve*3)*Þirketin bilançodaki yabancý para pozisyonlarýný (dolarda kýsa, EUR’da uzun) hedge etmek amacýyla yaptýðý EUR/TL ve $/TL forward kontratlarýndan, özellikle EUR/TL’nin 3. çeyrekte çok hýzlý bir þekilde yükselmesi sonucu, mevcut kontratlarýn daha düþük oranlardan baðlanmýþ olmasý nedeniyle zarar yazýlmýþ olmasý (finansal gelir/gider içinde türev araçlardan net 57 mn TL zarar yazýlmýþtýr, bu rakamýn içine hedging için katlanýlan finansman maliyeti de dahildir). Buna karþýlýk Vestel Beyaz Eþya ayný dönemde bilançodaki döviz pozisyonundan 43 mn TL net kur farký geliri yazmýþtýr.***

*

Sorduðunuz sorular için ve ilginiz için bir yatýrýmcý olarak teþekkür ederim. Þimdi benim aklýma takýlan ve sorulmasý gereken soru þu:

Ýliþkili taraflardan ticari alacaklar kalemi 30.09.2017 tarihi itibari ile 1.577.705 TL
    ve Ýliþkili Taraflardan Diðer Alacaklar 30.09.2017 tarihi itibari ile 60.370 TL
    toplamda 1.638.075,00 Vestel Ticaret A.Þ' den alacak varken neden Vestel Ticaret A.Þ' ye olan 215 milyon borç için kredi çekilip faiz yükü altýna girilmiþtir? Borçlarý mahsup etmek varken ?? Böylelikle Vestel Ticaret A.Þ' ye bir nevi faizsiz finansman saðlanmýþ ve Vesbenin karý düþük gösterilmiþ. Buda daha az temettü almamýz anlamýna geliyor. Yanlýþ düþündüðüm veya eksik bildiðim bir nokta varsa düzeltiniz lütfen. Zira bu soruyu bir yatýrýmcý olarak bende Vestel Beyaz Eþya yatýrýmcý iliþkileri bölümüne ileteceðim.

5. yuzde 5 hisseyi kendisi alacak. baska acýklamasý yok. temettünün dýsarý gitmesini istemiyor

6.  Alýntý Originally Posted by alanzo Yazýyý Oku
    Saðlýksýz fiyatlamayý yapan bizzat patronun kendisidir. ben böyle düþünüyorum.

Sana tümüyle katýlýyorum.
    Zaten þirketten yapýlan açýklamalar tabiki kurumsal olmasý gereken palavralar. ben yapýlan açýklamalarada inanmýyorum .... kýsa vadeli dönen iliþkili taraf alacaklarýnýn 600 milyon artmasý ,zaman zaman bunu yapýyoruz diyor...

Piyasa henüz çakýlmadý , þayet endeks bir %10 düþse bunlar fiyatý hacimsiz daha da aþaðý çekip bizi ezmeye çalýþacaklar !!! yani teknik olarakda 8-8.5 tl li fiyatlarý gösterip bizi iyice çýðýrýndan çýkaracak gibiler... sonra buralarda serbest piyasa fiyatý oluþtu deyip 10 milyon lotu sattýk diyebilirler....Emin olun gizli hesaplardan bizzat þahýs MR BOSS alacaktýr bu hisseleri !!!! Zaten burada yatýrýmcý olarak bizlere düþen ,minumum 2-3 yýllýk vadede pozisyonlarýmýza sahip çýkýp , gelecek yýllardaki temettülerle bu durumu lehimize çevirebiliriz..... Allah bizlere sabýr versin...

--------------------------------------
    Yatýrým tavsiyesi deðildir.....

7. Þu anki fiyatlarý anlamak mümkün deðil. Temettü mü vermeyecek? Parayý baþka þekilde mi aktaracak vestele?

Normal þartlarda 1.2 civarý temettü bekliyorum ama korkmaya baþladým resmen.

Tapatalk kullanarak iPhone aracýlýðýyla gönderildi

Sayfa 105/881 ÝlkÝlk ... 55595103104105106107115155205605 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •