Sayfa 107/881 İlkİlk ... 75797105106107108109117157207607 ... SonSon
Arama sonucu : 7044 madde; 849 - 856 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

1.  Alıntı Originally Posted by Lonely_Trader Yazıyı Oku
    -------------------------------

Benim güçlü olarak vurguladığımda bu %5 dilimi oluşturan bizler , hatta o %5 inde en az %70 i topludur.... biz belkide maksimum %2-3 lük dilimdeyiz.... bizleri mağdur ediyorlar... Sonuçta dediğim gibi banka kredisi kullanıp , bunu ana şirkete veriyoruz , ve ana şirket bize ödemeyi yapmıyor..... oluşan finansal giderleri biz öduyoruz.... Güya alacaklara vade farkı ödüyormuş.... peki neden bunu finansal gelirlerlerde göremiyoruz? Finansal gelirler geçen seneyle aynı paralellikte iken , ilişkili taraf alacağı 600 milyon artmış vaziyette.... Ayrıca şirketin açıklamasından sonra , esas faaliyet diğer gelir ve gider karşılıklarını ve finansal gelir gider karşılıklarınıda inceledim.... Sonuçta Hedge etmek için kullandıkları Türev işlemlerden nette 57 milyon tl zarar yazmış....
    nette 45 milyon kambiyo zararı+ 19 milyon tlde net faiz giderleri (geçen sene net 5 milyon tl idi) .... tahminimce bu kambiyo zararı ve net faiz giderlerindeki artışda kullanılmış olan banka borçların maaliyetidir.... Nette 64 milyon tl gider.... Sonuçta yine ilişkili taraf alacaklarının bize olan maaliyetine getirir olayı... 160 milyon banka borcu olmuş nereden bakacak olursak bakalım benim sorularım ve tespitlerim doğrudur...

Asıl 12 aylıklarda son açıkladıkları 25 milyon euro krediyide bilançoya ekleyeceklerdir !!! ...
    son çeyrekde EUR ve USD ın TL karşısında artışından olumsuz kambiyo zararı artışıda gelecektir...
    Yani kısacası bu şüphe dolu İLİŞKİLİ TARAF ALACAKLARI yüzünden bizim 12 aylık bilançolar da kabusa dönüşebilecektir !!!!

Hani sözde size gelen şirket açıklamasında , artan hammadde , zart zurt demişler ya .... Bakın BRUT KARDA sadece 13 milyon tl azalma var geçtiğimiz seneye göre !!!! TL nin değer kaybetmesinden dolayı 90 milyon tl de faaliyet dışı gelir elde etmişken !!! VESTL i finanse etmek amaçlı kullanılan krediler + türev işlemlerde hatalı işlem 60 milyon tl giderle ; bize 120 milyon tl FİNANSAL GİDER açmışlar..... hadi diyelim ki 60 milyon tl türev zararı iş kazası(buna neden olanlar hala iş başındamı merak ediyorum ???) ...... ama burada oluşmuş 60 milyonun en az 40 milyonu bu artmış olan 600 milyonun bize yarattığı piyangodur....

2016/9 aylıkda 160 milyon olan banka kredileri , şu an 2017/9 aylıkda 530 milyon olmuştur.... İlişkili taraf alacağı nette bu dönemde 600 milyon artmıştır... Eğer VESTL ödemeyi zamanında yapıp bu ilişkili taraf alacakları artmasa en az 40 milyon tl daha fazla kar açıklamış olurduk(9 aylıkda)....

Burada yazma nedenimde.... 12 aylık bilançodan sonra bu tablo aleyhimize devam ederse , yatırımcılar olarak , belli bir büyüklükte yatırımı olan arkadaşlarla ortak hareket edip , bunun peşine düşelim , hakkımızı kanun çerçevesinde arayalım....

-------------------------------------------------

Yatırım tavsiyesi değildir...
    Yarın ilk işimiz bu konuyu vesbeye sormak olsun o zaman yatirimcilar olarak. Hem mail atalim hem de telefonla arayip bilgi alalim. En azindan cevirmeye calistiklari dolaplarin farkinda oldugumuzu bilsinler. Gerekirse Spk nezninde de girisimlerimizi baslatiriz...

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,427
    arkadaşlar kimse kimseye kısa vadede para yedirmez...sakin olup kademeli alım yapmak şart..21 yıllık tecrübeyle konuşuyorum...Şirketin bir ederi var..bunu patronda biliyor bizde biliyoruz...Ne kadar basacaksa bassın..elimde nakit oldukça almaya devam ederim.keyfi bilir.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    arkadaşlar kimse kimseye kısa vadede para yedirmez...sakin olup kademeli alım yapmak şart..21 yıllık tecrübeyle konuşuyorum...Şirketin bir ederi var..bunu patronda biliyor bizde biliyoruz...Ne kadar basacaksa bassın..elimde nakit oldukça almaya devam ederim.keyfi bilir.
    Hocam kısa vade falan değil. Tam 13 ay oldu. battıkça batıyoruz. daha geçen senenin 350 milyon karı fiyatlanmadı. üzerine 2 defa Ötv indirimi geldi. üzerine hisse satış haberi. endeks 70 binden 115 bine gitti. bu 13.5 tan 9.3 e gitti. batak vestl bile 6 dan 12 ye gitti. ancak bu kadar adilik olabilirdi. Oda oldu

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,427
     Alıntı Originally Posted by alanzo Yazıyı Oku
    Hocam kısa vade falan değil. Tam 13 ay oldu. battıkça batıyoruz. daha geçen senenin 350 milyon karı fiyatlanmadı. üzerine 2 defa Ötv indirimi geldi. üzerine hisse satış haberi. endeks 70 binden 115 bine gitti. bu 13.5 tan 9.3 e gitti. batak vestl bile 6 dan 12 ye gitti. ancak bu kadar adilik olabilirdi. Oda oldu
    sende haklıısın...ama temelde ciddi bir bozulma yok...sığ olan hisselerde bu durumlar görülebiliyor.Malesef borsamız böyle...kademeli alım bu açıdan çok önemli.ama bu hissenin speği çok çakal...panikle işlem yapmamak lazım.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

netturko Guest
    düşen hisse adamı ev sabi yaparmış düşerse toplarız

SM-C9000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by calypso Yazıyı Oku
    İşin özeti; patron mali tablosu iyi olan bizim şirketten vestele para aktardı. Bu ali cengizi gören yabancı "al atını silerim tımarını" dedi. Biz de patronla kucak kucağa kaldık.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

----------------------------------
    Arkadaşlar , ben o satanların gerçek yabancı olduğunu düşünmüyorum . bizzat patronun SPEK idir.... Zaten yine vurguluyorum 10 milyon lotu yabancı ve kurumsallara satacak olsanız , senedin finansallarını bozmadan önce , güzel bir bilanço açıklar fiyatı yukarı çeker , yukardan verirdiniz.... Finansalları , ilişkili taraf alacakları ile şişirip , banka kredileri kullanıp , iyi geçirdiği bir dönemde karınız geçen seneye göre bilinçli düşürülüyorsa , bunu da yönetim olarak siz yapıyorsanız , zaten kafanızda bir takım tilkiler dolanıyordur... Maalesef korkum o ki , endekste satışlar arttığında , düşük hacimlerle bilinçli olarak aşağı çekmeye devam edebilirler....

Zaten şu anda 1.5 senede portföyümde beklettiğimden yarı pozisyondayım... Çünkü finansallardaki bilinçli bozulma ve satılacağını açıkladıkları 10 milyon lotu duyunca , kafalarında tilkiler döndüğünü hissettim.... Sinirlenip 12 - 11.80 den hepsini boşaltmıştım...9.96 dan yarısını koydum. diğer yarısı içinde , ****lik yapıp düşürebileceklerini düşündüğüm seviyeleri bekliyorum... kendimi hedglediğim bir miktar usd pozisyonlarını ocak gibi bozup , diğer yarı kısmınıda oluşacak fiyatla pozisyon almayı düşünüyorum.... Sonuçta mayısta ekstra ****lik yapmazsa nette 70-80 kuruş temettü verirse , fiyat iyice kelepir duruma gelecek... bu da uzun vadede bizi avantajlı yapacak. 2018 ortasında girecek yeni tesisle, satışlar ve karlılık artarsa , 1-2 seneye belki bizi mutlu edecektir...

--------------------------------------------
    Yatırım tavsiyesi değildir....

7.  Alıntı Originally Posted by Lonely_Trader Yazıyı Oku
    ----------------------------------
    Arkadaşlar , ben o satanların gerçek yabancı olduğunu düşünmüyorum . bizzat patronun SPEK idir.... Zaten yine vurguluyorum 10 milyon lotu yabancı ve kurumsallara satacak olsanız , senedin finansallarını bozmadan önce , güzel bir bilanço açıklar fiyatı yukarı çeker , yukardan verirdiniz.... Finansalları , ilişkili taraf alacakları ile şişirip , banka kredileri kullanıp , iyi geçirdiği bir dönemde karınız geçen seneye göre bilinçli düşürülüyorsa , bunu da yönetim olarak siz yapıyorsanız , zaten kafanızda bir takım tilkiler dolanıyordur... Maalesef korkum o ki , endekste satışlar arttığında , düşük hacimlerle bilinçli olarak aşağı çekmeye devam edebilirler....

Zaten şu anda 1.5 senede portföyümde beklettiğimden yarı pozisyondayım... Çünkü finansallardaki bilinçli bozulma ve satılacağını açıkladıkları 10 milyon lotu duyunca , kafalarında tilkiler döndüğünü hissettim.... Sinirlenip 12 - 11.80 den hepsini boşaltmıştım...9.96 dan yarısını koydum. diğer yarısı içinde , ****lik yapıp düşürebileceklerini düşündüğüm seviyeleri bekliyorum... kendimi hedglediğim bir miktar usd pozisyonlarını ocak gibi bozup , diğer yarı kısmınıda oluşacak fiyatla pozisyon almayı düşünüyorum.... Sonuçta mayısta ekstra ****lik yapmazsa nette 70-80 kuruş temettü verirse , fiyat iyice kelepir duruma gelecek... bu da uzun vadede bizi avantajlı yapacak. 2018 ortasında girecek yeni tesisle, satışlar ve karlılık artarsa , 1-2 seneye belki bizi mutlu edecektir...

--------------------------------------------
    Yatırım tavsiyesi değildir....
    Kesinlikle. Bu hissenin manüplatorü bizzat odur. hisse fiyatındaki Her 1 tl lik düşüş , yuzde 5 hisseyi alırken 9,5 milyon tl cebellezi sağlayacak. o yüzden düşürüyor. Tamamen insafına kaldık. alım çok önermem , çünkü bu adamın sınırı yok. insallah bir an önce satış işini yapar. aksi takdirde bu devamlı düşer

8. ocak tan bu yana takas paylaşım değişimini iletebilecek olan var mı ?

Sayfa 107/881 İlkİlk ... 75797105106107108109117157207607 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •