Onemli Gunler Banner
Sayfa 108/345 İlkİlk ... 85898106107108109110118158208 ... SonSon
Arama sonucu : 2754 madde; 857 - 864 arası.

Konu: SELEC - Selçuk Ecza Deposu

Alıntı Originally Posted by HEG Yazıyı Oku
    Ak yatırım raporundan
    Ciro beklentisi 5.2 milyar.
    Kar bekkentisi 208 milyon.
    https://www.akyatirim.com.tr/raporlar.aspx?type=14

İlaç fiyatlarında Şubat ayında yapılan %12’lik zam ve
    korona virüs salgını sonrası önemli ölçüde artan
    satışlardan dolayı Selçuk Ecza’nın cirosunun yıllık %25
    büyümesini bekliyoruz. Stok karlılığı ise bu sene daha
    düşük olan ilaç zammı sebebiyle yıllık bazda daha az
    olacak (2019’da ilaç zammı %26 olmuştu). Dolayısıyla,
    1. çeyrekte FAVÖK ve net karın yıllık bazda sırasıyla %3
    ve %18 daralmasını öngörüyoruz.

MI MAX 2 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Ak yatırımın ciro tahmini doğru olsun yeter bana, onların net kar tahmininden daha iyi geleceğine inanıyorum.
    Başka bazı kurumların tahminini de görelim bakalım. Onlarda benzer ise, biz iyimser kalmış oluruz.
    Çünkü çok sayıda kurum benzer tahminde bulunduğunda, araştırma departmanları genelde şirketten yönlendirici ve imalı mesajlar alarak yayınlıyorladıkları için inanmamız gerekiyor.
    Ama ben selçuk eczanın operasyonel gider kontrolü ve optimizasyonunda çok başarılı olduğunu görüyorum. Oradan da bir miktar katkı gelecektir. Geçen yıla göre 2 temel aleyhte unsur var, biri bu yılki zam oranının daha düşük olması ( kur artış oranı az olduğu için) ama stok miktarı çok yüksek olabilir bu yıl. Diğeri ise vadeli mevduatlarından gelen finansman geliri faiz oranları düştüğü için azalması.
    Ama bunların karı etkileme oranları da sınırlı. Çünkü ucuz stokların ne kadarının satıldığını bilmiyoruz. Kalanı 2. Çeyreğe sarkar.
    Mart ayında, ilaçtan ziyade eczanelere tıbbi malzeme vitamin grubu vb. Gibi kar marjı daha yüksek ürünleri daha çok sattığını tahmin ediyorum.
    Kar rakamı böyleyse acaba, mart ayında virüs salgınıyla paralel Sağlık bakanlığına tıbbi malzemelerrin bir kısmını bedelsiz veya karsız vermiş olabilir mi? Kar düşük gelirse sebebini mutlaka kurcalayacağız.

Bu arada, uzun vadeciler için pozitif bir yaklaşım ve senaryo;
    ilaç fiyatları euro kuruna göre belirlendiğine göre, , bu yıl daha ilk çeyrekten itibaren kurlar çok yükseldi, yıl boyunca yüksek kalırsa, gelecek yılın şubat ayındaki ilaç fiyat artış oranı dolayısıyla stok karlarından yine şov yapar inşallah.

Ne güzel ki, ilk çeyrek karını 200 ün ne kadar üzerinde olur diye tahminlerde bulunuyoruz. Bilançolar tamamlandığında, Banka dışı kaç şirket 200 ün üzerinde kar açıklayabilecek bakalım. Gündemde kalmaya ve dikkat çekmeye devam etmeyi hak ediyor.

Rtabl kar patlamasi mi olacak nereden nereye geldi...bosverin kar ne olacak muhabbetini....bize guclu spek lazim oda yok...

Alıntı Originally Posted by R-E-X Yazıyı Oku
    Rtabl kar patlamasi mi olacak nereden nereye geldi...bosverin kar ne olacak muhabbetini....bize guclu spek lazim oda yok...
    Haklısınız , fiyat hareketi için en itici güç vurguladığınız gibi, bir spek....
    Yabancı payı yüksek olduğu ( %65 civarı) için cesaret edemiyorlar sanırım.

4.  Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    Sn. Ebcim ben kar tahmininizi değiştirin diye önermedim, sadece döviz varlığı tutmadıkları için kur farkları beklentisine girmeyelim şeklinde düzelttim.
    3 aylık kar beklentisini öngörmek bu yıl kolay değil, ama satış tutarını öğrenebilsek karı tahmin etmek çok kolay olacak.
    En kritik ay mart ayı, çok başarılı geçtiğini tahmin ediyorum.
    3 aylık konsolide ( as ecza deposu dahil) kar tahmini için 3 temel kalem var;ilk çeyrek için,

-Ciro. ? Bilemiyoruz tahmin edebiliriz
    -Brüt kar , cironun % 10 civarı genelde
    -genel yönetim gideri - 35 mln civarı
    -pazarlama gideri. -175 mln civarı
    -faaliyetle ilgili diğer gelir ve giderler + 35 civarı
    - toplam net faaliyet gideri -175 mln civarı
    -yatırım faaliyetleri ve finansman gelir gider net + 15 mln
    -geçici kurumlar vergisi karşılığı oranı % 22

Bu durumda

A- ciro 4,5 mlyr olursa NET KAR 225 civarı
    B- ciro 5 mlyr olursa net kar 260 civarı
    C-ciro 5,5 olursa 295 civarı
    D-ciro 6 olursa 325 civarı

Oluşur.

Geçen yıl ilk çeyrek ciro 4,2 civarı idi , bu rakama bu yıl geçen yıl şubat ortasında artan %26 fiyatların yarım çeyrek etkisi dolayısıyla bu oranın yarısını, bu yılın şubat ortasında artan %12 oranının yarısını uyarladığımızda 5 mlyr ciroyu buluyoruz. Bu rakamın net kar karşılığı da geçen yılın biraz üzerinde 260 civarı kar demektir. Ama mart ayındaki yoğun panik ve tıbbi malzeme ve eczanelere ve hastanelere yoğun ilaç sevkiyatı, benim hayalimi reel büyümeyi düşünmeye de itiyor.
    Yani neden 5,5 mlyr ciro olmasın ki, bu olursa 290 civarı kar ile süper bir performans gösterir.

Yani ciroyu bilen biri varsa yukarıdaki aralıklara bakarak net karı öngörebilir, çünkü kar marjı ve sürpriz yapmayan stabil faaliyet giderleri isabetli öngörülebiliyor.

Ne mutlu ki, böylesine yoğun bir kriz ortamında , çoğu şirket nakit akımını bile dengeleyemezken ve ayakta durmaya çalışırken biz, 200 ün ne kadar üzerinde çeyreklik kar gelir diye merak ediyoruz. İyi bir his bu.

Hakkını vermeyen bir piyasa fiyatı var ama, bakarsınız deva ve ilaç a giren oyuncular , sıra selec e geldi derlerse hareket öne çekilir. Buna cesaret edememelerinin sebebi bu hissede yabancı takasının çok yüksek olması elbette. O yüzden daha yavaş adımlarla gidiyor, ve yerli büyük spek bulaşmıyor. Elinden tutan bir sahibi olsa ......

Biliyoruz ki, ilk çeyrek beklentinin altında bile gelse, karlı stoklar 2. Çeyreğe kalacaktır.
    Sabır...
    Sayın abcd,öncelikle sizi bir kez daha tebrik ederim.Gayet doyurucu bir bilgi vermişsiniz.Çok teşekkür ederim...Efendim,sizin uyarınız derken kastettiğim şuydu:Ben ,kasadaki nakit parayı dolara çevrildiğini zannetmiştim; dolayısıyla da kur farkı nedeniyle artı 100 milyon fazla para kar'a eklenir diye hesap etmiştim.Ancak;siz beni haklı olarak uyararak paranın dolar da değil lira da olduğunu yazdınız.Böylece kambiyo kar'ı bana göre 100 milyon eksildi.Ben de kendime göre yeni bir değerlendirme yaparak 3 aylık 200-220 milyon kar gelir diye düzelttim.Sizin yaptığınız geniş açıklama çok daha doğru bir tespit.Umarım d şıkkı gerçekleşir...

5. Sayın abcd
    Ben de bu şirketi begenerek takip ediyorum ama bu fiyatları hak ettigine inanmıyorum.
    Özellikle salgın sürecinde çok daha adil fiyatlar görmeliydik.
    Önceden ecilc>deva>selec denklemi vardı şimdilerde ise deva tamamen bizden ayristi.
    Biz nedense ecilcin hareketlerini takip eder olduk..
     Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    Ak yatırımın ciro tahmini doğru olsun yeter bana, onların net kar tahmininden daha iyi geleceğine inanıyorum.
    Başka bazı kurumların tahminini de görelim bakalım. Onlarda benzer ise, biz iyimser kalmış oluruz.
    Çünkü çok sayıda kurum benzer tahminde bulunduğunda, araştırma departmanları genelde şirketten yönlendirici ve imalı mesajlar alarak yayınlıyorladıkları için inanmamız gerekiyor.
    Ama ben selçuk eczanın operasyonel gider kontrolü ve optimizasyonunda çok başarılı olduğunu görüyorum. Oradan da bir miktar katkı gelecektir. Geçen yıla göre 2 temel aleyhte unsur var, biri bu yılki zam oranının daha düşük olması ( kur artış oranı az olduğu için) ama stok miktarı çok yüksek olabilir bu yıl. Diğeri ise vadeli mevduatlarından gelen finansman geliri faiz oranları düştüğü için azalması.
    Ama bunların karı etkileme oranları da sınırlı. Çünkü ucuz stokların ne kadarının satıldığını bilmiyoruz. Kalanı 2. Çeyreğe sarkar.
    Mart ayında, ilaçtan ziyade eczanelere tıbbi malzeme vitamin grubu vb. Gibi kar marjı daha yüksek ürünleri daha çok sattığını tahmin ediyorum.
    Kar rakamı böyleyse acaba, mart ayında virüs salgınıyla paralel Sağlık bakanlığına tıbbi malzemelerrin bir kısmını bedelsiz veya karsız vermiş olabilir mi? Kar düşük gelirse sebebini mutlaka kurcalayacağız.

Bu arada, uzun vadeciler için pozitif bir yaklaşım ve senaryo;
    ilaç fiyatları euro kuruna göre belirlendiğine göre, , bu yıl daha ilk çeyrekten itibaren kurlar çok yükseldi, yıl boyunca yüksek kalırsa, gelecek yılın şubat ayındaki ilaç fiyat artış oranı dolayısıyla stok karlarından yine şov yapar inşallah.

Ne güzel ki, ilk çeyrek karını 200 ün ne kadar üzerinde olur diye tahminlerde bulunuyoruz. Bilançolar tamamlandığında, Banka dışı kaç şirket 200 ün üzerinde kar açıklayabilecek bakalım. Gündemde kalmaya ve dikkat çekmeye devam etmeyi hak ediyor.

6. Geçen sene ile bu seneki nakit durumuna da bakmak lazım.. bu sene 1 milyar TL civarı nakit var.%2.5 faiz desek 25 mln +kar demek... eğer kâr marjlarını aşağı çekmedilerse geçen seneye parelel gelir düşmez diyorum... YTD

SM-G610F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Akyatırım ın tahminleri ve varsayımları sonrası ve şirketimizin yıl sonu ve geçen yıl ilk çeyrek finansal tablo ve dip notlarına tekrar baktım. özetle;
    1- akyatırım Favök rakamını % 3 küçülmeyle geçen yıl 282 İken bu yıl ciro artışı dolayısıyla benzer 273 mln , yani tutar olarak yatay tahmin etmiş
    2- ancak vergi sonrası net karını ise geçen yıl 253 iken bu yıl 208 varsaymış.
    3-favök ( faiz vergi amortismn öncesi kar) ten net kara ulaşırken amortismanlar ( çeyreklik sadece 10 mln civarı) aynı, finansman geliri ise faiz düşmesine rağmen geçen yıl 17 mln iken bu yıl muhtemelen 25 üzeri gelecek mevduat yükseldiği için yani 7-8 daha fazla, faiz giderleri 4-5 mln u geçmez, vergi oranı yine % 22 değişmedi yani.
    Bu durumda net kar/ favök oranı benzer beklememiz gerekmesine, hatta bu yıl faiz gelirlerinden dolayı net kar lehine olmasına rağmen daha az net kar tahminin de bulunulmuş.
    Bence favök- net kar ilişkisi arasında yanlış korelasyon ve tahminler yapılmış gibi.

Ciro rakamını doğru tahmin etsin yeter, diğerlerini çok ihtiyatlı yapmışlar gibi.
    Bir an önce gelsin bilanço da , merakımız gitsin bari.
    Geçen yıl 10 mayısta göndermiş, ilk çeyrekler denetimden geçmeyeceğine göre yine msyıs ayının ilk haftasında gelir herhalde.

8. Sayın abcd,
    Geçmiş ak yatırım raporlarına baktım.
    İyi yönde %18 kadar yanılmışlar. (170 beklerken 201 gelmiş)
    Kötü yönde ise %8 kadar yanilma olmuş.
    Şirketin F/K si maksimum 8-9 Lara kadar çıkmış .
    Ak yatirim 208 milyon kar bekliyor . Karimiz 245 milyon gelirse 8 F/K dan fiyatlanirsak 8.82 Ler ideal hedef olarak çıkıyor.. açıkçası ben SELECİ incelerken 12-14liralara kadar çıkacak potansiyeli olacağını umid etmiştim ama kısa vadede sanki zor gibi..
    İyi bir spekin ya da tweeter fenomenin gazlamasi gerek..
     Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    Akyatırım ın tahminleri ve varsayımları sonrası ve şirketimizin yıl sonu ve geçen yıl ilk çeyrek finansal tablo ve dip notlarına tekrar baktım. özetle;
    1- akyatırım Favök rakamını % 3 küçülmeyle geçen yıl 282 İken bu yıl ciro artışı dolayısıyla benzer 273 mln , yani tutar olarak yatay tahmin etmiş
    2- ancak vergi sonrası net karını ise geçen yıl 253 iken bu yıl 208 varsaymış.
    3-favök ( faiz vergi amortismn öncesi kar) ten net kara ulaşırken amortismanlar ( çeyreklik sadece 10 mln civarı) aynı, finansman geliri ise faiz düşmesine rağmen geçen yıl 17 mln iken bu yıl muhtemelen 25 üzeri gelecek mevduat yükseldiği için yani 7-8 daha fazla, faiz giderleri 4-5 mln u geçmez, vergi oranı yine % 22 değişmedi yani.
    Bu durumda net kar/ favök oranı benzer beklememiz gerekmesine, hatta bu yıl faiz gelirlerinden dolayı net kar lehine olmasına rağmen daha az net kar tahminin de bulunulmuş.
    Bence favök- net kar ilişkisi arasında yanlış korelasyon ve tahminler yapılmış gibi.

Ciro rakamını doğru tahmin etsin yeter, diğerlerini çok ihtiyatlı yapmışlar gibi.
    Bir an önce gelsin bilanço da , merakımız gitsin bari.
    Geçen yıl 10 mayısta göndermiş, ilk çeyrekler denetimden geçmeyeceğine göre yine msyıs ayının ilk haftasında gelir herhalde.

Sayfa 108/345 İlkİlk ... 85898106107108109110118158208 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •