Sayfa 110/344 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon
Arama sonucu : 2752 madde; 873 - 880 arası.

Konu: SELEC - Selçuk Ecza Deposu

1. Ecilc den bağımsız ol diye diye ayrıştı kağıtlar. Ecilc primli bizim ki primsiz

Benim aklım bana bile yetmiyor...

Alıntı Originally Posted by ValueInvestor Yazıyı Oku
    AKYATIRIM RAPORUNDAN:
    Stok karlılığı ise bu sene daha düşük olan (%12) ilaç zammı sebebiyle yıllık bazda daha az olacak (2019’da ilaç zammı %26 olmuştu). Dolayısıyla, 1. çeyrekte FAVÖK ve net karın yıllık bazda sırasıyla %3 ve %18 daralmasını öngörüyoruz.
    ------
    Yani :
    (2019/03G: 4163/324/208) // gerçekleşen
    (2020/03E: 5203/273/253) // beklenen
    ---------
    bu yorumdan sonra bir stok analizi yapmaya karar verdim.
    2018/12 stoklar : 1,45milyar %26 zamdan değer artışı 375milyon
    2019/12 stoklar : 1,76milyar %12 zamdan değer artışı 211milyon
    aradaki fark yaklaşık 165 milyon

Ancak dipnot 28'de belirtildiği gibi DÖNEM İÇİ ALIMLAR önemli:
    2019/03'te 3,8 milyar dönem içi alım yapmış ve bunun 3,7 milyarını aynı dönemde satmış.
    Yani şirket şubat ayında ilaca zam geleceğini bildiği halde stok biriktirmeye uğraşmamış, alıyor ve satıyor, yıllardır böyle..

netice olarak AKYATIRIMIN bu direk zamla orantılı FAVOK ve KAR hesabının çalışmayacağını düşünüyorum...

yorumlarınız nedir?
    -Herşeyden önce stokların tamamı ilaç değil, önemli bir kısmı reçete ile satılmayan diğer grup ürünler ve tıbbi malzemeler de var.

-Stok Değerleme yöntemi FİFO-LIFO-ortalama maliyet 3 seçeneğinen biri olmasına görede sonuç değişir. Dipnotlara gözattığımızda 2 nolu dipnotun stok değerleme bölümünde FİFO yani ilk giren ilk çıkar yöntemi uygulandığı (normali de budur) yer alıyor. Yani mart ayı satışları yüksekse, karlı stokların çok büyük bir kısmı ilk çeyreğe kaydedilir. O yüzden mart cirosunu çok merak ediyordum.

-Şirket yönetimi yıllardır bu işin üstadı olduğu için, ve üreticilerle bağlantıları yeterince güçlü olduğu ve pazar lideri olduğu için, yıl sonu bilançosunda gördüğümüz stoklara ilave olarak, ek ilaç stoku mutlaka yapmıştır. Zaten 90 gün vadeli alıyor. Daha parasını ödemeden malı satıyor yani.

Düşük karlılığı izah edecek husus, ya da benim ihtiyatlı duracağım en dikkat çekici senaryo (bir yerden duymadım sadece kendim acaba mı ? diyorum) mart ayı virüsle mücadelede ve panik önlemlerinde, Sağlık Bakanlığına yardımcı olmak için veya bu konuda şirkete yapılan yönlendirme ile tıbbi malzemeleri, kısmen hibe veya karsız vermiş olabilir mi?
    Biliyorsunuzdur, eczanelerde sağlık bakanlığı koordinasyonunda ücretsiz verilen maskeleri Selec dağıtıyor mesela.
    Ateş ölçer inden tutun da, eczanelerdeki hijyen ve temizlik , vitamin malzemelerinin bir kısmı da selec tarafından dağıtılıyor ve satılıyor.
    Kurlar böyle giderse önümüzdeki yıl şubat ayında ilaç fiyatları yine % 20 nin üstüne çıkabilir. Yani döngü hep devam ediyor.
    Aslında faaliyet konusu ilaç üretiminden daha sağlıklı, sürüdürülebilir ve karlı ama...
    Borsadaki Fiyata gelince maalesef diğer sağlık şirketlerine göre gerilerde kalıyor.
    Düzeltecektir bir gün.
    R-E-X arkadaşımızın vurguladığı gibi , elinden tutacak bir ağaya (spek) ihtiyaç var.

Biraz önce de iş yatırım tahminini açıkladı, o kurumda, 2019 ile mukayese edildiğinde stok kar azalışına bağlı daha dramatik yani % 16 bir favök daralması bekliyorlarmış.Ak yatırımın 273 tahmin ettiği favök rakamı iş yatırımda 236 mln TL, net kar tahminleri ise 205 mln TL.
    Şirketten veri alarak tahminde bulunuyorlarsa artık inanmamız gerekir diye düşünmeye başladım doğal olarak. Çünkü 1 değil bir den fazla kurum daralma bekliyor. Ben hala ciro rakamının yüksek gelmesi durumunda karlılıkta önceki çeyreğe göre bu kadar büyük bir daralma olmayacağını tahmin ediyorum. Yada kabullenmek istemiyorum.
    Gerçi, bir önceki çeyrek net karı 100 mln civarında idi. Böyle bakarsak muhteşem bir sıçrama ama sektörle ilgili bildiğimiz bir gerçek var o da , bu sektörün yılın ilk ve 2. çeyreği daha iyi Performans gösterdiği.
    Neyse , beklemeyi tercih etmeye devam edeceğim kendi adıma.
    Çünkü böyle hisseler dururken alınacak başka hisse bulmak kolay değil.

4.  Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    -Herşeyden önce stokların tamamı ilaç değil, önemli bir kısmı reçete ile satılmayan diğer grup ürünler ve tıbbi malzemeler de var.

-Stok Değerleme yöntemi FİFO-LIFO-ortalama maliyet 3 seçeneğinen biri olmasına görede sonuç değişir. Dipnotlara gözattığımızda 2 nolu dipnotun stok değerleme bölümünde FİFO yani ilk giren ilk çıkar yöntemi uygulandığı (normali de budur) yer alıyor. Yani mart ayı satışları yüksekse, karlı stokların çok büyük bir kısmı ilk çeyreğe kaydedilir. O yüzden mart cirosunu çok merak ediyordum.

-Şirket yönetimi yıllardır bu işin üstadı olduğu için, ve üreticilerle bağlantıları yeterince güçlü olduğu ve pazar lideri olduğu için, yıl sonu bilançosunda gördüğümüz stoklara ilave olarak, ek ilaç stoku mutlaka yapmıştır. Zaten 90 gün vadeli alıyor. Daha parasını ödemeden malı satıyor yani.

Düşük karlılığı izah edecek husus, ya da benim ihtiyatlı duracağım en dikkat çekici senaryo (bir yerden duymadım sadece kendim acaba mı ? diyorum) mart ayı virüsle mücadelede ve panik önlemlerinde, Sağlık Bakanlığına yardımcı olmak için veya bu konuda şirkete yapılan yönlendirme ile tıbbi malzemeleri, kısmen hibe veya karsız vermiş olabilir mi?
    Biliyorsunuzdur, eczanelerde sağlık bakanlığı koordinasyonunda ücretsiz verilen maskeleri Selec dağıtıyor mesela.
    Ateş ölçer inden tutun da, eczanelerdeki hijyen ve temizlik , vitamin malzemelerinin bir kısmı da selec tarafından dağıtılıyor ve satılıyor.
    Kurlar böyle giderse önümüzdeki yıl şubat ayında ilaç fiyatları yine % 20 nin üstüne çıkabilir. Yani döngü hep devam ediyor.
    Aslında faaliyet konusu ilaç üretiminden daha sağlıklı, sürüdürülebilir ve karlı ama...
    Borsadaki Fiyata gelince maalesef diğer sağlık şirketlerine göre gerilerde kalıyor.
    Düzeltecektir bir gün.
    R-E-X arkadaşımızın vurguladığı gibi , elinden tutacak bir ağaya (spek) ihtiyaç var.
    tşkler..
    detaylı yazmışsınız..
    işyatırımın tahminlerini de inceleyim o zaman..

Yatırım şirketlerinin genelde ters köşe alakasız olumlu/olumsuz anlamda tahminlerinin tutmadığı pek çokkez şahit olmuşuzdur. Benim nazarımda yatırımlarımı yönlendirmemde etkisi yüzde on dur.
    Ne günlere kaldık ey Gâzi Hünkâr, Katır mühürdâr oldu, eşek defterdâr!

6. beklenen hareketler

7. Sonucta kar eden bir şirket v bu ortamda çalışan ve kar edebilen kaç şirket olacak ?

Sayfa 110/344 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •