Sayfa 110/639 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210610 ... SonSon
Arama sonucu : 5112 madde; 873 - 880 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. Şunu da belirteyim..gerek twitter dan, gerekse buradab gördüğüm, özelden yazıştığım pek çok arkadaş deva dan çıktı...10 kişiden 8 i çıkmıştır ky lerden, bunların üçü yeni ky tarafından karşılanmış olsa...5 inin malını da birileri alıyor..özellikle son 3 ayda bofa ve gedik düzenli olarak lot arttırıyor...arada bazı fonlar da çıkıyor tabii ki..sonuçta çok dağınık olan hisselerin yavaş yavaş daha az elde toplandığını düşünüyorum.

artık 1 ay daha mı bekleriz, 6 ay daha mı bilmem...ama bu yıl sonuna kadar bir hareket olmalı..maslak1 e katılıyorum...ilk ve ikinci çeyrek bilançoları bence de çok önemli (iç piyasadaki durum açısından)..ama ihracattaki durumu da son çeyrekte göreceğiz muhtemelen...sonuçta ben de bu yıl sonuna kadar tamam ya da devam kararımı veririm.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2. yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için: şurda belirtitğim tahminler Türkiye milli gelir (GSMH) artış tahminleridir, ilaç sektörü değil:

".......2022 için TRnin büyüme tahminleri IMF %3,3, bloomberg 24 ekonomist %3,5tur.. bu rakam potansiyel büyümesi %4-5 civarı olan TR için mütevazidir ve sektörleri miktarsal büyüme bakımından tatmin etmez. geçen yıl ise %11 büyüdük (GSMH)........."

ilaç sektörü ise, yıla kutu sayısı artışı bakımından çok güçlü başladı..

yani; miktarsal büyüme bakımından bu yıl diğer sektörlerin ortalamasından açık ara önde olma ihtimalimiz var (gidişat öyle. covidden çıkış etkisi).. Fiyat bazlı büyüme bakımındna ise henüz diğer sektörlerden gerideyiz.

2023 için ise, cauti ortağın söylediği konu çok doğrudur: ilaç işinde fiyatlama 1 yıl geriden gittiği için 2023 için yüklü miktarda "zam birikmiştir"... kur artışı %65 civarı iken, %50 civarı zam beklemek uzak ihtimal olmaz.. konuşulduğu üzere, bunun bir kısmı bu sene dahi gelebilir (2022de yeni bir zam şimdilik daldaki kuştur.. piyasada ilaç yokluğu da bitmemiştir; bu da kesindir)

3.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için: şurda belirtitğim tahminler Türkiye milli gelir (GSMH) artış tahminleridir, ilaç sektörü değil:

".......2022 için TRnin büyüme tahminleri IMF %3,3, bloomberg 24 ekonomist %3,5tur.. bu rakam potansiyel büyümesi %4-5 civarı olan TR için mütevazidir ve sektörleri miktarsal büyüme bakımından tatmin etmez. geçen yıl ise %11 büyüdük (GSMH)........."

ilaç sektörü ise, yıla kutu sayısı artışı bakımından çok güçlü başladı..

yani; miktarsal büyüme bakımından bu yıl diğer sektörlerin ortalamasından açık ara önde olma ihtimalimiz var (gidişat öyle. covidden çıkış etkisi).. Fiyat bazlı büyüme bakımındna ise henüz diğer sektörlerden gerideyiz.

2023 için ise, cauti ortağın söylediği konu çok doğrudur: ilaç işinde fiyatlama 1 yıl geriden gittiği için 2023 için yüklü miktarda "zam birikmiştir"... kur artışı %65 civarı iken, %50 civarı zam beklemek uzak ihtimal olmaz.. konuşulduğu üzere, bunun bir kısmı bu sene dahi gelebilir (2022de yeni bir zam şimdilik daldaki kuştur.. piyasada ilaç yokluğu da bitmemiştir; bu da kesindir)
    Benim %2-3 büyüme tahminim de tr gsmh içindir. Gerçi seçim yaklaştığı için gaza basıp, saldım çayıra da denebilir, akıl mantık pek kalmadığı için, tahmin yapmak da çok anlamlı olmayabilir tr büyümesi için.

Bu arada, sektörün derneği ieis her ay DAD(dönemsel avro değeri) hesaplayarak muhtemel zammı hesaplıyor. şu an hesaplanan değer %54...yani kur aynı yerde kalsa bile %54 zam cepte..ki kur daha da yukarı gidecek büyük ihtimal, bu durumda %60-70 zam gündeme gelir.

Zaten sektör şu konuda haklı, bu zammı seneye şubatta tek seferde vermek de tüketiciyi sarsabilir, eylülden itibaren ilaçta yokluk ciddi boyutlara ulaşır..kimse 3 ay sonra %70 yukarıdan satacağı ilacı bugün satmaz, zaten çoğu firma bu maliyet farkına katlanamaz.

yine söylüyorum, kısa vadede sektör ve deva için olumlu olsa da ara zam, deva özelinde bu zammın gecikip seneye şubatta tek seferde yapılması daha faydalıdır..o zamana kadar kalan sağlar devam eder...pek çok firma belirli ürünlerde piyasadan çekilmek zorunda kalır.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Şunu da belirteyim..gerek twitter dan, gerekse buradab gördüğüm, özelden yazıştığım pek çok arkadaş deva dan çıktı...10 kişiden 8 i çıkmıştır ky lerden, bunların üçü yeni ky tarafından karşılanmış olsa...5 inin malını da birileri alıyor..özellikle son 3 ayda bofa ve gedik düzenli olarak lot arttırıyor...arada bazı fonlar da çıkıyor tabii ki..sonuçta çok dağınık olan hisselerin yavaş yavaş daha az elde toplandığını düşünüyorum.

artık 1 ay daha mı bekleriz, 6 ay daha mı bilmem...ama bu yıl sonuna kadar bir hareket olmalı..maslak1 e katılıyorum...ilk ve ikinci çeyrek bilançoları bence de çok önemli (iç piyasadaki durum açısından)..ama ihracattaki durumu da son çeyrekte göreceğiz muhtemelen...sonuçta ben de bu yıl sonuna kadar tamam ya da devam kararımı veririm.
    En son ralliye katılmaması oldukça sinir bozucu , psikolojik olarak çok güçlü olmanız lazım hisseyi taşırken yada her gün fiyatlara bakmamak lazım ,tabi portföyün tamamını yada büyük bir bölümü bu tür hisselerde taşımamak lazım. Bir arsa aldınız her gün fiyatlara bakmazsınız öyle düşünmek lazım diyoruz. Ancak şu da bir gerçek ki yüksek enflasyon karşısında tl bir varlık taşıyorsunuz üstelik bu tl varlık yıllık bazda sadece %2,77 getirmiş . (Yıllık mevduat faizi %19 , tuik %61,1, enag %142)

O yüzden bu açığı çok kısa sürede kapatacak bir hareket olması lazım yoksa uzun vade diye diye enflasyon karşısında şirketin piyasa değeri erimeye devam edecek , bu yüzden tanıdığım çok iyi yatırımcıların hisseden çıkışını görüyorum .Şirketin borsadaki piyasa değeriyle ilgilendiği hiç sanmıyorum , onlar şirketi satışa gidecek yolda işleri büyütme derdindeler.

Saygılarımla

5.  Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku
    En son ralliye katılmaması oldukça sinir bozucu , psikolojik olarak çok güçlü olmanız lazım hisseyi taşırken yada her gün fiyatlara bakmamak lazım ,tabi portföyün tamamını yada büyük bir bölümü bu tür hisselerde taşımamak lazım. Bir arsa aldınız her gün fiyatlara bakmazsınız öyle düşünmek lazım diyoruz. Ancak şu da bir gerçek ki yüksek enflasyon karşısında tl bir varlık taşıyorsunuz üstelik bu tl varlık yıllık bazda sadece %2,77 getirmiş . (Yıllık mevduat faizi %19 , tuik %61,1, enag %142)

O yüzden bu açığı çok kısa sürede kapatacak bir hareket olması lazım yoksa uzun vade diye diye enflasyon karşısında şirketin piyasa değeri erimeye devam edecek , bu yüzden tanıdığım çok iyi yatırımcıların hisseden çıkışını görüyorum .Şirketin borsadaki piyasa değeriyle ilgilendiği hiç sanmıyorum , onlar şirketi satışa gidecek yolda işleri büyütme derdindeler.

Saygılarımla
    Evet kesinlikle öyle...zaten gk da imtiyaz vs eleştiren arkadaşlar bence yanlış noktadan olaya yaklaştı..sonuçta bu hakkı 15 yıl kullanmamış büyük ortak, kar kulaktan çıkınca kullanmaya başlamış..hakkını kullanmış yani, yoksa istese 15 yılda şirketin içini çok rahat boşaltırdı bu imtiyaz sayesinde.

bence odaklanılması gereken üç konu vardı,

i-) şirket neden pr yapmıyor, neden kap vs bu kadar ketum (bu konuyu burada pek çok arkadaş dillendirdi zaten)
    ii-) sen bu imtiyaz ile hakkını alıyorsun, iyi güzel..ama bizim bu işten faydamız ne? temettü alamıyoruz(ki ben de büyüyen bir şirket için temettü almamaya razıyım)...tek çıkış yolumuz hissenin değerinin artması..1 ay, 6 ay sabrettik..ama artık yılı geçmeye başladı ve ky bu işten muzdarip...bunun için ne yapabilirsiniz,

a-) şirketi ve işlerinizi anlatacaksınız..ketumluğu azaltacaksınız
    b-) hissenin değerine önem verdiğinizi göstereceksiniz..sembolik de olsa 2-3 milyon lot geri alım açıklayacaksınız.

Yani tek yapılması gereken, borsaya açık bir şirket olarak, küçük ortakların da haklarını gözettiğinizi göstermek..yok bunu da yapmayacağız derseniz, borsadaki paylarınızı da alıp miktir olup gidin bistten.

gk ya katılmayı düşündüm bir ara..bu minvalde bir konuşma yapmayı da planlamıştım...ama sonra boşver dedim...gitsem ve ilgisiz umursamaz tavrı görsem, nezaketimi koruyamazdım, kendimi biliyorum çünkü.

6. Uzun vadeciliğin kitabını yazıyoruz devada.

İlk alışımız 8-9 liralar..Sonra fazla bekletmeden düzenli şekilde 30 lirayı aşmıştı.
    pandemi-ilaç sektörü ilişkisi güzel kurulmuş ve hisse arkasına rüzgarı almıştı.
    o günlerde vedalaşmayı bilmek lazımdı, gözümüz doymadı.

Naptık, serde*uzun vadeciyiz ya, kar marjları anormal, muazzam bi şirket, sektörü güzel, elini öpene mal satıyosun.
    Ar-ge ekibi var, bio-teknoloji, ihracat vs derken sarıldık adeta bağlandık devaya.

Bir hisseye bu kadar bağlanmamak lazım.

İlk defa alım yapan veya elindeki lotu agırlıklı son 1-1,5 senede artırmış olanlar muazzam zararda.
    Sadece tek hisse taşımak zaten müthiş riskli/hatalı. Hele ki temettü vermiyorsa.

Şimdi cevapları zaten yazınızda bulduk aslında..

3 liradan 30 liraya taşıyan, ki 2 seneyi geçmiş bu süre,
    simdi 30 liradan da 300 liraya da taşır, demişsiniz.

zaten boyle olmayacaksa bu kolu hemen kesip atmamız lazım, zira bu kol kangren.

Örnegin 23 lira ortalama maliyetle 13000 adet deva tasıyan biri bunun yerine,
    o maliyeti yaptıgı günlerde,
    13-15 lira maliyetle 20bin adet eregli almıs olsaydı,
    son iki temettü ile bugun 25bin adet eregli + kabaca 1milyon tl si olacaktı.
    enflasyonu dövizi vs bu hesaba katınca 1.2milyon desek,
    devanın bir an evvel 120 lira olması lazım ki kan akışı dursun.
    bakın daha kanı durdurmaya çalışıyoruz, iyileşmekten bahseden yok bile henüz. (başabaş)

Hasılı hesap çok ağır, enflasyon-döviz-savaş-global ortam vs cok kötü bi ortamda deva dan bu golü yedik.

işin bir de psikolojisi var. Bence ilk karar verdiğinde kolu kesmek lazım. (dı).

Cok güzel sevdigim bir söz var:
    Bir kez şüpheye düştün mü, karar verdin demektir.

Arada %5 üstü hareketler yapsa ufak ufak kademeli azaltıp, psikolojimizi düzelteceğiz.
    o da yok..
    Sanki bilerek yapılıyor..
    Sanki bir sınavda, bir testteyiz gibi hissediyorum.

Evet kesinlikle öyle...zaten gk da imtiyaz vs eleştiren arkadaşlar bence yanlış noktadan olaya yaklaştı..sonuçta bu hakkı 15 yıl kullanmamış büyük ortak, kar kulaktan çıkınca kullanmaya başlamış..hakkını kullanmış yani, yoksa istese 15 yılda şirketin içini çok rahat boşaltırdı bu imtiyaz sayesinde.

i-) şirket neden pr yapmıyor, neden kap vs bu kadar ketum (bu konuyu burada pek çok arkadaş dillendirdi zaten)
    ii-) sen bu imtiyaz ile hakkını alıyorsun, iyi güzel..ama bizim bu işten faydamız ne? temettü alamıyoruz(ki ben de büyüyen bir şirket için temettü almamaya razıyım)...tek çıkış yolumuz hissenin değerinin artması..1 ay, 6 ay sabrettik..ama artık yılı geçmeye başladı ve ky bu işten muzdarip...bunun için ne yapabilirsiniz,

b-) hissenin değerine önem verdiğinizi göstereceksiniz..sembolik de olsa 2-3 milyon lot geri alım açıklayacaksınız.

Yani tek yapılması gereken, borsaya açık bir şirket olarak, küçük ortakların da haklarını gözettiğinizi göstermek..yok bunu da yapmayacağız derseniz, borsadaki paylarınızı da alıp miktir olup gidin bistten.

gk ya katılmayı düşündüm bir ara..bu minvalde bir konuşma yapmayı da planlamıştım...ama sonra boşver dedim...gitsem ve ilgisiz umursamaz tavrı görsem, nezaketimi koruyamazdım, kendimi biliyorum çünkü.

7. Ayrıca, aşağıda kalın karakterle alıntıladığım bölümdeki duyguyu hissettim.
    Daha iyi ifade edilemezdi, aynı duyguları paylaşıyorum.
    Bu sizin Rizeli, benim de Çaykara'lı olmamla alakalı da olabilir.

8. Ben Kasım döviz ayağından beridir yazıyorum . Fiyatlama gücü olmayan deva nin eflasyonist ve kur ataklarinin olduğu piyasada negatif etkileneceğini . Ama kimse dikkate almadı hatta spek vs... Sacmalayanlarda oldu . Şimdi görüyor insanlar.
    5-10 yıllık vadede bu hisseyi taşımayi düşünenler için suanki fiyatlar fırsat ama kısa vadede ezilmeye devam edecektir(1 yıldan az)

Şapkadan tavşan çıkarır mı? ihracat patlaması veya geleceğe yönelik bir kap vs.. ozaman işler değişebilir. Ben zamanlama konusunda başarısız olduğum için tutmaya devam ediyorum ama karşıt yatırım modunda .

MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 110/639 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210610 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •