Sayfa 1177/7020 İlkİlk ... 1776771077112711671175117611771178117911871227127716772177 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 9,409 - 9,416 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. NEON ve GOZIE AGBO, gerilim Assassination Nation'in posterini yayinladi.

2. RLJE Films, Sundance Film festivalinde yayinlanan, Nicolas Cage'in basrol oynadigi merakla beklenen aksiyon-gerilim Mandy'nin fragmanini yayinladi.

3. Leonardo DiCaprio, Brad Pitt ile rol aldigi Quentin Tarantino’nun Once Upon a Time in Hollywood setinden ilk goruntuyu kendi instagram hesabindan paylasti.

https://www.instagram.com/p/Bkh21lOH...onardodicaprio

4. Dogum Gunu Kizi

Isabelle Adjani (27 Haziran 1955)

5. Barok tarzin onde gelen isimlerinden Flaman ressam Peter Paul Rubens'in dogum yildonumu (28 Haziran 1577)

Minerva protegge la pace da Marte (Minerva Protecting Peace from Mars, 1629-1630)

La sentenza di Parigi (The Judgement of Paris, 1639)

6. Frankafon Cenevreli filozof, yazar ve besteci Jean Jacques Rousseau'nun dogum yildonumu (28 Haziran 1712)

"Hic konusmayan insanlara nuktenin, hic ticaret yapmayan insanlara hilenin hep tekrarlandigini isitiyorum. Fakat bu ezme sozu ile ne denmek istendigi bana aciklansin. Bazilari zor kullanarak hukmedecekler, baskalari bunlarin kaprislerine boyun egmis, inleyecekler. Benim, bizim aramizda gordugum, iste tam da budur; fakat koleligin ve hukmetmenin ne demek oldugunu anlatmanin hayli zor olacagi vahsi insanlar hakkinda bu sozun nasil olup da soylenebilecegini anliyorum. Adamin biri baska birinin topladigi meyveleri, oldurdugu avi, barindigi ini ele gecirebilir; fakat ona nasil olur da boyun egdirebilir? Ya hicbir seyi olmayan insanlar arasinda bagimlilik zincirleri ne olabilir? Beni bir agaçtan kovarlarsa onu birakip bir baskasina giderim. Bir yerde tedirgin olursam baska bir yere gitmeme kim engel olur? Kendisi aylak otururken gecimini saglamaya beni zorlayacak kadar benden cok ustun guce sahip, ustelik cok bozulmus, cok tembel, cok yirtici bir adam var midir? Boyle birinin beni bir an bile gozden kacirmamaya, uykusu sirasinda kacabilecegim ya da kendisini oldurecegim korkusuyla buyuk bir dikkatle bagli tutmaya kararli, yani kendisini, kacinmak istediginden ve bana verdiginden cok daha buyuk bir zahmete isteyerek sokmaya mecbur olmasi gereklidir. Butun bunlardan sonra da onun uyanikligi, dikkati bir an bile gevsemez mi? Beklenmedik bir gurultu ona basini ote yana cevirtmez mi?" Insanlar Arasindaki Esitsizligin Kaynagi

"I always hear it repeated that the strongest will oppress the weak. But let someone explain to me what they mean by this word oppression. Some will dominate with violence; the others will groan, enslaved to all their whims: that is precisely what I observe among us, but I do not see how that could be said of savage men, to whom people would have great difficulty even explaining what servitude and domination are. A man will be readily able to get a hold of fruits which someone else has gathered, of the game he has killed, of the cave which serves as his refuge. But how will he ever succeed in making others obey him, and what could be the chains of dependence among men who do not possess anything? If someone chases me away from a tree, I will leave to go to another. If someone annoys me in one place, who will stop me from moving on to somewhere else? Is a man to be found whose strength is sufficiently superior to mine and, in addition, who is sufficiently depraved, sufficiently lazy, and sufficiently ferocious to compel me to provide his sustenance while he remains idle? He would have to resolve not to let me out of his sight for a single instant and to keep me bound with very great care while he was asleep, for fear that I would escape or that I would kill him. In other words, he is obliged to expose himself voluntarily to a great deal more trouble than he wishes to avoid and than he gives me. After all that, does he relax his vigilance momentarily? Does an unexpected noise make him turn his head?"

7. Irlandali sair, gazeteci, yazar ve aktivist John Boyle O'Reilly'nin dogum yildonumu (28 Haziran 1844)

Kirmizi gulde tutku var
    Beyaz gulse aski fisildar.
    Kirmizi gul bir sahin
    Beyaz gul ise bir guvercin.

Fakat sana pembe gul gonderiyorum
    Uzerinde incecik yapraklarin
    En temiz,en guzel ask icin

Tutkulu bir opucuk koysun dudaklarin.

8. 1934 yilinda Nobel Edebiyat Oulunu kazanan Italyan sair, roman, hikaye ve oyun yazari Luigi Pirandello'un 151.dogum yildonumu (28 Haziran 1867)

"Yalnizlik asla sizi de kapsamaz; sizi daima disarida birakir ve sadece cevrenizde yabanci birinin var olmasiyla mumkundur: Nerede ve kiminle olursaniz olun, tamamiyla yok sayilmali ve siz de etrafinizdakileri tamamiyla yok saymalisiniz ki arzu ve duygulariniz kaygi verici bir belirsizlik icinde yitik, havada oylece asili kalabilsin ve kendinizi kanitlama arzunuz tamamen ortada kalkarken, bilincinizin ictenligi de yok olsun. Sadece kendisinin yasadigi, sizinse var olduguna dair en ufak bir iz veya sese rastlayamayacaginiz bir yerdedir gercek yalnizlik ve nitekim orada yabanci olan da sizsinizdir."

"La solitudine non è mai con voi; è sempre senza di voi, e soltanto possibile con un estraneo attorno: luogo o persona che sia, che del tutto vi ignorino, che del tutto voi ignoriate, così che la vostra volontà e il vostro sentimento restino sospesi e smarriti in un’incertezza angosciosa e, cessando ogni affermazione di voi, cessi l’intimità stessa della vostra coscienza. La vera solitudine è in un luogo che vive per sé e che per voi non ha traccia né voce, e dove dunque l’estraneo siete voi."

Oldugumu kimseye soylemeyin
    Dostlar ve dusmanlar
    Yalvariyorum, cikmasın benim icin
    Bir haber gazetede
    Hic soz edilmesin
    Ne bir anis ne bir duyuru
    Oldugumde kefenlemeyin beni
    Bir carsafa sarin circiplak
    Cicek filan da istemez
    Yatagimin ustunde mum bile yanmamali
    Siradan ikinci sınıf bir cenaze arabasi, yoksullar icin olanindan, sade,
    Gelmesin pesimden kimse
    Ne akrabalar ne es dost
    Yalnizca cenaze arabasi, at ve arabaci
    Olmasin baska biri ardimda istemem
    Birakin yakilsin cesedim savrulsun kullerim
    Cunku benden
    Kalmamali hicbir sey geriye
    Kullerim bile
    Ama yapamazsiniz bunu
    Gonderin kullerimi Sicilya'ya
    Dogdugum Girgenti kasabasinda
    Gomun alelade bir kayanin altina

Luigi Pirandello, Marta Abba, Lamberto Picasso, La nuova colonia (Yeni Koloni) oyununda, Teatro Argentina, Roma, 1928

Sayfa 1177/7020 İlkİlk ... 1776771077112711671175117611771178117911871227127716772177 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •