Sayfa 1263/7020 İlkİlk ... 2637631163121312531261126212631264126512731313136317632263 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 10,097 - 10,104 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Ingiliz doga filozofu ve mimar Robert Hooke'un dogum yildonumu (28 Temmuz 1635)

"Gercek su ki, Doga Bilimi, yalnizca Beyin ve Fantezi'nin bir eseri haline getirilmis olmak icin cok uzun suredir: Gozlemlerin maddi ve bariz seyler uzerinde sadeligine ve saglamligina geri donmesi zamani geldi."

2. Fransiz yazar, tiyatrocu; Oteki Dunya, Ay Devletleri ve Imparatorluklari ile Oteki Dunya, Gunes Devletleri ve Imparatorluklari kitaplarinin yazari Hercule-Savinien de Cyrano de Bergerac'in olum yildonumu (28 Temmuz 1655)

"Bu adami, bu maymunu ya da bu papagani, geldiği Ay'in dunya oldugunu soylediği icin mahkum edemezsiniz. Zira ister insan olsun, isterse Ay'dan da gelmesin, her insan ozgur olduguna gore, diledigini hayal etmek hakki da vardir." Ay Devletleri ve Imparatorluklari

"Quest'uomo, questa scimmia o pappagallo, soltanto perchè ha osato dire che la luna è un mondo e che egli è venuto di là. Se, innanzi tutto, è un uomo, quand'anche non fosse disceso dalla luna, egli è libero, per la libertà comune a tutti gli uomini, di immaginarsi ciò che gli pare e piace." L'altro mondo o Gli stati e gli imperi della luna.”

3. Ingiliz sair Abraham Cowley’in olum yildonumu (28 Temmuz 1667)

“Gecmis ve gelecek yoktur; yalnizca sonsuz bir simdi vardir.”

4. Italyan barok klasik muzik bestecisi Antonio Vivaldi'nin olum yildonumu (28 Temmuz 1741)

https://www.youtube.com/watch?v=NqAOGduIFbg

5. Fransiz sair, oyuncu ve oyun yazari Fabre d’Églantine’in (Philippe-François-Nazaire Fabre)dogum yildonumu (28 Temmuz 1750)

Yagmur, yagmur, coban kizi,
    Bizim kulubeye gidelim,
    Acele getir beyaz koyunlarini,
    Coban kizi, cabuk, gidelim .
    Duyuyorum cayirlarin ustune
    Su buyuk gurultuyle dusuyor ;
    Kasirga, geliyor iste ,
    Iste yildirim parliyor.

Iyi aksamlar anne,
    Anna, iyi aksamlar, ablam benim !
    Coban kizini getirdim size,
    Misafirimiz olacak bu aksam bizim.
    Kurut ustunu arkadasim,
    Sokul yanina atesin
    Ona yardim et kardesim, ;
    Kucuk koyunlar siz de girin,

Corbamizi icelim, al su iskemleyi,
    Otur yanima ;
    Su cam alevi
    Yansin onunde
    Su sutlactan ye ;
    Neden yemiyorsun?
    Yoruldum desene;
    Hala kasirgayi hissediyorsun .

Pekala, yatagin iste ;
    Gün dogana kadar uyu orada ;
    Dudagindan bir opucuk almama
    Izin ver bana.
    Kizarmasin yuzun guzel kiz :
    Yarin annemle ,
    Babana gidecegiz biz,
    Seni istemeye.

6. Alman barok muzik bestecisi Johann Sebastian Bach'in olum yildonumu (28 Temmuz 1750)

https://www.youtube.com/watch?v=-ywL_zokELE

7. Alman filozof Ludwig Andreas Feuerbach’in dogum yildonumu (28 Temmuz 1804)

“Ilk filozoflar gokbilimcilerdi. Gokyuzu insana hatirlatir ki. O sadece hareket etmeye degil ama ayni zamanda tasarlamaya yonelmistir.”

“Die ersten Philosophen waren Astronomen. Der Himmel erinnert den Menschen an seine Bestimmung, daran, daß er nicht bloß zum Handeln, sondern auch zur Beschauung bestimmt ist.”

“Yetkin insanda dusuncenin gucu, iradenin gucu ve kalbin gucu olmalidir.”

“Zu einem vollkommenen Menschen gehört die Kraft des Denkens, die Kraft des Willens, die Kraft des Herzens.”

8. Romantizm akiminin onde gelen temsilcilerinden Alman yazar Clemens (Wenzeslaus) Brentano'nun (de La Roch) olum yildonumu (28 Temmuz 1842)

"Iyi bir vicdan, en rahat yastiktir. / Ein gutes Gewissen ist das ruhigste Kissen."

Sayfa 1263/7020 İlkİlk ... 2637631163121312531261126212631264126512731313136317632263 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •