Sayfa 141/1003 İlkİlk ... 4191131139140141142143151191241641 ... SonSon
Arama sonucu : 8019 madde; 1,121 - 1,128 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - VIII

1.  Alıntı Originally Posted by Varyemez Amca Yazıyı Oku
    Dün Taipei'de ayıptır söylemesi 10oz (285g) Angus Beef Sirloin Steak yedim. Çorbası, salatası, meşrubatı, dondurması fiyata dahil toplam 350TWD (220TL) verdim (bahşiş kültürü de yok). Sonra İstanbul Maltepe'deki mahalle kebabpçımıza baktım Yemeksepeti'nden ,180g biftek 220TL , yani 285g'ı 350TL ediyor ve daha yanına çorba, ayran, salata falan eklersen*500TL... bahşişle en az 530-550TL bırakacaksın yani...

Eskiden gurbetçilere veya turistlere Türkiye'de yeme-içme gayet ucuz gelirdi, burada makarnaya vereceğimin yarı fiyatına kebapları gömerdim. Şimdi Türkiye'de özellikle etli yemekler 2 katı pahalıya geliyor... Kişi başı milli gelir Tayvan'ın 4'te biri, yeme içme fiyatları ise olmuş iki katı. Ne saçma iştir bu.
    ithal kırmızı mercimek 20tl yerli25tl....uzun zamandır gimattan ceviziçi vs alırım....ithaller hep ucuzdur....cari açık 120 milyar dolar...balon ne zaman patlıycak bekliyoruz...

2. Dövizde günlük ihtiyacı Kapalıçarşı karşılıyor
    Döviz işlemleri ile ilgili sıkı kurallar ve arz sorunları Kapalıçarşı’yı yeniden döviz işlemlerinde operasyon merkezi haline getirdi. Döviz ihtiyacını Kapalıçarşı’dan karşılayan kurumlara Merkez Bankası da katıldı. Banka “tekerlekli demir sandıklarla†her gün Çarşı’dan dolar topluyor.

Döviz arzında yaşanan sorun ve uygulanan sıkı gözetim uygulamaları, birçok alanda derinliği olan Kapalıçarşı’yı yeniden gündeme taşıdı. Özel şirketlerden döviz borcu olan vatandaşa ve kamuya kadar birçok alanda talep, Kapalıçarşı’ya yöneldi. Verilen bilgiye göre sadece Merkez Bankası, demir sandıklar ile çarşıya her gün 5 milyar TL getiriyor ve karşılığında 260 milyon dolar topluyor. Benzer şekilde bankalar ve döviz bürolarının uyguladığı sıkı kurallardan kaçan şirketler de Kapalıçarşı’ya yöneliyor.

Çarşı tarihinde ilk kez Merkez Bankası’nın bu şekilde döviz topladığını kaydeden Kapalıçarşı kaynakları yine bu nedenle ilk kez çarşıda döviz fiyatının piyasanın üstüne çıktığını söylüyor.

Yatırım tavsiyesi değildir.

3. Şahap Başkan’ın tayfası iş başında

4.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Yapılan şey şu;

Yandaşlara düşük faizli ticari kredi dağıtmak uğruna,

Doların uluslararası fx piyasalarla bağını kopardılar, fx piyasada yabancılar TL shortlayamasın diye swap faizlerini abartılı seviyelere çıkardılar, önce TL yi alacak ki sonra shortlayacak adamın elinde dolar var, kasası dolar bazında, sen TL swap faizini %1000 yaparsan nasıl TL ödünç alıp shortlayacak, bu şekilde TL veren bankaları da kısıtladılar, sopa gösterdiler, kısaca bunun yolunu kapattılar ve fx piyasalarla arada bağ kalmadı, yani doğru ve dengelere göre fiyatlanamıyor.

Bankaların da fx piyasadan dolar almasını engellemiş oldular, siz bankadan dolar alınca o da fx piyasadan dolar alabiliyordu bu pozisyon için, engellenince mecbur MB ile karşılıyor bu dolar alımını.

Peki MB bu dolar alımına karşı dolar alıyor mu, almıyor, her şey sanal, ortada dolar yok.

Bu şekilde kısa vadede evet, dolar kontrol altına alınmış, faizler düşürülmüş, krediler dağıtılmış, işsizlik ve iflaslar önlenmiş gibi...

Ama gibisi var işte, bu çok yüksek enflasyona yol açtı %19 dan %100 lere fışkırdı ve MB dolar yükümlülüğü tarihi rekor kırdı 280 milyar dolar, ortada böyle bir para var mı, yok.

Şöyle düşünün, MB sanal dolar kuru yaratıp, sonra da bunda çok büyük dolar short pozisyon açmış gibi, bu short pozisyon devam ettiği sürece bu ponzi/hayal dünyası devam edecek, ama bu short pozisyonun kısmen veya tamamen kapatıldığını düşünün, durum vahim.

Koltuğu teslim ederken, bir tane de pimi çekilmiş el bombası miras bırakacaklar, al bunu sakın bırakma, bırakırsan patlar hesabı.

Bizim yaşadıklarımız da şu an bu sanal/geçici süreç içinde, sanal sürecin koşullarına uymaya çalışarak enflasyondan korunmaya çalışmak. Yüksek enflasyon hedeflediler ve yarattılar niye, aslında enflasyon gizli bir vergidir de ondan, tüm TL varlıkları tırpanladılar, Anadoluda ortalama bir vatandaş düşünün, yapabileceği iki şey var dolar/altın almak ya da vadeli hesap, ikisinde de şu an TL varlığında büyük kayıp yaşamış durumda, bunu bilerek isteyerek yaptılar.

Hiçbir ekstra short pozisyon sonsuza kadar devam ettirilemez, swap maliyeti gibi bir maliyeti var, eninde sonunda kapanacak, bu olduğunda da bunu yakalayanlar/bekleyenler, geçmişteki tüm kayıplarını telafi edecekler ortalamada tekrar, ama TL de yakalanmadıkları sürece tabi.
    Çok güzel yazmışsınız emeğinize sağlık, itibar veremedim o nedenle buraya yazıyorum.

Alıntı Originally Posted by akcay Yazıyı Oku
    Dövizde günlük ihtiyacı Kapalıçarşı karşılıyor
    Döviz işlemleri ile ilgili sıkı kurallar ve arz sorunları Kapalıçarşı’yı yeniden döviz işlemlerinde operasyon merkezi haline getirdi. Döviz ihtiyacını Kapalıçarşı’dan karşılayan kurumlara Merkez Bankası da katıldı. Banka “tekerlekli demir sandıklarla†her gün Çarşı’dan dolar topluyor.

Döviz arzında yaşanan sorun ve uygulanan sıkı gözetim uygulamaları, birçok alanda derinliği olan Kapalıçarşı’yı yeniden gündeme taşıdı. Özel şirketlerden döviz borcu olan vatandaşa ve kamuya kadar birçok alanda talep, Kapalıçarşı’ya yöneldi. Verilen bilgiye göre sadece Merkez Bankası, demir sandıklar ile çarşıya her gün 5 milyar TL getiriyor ve karşılığında 260 milyon dolar topluyor. Benzer şekilde bankalar ve döviz bürolarının uyguladığı sıkı kurallardan kaçan şirketler de Kapalıçarşı’ya yöneliyor.

Çarşı tarihinde ilk kez Merkez Bankası’nın bu şekilde döviz topladığını kaydeden Kapalıçarşı kaynakları yine bu nedenle ilk kez çarşıda döviz fiyatının piyasanın üstüne çıktığını söylüyor.

aracın plakası nedir 16 ı ,ilgimi çekti

6.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    Yandaki yazıdan aracın kamu aracı olduğu sonucu çıkmasın, gözlemlediğim kadarıyla bankaların para taşıyan tüm araçlarında benzer ibare var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

yok aracın kamu olmasından cok ,istanbul da yabancı plaka olması ilgimi çekti

Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    bursa bölgeye aittir araç
    mb nin bölge müdürlüğü var bursada diye biliyorum
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Sayfa 141/1003 İlkİlk ... 4191131139140141142143151191241641 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •