Sayfa 1450/4035 İlkİlk ... 4509501350140014401448144914501451145214601500155019502450 ... SonSon
Arama sonucu : 32273 madde; 11,593 - 11,600 arası.

Konu: Genel sohbet aktualite ve istekler.

israil namında biri,
    hasköyde alman sinanagogunda ,
    derununda (içinde) beş aded ingiliz lirası ile bir aded zenne (kadın) saatini muhtevi çantası iliya namında bir şahıs sirkat eylemiş (çalmış) olduğunu iddia ettiğinden zabıtaca tahkikat-ı lazimeye tevessül olunmuştur.
    5 temmuz 1910

beyoğlunda reji (tekel) şubesi önünde kirkor ve hazar beyninde (arasında) tekvin eden (meydana gelen) münazara neticesinde,
    hazar elindeki bıçakla kirkoru mehalik (tehlikeli) surette cerh etmiş (yaralamış) ve derdest olunmuştur.
    5 temmuz 1910

filipin adası ahali-i islamiyesi

selam-ı şahane

filipin adası valisi macur finley ada ahali-i islamiyesinin tazimat ve ihtiramını bir arıza ile ve edirne valisi hacı adil bey vasıtasıyla hak'payi şahaneye arz etmiş olduğundan,
    zatı hazreti padişahi hacı adil bey vasıtasıyla selam ve mahzuziyet-i (memnuniyetini) ahali-i islamiyeye iblağını irade byurmuştur.
    5 temmuz 1914

katil perençiçin ikrarı

peştede münteşir (az - ist) gazetesi,
    katil perençiç'in bosna sarayda müstantik (sorgu hakimi) huzurunda vaki olan ikrarını neşrediyoruz.
    merkumun ifadelerinin başlıcalarını bervece ati tercüme ediyoruz:
    evet ben bir mücrim bir katilim.
    bosna saraya bir sui'kast icra etmek üzere geldim.
    ben bir anarşistim.
    ecnebi nüfusu altında bulunmadım ve değilim.
    mektepte dördüncü sınıfta iken,
    anarşistliğe dair kitaplar okudum,
    bu saik ile anarşist oldum.
    bir sui'kast icra etmek kadar büyük bir şey olmadığına kanaat hasıl ettim.
    avusturya-macaristan hanedan imparatorunu teşkil eden bir uzvu mühimi ortadan kaldırmak niyetini besledim.
    mayıs sonunda belgratta bulunuyordum,
    gazetelerin birinde arşidükün haziran evahirine doğru bosna saraya geleceğini okudum,
    doğru buraya koştum geldim,
    rovelver ile kurşunları belgrattada bir komiteci verdi.
    fakat o benin niyetine vakıf değildi.
    bomba atan adamla hiç bir müşarakatım yoktur.
    arşidük evvela belediye dairesine giderken öldürmek istedim.
    fakat vaz geçtim,
    avdetini bekledim,
    fakat avdetinde yanında bir kadın bulunduğunu görünce evela tereddüt ettim,
    fakat hemen sonra maksadımı icra ettim.
    ne olduğunu göremedim,
    üzerime hücum ettiler,
    dövdüler vurdular hurdahaş ettiler,
    yaptığıma nedamet etmiyorum,
    bilakis memnunum.
    zira müddet-i medideden (uzun zamandan beri) arzu ettiğim bir şeyi yerine getirdim.
    evvela bomba atıldığı vakit,
    kendi kendime benim gibi düşünen adamlarda varmış dedim.
    bu birinci vakıa benim kararıma takviyet (güç) verdi.
    5 temmuz 1914

anadolu aylardan beri hazırdır !

mustafa kemal paşa eskişehirde bir nutuk irad etti
    bu nutuk mustafa kemal paşanın irad ettiği nutukların en mühimidir
    nutuk teba ve bütün askere tevzi edilmiştir.

mustafa kemal paşa eskişehir cephesini teftiş ettiği sırada zabita hitaben bir nutuk irad ederek,
    izmitin istirdadından (geri alınmasından),
    bursa ile izmirin kariben (yakında) istirdad olunacağından bahs etmiş,
    ve askerin selamet ve vatan için göstereceklerinden emin olduğunu,
    besalet (kahramanlık) ve hamaset (bahadırlık) sayesinde muzzafferiyet-i nihaiye yakındır.
    5 temmuz 1921

yazı bu minvalde biraz daha devam ediyor.

uşak muharebatı

atina 4 (neologos) - harbiye nezareti,
    erkan-ı harbiye şubesine varid olan haberlere göre uşak mıntıkasında muharebat teşdid etmektedir (şiddetlenmektedir).
    yunan topçu ve pişdarlarının (öncü kuvvetlerinin) ilk faaliyeti muvaffakıyetle neticelenmiştir.
    5 temmuz 1921

yunan sol cenahını kırmak için bir taaruz

dün türk mahfil-i siyasiyesinden kuvva-i milliyenin bursa cebhesinde yunan ordusunu harekete getirmek ve izmitin sukutu (alınması) ile zaten zayıflamış olan yunan sol cenahını kırmak için bugün taaruza geçeceği teyid olunmakta idi.
    kocaeli mıntıkasında gemlik karşısında bulunan kemali kuvvetler eskişehirde ismet paşa kumandasındaki kemali kuvvetlerle temastadırlar.
    bu taaruz muvakkat bir mahiyeti haizdir.
    mücadelatın ceyan etmekte olduğu mevaki (mevki) tamamiyle tahliye edilmiştir.
    5 temmuz 1921

yalovada

izmitte nasıl perişan oldular

milli kuvvetlerin bir manevrasına düşen yunanlılar mühim zaiyat ile hezimete uğradılar

mevsuk bir menbağdan (sağlam bir kaynaktan) haber aldıpımıza göre geçen bombardumanlar ve taaruzlar esnasında donanma himayesinde değirmenderede ilerleyerek yalovaya kadar uzanan yunan kuvveti,
    milli kuvvetlerin önünde nihayet ittisafatının (kendine güvenmenin) cezasını çekmiştir.
    5 temmuz 1921

Sayfa 1450/4035 İlkİlk ... 4509501350140014401448144914501451145214601500155019502450 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •