Sayfa 15/201 İlkİlk ... 513141516172565115 ... SonSon
Arama sonucu : 1606 madde; 113 - 120 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

1.  Alıntı Originally Posted by vali Yazıyı Oku
    Bilançomuz 1 mart da geliyor..14 mayıs seçim tarihi olarak tahmin ediyorum..bilanço tarihine kadar ve sonrasında endeksde ve sahol de ciddi marjlar bekliyorum..Seçim tarihine kadar piyasa yukarıya gidecektir..seans içi düzeltmelerle..ciddi bir dzeltme beklemiyorum artık..çünkü piyasa alıştı..düzeltme ve yukarı,dolayısıyla aşağı gelişlerde kimse mal vermiyecektir,seans içi aşağı yukarı durumları çokca göreceğimizi tahmin ediyorum..her hafta borsaya 100 bin yeni yatırımcı geliyor..para girişi olduktan sonra,endeks yukarı..2023 de artık piyasa hisselerde seçici olacaktır..fk 7 altında olan şirketleri fk 7 ye getirmeleri lazım..aklın yolu bir..ben tahtacı olsam öyle yaparım..
    Biraz iddialı bir konuşma olmuş
    Neyse ben de bir yorum yapayım
    Bu borsa bu fiyatlardan yukarı yüzde 10 belki yapar. Daha fazlası için mutlak şekilde yabancının giriş yapması gerekir. Yabancı girmezse endeks yüzde on dan fazla yapmaz, hatta yapamaz, nefesi yetmez
    Yabancının gelişi malum başka şeylere bakar.
    Sahole gelince 40 altında daha ciddi geri alım imkanı var, bu da beni rahatlatıyor. Yabancı payı yüzde 42-43 bandında buradan en fazla bir yüz milyon daha satar yabancı ki bu gerçekleşse bile bunun yarıdan fazlası geri alımla karşılaşacağı dan dolayı borsada kırılma olsa da bu Sabancı holdingte böyle bir kırılma beklemiyorum, zaten nisana kadar bilanço temettü derken süre uzar gider.
    Velhasıl yerlinin nefesi buraya kadar bundan daha ileri zor yeter. Selamlar iyi akşamlar

G700 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. 2 aydır aynı fiyatta %5 daha düşse 3. çeyrek bilanço fiyatına gelecek. Piyasa hisselerin yarısı çok pahalı yarısı çok ucuz.

Alıntı Originally Posted by ulusoy60 Yazıyı Oku
    Biraz iddialı bir konuşma olmuş
    Neyse ben de bir yorum yapayım
    Bu borsa bu fiyatlardan yukarı yüzde 10 belki yapar. Daha fazlası için mutlak şekilde yabancının giriş yapması gerekir. Yabancı girmezse endeks yüzde on dan fazla yapmaz, hatta yapamaz, nefesi yetmez
    Yabancının gelişi malum başka şeylere bakar.
    Sahole gelince 40 altında daha ciddi geri alım imkanı var, bu da beni rahatlatıyor. Yabancı payı yüzde 42-43 bandında buradan en fazla bir yüz milyon daha satar yabancı ki bu gerçekleşse bile bunun yarıdan fazlası geri alımla karşılaşacağı dan dolayı borsada kırılma olsa da bu Sabancı holdingte böyle bir kırılma beklemiyorum, zaten nisana kadar bilanço temettü derken süre uzar gider.
    Velhasıl yerlinin nefesi buraya kadar bundan daha ileri zor yeter. Selamlar iyi akşamlar

G700 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Piyasaya o kadar çok para sürüldü ki yerlinin nefesi bir ışık görsün her şeye yeter. Yabancı dediğimiz zaten yerli, alternatif yatırım araçlarının getirisi kısıtlı ve enflasyonun altında. Döviz satın alma paritesi olarak yüksek değerde. Borsadaki hisselerin büyük kısmı ile mukayese bile edilmeyecek, ederi olmayan hisselerin halka arzı ve bu piyasadan pasta alması sıkıntı...
    Son düzenleme : agg; 10-01-2023 saat: 03:34.

Alıntı Originally Posted by Kyt2042 Yazıyı Oku
    Böyle bir günde en az 1m alım beklerdim ama 381b alım gelmiş. Daha da düşmesini bekliyorlar heralde
    41,20 -41,50 arası yapmışlar geri alımı. Yani en dip fiyattan alım yapmış ve kapanışı gerçekleştirmişler. Aldıklarını satarken yaptıkları yetersiz açıklama hariç kanımca çok iyi bir geri alım stratejisi izliyorlar.

Borsadaki "düzeltme"nin içi boş. Kademeler her iki yönde de sığ, alıcı olmadığı gibi satıcı da yok. Piyasa robotlar tarafından belirleniyor. Bazan birbirlerine giriyorlar. Hisse sıralarında net satıştan ziyade gün sonu net alıcıları görüyoruz.

Geri alımı yönetenler durumun farkında, dolayısıyla olması gereken fiyat aralığından girip, sonuç alıcı rakamlardan alış gerçekleştiriyorlar. Aldıklarını "kurumsal" yatırımcılara yeniden satarak hisse hedeflerindeki fiyata (?) ulaşıncaya kadar geri alımı uzatabilirler. Oldukça yerinde bir strateji.

Sadece hedef fiyatın zımnen de olsa ifade edilmiyor olması büyük eksiklik
    . Ege Endüstri örneği var: geri alım başladığında o zaman hayal olan bir rakamın kararda zikredildiğine tanık olmuştuk. Çok ayrıntılıydı ve ozaman için hayal gibi görünen hedef fiyat KAP açıklamasında şöyle formüle edilmişti:

"Payların geri alımında alt fiyat limiti 1.-TL, üst fiyat limiti 500.-TL‘dir. Fiyat düzeltmeleri neticesinde geri alım için uygulanacak fiyat aralığı sabit kalacaktır."

file:///C:/Users/HP/Downloads/PAY%20GER%20ALIM%20PROGRAMI.pdf

Böylece örnek bir geri alım kararı olarak BIST tarihine geçti. Sonrasında aynı yolu izleyen oldu mu bilmiyorum ama Sabancı'da da yönetim kararlı ise mutlaka alt-üst fiyat limitlerini belirtmeliydi ve belirtmeli.

Böyle bir ifadenin değeri ve etkisi alınacak milyonlarca lottan daha fazla olacaktır.
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

Alıntı Originally Posted by Azurit Yazıyı Oku
    ....

Sadece hedef fiyatın zımnen de olsa ifade edilmiyor olması büyük eksiklik
    . Ege Endüstri örneği var: geri alım başladığında o zaman hayal olan bir rakamın kararda zikredildiğine tanık olmuştuk. Çok ayrıntılıydı ve ozaman için hayal gibi görünen hedef fiyat KAP açıklamasında şöyle formüle edilmişti:

"Payların geri alımında alt fiyat limiti 1.-TL, üst fiyat limiti 500.-TL‘dir. Fiyat düzeltmeleri neticesinde geri alım için uygulanacak fiyat aralığı sabit kalacaktır."

file:///C:/Users/HP/Downloads/PAY%20GER%20ALIM%20PROGRAMI.pdf

Böylece örnek bir geri alım kararı olarak BIST tarihine geçti. Sonrasında aynı yolu izleyen oldu mu bilmiyorum ama Sabancı'da da yönetim kararlı ise mutlaka alt-üst fiyat limitlerini belirtmeliydi ve belirtmeli.

Böyle bir ifadenin değeri ve etkisi alınacak milyonlarca lottan daha fazla olacaktır.
    Diğer ayrıntıları merak edenler için Ege Endüstri geri alım kararının yayınlandığı KAP duyurusu linki şöyle:

https://www.kap.org.tr/Bildirim/348509
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

Sabancı borsanın yatırıma değer 1. numaralı hissesi bile olsa borsada değer yatırımcısı olmadığı için ayrışamıyor. Değer yatırımcısı olmaması da yatırım ufkunun kararmış olmasıyla alakalıdır. Bloomberg'e yorum yapan aracı kurum temsilcileri sürekli yeni açılan hesap sayısına vurgu yapıyorlar ve seçim sonrası için " bu böyle devam eder" demeye getiriyorlar. Acaba??? Seçimin kendisinin belirsizliği yanında taraflardan hangisi kazanırsa kazansın görünümde olabilecek değişiklikleri neredeyse hiç konuşmuyorlar. Oysa bellidir; muhalefet kazanırsa kur ve faizler kelepçe yöntemlerinden vazgeçilerek serbest bırakılır, büyük olasılıkla imf ile görüşmelere gidilir, yeni bir politikada uzlasilana kadar iç ekonomide hasarlar olur ve borsa - tabir yerindeyse- ilk 6 ay 1 yıllık sürede sürünür. Diğer olasılık, daha tuhaf, hiç deneyimlemedigimiz bir yer, borsa ilk aşamada çok etkilenmez, bugünkü tuhafın tuhafı makro ihtiyati tedbirler devam eder, sermaye kontrolleri artar, kamu güdümünde olmayan alanlarda yatırım iklimi tamamen sararır solar, cari açık ve enflasyon can yakmaya devam eder. Busenaryonun da orta uzun vadesi çok kötüdür. Şimdi böyle bir ortamda " deger" konuşmak ne kadar anlamlı ise Sabanci'yi konuşmak da o kadar anlamlıdır.
    Gülerken kaybettğini ağlayarak kazanamazsın.

sahol için diğer şirketlerimizin ağırlığı artsada akbank hala önemli bir yer tutuyor. gerek temettü dağıtımındaki sınır gerekse her geçen gün üzerine bindirilen yük bankacılık kesiminin cazibesini azaltıyor. % 100 enflasyon ortamında % 10 ile devlet bonosu almaya zorlamak nedir?( seçim sonrası bankalar bu konuyu mahkemeye taşıyıp, zararlarını talep etmelidirler.) lakin bu durum borsayı düşüşe zorlamaktadır. borsanın düşmesi iktidarın işine gelen bir durum olmaz. yani fiyatların düşmesi , olumlu açıdan bakacak olursak, bankalar üzerinde daha fazla baskı yapılamayacağı, karı tırtıklayamayacakları anlamına gelir.

bu aralar bist, bankalarla yön buluyor. banka demişken ayın 17 sinde halkbank davası varmış, şu ortamda her türlü karar olabilir, etkisi de fazla olabilir.

Sayfa 15/201 İlkİlk ... 513141516172565115 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •