Sayfa 150/1230 İlkİlk ... 501001401481491501511521602002506501150 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 1,193 - 1,200 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Çok sık yazmasam da özellikle sn cautionary sn ctugrul sn dudu ve sn wiseinvestor gibi abileri takip etmek icin vobelit ,mevduat ,petkim, bes gibi topikleri de takip ettigimi belirtmek istedim. Ayrıca öğrenmeye meraklı araştırmacı genç arkadaşların da paylaşımlarından yararlanıyorum. Başlıktan öğrendiklerimin otesinde benim için sürekli takip ettiğim bir dizi gibi. Sadece beni tasarrufa teşvik etmesi bile benim için ekstra katkı. Bu başlığı takip eden tüm dostlara benzer anafikir içerdiğini düşündüğüm babilin en zengin insanı kitabını ve latteden borsaya ve mr milyoner isimli blogları da takip etmelerini nacizane öneririm. Herkese iyi günler bol kazançlar.

2.  Alıntı Originally Posted by wiseinvestor Yazıyı Oku
    Miriel dostum anahtar kelimeleri çok güzel yakalıyorsun gerçekten de, sanırım genel akım medya dışından kaynak takip ediyorsun. Bu şekilde hayata oldukça rasyonel bir bakış açısı yakalayacağından hiç şüphem yok.

Kesinlikle doğru, beyaz yakalı olmak aslında işin kolay tarafı, istiyoruz ki üniversiteye hazırlanalım iyi bir derece yapalım -benim de iyiydi, sonra kurumsal bir şirkette kallavi bir maaşla emekli olalım. Maalesef işler böyle yürümüyor gerçek hayatta.
    Girişimcilik bundan daha zor. Örnekleyelim, yazılımcı oldun, bir şirkette tatminkar bir maaşla çalışmak mı, mobil programlama ile girişimcilikte bulunmak mı? Veteriner oldun, üniversitede kalmak mı, birkaç dana alıp işe koyulmak mı? Elbette girişim daha zor.

Ölçek tarafında kesinlikle haklısın. Bugün ABD'yi ABD yapan en önemli unsur ölçek aslında. Adam tarımı 40 bin dönüm arazide yapıyor, sen ise 5 dönüm arazide yapıyorsun, rekabet etmen mümkün değil. Öte yandan bizim ülke birçok konuda maalesef geriden geliyor. Bir yerinden başlayıp sonra ölçeğe doğru ilerlemek şart. Bazılarında bu koşul yok olmasa da olur, bir eczane açıyorsun diyelim ölçekle işin çok olmayabilir.

Ne iş olursa olsun artık yapılacak iş ya ihracata yönelik olmalı ya da ithal ikamesi olmalı. Yani mobil oyun programı direk ihracattır mesela, içeride besicilik ise ithal ikamesidir gibi. Birde şunu eklemeden geçemeyeceğim ölçekle rekabet edemiyor olabilirsin ama küçük olanın da hızlı kabiliyet avantajı var. Burada hisse alırken ne konuşuyoruz, iyi yönetim, doğru kararlar alabilme vs. aynı şeyler küçük işletmeler için de geçerli. Herkesin yaptığı işi yapıyor da olabilirsin ama işi iyi yapıyorsan her zaman rekabet şansın olur.

Yalnız ister beyaz yaka, ister girişim, enflasyonun bu kadar azdığı bir ortamda hiçbir nane olmaz. Önce biraz işler yoluna girmeli, ya da en azından gireceği yönünde veriler gelmeli. Yoksa hep örnek veriyorum Weimar Almanya'sı okunmalı, insanlar nerelerden nerelere nasıl savrulmuş anlaşılmalı. Adamlar enflasyonu kesin bir şekilde çözmüş ama ne bedeller ödemiş, biz ödemeyelim, akılla çözelim.
    Sn WiseInvestor,

Teşekkür ederim. Anaakım medyayı pek takip etmiyorum.

Lisansım ekonomi, bu konuda takip ettiğim üniversite hocaları ve piyasadan bazı isimler var ve bir de anaakım ekonomi toerisi dışında düşünen birkaç kişi var.

İşin kolayına kaçma kısmında haklısınız, ben de benzer bir yoldan geçmekteyim. Ancak henüz eğitim hayatım bitmedi, yüksek lisans yapıyorum. Ne zaman ve nasıl bitmesi gerektiği konusunda da kafam oldukça karışık esasen, şimdilik belirsiz.

Girişimcilik konusunda dediklerinizi de dikkate alacağım. Bu aralar aklımda olan bir konu, ticaretle çok az haşır neşirim fakat küçükken sağlam bir eğitim sonrası kurumsal yaşamın daha kolay olacağını düşünüyordum. Hayaller, gerçekler..

Weimar Almanya'sını araştıracağım..

Teşekkürler.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sular yükselince balıklar karıncaları yer, çekilince de karıncalar balıkları.

Zaman doğrusal mı, döngüsel mi tartışmalarını da bu bağlamda düşünmek lazım...maalesef hayatın realitesi döngülerin tekrarlanmasına dayanıyor. şu an için beyaz yaka olmak enayilik gibi gözüküyor, ama bu dönem de bir süre sonra son bulacak, tekrar hak eden hak ettiği yere gelecek.

Maalesef tüm dünyada vasatlar el üstünde..dünyaya yön veriyorlar...fazla uzağa bakmaya gerek yok, dünyanın süper gücü ve gerçek yön vereni abd yi trump gibi bir öküz yönetiyor...Allah bilir iq su vasat, eq sü vasatın da altındadır.

şunu demeye çalışıyorum...içinde bulunduğumuz dönem genç beyaz yaka arkadaşları ümitsizliğe sevk edebilir..haklılar da...ancak bu dönem sonsuza kadar böyle devam edemez, 3-5 yıl en geç 10 yıl sonra tekrar hak eden hak ettiği yere gelecek.

biz bu başlığı bir sene önce açtık, beyaz yaka için bu olumsuz trendin 2013 lerde başladığını tartıştık...ama esas en kötünün önümüzde olduğunu söyledik...şu an gelinen nokta karanlığın en uç noktası...artık beyaz yaka için dip çalışması başlamıştır...1-2 sene içinde dipten yükseliş trendi de başlamış olacaktır diyorum.
    Ben sn. Wiseinvestor gibi düşünüyorum. Ürettiğin mal hizmet organizasyona sunduğun katkı o kadar değerli ise ayrılacaksın kendi işini yapacaksın. Ama gözüm de yemiyor açıkçası çünkü en basit sirketin aylık 50k gideri oluyor arkalı sermaye olmadan girsen, belki 2 3 yıla kendini toparlayacak bile olsan nakiti çeviremeyip nalları dikmek bir hatalı karara bakar. O kararı da illa ki verirsin.

Demem o ki zenginleşmek çok zor hatta imkansıza yakın.

4.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku

Demem o ki zenginleşmek çok zor hatta imkansıza yakın.
    Zira (Sermaye Getirisi / Emek Getirisi) oranı yıllardır artıyor; yani emek sermaye karşısında yıllardır değersizleşiyor..

5.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Zira (Sermaye Getirisi / Emek Getirisi) oranı yıllardır artıyor; yani emek sermaye karşısında yıllardır değersizleşiyor..
    Çok yerinde bir tespit yine. Global dünyada böyle korkunç bir trend var epeydir maalesef. 1970'lerin sonundan itibaren varlık, orta kesimlerden binde %1-2'lik üst gelir seviyesine transfer oluyor. Yani çok küçük aşırı zengin bir kesim ve kalan fakirler şeklinde bir sınıflaşma oluşuyor, Ortaçağ aristokratlar ve köylüleri gibi. ABD'de gayri safi milli hasıla yıllardır artıyor ama halk tam tersine fakirleşiyor alım gücü düşüyor. Mesela bu trendi doğru okumuş olsaydık belki apple'e bir 5 bin dolar atıp şimdiye çoktan emekli olup dünyayı geziyorduk.

ABD'de Trump neden başa geldi bunu anlamayanlar, vaadlerini gözden kaçırıyorlar. Trump ne dedi, ABD'ye iş imkanlarını geri getireceğim, fabrikalar tekrar burada kurulacak, amazon'a vergi keseceğim vs. Sınıf mücadelesi herşeyin üstündedir, bu durumun sürdürülebilir olacağını sanmıyorum, bir süre sonra dünyada ciddi sosyal sıkıntılar başgösterebilir.
    Buffet filozof gibi adam, ne dedi, zenginler devlete varlıklarının bir kısmını transfer etsin, neden diyor bunu, istiflediğimiz bu paraları bir zaman sonra rahatça yiyemeyebiliriz diye.
    Bu yazı yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.
    “invest only if you would be comfortable owning a stock, even if you had no way of knowing its daily share price.” ― Benjamin Graham

6.  Alıntı Originally Posted by Carrah Yazıyı Oku
    Çok sık yazmasam da özellikle sn cautionary sn ctugrul sn dudu ve sn wiseinvestor gibi abileri takip etmek icin vobelit ,mevduat ,petkim, bes gibi topikleri de takip ettigimi belirtmek istedim. Ayrıca öğrenmeye meraklı araştırmacı genç arkadaşların da paylaşımlarından yararlanıyorum. Başlıktan öğrendiklerimin otesinde benim için sürekli takip ettiğim bir dizi gibi. Sadece beni tasarrufa teşvik etmesi bile benim için ekstra katkı. Bu başlığı takip eden tüm dostlara benzer anafikir içerdiğini düşündüğüm babilin en zengin insanı kitabını ve latteden borsaya ve mr milyoner isimli blogları da takip etmelerini nacizane öneririm. Herkese iyi günler bol kazançlar.
    Merhaba sn. Cerrah,
    Latteden borsaya ve mr milyoner isimli topikleri buladim. Linklerini paylasmaniz mumkun mu?

7.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Görüyor ve artırıyorum. Karı koca 8 - 10 yıl tecrübeniz var. Eve giren para 20 - 25k. Aylık sabit masraflar Ankara için 7k İstanbul için 10k. 4 5 de en az sağa sola harcanır, aylık temiz 10k birikiminiz var karı koca.

Bir ev 1 milyon. Orta sınıf araba 300 - 500 bin. Ev + Araba almanız hiç işsiz kalmadan hiç sapıtıp yurt dışılara gitmeden ve en önemlisi çocuğu hiç özel okula vermeden yaklaşık 13 sene. Özel okul, özel üniversite ikilisi minimum 1 milyon.

Beyaz yaka olmak enayilik değil mi?
    Sıfır riskle bu kadar parayı kazanmak bence gayet başarılı.

8.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Bu global bir trend, bu trendin öncüsü de abd.

Sayfa 150/1230 İlkİlk ... 501001401481491501511521602002506501150 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •