Sayfa 151/413 İlkİlk ... 51101141149150151152153161201251 ... SonSon
Arama sonucu : 3304 madde; 1,201 - 1,208 arası.

Konu: GSDHO - GSD Holding

1.  Alıntı Originally Posted by meteor78 Yazıyı Oku
    1. çeyrekte Silopi’nin bir tık altında elektrik üretimi yapmış Çan 2 termik santrali için favök artışı beklendiği gibi çok yüksek. İthal kaynak (doğalgaz ve kömür) fiyatlarındaki inanılmaz artıştan sonra artık yerli kaynak kullanan santraller altın değerinde. (Yapılan düzenleme ile yerli kömür santralleri için 1200 TL tavan fiyat getirilmesi nedeniyle 1. çeyrek sonrası favök bu kadar olmaz ama yine de geçen seneye göre inanılmaz yüksek olacak.)

https://twitter.com/fintables/status...Z-TDCaLxkzUGpA
    Ayrıca çante kömürü satın alıyor.Sonra kendi kömürünü kullanacakmış.Silopi ise tamamen kendi kömürünü çıkarıp kullanıyor ve maliyet avantajı sağlıyor.Bir de gerçekliği ne kadar bilmiyorum ama asfaltit satışı da yapıyormuş hatta İstanbul'a kadar satılıyormuş.

2. Bankacılık sektöründe Yapı Kredi Yatırım raporunda son çeyreğe nazaran karlılığın çok daha iyi olacağını öngörüyor. Son çeyrek 23mn TL kar olduğunu düşünürsek bundan daha iyi olmalı. 30mn TL kar beklerim.
    Faktoring açısından hiçbir bilgim yok. Geçen yılın aynı döneminde 4 mn TL kar açıklandı. Buna benzer beklerim.
    Denizcilik açısından ise 2021-4. çeyrek ile benzer (150 mn TL civarlarında ) bekliyorum.
    Holdingin kur farkı ve havacılık şirketi satışı karlılığı 180 mn TL civarında etkileyebilir.
    Benim ulaştığım sonuçlara göre yaklaşık 370-400mn TL 2022-1.çeyrek karı bekliyorum. 2021-1.çeyrek ise yaklaşık 100mn TL kar açıklanmıştı.

Esas faaliyet karı ilk çeyrek için 250 mn TL olursa yıllık 1mr TL esas faaliyet karı olan bir şirket olacaktır.
    Şirket zaten ucuz hesaba gerek yok diyenler de olacaktır. Tamamen amatör bir çalışmadır tavsiye değildir. Herkes kendi bilgisini kullansın. Yanlışımız eksiğimiz çoktur.

3.  Alıntı Originally Posted by Kaan100 Yazıyı Oku
    Bankacılık sektöründe Yapı Kredi Yatırım raporunda son çeyreğe nazaran karlılığın çok daha iyi olacağını öngörüyor. Son çeyrek 23mn TL kar olduğunu düşünürsek bundan daha iyi olmalı. 30mn TL kar beklerim.
    Faktoring açısından hiçbir bilgim yok. Geçen yılın aynı döneminde 4 mn TL kar açıklandı. Buna benzer beklerim.
    Denizcilik açısından ise 2021-4. çeyrek ile benzer (150 mn TL civarlarında ) bekliyorum.
    Holdingin kur farkı ve havacılık şirketi satışı karlılığı 180 mn TL civarında etkileyebilir.
    Benim ulaştığım sonuçlara göre yaklaşık 370-400mn TL 2022-1.çeyrek karı bekliyorum. 2021-1.çeyrek ise yaklaşık 100mn TL kar açıklanmıştı.

Esas faaliyet karı ilk çeyrek için 250 mn TL olursa yıllık 1mr TL esas faaliyet karı olan bir şirket olacaktır.
    Şirket zaten ucuz hesaba gerek yok diyenler de olacaktır. Tamamen amatör bir çalışmadır tavsiye değildir. Herkes kendi bilgisini kullansın. Yanlışımız eksiğimiz çoktur.
    Esas faaliyet karı dediğiniz gibi gelirse süper olur.Kur artışından fazla beklenti içinde değilim .Çünkü 2021 4.Çeyrekte beklediğimiz gibi gelmedi.
    200 milyon üstü esas faaliyet karı ile Silopi ile ilgili özel ve güzel haber haber akışı hissemizin tanınmasını,dikkatlerin çekilmesini sağlar.Bunu 30 kuruş gibi bir temettü ile de süslerlerse hareketli günler görürüz.

4. Silopi elektrik santali %9,6 ortaklığı bulunuyor. Bu ortaklık yatırım faaliyetlerinden gelir olarak karlılığı etkiliyor.
    Esas faaliyet karı olarak muhasebeleştirilmiyor. Bu sebeple yatırımcıların dikkatini çekmiyor. Şirket tarafından döviz varlık gibi düşünülmesi, santral faaliyetlerinin örneğin 5kat karlılığa ulaşsa bile finansal tablolarımıza kur farkı geliri gibi yansıtıldığı sonucuna ulaşabiliriz. Ayrıca bu yatırımdan bakiye alacağı üzerinden %3 temettü hakkının da kara eklendiğini, esas faaliyet karına ise eklenmediğini söyleyebilirim. Bakiye alacağı olarak ise neden bahsedildiğini tam tespit edemedim. 30mn $ geri kalan payların Park Holding'e satış opsiyonu bulunuyor. 2021 yılında 27,9mn TL temettü geliri elde edilmiş.
    2020 dolar kuru 7,34
    2021 dolar kuru 13,329
    Silopi elektrik %5,4 ortaklık payı daha önce 45mn $ bedelle satılmıştı. Bu satış ticari alacaklar içerisinde gösteriliyor. 133mn TL 1yıl içerisinde tahsil edileceği yani kısa vadeli olduğu, 333mn TL ise uzun vadeli olduğu belirtiliyor. (35mn $ henüz tahsil edilmemiş diye hesaplıyorum)
    Eksik yanlış olduğumuz hususları değerli üstadların gidermesini talep ediyorum. Yatırım tavsiyesi değildir.

5. Şirket için çalıştığını düşündüğüm bir arkadaşımızın isyanı ile şirkete güvenim daha da arttı. Malesef şirketin kimsenin ilgisini çektiği yok. ( Yabancı vb...) Herkes trade ediyor. Geçen credit Suisse girdi hisseye. 3.60 dan topladı mali (800 k lot yanlış hatırlamıyorsam) , 3.63 den sattı 15 dakika sonra. Muhtemelen yabancı arkadaşımız tuvalette daha uzun zaman geçiriyordur. Bank-off dan ,global , yf den alanlarin bıyıkları olduğunu düşünüyorum. 2.50- 2,60 dan 20 milyon mali yerli aracı kurumlara aktaran deutche deki arkadaşların yabancı olduğunu düşünenlere de saygı duyuyorum. 2.50 den 3-4 günde 20 milyon satan salak yabancı 3.70 den toplamaya gelmiş.(yersen). Tek çare patronun hissesine sahip çıkması . Yani 2022 1. Çeyrek bilanco ile PD/dd mız 0,4. Li rakamlara gelecek. F/k 2 olacak. ( Beklenti bu yonde) Efsane dönemden geçen hissemiz için bu saçmalık...bu arada bir şirket bu kadar mı ketum olur. Arada ölmedik yaşıyoruz diye kap atsınlar. Arkadaş bir şirkette aylardır yaprak kimildamaz mi? Neyse sözün özü patron yatırımcısını üzmesin artık.

6. Bakiye alacak denilen Silopi Elektrik’ten alacağımız olan 35 milyon dolar olabilir. 1. çeyrekteki denizcilik karı 100 milyon TL civarı gelebilir. (2021 son çeyrekte beklenenden yüksek geldiği için bu çeyrekte de benzer bir durum olabilir.) Faktoringde ne olacağını kestirmek zor olsa da bankacılık tarafında kar patlaması olması muhtemel gibi. Özel sektör banka karları uçuşta çünkü. Silopi Elektrik altın çağını yaşıyor ama net kara etkisi olmadığı için hisseye pek olumlu etkisi yok. Öte yandan halka arz ihtimali gündeme gelirse dolar bazlı olarak 2020’dekine benzer bir ralli olabilir. Hem Cante’nin faaliyetlerindeki ve borsaki performansına hem de borsanın 2023 seçimleri nedeniyle ralli yapma potansiyeline bağlı olarak bu sene olmasa da gelecek sene halka arz gündeme gelebilir gibi sanki.

https://twitter.com/brs_ylmz/status/...W5-ukUnzFmEF7w

7. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum;). Bugün niye düştük?

8.  Alıntı Originally Posted by dıpdıp Yazıyı Oku
    Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum;). Bugün niye düştük?
    Dünyada denizcilik hisseleri son gaz ralliye devam ediyor. Gsdho ise dolar bazlı olarak sürünmeye ek olarak endekse de yenilmeye doymuyor. 🙃 Bilanço gelsin de hala bu hisseyi patron veya yol verdiği birileri, fonlar ya da yabancı almıyorlarsa ben artık Gsdho’yu ucuz dolar olarak düşünüp, malı unutacağım. Yoksa gerçekten insanın asabını bozuyor. 5 ayda fena olmayan bir getirim olsa da nedensiz bir şekilde çok kötü fiyatlanmasını anlayamıyorum. Bankalardan bile kötü fiyatlanan ama deli gibi nakit üreten ve ana faaliyet konusu olan denizcilikte işletme riski minimum olan bir holding. (Hammadde fiyatları artıyor derdi yok, ihracatçıların aksine euro / dolar paritesi düşüyor derdi yok.) Yatırım bankası olması sebebiyle ticari bankalara göre belli başlı kriterlerde zaten çok önde olan Gsd banka sahip. Silopi Elektrik gibi yerli kaynak kullanan santraller tarihlerinin en karlı yılını yaşıyorlar ve muhtemelen yaşamaya devam edecekler. Tüm bunlara rağmen şu durum şaka gibi gerçekten. Enerji sektörü hisseleri rallide, özel sektör bankacılık hisseleri endeksi yenmiş, dünyada denizcilik hisseleri rallide, parasal döviz pozisyonu muhtemelen 45 milyon dolar civarı olacak ama hisse fiyatının bunlardan hiç haberi yok. 😅
    Son düzenleme : meteor78; 18-04-2022 saat: 23:09.

Sayfa 151/413 İlkİlk ... 51101141149150151152153161201251 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •