Sayfa 186/1002 İlkİlk ... 86136176184185186187188196236286686 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 1,481 - 1,488 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by ActuallyMelik Yazıyı Oku
    Daha önce birkaç kez söyledim. Normal işleyen ekonomilerde, borçlanma, PPF gibi fonlar düşük de olsa nispeten tolere edilebilir, risksiz getiri kaynakları. Banka faizine koyacağınıza bunları almanız daha mantıklı. Ama Türkiye gibi bir ülkede bunlarla uğraşmak, bence bizim varlık amacımıza aykırı :D Yani Ak Portföy Değişken Fonuna bakıyorum bir yıllık getirisi %16. Yalan dolan enflasyonun bile yarısı. Şimdi bu fona yatırım yapmak, yatırım mı oluyor? Bana kalırsa korkaklık veya kendi ayağına, hatta kafana sıkmak. İşin ilginç yanı 27 bin kişi var bu fonda.

Bana kalırsa (tabi ki şahsi görüşüm yatırım tavsiyesi asla değildir, ukalalık olarak da algılamayın), uzun vadeli düşünüp "ya herro ya merro" modunda gerçek anlamda risk alınacak dönemler bu dönemler. Borsa olsun fonlar olsun bence bu enflasyonist ortamda çok ucuzlar. Bunun böyle gitmeyeceği aşikar. Eninde sonunda bir yerlerden denge bulunup aradaki açıklar kapanacak. Yani üç ay sonra ne kazanacağım diye bakmaktansa, iki yıl sonra ne kazanmış olacağım diye düşünmek daha mantıklı. Bu uyuşuk PPFLere yatırım yapsanız üç ay sonra ne olacağı belli: Reel anlamda korkunç zarar. İki yıl sonra zarar yaparım diye niye korkuyorsunuz o zaman? İki yıl sonra hiç olmazsa iyi bir getiri sağlama İHTİMALİ/ ŞANSI var. Uyuşuk fonlarda 22 yıl sonra bile bu yok. Kendi ekseninde dönmekten farksız.

Gayrimenkul evet çok pahalı; gereksiz yere pahalı. Müteahhitler bile çimento fabrikalarının ihracat nedeniyle aşırı, çok gereksiz seviyelerde fiyat çekmelerinden şikayetçi. Demek aşırı fiyatlanma, daha inşaata başlamadan gerçekleşiyor. Bize satarken adamlar da fahiş fiyatla satacaklar ki alıştıkları beleş, ultralüks hayatı sürdürebilsinler.

Dahası Mecidiyeköy gibi kent içi varoş bir semtte, güneş görmez, kuş kafesi kadar (85 m²), birinci kat diye yutturulmaya çalışan, pencereleri cezaevindeki parmaklıklı pencerelerden büyük olmayan bir eve daha dün 870 bin lira fiyat istediler. Neymiş? Üç tane dükkanın açık kaldığı, yürüyen merdivenlerin bile parasızlıktan ve ilgisizlikten yenilenmediği/ çalıştırılmadığı Profilo AVM'ye yakınmış. Buyrun, aklınız ve cesaretiniz varsa alın. Normalde 400 bin lira bile değil o ev. Ara sokakta, krediye uygun değil, deprem konusunda ne olduğu belli değil, evler o kadar iç içe ki kendi eviniz sağlam kalsa karşı bina üstünüze çökecek kadar yakın. Bu eve 870 bin lira vermektense, hiç olmazsa bankaya yatırırım, giderim Kars'ın bir ilçesinde ev kiralarım, rahat rahat yaşarım (evden çalışma imkanınız varsa tabi

Motosiklet gibi en azından daha makul fiyatlı kalemler daha makul bir seçenek bence.

Tam da fikrimi yazacaktım. Sizin yazıyı uzun görünce okumaktan vazgeçmiştim. Sonra okudum..... Aynı fikirdeyim. Çok yakında herkes çok şaşıracak ve ağzı açık kalacak. Öyle şeyler olacak ki , piyasa tam terse dönecek. Nakit kral olacak. İnsanlar ev- araba ne bulursa satacak. Çünkü önce karnını doyurmak şart. Umarım piyasa düzelir, gelir dağılımı hakça olur. Herkes standart bir yaşam sürer. yatırım tavsiyesi değildir.

2. Arsa almaktan bahsediliyor zaman zaman burada...
    Bence Türkiye de arsa yatırımı en zor yatirimlardan birisi. Alırken kaxiklanma olasılığı çok yüksek

3.  Alıntı Originally Posted by ActuallyMelik Yazıyı Oku
    Gerçek kişilerin döviz mevduatı geçen hafta 933 milyon $ artışla 147 milyara çıktı.

Yani Erdoan'ın harika (!) ürünü talep görmemiş oldu. Olan bizim gibi fonculara oldu.

Mantar tabancasıyla file karşı koyamazsınız zaten. Bazı arkadaşlar dövizin defteri dürüldü demişti.
    Hiçbir şey olmasa bile daha FED artışları var...
    Bunu ben demiştim, henüz senin vardığın yargıya varmak için erken olsa da velev ki yanıldım, "Aldatıldım" der geçerim sevgili arkadaşım.Şaka bir yana ben teorik düşüncemi yazmıştım, bu planın başarılı olması da dert olmaması da.İşin ekonomik kısmı çok çok önemli de ben artık işin o kısmında da değilim.Bu arada ben hemen hemen yarı yarıya olan hisse fon+dövizli fonlarımda çok değişiklik yapmadım.Çok az bir miktar her yükselişde dövizlileri azaltıyorum sadece.O da dövizli kısmın sadece %10u kadar olacak.Genelde zaten büyük değişiklikler yapmam ben.Ayrıca FED artışı için de dışsal faktörler diye gardımı almıştım.

4.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Arsa almaktan bahsediliyor zaman zaman burada...
    Bence Türkiye de arsa yatırımı en zor yatirimlardan birisi. Alırken kaxiklanma olasılığı çok yüksek
    Aynen öyle. Alacağınız arsa kodamanlara yakın olmalı ki; son dakikada belediyeden imar değişikliğine kurban gitmeyesiniz.

Belediye de çk sağlam bir tanıdık bulunarak, planlamalar hakkında bilgi sahibi olmak lazım.

5. Osd fon son iki gundur getirisi dustu
    İcinde %14 eurobond var
    Eurobond cds ve amerika 10 yillik tahvil faizindenmi etkileniyor

M2007J20CG cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Dun 2047 vadeli dolar cinsi eurobondun getirisi %7 artmis
     Alıntı Originally Posted by cerento Yazıyı Oku
    Osd fon son iki gundur getirisi dustu
    İcinde %14 eurobond var
    Eurobond cds ve amerika 10 yillik tahvil faizindenmi etkileniyor

7. Eurobond artarsami iyi dusersemi
     Alıntı Originally Posted by cerento Yazıyı Oku
    Dun 2047 vadeli dolar cinsi eurobondun getirisi %7 artmis

8.  Alıntı Originally Posted by byroltr Yazıyı Oku
    Bunu ben demiştim, henüz senin vardığın yargıya varmak için erken olsa da velev ki yanıldım, "Aldatıldım" der geçerim sevgili arkadaşım.Şaka bir yana ben teorik düşüncemi yazmıştım, bu planın başarılı olması da dert olmaması da.İşin ekonomik kısmı çok çok önemli de ben artık işin o kısmında da değilim.Bu arada ben hemen hemen yarı yarıya olan hisse fon+dövizli fonlarımda çok değişiklik yapmadım.Çok az bir miktar her yükselişde dövizlileri azaltıyorum sadece.O da dövizli kısmın sadece %10u kadar olacak.Genelde zaten büyük değişiklikler yapmam ben.Ayrıca FED artışı için de dışsal faktörler diye gardımı almıştım.
    Doğruyu söylemek gerekirse yazarken aklımda siz yoktunuz, nickini hatırlayamadığım bir arkadaş vardı. O artık dövizin devrinin kapandığını, yeni mevduat seçeneğinin akıllıca bir şey olduğunu ve bütün yabancı fonlarını sattığını/ satacağını yazmıştı; o zaman da itiraz edip en azından DTH'ların ne olacağını bekleseniz belki daha iyi olur demiştim sanırsam; onun o mesajı kalmış aklımda

Sayfa 186/1002 İlkİlk ... 86136176184185186187188196236286686 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •