Sayfa 210/1001 İlkİlk ... 110160200208209210211212220260310710 ... SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 1,673 - 1,680 arası.

Konu: PARA PİYASASI FONLARI ( & Mevduat faizi karşılığı oranları)

1. Daha önce de konuşuldu Fonun günlük mevduata oranla en büyük dezavantajı bileşik getirisinin olmamasıdır. O yüzden birbirine yakın oranlar söz konusu olduğunda fon değil günlük mevduat faizi daha avantajlıdır.

Fonda kaldığımız süre uzadıkça günlük mevduat faiz hesabına nazaran daha az getiri olmakta. O yüzden son günlerdeki oranları pek beğenmedim Şuan günlük mevduat faizleri %24 lerdeyken PPF lerin %26 vermesi gerekir ki orta ve uzun vadede faydalı olsun

2.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Daha önce de konuşuldu Fonun günlük mevduata oranla en büyük dezavantajı bileşik getirisinin olmamasıdır. O yüzden birbirine yakın oranlar söz konusu olduğunda fon değil günlük mevduat faizi daha avantajlıdır.

Fonda kaldığımız süre uzadıkça günlük mevduat faiz hesabına nazaran daha az getiri olmakta. O yüzden son günlerdeki oranları pek beğenmedim Şuan günlük mevduat faizleri %24 lerdeyken PPF lerin %26 vermesi gerekir ki orta ve uzun vadede faydalı olsun
    Fonun neden bileşik getirisi olmasın? Fonun birim değeri büyüdükçe getirisi de büyüyor. Yüzde olarak günlük getirisinin sabit olması yanlış anlaşılmasın.

3.  Alıntı Originally Posted by Batakçı Yazıyı Oku
    Fonun neden bileşik getirisi olmasın? Fonun birim değeri büyüdükçe getirisi de büyüyor. Yüzde olarak günlük getirisinin sabit olması yanlış anlaşılmasın.
    Örneğin; Günlük mevduat hesabınızda Bugün 1 milyon TL mevduatınıza yarın 1.000.560 TL üzerinden faiz işler. Daha sonraki gün ise daha da katlanan ana para üzerinden faiz alırsınız ama PPF lerde öyle değil. Forumda bu defalarca konuşulmuştu süre uzadıkça bileşke etkisi PPF lerde olmuyor.

Son gün performansı-başlangıç günü performansı şeklinde oluyor.

O yüzden faizler PPF ile Mevduat Hesabıyla aynı oranlarda ise günlük mevduat hesabı orta ve uzun vadede bileşke etkisinden dolayı daha yüksek getirili.

4.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Günlük mevduat hesabınızda Bugün 1 milyon TL mevduatınıza yarın 1.000.560 TL üzerinden faiz işler. Daha sonraki gün ise daha da katlanan ana para üzerinden faiz alırsınız ama PPF lerde öyle değil. Forumda bu defalarca konuşulmuştu süre uzadıkça bileşke etkisi PPF lerde olmuyor.

O yüzden faizler PPF ile Mevduat Hesabıyla aynı oranlarda ise günlük mevduat hesabı orta ve uzun vadede bileşke etkisinden dolayı daha yüksek getirili.
    Evet Ama Şu Fark Var 560 TL Kazancın Stopajı Hemen Veriyorsunuz Ordan %10 Düşünce Bizim Fonlarda Sonradan Verdiğimiz Stopaj Olayı Dengeliyor Gibi.

Ayrıca Şuan Aradaki Farkın Az Olmasının Sebebi Geçen Aylarda Gelen %50 Mevduat Şartı Yoksa Şuan %27 leri Konuşuyor Olurduk.

5.  Alıntı Originally Posted by NewsTR Yazıyı Oku
    Evet Ama Şu Fark Var 560 TL Kazancın Stopajı Hemen Veriyorsunuz Ordan %10 Düşünce Bizim Fonlarda Sonradan Verdiğimiz Stopaj Olayı Dengeliyor Gibi.

Ayrıca Şuan Aradaki Farkın Az Olmasının Sebebi Geçen Aylarda Gelen %50 Mevduat Şartı Yoksa Şuan %27 leri Konuşuyor Olurduk.
    Maalesef buna rağmen bile yine de orta/uzun vadede birbirine yakınsama söz konusu değil. Her halükarda 5-6 ay üzeri ikisinin de aynı faizde olduğu durumda Günlük mevduat hesabı daha çok getiriyor. Ama Çok kısa vadede PPF ler esnekliğinden dolayı kullanılabilir ama uzun vade maalesef..

Neden çok düştü sorusuna vereceğimiz cevabın bize çok faydası yok bence.. Gün sonunda kasadan çıkacak sese bakmak lazım... Hangisi faydalıysa onda olmak lazım.

Sonuç olarak PPF ler kısa süreliğine park etmek için uygun bir liman ama Aynı orandaki mevduat faizine nazaran uzun vadede uygun olmayan bir yatırım aracı

6.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Örneğin; Günlük mevduat hesabınızda Bugün 1 milyon TL mevduatınıza yarın 1.000.560 TL üzerinden faiz işler. Daha sonraki gün ise daha da katlanan ana para üzerinden faiz alırsınız ama PPF lerde öyle değil. Forumda bu defalarca konuşulmuştu süre uzadıkça bileşke etkisi PPF lerde olmuyor.

Merhaba,

Forumda ne kadar konuşulup tartışıldığını bilmiyorum.
    Ama hayır , fonlarda da bileşik faiz vardır. Yönetilen hesap/portföy bir gün öncekine göre büyümüştür, muhasebeleşilir ( burada mevzuat anlamında vergi vs. anlamında muhasebeleşmeyi kastetmiyorum, hesaplaşma yapılır) , pay başı karlar dağıtılır ve sonraki yatırım yeni ve giydirilmiş portföy ile yapılır.
    Yeni portföy üzerinden getiri elde edilir. Dolayısıyla, o anlamda günlük mevduattan farkı yoktur.
    Hatta valuation of bişey ( hatırlamıyorum şu an çokça yıl geçti) diye bir ders almıştım veokulda final sorusu yatırım fonlarında bileşik faiz üzerine idi.
    Bununla ilgili ulaşırsam SPK sertifika sınav soruları/hesaplamaları da var epey. Çokçasına maruz kalmıştım. Bulabilirsem internette atarım özelden

7.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Hayır , fonlarda da bileşik faiz vardır. Yönetilen hesap/portföy bir gün öncekine göre büyümüştür, muhasebeleşilir, pay başı karlar dağıtılır ve sonraki yatırım yeni ve giydirilmiş portföy ile yapılır.
    Hatta valuation of bişey ( hatırlamıyorum) diye bir ders almıştım okulda final sorusu yatırım fonlarında bileşik faiz üzerine idi.
    Yatırım fonların bileşik faiz vardır.
    PPF konusunu ilk açan ve bu konuda uzman olan Sn admustafa ve t.axaray daha önce benim dediğime benzer konuşmuştu. Yani oranlar birbirine yaklaşınca PPF lerin uzun vadede daha dezavantajlı olduğunu söylemişti diye hatırlıyorum. Bunun da en önemli nedeninin bileşke etkisi olmadığı. Hatta bunun için sürekli al-sat yapılmalı mı? diye de tartışılmıştı. PPF uzmanı değilim ama eğer bitiş tarihi performansı-başlangıç tarihi performansı baz alınıyorsa ki öyle bence de bileşke etkisi söz konusu değil.

8. IGL fonunu kendi bankası ING üzerinden son alış saati kaç acaba, kap izahmamesinde 13:45 fln yazıyor ama 🤔

Sayfa 210/1001 İlkİlk ... 110160200208209210211212220260310710 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •