Sayfa 215/450 İlkİlk ... 115165205213214215216217225265315 ... SonSon
Arama sonucu : 3595 madde; 1,713 - 1,720 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,753
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Benim hayat felsefem verimlilik üzerine kurulu. Bir gün bile işe küfrederek gitmedim, bir gün bile hastayım, işim çıktı vs diyerek işi ekmedim. Babamın cenazesinde bile kritik bir konu için gelen telde 10 dk konuyu izah ettim.

Ki, babamın vefatı hayatı sorgulamama ve kendimi bulmama sebep oldu ve erken emeklilik kararımı 30 yaşında aldım, 40 da da erken emekli oldum.

Çalışan mutluysa verimliliği yüksektir, eğer ekonomik olarak mutsuz olduğu işi bırakma şansı varsa o işi bırakmalı, bıraktığı işi çok daha mutlu ve verimli bir şekilde alttan gelen başka birileri yapmalı. Bugün başta kamuda, beyaz yaka tabir ettiğimiz üst sınıf işlerde çalışanların üçte ikisi mutsuz olduğu, hatta nefret ettiği işi yapıyor..Tek amaç para kazanmak. Bu durum ülke olarak inanılmaz verimsizliğe sebep oluyor. Ekonomik olarak daha iyi bir alternatifi yoksa bir şey diyemem tabi, ama şansı olan mutsuz olduğu işte kalmakta ısrarcı olmamalı. Bu hem kendisi, hem de ülke için çok daha iyi.

Daha ünideyken çalışmak istediğim şirkette işe başlamak nasip oldu, işimi de çok severek yaptım. Sanki benim için tasarlanmış bir işti. Dolayısıyla gayet başarılıydım da, ama bir yerden sonra sıkılmaya başladığımı, motivasyonumun azaldığını hissettim ve ayrılmaya karar verdim.

Şu an, Allah nazardan saklasın, hayatımın en mutlu günlerini yaşıyorum. Çocuklarımın eğitimiyle bire bir ilgileniyorum, özel koçluk yapıyorum sayılır.

Tabi, planlamacı olmanın avantajlarını da yaşadım, her şeyi gayet iyi planladım, dolayısıyla a-b-c senaryolarım hazır olduğu için bir zorluk yaşamadım. Ayrıca PMP sertifikam da vardı, bunun bile avantajı oldu.

Yani demem o ki, benim için işler mükemmel gitti...Yakın çevremde 10-15 emekkli arkadaşım da var..Hiç birinde pişmanlık, ah o iş yeri günleri dediğini duymadım. Kaldı ki, bizim çalıştığımız yer belki de TR de çalışılabilecek en iyi 2-3 büyük şirketten biriydi. En azından 20 yıl önce öyleydi, son 10 yıl her şeyde olduğu gibi orada da kötüye gidiş oldu tabi. Ayrılma kararımda bunun da etkisi vardı.

Ama çok da etki altında da kalmayın. Benim ve çevrem için mükemmel giden senaryo sizin için farklı gelişebilir. Dediğim gibi ekonomik durumu/gelişecek sosyal süreçleri planlayabilme yeteneği önemli. Aile içi uyum ve huzur en önemli konu zaten. Bir de yaşam standardı en azından aynı kalmalı, hatta mümkünse kademe kademe iyileştirilmeli, boş vakit artınca sosyal hayatta para harcama seçenekleri de çoğalıyor tabi
    Selam üstadım.. Benim asıl korkum kendimi eyt ye u kadar hazırlamışken, eyt nin bir nedenden olmaması... Zira acaip koptum işten.. Bu saatten sonra da zor toparlarım.Yaptığım iş kritik ve milyonlarca yatırım bedeli olan projeleri inceliyorum. Ve artık yapmak istemiyorum...
    Son düzenleme : human01; 18-01-2023 saat: 11:30.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Selam üstadım.. Benim asıl korkum kendimi eyt ye u kaar hazırlamışken, eyt nin bir nedenden olmaması... Zira acaip koptum işten.. Bu saatten sonra da zor toparlarım.Yaptığım iş kritik ve milyonlarca yatırım bedeli olan projeleri inceliyorum. Ve artık yapmak istemiyorum...
    Eyt'nin bu saatten sonra sekteye uğraması, siyasi intihar olur.

Bence öyle bir ihtimal yok. Sadece biraz sabır
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,753
     Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    Eyt'nin bu saatten sonra sekteye uğraması, siyasi intihar olur.

Bence öyle bir ihtimal yok. Sadece biraz sabır
    Valla bencede öyle... Sadece ruh halimi anlatmak istedim..
    Son düzenleme : human01; 18-01-2023 saat: 11:52.

4.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Valla bencede söyle... Sadece ruh halimi anlatmak istedim..
    Ruh hali bende de aynı. İyice modum düştü.

İşin tuhafı büyük ölçekli bir şirkette çalışıyorum. Grup bünyesinde 1500-2000 civarı personel çalışıyor. Sadece benim çalıştığım şirkette 400 civarı adam çalışıyor daha henüz patronlarımızdan, değerli yöneticilerimizden EYT ile ilgili ne düşünüyorsunuz diye sormadıkları gibi kendi düşünceleri ile ilgili de bir duyuru yapmadılar. Sadece muhasebeden eyt'li listesi alınmış bunu duyduk.

Yaw şirket politikanızla ilgili bir şey deyin de millet ne yapacağına karar versin. Ona göre planlama yapsın.

1 ay bugün yarın, bugün yarın Sn. Cumhurbaşkanı'nın açıklama yapmasını bekledik. Şimdi de şirket yetkililerinin açıklama yapmasını bekliyoruz.

Hoş bir şey sormasalar da ben kendim gidip konuşacağım zaten.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,753
     Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku

İşin tuhafı büyük ölçekli bir şirkette çalışıyorum. Grup bünyesinde 1500-2000 civarı personel çalışıyor. Sadece benim çalıştığım şirkette 400 civarı adam çalışıyor daha henüz patronlarımızdan, değerli yöneticilerimizden EYT ile ilgili ne düşünüyorsunuz diye sormadıkları gibi kendi düşünceleri ile ilgili de bir duyuru yapmadılar. Sadece muhasebeden eyt'li listesi alınmış bunu duyduk.

Yaw şirket politikanızla ilgili bir şey deyin de millet ne yapacağına karar versin. Ona göre planlama yapsın.

1 ay bugün yarın, bugün yarın Sn. Cumhurbaşkanı'nın açıklama yapmasını bekledik. Şimdi de şirket yetkililerinin açıklama yapmasını bekliyoruz.

hiç suyu bulandırma.. sorarlarsa emekli olmayacam de... Öyle firmaya böyle muamele yapılır... Bir anda emekli ol..

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    yapma kardeş, sonunda beyaz yakaya emeklilik günleri kursu açacağım...yok böyle şeyler...kandırmayın kendinizi, ne kadar erken kurutlursanız o kadar iyi kurumsal hayattan.

ha, abi ben iş yerinde çok mutluyum, iş ortamımı ve arkadaşlarımı çok seviyorum..çalışmak beni yormuyor, hatta dinç tutuyor..her gün sabah 6 da kalkıp işe şarkı söyleyerek gidiyorum diyorsan...zaten sen dünyada cenneti bulmuşsun, orda kalabildiğin kadar kal derim.

Benim lafım of layarak uyanana, lanet ederek işe gidene...planınızı iyi yapın ve mümkün olduğunca erken ayrılın kurumsal hayattan...bir hayat hakkımız var ve ne zaman sonlanacağını bilmiyorsun, ona göre planlamanızı yapın.
    Tam da benim durum böyle. Şuan yaptığım işten mutluyum, lanet etmiyorum, iyi bir ünvan, maaş ve de 2021 passat şirket aracım var. Eyt ile de 3 aya kadar maaşım bağlanır ekstradan. yıllardır finansal özgür modundayım ama işim henüz yapmak istemeyeceğim kıvamda olmadığı için devam ediyorum. daha fazla para biriktireyim vb hırslarım da yok. hanım akademisyen olduğu için o şehir değiştiremiyor, görünüşe göre oğlan üniversiteye başlarken bırakırım gibi. O zamana kadar ekstra sıkıntı çıkmaz, konforum bozulmazsa ben kendi tercihim olarak devam ederim dostum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

7.  Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku

Çalışanlar istifa etmeden emekli olamazlar.

Emekli olmak istiyorsanız istifa etmeniz ve çalıştığınız şirketin de sizi Kod:8 ile çıkışınızı yapması gerekir.

İstifa ettikten sonra kıdem tazminatızı, kullanılmamış izin paralarınızı ve varsa diğer tüm yasal haklarınızı alarak işten ayrılırsınız.

Emeklilik dolayısıyla işten ayrılmalarda ihbar süresi yoktur. Kod 8 ile çıkışınızın verildiği gün şirketiniz ile tüm ilişiğiniz kesilir.

Eğer çalıştığınız şirket, emekli olacakları çalıştırmayacaksa, sizin emekliliğinize buna göre karar vermeniz daha uygun olur.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    hiç suyu bulandırma.. sorarlarsa emekli olmayacam de... Öyle firmaya böyle muamele yapılır... Bir anda emekli ol..
    Onu yapamam, güzel bir şekilde ayrılmak isterim.

Sayfa 215/450 İlkİlk ... 115165205213214215216217225265315 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •