Sayfa 219/274 İlkİlk ... 119169209217218219220221229269 ... SonSon
Arama sonucu : 2188 madde; 1,745 - 1,752 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Yünlü dokuma kumaş ihracat raporları İHKİB tarafından yapılıyordu sanırım. 2 ay önce inceleyebilmiştim ancak güncel raporları internette bulamadım. Link paylaşabilir misiniz hocam? Yünsa'yı ben de taşıyorum hocam. İhracat raporlarını da bu sebeple takip etmek istiyordum. Düşüş görmek benim açımdan da negatif etkiler. Vakko güzel bir alternatif değil mi sizce Yünsa'ya göre? İşlerin yavaşladığı pandemi döneminde kendi satışlarının azalmayıp bilakis güçlenmesinden dem vurmuştu CEO'su hatırladığım kadarıyla. Lüks tüketim grubunda yer alan ürünleri nedeniyle talep daralmasından etkilemeyen bir yapısı var gibi şirketin.
    Son düzenleme : hakkıcan; 19-12-2023 saat: 16:02. Sebep: düzeltme
    "Hukuk hak ve adaleti bağdaştırma sanatıdır."

2.  Alıntı Originally Posted by hakkıcan Yazıyı Oku
    Yünlü dokuma kumaş ihracat raporları İHKİB tarafından yapılıyordu sanırım. 2 ay önce inceleyebilmiştim ancak güncel raporları internette bulamadım. Link paylaşabilir misiniz hocam? Yünsa'yı ben de taşıyorum hocam. İhracat raporlarını da bu sebeple takip etmek istiyordum. Düşüş görmek benim açımdan da negatif etkiler. Vakko güzel bir alternatif değil mi sizce Yünsa'ya göre? İşlerin yavaşladığı pandemi döneminde kendi satışlarının azalmayıp bilakis güçlenmesinden dem vurmuştu CEO'su hatırladığım kadarıyla. Lüks tüketim grubunda yer alan ürünleri nedeniyle talep daralmasından etkilemeyen bir yapısı var gibi şirketin.
    https://www.ithib.org.tr/bilgi-merke...it-rakamlari-2

Buradan güncel ve geçmişe yönelik raporları inceleyebilirsiniz hocam.

VAKKO bir süre taşıdım, taşıdığım süre içerisinde de portföye olumlu katkıları oldu. Ancak kafamda bazı çekincelerim var şu anda.
    25

3. Gözüme bazı GYO'ları kestirdim. Malum onlar sıklıkla yeniden değerleme de yaptığı için enflasyon muhasebesinden de biraz daha az etkilenecekler. Malum sene sonu ve bu sene içerisinde henüz yeniden değerleme yapmamış GYO'lar var. Sağdan soldan toparladığım donelerle net aktif değerlerini mevcut piyasa değerlerine oranladığımda 0,20 potansiyel PD/DD değerinde olanlar bile var.. 1-2 tanesini portföye eklemeyi düşünüyorum. Yarın bir tanesine giriş yapacağım. Tahtacısı hoşgeldin partisi yapmazsa, gelir beklentim tatminkâr.
    25

4. Hocam teşekkür ederim cevabınız için. Yeniden değerleme konusunda hep taşınmazlar önplana çıkıyor ama taşınırlar ve farklı tip mülkiyetler gözden kaçırılıyor. Örneğin araç kiralama servis işleri ile iştigal eden şirketlerde gerek araçlar gerekse plaka değerleri dikkat çekmeyen hususlar. Turex başlığında ayrıntılı inceleme yapan arkadaşlar var. Oraya göz atmak faydalı olabilir. Turexde çok cüzi pay taşıyorum bu hususlardan çok da anlamadığım için payımı artırmıyorum.

5. Epeydir Fastweb Mali Analiz kullanmadığım için, oradaki şirket filtreleme kısmında 'stok devir hızı' opsiyonu olup olmadığını hatırlamıyorum. Hali hazırda kullanan bir arkadaşımız varsa bu seçeneğin olup olmadığını yazabilir mi? Yoksa Fintables'dan tek tek tüm şirketlerin listesini çıkarmak zorunda kalacağım, çünkü Fintables'daki Radar kısmında da stok devir hızı filtreleme özelliği mevcut değil. Kendilerine bu konuda talepte bulunsam da şu an kadar olumlu olumsuz bir geri dönüş alamadım.
    25

6.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Epeydir Fastweb Mali Analiz kullanmadığım için, oradaki şirket filtreleme kısmında 'stok devir hızı' opsiyonu olup olmadığını hatırlamıyorum. Hali hazırda kullanan bir arkadaşımız varsa bu seçeneğin olup olmadığını yazabilir mi? Yoksa Fintables'dan tek tek tüm şirketlerin listesini çıkarmak zorunda kalacağım, çünkü Fintables'daki Radar kısmında da stok devir hızı filtreleme özelliği mevcut değil. Kendilerine bu konuda talepte bulunsam da şu an kadar olumlu olumsuz bir geri dönüş alamadım.
    şirket puanlama kısmında stok devir hızı değişkeni de var hocam,

eğer sorduğunuz bu ise;

7.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    şirket puanlama kısmında stok devir hızı değişkeni de var hocam,

eğer sorduğunuz bu ise;
    Evet hocam sorduğum bu idi. Teşekkürler.

8. Hiç yoktan itidir deyip geçiyoruz ama aslında piyasada kullanılan Stok Devir Hızı formulü gerçekten Stokların yılda kaç defa satılıp yerine yenilerinin konduğu durumu gösteren bir formul değil aslında.. Stokların kaç döndüğü hakkında bir ipucu vermeye yarıyor sadece. Bunu nereden çıkardığımı sorgulayanlar çıkacak elbet, ancak formulü incelemeniz bana hak vermeniz içi yeterli olacaktır.

Kullanılan formül şu:

Stok Devir Hızı = Satışların Maliyeti / Ortalama Stoklar

Ortalama Stoklardan kastedilen dönem başındaki stoklar ile dönem sonundaki stokların ortalaması.

Her şeyden önce, satışların maliyetini doğrudan ortalama stoklara bölmek satışların tek maliyetinin yada çoğunluk maliyetinin stoklar olduğu varsayımına dayalı. Bazı şirketlerde satışların malyetinin çok büyük kısmının stoklardan oluştuğu doğru olsa da bu tüm şirketlerin tamamını yansıtan bir durum değil. Satışların maliyetleri içerisinde bir sürü kalem var ilk hammadde maliyeti, bazen ara mamul maliyeti, enerji maliyeti, lojistik maliyeti, doğrudan işçilik maliyeti, pazarlama maliyetleri, sigorta maliyetleri ve hatta çoğu şirkette üretim için kullanılan duran varlıkların amortisman maliyetleri bu maliyetlerin altında tutuluyor. Bu kalemlerden bazılarının bir kısmı bazı şirketlerde operasyon maliyetleri olarak gelir tablosuna yansıyabiliyor ama çoğunlukla durum böyle.

Görüldüğü gibi satışların maliyetinde belki onlarca farklı maliyet kalemi olabiliyor. Bu birinci husus. İkincisi, bilançolarda stoklar olarak yer alan kalemlerdeki her şey üretim maliyetinde sayılabilecek şeyler değil, yani ilk hammadde ve ya da yarı mamul ürün değiller. Bunların içerisinde üretimi tamamlanmış ancak henüz satılmamış mamul ürünler de var. Bazen bazı şirketlerde stokların çoğunluğu dahi mamul ürünler olabiliyor ve bunların tamamının satışların maliyetinden bir parçaymış gibi formulasyona sokulması da çok gerçekçi bir durum değil.

Daha iyisini bulana kadar eldeki formul bu deyip geçmeli miyiz? Çok da emin değilim. Yani aslında demek istediğim sadece stok devir hızına bakarak enflasyon düzeltmesi sonrası yüksek stok devri hızına sahip şirketlerin satışlarının maliyetinde daha az artış söz konusu olacak diye ya da düşük stok devir hızlı şirketlerin satışlarının maliyetinde enflasyon düzeltmesi nedeniyle daha fazla artış olacak diye bir genelleme yapmak da çok doğru sonuçlar vermeyecektir.

Piyasa geçici bir süre böyle bir algı ile hareket edebilir, ancak sonuçları gördükten sonra da piyasanın bakışı aniden değişebilecektir.

Basma kalıp düşünmemek icap ediyor.
    25

Sayfa 219/274 İlkİlk ... 119169209217218219220221229269 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •