Sayfa 226/777 İlkİlk ... 126176216224225226227228236276326726 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 1,801 - 1,808 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Duhul
    Mar 2018
    İkamet
    Kaçak Akinonya Şatosu
    Gönderi
    1,478
    Bu yıl 6 milyon Rus bekleniyor
    Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, geçen yıl 4.5 milyon olan Rus turist sayısının bu yıl 6 milyon olarak beklendiğini, hem Antalya hem Türkiye'nin Rus turistleri en iyi şekilde ağırlamak için sezona hazır olduğunu söyledi.

Duhul
    Mar 2018
    İkamet
    Kaçak Akinonya Şatosu
    Gönderi
    1,478

3. tekrar güç topluyor gibi, kısa vade hedef 4,17- 18

ne dersiniz?

ytd..

Bizim medyada fazla boy gösteren adamları pek izlemem, benimsememde..

Ancak bu Açıl Sezen suya sabuna dokunmadan durumu güzel izah etmiş ha..

Gund yazıyı sindirerek oku bak..

Tam burada izah etmeye çalıştığım şeyler..

Aşk her şeyi affeder mi?
    Dersin zamanla geçer mi?
    Güzel günlerin hatrına
    Aşk her şeyi affeder mi?

Özlem Tekin’in bu şarkısını bilir misiniz?
    Bence son günlerde piyasanın gidişatını anlamak için fena bir çerçeve sunmuyor.
    Şöyle ki...
    Hep söylüyorum.
    Bazı ülkelerin, gelişen ülke olmalarının bazı nedenleri var.
    Örneğin...
    ............................

İşimiz siyaset değil, ekonomi.
    Çok para kazandıran “güzel günlerin hatrına”...
    Dolayısıyla biz, bu adımların ekonomik çerçeveye ne kadar oturduğuyla daha fazla ilgileniyoruz.
    Gelişen ülkeler, geçtiğimiz sene süper bir yıl geçirdi.
    Hepsi dünyadaki büyümeden payına düşeni aldı. Resesyonlar, daralmalar bitti. Yerini büyümeler aldı.
    Bu sene de aslında böyle başladı.
    Gelişen ülkelere ilk 3 aylık süre içinde 70 milyar dolar civarında para girişi oldu.
    Dolayısıyla defoları, sorunları ne olursa olsun “aşk her şeyi affetti.”
    Sorunları ne olursa olsun, zamanla geçer” dedi.
    Bu ülkelerin geçmişte kendilerine çok para kazandırdığı “güzel günlerin hatrına”...
    Aşk her şeyi affetti.
    Ne zaman ki işler kötüye gitmeye başladı..
    Sözler şarkının ilk dörtlüğüne döndü:
    Çok üzgünüm istemeden
    Seni dün gece aldattım. (Gelişmiş ülkelere gitti para.)
    Kim olduğu mühim değil (Artık ABD 10 yıllığı mı, altın mı, ne aldıysa..)
    Sana bağlanmaktan kaçtım (Kaçmasa kur yüksek, faiz yüksek, para kaybedecek).
    Yani para ABD’de Fed, Avrupa’da ECB genişlemeleri bitmeye başlayınca, geçmiş yıllardaki karları, potansiyelleri, dinamizm, genç nüfus hikayelerini bırakıp vatanına dönebiliyor.
    Şakayı bırakıp, işin özüne gelir, ülkelere tek tek bakarsak...
    Para neden vatanına geri dönüyor?
    .................................
    3) Türkiye: Yurtdışındaki havanın bozukluğuna fazla sıcak bir ekonomiyle yakalandık. Yüksek enflasyon ve yüksek cari açık, likiditenin sıkışmaya başladığı dönemlerde pek aranan bir kokteyl sayılmaz. Buzlu havada, buzlu limonata içmek gibi. Seveni vardır eminim, ama sevmeyeni daha çoktur. Jeopolitik risklerimiz zaten Osmanlı dağıldığından bu yana baki.
    Bu örnekleri artırabiliriz.

Şimdi soru şu:
    Gelişen ülke hikayesi bozuluyor mu?
    Kendi adıma baz senaryom hala tam olarak bu değil. Fon akımlarının güç yitirerek de olsa süreceğini varsaymaya devam ediyorum.
    Ancak, yurtdışından gelen para, henüz bu ülkelerden çıkmaya başlamadı.
    Sadece akım hızı yavaşladı.
    Ve bizler çok sınırda seviyelerde dolaştığımız için, şimdiden yaralanıyoruz.
    Çıkış başlarsa (ki bir noktada başlayacağını biliyoruz), o zaman yapacaklarımıza dair şimdiden önlem almak, hazırlanmak gerekir. Yoksa zaten sınırda olan kurlar, faizler, aşkın her şeyi affetmemeye başladığı dönemde Erol Evgin’in “Aldım başımı gidiyorum” şarkısına dönüyor.
    Neredeyse 3 sene oldu söyleyeli buralarda, ülkeler yıkılmadıktan sonra (Bolivya'sı, Kenya'sı vb. örnek verdim) sorun yoktu..trilyonlarca dolar dolaşıma çıktı getiri arıyordu..bindikleri dal kırılmayacaksa sorun yok, getiri versin yeterdi..niye kırılsın ki zaten, para var huzur vardı..

Eh ne oldum delisi olan ülkeler/şirketler bu işten çok nemalandı..akıllı olanlar kendini düzeltti ama..akıllı olmayanlar kerameti kendinden bildi..

FED'in eli güçlenme aşamasında..enflasyon, libor, QT derken ortam ucundan azcık sıkılaşmaya başladı..ticaret savaşları, jeopolitik gerginlikler vb. üstüne tuzu biberi..

Neyse Gund, malum junk'lar önden gidecek..fazla rehavete kapılmamak lazım, şimdi ve ilerleyen günlerde..

Duhul
    Mar 2018
    İkamet
    Kaçak Akinonya Şatosu
    Gönderi
    1,478
    Arkadaşa sordum çızdı da gönderemiyorum. Öğrenirim nasıl göndereceğim diye.
    Son düzenleme : Proton; 13-04-2018 saat: 16:46.

Duhul
    Mar 2018
    İkamet
    Kaçak Akinonya Şatosu
    Gönderi
    1,478
    arkadaş der ki. üst bollinger banda çarpıp geri gelmiş. ortada yön belirlemeye çalışıyor. ne yöne kırarsa. ha ben bilmem. yatırım tavsiyesi hele hiç değil.

7.  Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    tekrar güç topluyor gibi, kısa vade hedef 4,17- 18

ne dersiniz?

ytd..
    Piyasa yapıcı, döviz yatırımcılarını gerilim içinde bırakmak amacıyla, hafta sonu için kırmızı renkli bir düşüş çubuğunu yeterli görebilir mi? Gerçi daha bu işin bir de akşamı var; ancak yarın sabah anlaşılır. 25 Nisan 2018 Çarşamba günü Para Politikası Kurulu toplanıp faizler hakkında bir karar verecek. Eğer o zamana kadar döviz kurları sakin giderse, faiz artırmamak için yeterli bir gerekçe yaratabilir, diye düşünüyorum. Uzaktan bakınca, düzeltmenin dip noktası, 24/25 Nisan gibi görünüyor. İlk aklıma gelen senaryo şöyle: Merkez Bankası faizleri artırmaz, tepki olarak döviz yükselişine devam eder. Eğer CB, bir iki gün önce, faizlerle ilgili bir demeç verirse, dip noktası daha öne çekilebilir. Mesela, 23 Nisan Pazartesi gibi. Eğer CB devreye girecekse, kurlardaki düzeltmeyi daha derin yapmaları gerekebilir; böylece toplantı tarihindeki kurlar, faizlere ciddi bir müdahale gerektirmeyecek seviyede olur.

Bakalım neler olacak?

8.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Kaldıki ben dolar bitti gitti yandı kül oldu dağılın haha modunda değilim..

BİR SÜRE liğine fırtına dindi dedik..

Olay oldu yaww...töbe töbeee..

3.98 i gördü bu topikde birisi çıktı dolar bir süre tamam dedi..(helal olsun..nickini unuttum ama )

3.73 3.82 4 ay gezindi..25 kuruşşşş şaka değil bu..yüzde 5 yüzde 4 de 4 aylık net faiz..etti mi sana 4 aylık yüzde 10..

Eeee bu fırsatı kaçırmayalım mı şimdi..

3.94 den 3.38 e düştü..Geçen sene neler yazıldı çizildi..(BENDE DAHİL)

al sat güzeldir candır..
    Herkes bulunduğu pozisyona göre taraf olmuş durumda ve herkes çok gergin.. Herşeye rağmen tespitlerinizin doğru olduğunu düşünüyorum.. Zamanın da yine herkesin kızdığı zamanlar yönü doğru tespit edip sadece 3.30'a geleceğini belirtmiştiniz ancak gelmemiş 3.4'lardan dönmüştü.. Ben yönü doğru tespit ettiğinizi düşünüyorum.. Ancak burada herkesin yaptığı gibi iddialı konuşmalar sizi de diğer arkadaşları da hataya sürüklüyor.. Bence sadece yönü tespit etmeye çalışsanız daha tutarlı olacağınızı düşünüyorum. Saygılar..
    USD/TRY grafigine aylık baktıımda hala gidecek yeri var gibi yani 4.3 veya 4.4 seviyeleri görebiliyorum ama emin değilim.. Zaten o seviyelere gelse kullanılabilir tüm nakit ile takip ettiğim hisselere girmeyi düşünüyorum.. Kısa yani 15 dk'lık bktığımda ise sanki OBO görülüyor ve korkutuyor.. Sizin yorumunuz nedir??
    Teşekkürler..

Sayfa 226/777 İlkİlk ... 126176216224225226227228236276326726 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •