Onemli Gunler Banner
Sayfa 231/654 İlkİlk ... 131181221229230231232233241281331 ... SonSon
Arama sonucu : 5225 madde; 1,841 - 1,848 arası.

Konu: DURDO - Duran Doğan Basım

1. bu yıl sonunda 40-60 milyon kar ile kapanması güzel olacak...tabi bu karda doların durumu da çok önemli olacak bir de ekonomik krizin durumu....ekonomik kriz ülkemizde hafiflerse yurtiçi satışlarımız çeyreklerde 35 milyonlara ulaşabilir...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. buda teknik severler için bir çalışma...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. bu teknik çalışmada bir bolinger bandı bir de geçmişteki yükseliş kanalı ve bu günkü düşüş kanalı göze çarpıyor...

bu günkü düşüş kanalının desteği 5,00 da direnci ise 6,54 seviyelerinde

bolinger bandının desteği ise 5,10 seviyelerinde direnci ise 7,00 seviyelerinde..

geçmişteki yükseliş kanalının desteği 8,00 da direnci ise 9,00-50 civarlarındadır..

bakalım durdo olası çıkışında hangi dirençlere kadar çıkabilecek ??

rsi göstergesi de daire içine aldığım gibi diplerdedir..bu göstergenin diplerde olması hissenin de diplerde olduğunu işaret ediyor..umarım geçmişte olduğu gibi ta 85 seviyelerine kadar çıkıp bu gösterge de yeni bir zirve yapar...

temel anlamda ise durdo dövizin yükselmesi ile toplamda 5,6 milyon tl lik bir olumsuz etkiye maruz kalacaktır...

vergi dairesi beyannamesine göre son çeyrekte 49 milyonluk ihracat vardı ,spk bilançosuna göre ise 40,5 milyonluk ihracat var...bakalım ihracat ve yurtiçi satışları ile doların bu olumsuzluğu ne kadar kapanacak ve nette ne kadar kar bırakabilecek ??

yılın son çeyrekleri diğer çeyreklere göre daha zayıf bir bilanço olduğu söylenmişti şirket yetkililerince...2019 yılı ilk çeyreğin 2018 yılı son çeyreğinden iyi olması beklenir..

bakalım iyi olmasını beklediğimiz 2019 yılı ilk çeyrekte nasıl bir performans sergilenecek ?? bende çok merak ediyorum..

4. Dolarin ilk çeyrek cok fazla çıkmadı... Ancak bu çeyrek çıkması ikinci ceyrek bilançonun kötü geleceği algısı ile hisse üstüne baskı yaratabilir... Onun için dolar üstündeki tedirginlik fiyat üzerinde baski yaratıyor...

5.  Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Dolarin ilk çeyrek cok fazla çıkmadı... Ancak bu çeyrek çıkması ikinci ceyrek bilançonun kötü geleceği algısı ile hisse üstüne baskı yaratabilir... Onun için dolar üstündeki tedirginlik fiyat üzerinde baski yaratıyor...
    durdonun borcu sterlin ,dolar ve eurodan oluşuyor ve sanki bir sepet yapılmış gibi ....tüm döviz borcu açığı 86 milyon tl değerindedir..5,6 milyonluk olumsuzluk demek bu sepetin genel anlamda %6,5 çıktığı anlamı taşıyor....dövizde geçmişteki gibi %15-20 lik çıkışlar yok ama bu miktar çıkış bile sonuçta durdoyu etkileyecektir...

vergi dairesine göre son çeyrekte 49 milyon ,spk bilançosuna göre ise 40,5 milyonluk ihracat olmuştu...artık bu miktar ne kadar artar bilemiyoruz...ama gelecek bilanço bu yılın temelini oluşturacaktır...az çok gelecek bilanço ile yıl sonu bilançosu tahmin edilebilecektir...bu tahminlerde dövizin durumu önemli olacaktır..

bu çeyreklerde seçime 10 gün kala dolar 5,30 lardan 5,63 lere kadar çıktı..bu ani çıkış bilanço hesaplamalarında direk yansıyacak ama ihracatın artışına ise direk yansımayacak...çünkü 80 gün boyunca ihracat 5,30 seviyelerinden yapılmış idi son 10 günde pek bir gelir artışı etkisi olmaz..

daha önceki hesaplamalarımızda ihracatın da aynı şekilde artacağını varsayarak (ki bu durumu gözden kaçırmış idik ) döviz açığının 40-45 milyonun bu çıkıştan etkileneceğini varsaymıştık..dolayısı ile dolar çıkışının olumsuz etkisini sadece yarısını yansıtıyorduk hesaplamalarımıza..oysaki tam yansıtmamız gerekiyor..

ama dediğimiz gibi ilk çeyreğin daha canlı olacağını düşündüğümüzde döviz çıkışının olumsuz etkisinin ciddi oranda azalmasını bekleyebiliriz...yeni baskı makinası ve kesim makinasının verimliliği ve artacak yeni müşeri pörföyü ile döviz kurunun bu olumsuz etkisinin asgariye inmesini bekliyorum..

benim kar beklentim daha önce söylediğim gibi 10-15 milyon tl dir..aşağı yukarı bilançolara bir aylık bir süre kalmıştır...sabır ile sonuçları görmek istiyoruz...

6. umarım durdo önce bu düşüş kanalının üst direnci olan 6,54 seviyelerini ardından da bolinger kanalı üst direnci olan 7,00 ı ve ardından da geçmişteki yükseliş kanalı olan 8,00-9,50 aralıklarına yerleşir..bu süreçte umarım bize bol bol trade fırsatı da sunarak lotlarımızın artmasını da sağlar...

bizim gönlümüzden geçen budur bakalım durdo bunların ne kadarını yapabilecek ??

7. durdonun karını hesaplarken hammaddenin de etkileri hesaplamamız gerekiyor...ne yazık ki hammadde konusunda pek bilgim yok...durdo hammaddeyi nereden ve hangi para birimi ile alıyor bilmiyorum...bu hammadde fiyatlarının genel seyri nedir onu da bilmiyorum..

tek bildiğim yurtiçinde kuşe kağıdı üreten firmaların fiyat düşürdüğüdür...mesela tire üretimin bir kısmını kısıtladı ve bazı işçileri çıkardı...başka yerlerden aldığımız bilgiye göre ambalaj kağıtları fiyatları düşüyor...bu fiyatların düşmesi durdo gibi kağıt hammaddesi kullanan şirketlerin karını olumlu etkiler...

durdonun kartonsandan hammadde aldığını hatırlıyorum...tireden de alıyor mu bilmiyorum veya kullandığı hammadde tirenin ürettiği hammadde mi bilmiyorum...

hammaddenin fiyatının düşmesi özelikle de bu hammadde tl bazında üretiliyorsa ihracatcı durdo gibi şirketlerin karını olumlu etkilemeli..

tabi bu hammadde konusunu şirketi çok iyi tanıyan arkadaşların açıklaması daha doğru bilgi olacaktır...özelikle de ismail arkadaşımız eski çalıştığı sektör olması nedeniyle vede durdoyu bizzat görüp tanımış birisi olması nedeniyle vereceği bilgiler çok değerli olacaktır..

ucuz hammaddeyi işleyip döviz bazlı ihracat edecek şirketler elbette ciddi bir kar yapacaklardır..durdo bu durumda mıdır ?? bende bilmiyorum ama ilk edindiğim izlenim bu durumda olduğudur...tabi bu izlenimi diğer hisselerin topiklerinde paylaşım yapan ky arkadaşların verdiği ve benim de internetten araştırıp gördüğüm bilgilere dayanarak ediniyorum..

Sayın yukselc'nin blog paylaşımından alıntılanarak hisse başlıklarında paylaşılmıştır. Kendisinin emeğine sağlık.

(05.04.2019 tarihli güncelleme)

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

Sayfa 231/654 İlkİlk ... 131181221229230231232233241281331 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •