Sayfa 240/1312 İlkİlk ... 1401902302382392402412422502903407401240 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 1,913 - 1,920 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Araçtaki alım satım usulü ile konuttaki farklı.
    Bahsettiğiniz otomobillerde bile vergi matrahının sınırına göre ayar yaparak çeşitli vergi oyunları yapılıyor.
    Emin olun imkan olsa orada da yapılır

Alıntı Originally Posted by seer Yazıyı Oku
    Araçta vergi çok çok daha yüksek, %4 devede kulak, araç alırken kimse %150 vergi ödüyorum demiyor. Eve gelince 1 milyona ev alana 40 bin tl ağır geliyor !!!
    Tamam barınma ihtiyaç ama 2 milyonluk barınma çokta elzem değil...
    Hangi evin nerde kaç tl ettiğini sokaktaki normal vatandaş biliyorken, devletin bilmiyora yatıp söylenen beyana inanması ilginç )))

2. Gelişmiş veya gelişecek bir bölgede olmayan,lüx,site içi otoparklı vs olmayan 3+1 yeni bir bina yapıldı. Daire fiyatı 2 milyon diyor müteahit.

Yanında 2+1 eski bir daire satışta ve ev sahibi 850 istiyor. Yeni binadan önce 2+1 e anca 400 falan isteyebilirdi.

50 metre mesafede aynı metrekare 3+1 içi yapılı eski daire 500 e satışta.

6 aydır hiçbiri satılabilmiş değil. Aynı yerde bu özellikteki dairelerden hangisini ne kadara almak mantıklı sizce? Mesela benim tahminim yeni dairelere 2 milyondan müşteri çıkana kadar gerekirse 5 yıl bekler müteahit. 500 e satan biraz fiyat kırıp müşteri bulabilir, 850 isteyen ise ilanlarda görünmekten öte gidemez diye düşünüyorum. Başkaca bir senaryo gerçekleşebilir mi?

3.  Alıntı Originally Posted by seer Yazıyı Oku
    Araçta vergi çok çok daha yüksek, %4 devede kulak, araç alırken kimse %150 vergi ödüyorum demiyor. Eve gelince 1 milyona ev alana 40 bin tl ağır geliyor !!!
    Tamam barınma ihtiyaç ama 2 milyonluk barınma çokta elzem değil...
    Hangi evin nerde kaç tl ettiğini sokaktaki normal vatandaş biliyorken, devletin bilmiyora yatıp söylenen beyana inanması ilginç )))
    Sıfır araçta öyle de, ikinci el araçta vergi sifır.
    Eskiden vergi var diye kimse aracı üstüne almak istemezdi, çok problemler yaşandı.
    Devlet alım-satım vergisi tahsil edemediği gibi, araçların yeni sahipleri de "nasıl olsa benim üzerime değil" diyerek MTV de ödemedi. Vergi kaybı çok büyük oldu.
    Sonuçta kanun değiştirilip vergi borçları yapılandırılarak araçların eski sahiplerinin mağduriyeti giderildi.

Neyse evlere dönelim, devlet vergiyi kaç yaparsa alabileceğini, kaçtan fazlasını alamayacağını iyi bilir.
    1 milyonluk evin vergisini % 1 yapmak yerine, o kişinin tapuda evi 250 bin göstermesinie göz yumarak % 4 almak devletin tercihi.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

4. Hemde böylece istediklerine ceza keser istediklerini medyada rezil eder vergi kaçırıyor diye.. istediklerine bak senin hakkında böyle diyorlar biz idare ediyoruz derler.
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Sıfır araçta öyle de, ikinci el araçta vergi sifır.
    Eskiden vergi var diye kimse aracı üstüne almak istemezdi, çok problemler yaşandı.
    Devlet alım-satım vergisi tahsil edemediği gibi, araçların yeni sahipleri de "nasıl olsa benim üzerime değil" diyerek MTV de ödemedi. Vergi kaybı çok büyük oldu.
    Sonuçta kanun değiştirilip vergi borçları yapılandırılarak araçların eski sahiplerinin mağduriyeti giderildi.

Neyse evlere dönelim, devlet vergiyi kaç yaparsa alabileceğini, kaçtan fazlasını alamayacağını iyi bilir.
    1 milyonluk evin vergisini % 1 yapmak yerine, o kişinin tapuda evi 250 bin göstermesinie göz yumarak % 4 almak devletin tercihi.
    "Başarı için ömürlerinin bir bölümünü bedel olarak ödemeyenler, başarısızlığın bedelini bir ömür boyu öderler."

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,936
    İBB’den çarpıcı rapor: Kiralar yüzde 66 arttı, kiracıların yüzde 72’si ev sahibiyle sorun yaşadı

https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonom...asadi-6656158/
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. her vatandaşlık görevimi yaptığım da ben zarar gördüğüm için uzun süredir etliye sütlüye karışmıyordum. Gözümün önünde olan usulsüzlüklere de tahammül etmek bana işkence oluyor.

Geçen hafta sarı siteden mahallemdeki satlık ve kiralıkları excel tabloma işlerken aynı dairenin iki farklı emlakçı tarafından tam 100 bin lira farklı fiyatla ilana verildiğini fark ettim. Yüksek fiyat verene e-posta ile bunun sebebini sordum. Adam bana çok ukala bir cevap yazdı. Yani kısaca keyfime karışamazsın, istediğim fiyatı isterim diyor. Almayacaksam beni ilgilendirmezmiş.
    Ekran alıntıları ve e-postalar ile Ticaret il müdürlüğüne elektronik ileti gönderdim. Dün savunmaları istenmiş. Emlakçı beni arıyor. Şaka yaptıklarını, piyasanın tepkisini ölçtüklerini vb. söyleyerek şikayetimi çekmemi istiyor. Hayır çekmiyorum, hiç birinizden de korkmuyorum kardeş dedim kapattım.

7. Vayy helal olsun sayın ressam tebrik ederim
     Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    her vatandaşlık görevimi yaptığım da ben zarar gördüğüm için uzun süredir etliye sütlüye karışmıyordum. Gözümün önünde olan usulsüzlüklere de tahammül etmek bana işkence oluyor.

Geçen hafta sarı siteden mahallemdeki satlık ve kiralıkları excel tabloma işlerken aynı dairenin iki farklı emlakçı tarafından tam 100 bin lira farklı fiyatla ilana verildiğini fark ettim. Yüksek fiyat verene e-posta ile bunun sebebini sordum. Adam bana çok ukala bir cevap yazdı. Yani kısaca keyfime karışamazsın, istediğim fiyatı isterim diyor. Almayacaksam beni ilgilendirmezmiş.
    Ekran alıntıları ve e-postalar ile Ticaret il müdürlüğüne elektronik ileti gönderdim. Dün savunmaları istenmiş. Emlakçı beni arıyor. Şaka yaptıklarını, piyasanın tepkisini ölçtüklerini vb. söyleyerek şikayetimi çekmemi istiyor. Hayır çekmiyorum, hiç birinizden de korkmuyorum kardeş dedim kapattım.
    "Başarı için ömürlerinin bir bölümünü bedel olarak ödemeyenler, başarısızlığın bedelini bir ömür boyu öderler."

8. Vergi konusunu geçtik, sahtekarlık diz boyu herkes memnun eyvallah....
    Ev yapmak isteyene Ankara Bb ( Başkan Mansur Yavaş) "Stabilize yol teknik altyapı ücreti" aliyor...
    Hesaplaması Arsanın yola olan cephesi x Yolun genişligi × 154 tl = .....
    Araanızın karşisinda park,okul,cami, spor alanı kisacası beledoyeye ait ne varsa onun payınıda siz ödüyorsuz...
    Bu ücret tek kat başinı sokacak ev yapana da aynı, 40 kat 160 daire yapıp tanesini 1 milyobdan satan müteahite de aynı !!!
    Bu ücret dagın başinda da aynı, en lüx semttede aynı...
    DÜZEN GARIBANI DÜRTME, ZENGİNİ MUTLU ETME düzeni...
    İnsanlara kendi arsasina ev yapma imkanı verilse, 40 kat ev yapan godomanlara uygulanan presedurler, garibam vatandaşa uygulanmasa, 2 milyona ev satmaya kalkıp müşteri bulamasada burnundan kıl aldırmayan müteahitleri görürum o zaman...
    Ben kafaya koydum istedigi zorlugu çılarsınlar, evimi yapacagım ve mütehit mafayasına tek kuruşumu kaptirmayacayım....
    HODRİ MEYDAN ))))

SM-N910C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 240/1312 İlkİlk ... 1401902302382392402412422502903407401240 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •