Sayfa 241/932 İlkİlk ... 141191231239240241242243251291341741 ... SonSon
Arama sonucu : 7451 madde; 1,921 - 1,928 arası.

Konu: #OltayaTakılanlar

1.  Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku
    Ülkemizde Borsa yatırımcıları genelde tekniğe dayalı olarak yatırım yapıyor. Buna net olarak inanmaya başladım.
    Herkes için aynısı söylenemez ama büyük çoğunluk bu şekilde. Özellikle yeni nesil.
    Yalnız unutulmaması gereken mevzu hisselere yön verenlerin teknik anlamda bizden çok daha fazla üstün olduklarıdır.
    Bunun yanına patron hisseleri, önceden haber alanlar, hisse çoğunluğunu elinde tutanlar vs eklenirse işin ne kadar zor olduğu daha iyi anlaşılır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,046
    Aslında Temel analiz öğrenilse, buna göre işlem yapılsa daha sağlıklı olur bu işler.
    " Bir avuç toprak, biraz da suyum ben.. Neyimle övüneyim, işte buyum ben..'' Yunus Emre

3.  Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku
    Aslında Temel analiz öğrenilse, buna göre işlem yapılsa daha sağlıklı olur bu işler.
    İşin doğrusu bu ama unutulmaması gereken endex in trendidir. Yaşı genç olanların temel analize göre hisse biriktirmesi olması gerekendir zaten. Fakat piyasaların krize girdiği zamanlarda temeli sağlam en baba hisselerin bile ne duruma düştüğünü 30 yılda ben çok gördüm.

Benim düşüncelerimse şöyle;

Bildiğim kadarını konuşuyorum, Temel Analizde sanırım en büyük etken 3 ayda bir gönderilen bilançolar, çok etkili oluyor fiyatlara... Fakat yine bildiğim ya da gördüğüm şu ki; bu bilançolar daha önceden fiyatlanıyor. Yani kartlar açıldıktan sonra bilgi sahibi olunuyor. Ama “atı alan Üsküdarı geçti” gibi bir şey oluyor. Geçen başlıkta izci abiye de sordum. Bu gelecek bilançonun tahmin edilmesi mümkün mü diye. Eğer mümkün olsa idi Temel Analize yaklaşımım daha farklı olabilirdi. Temel Analiz öğreneyim desem öğrenme yaşım da geçti bana göre…

Teknik Analizde ise en küçük zaman diliminde bile karar verme ve alış satış imkanı ile baş başasınız. Bunun avantaj mı dezavantaj mı olduğunu bilemiyoruz. Çünkü periyot kısaldıkça hata payınız yükseliyor. Temel Analizciler genelde 3 aylık periyodu baz alıyorlar ve daha uzun vadeciler. Temel Analize göre haftada bir karar değiştirildiğini düşünmüyorum. Ama başlıkta yayınladığım şekilde görüldüğü gibi örnek olarak günlük ve haftalık (daha gelmedi ama gelecek) fırsatlar mevcut.

Teknik Analizde yukarıda belirttiğim periyot süresinin dezavantaj olduğunu düşünenler, Temel Analiz ile daha fazla kazanacağını düşünebilirler. Ama Teknik Analizin daha iyi olduğunu düşünenler 3 aylık bir sürenin zaman kaybı olduğunu söylerler.
    Yani iki taraf da bana göre haklı… Borsa ile ilgilenen bir arkadaşın gerçek manada Temelci mi teknikçi mi olacağı önceden bilinemez. Ben her aşamadan geçtim. Tüyo, ekonomi dergilerinin tavsiyeleri (Borsamatik Ekonomist v.s.),, ekonomi dergilerinin yayınladığı rasyolar (Temel Analiz), arkadaş tavsiyesi, yatırım uzmanı tavsiyeleri, kitaplar (Bu kitaplar da Teknik ve temelle ilgili)…

Ve en sonunda kaderimi çizecek Rahmetli Yaşar ERDİNÇ’in kitabı hoşuma gitti. Ben böyle teknikçi oldum. O kitap değil de Temel Analizi öğreten bir kitap hoşuma gitse idi belki de ben de şimdi temelciydim. Belki de insanların sayısal ya da sözel becerileri insana yön veriyor bu konuda… Benim Matematikle, istatistikle aram iyi olmamasına rağmen borsada kullanacağım kadarını öğrendiğimi düşünüyorum. Diyorum ya kader…

Son olarak da şunu belirtmek istiyorum;

Yayınladığım analiz tablosunda % 99 teknik, % 1 ise görsel analiz kullanılmıştır. İddia etmiyorum ki 400 küsür senet bu sisteme yakalanır. İddia etmiyorum ki bu sisteme yakalanan senetler % 100 pozitif bir ilerleyiş kaydeder. Sadece kuvvetli olasılıkların sıralanmasıdır bu tablo… % 99’u duygulardan arındırılmıştır… Sadece % 1 hata payı mevcuttur, o da benim bilgisizliğimden, gücüm bu kadarına yetiyor…

Dandanakan abinin de dediği gibi belki de 1-0 yenik başlıyoruz maça… Ama şunu söylemek istiyorum dayak yemeyen boksör yoktur… Yediğimiz dayaklardan ders alırsak ve biraz daha gayret edersek belki dövemeyiz ama dövülmeyiz de…

Başlığın gidişatında dikkatimi çeken şu oldu. Kimseye al sat demedik, kimseyi olumlu olumsuz uyarmadık, dün kazananda geldi burada yazdı, bugün kaybeden de… Çok hoşuma gitti…

Sağlıcakla kalınız…

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,046
    Gelecek bilançonun tahmin edilebilmesi zor tabii, ama bir fikir ediniliyor gene de. Temel analizde bence en önemli faktör bir şirketin bugün itibariyle ederine yakınlığını, uzaklığını finansallarıyla görebiliyoruz. Gelecek için de gidişatını az çok kestirebiliyoruz. Bu hususları çok önemli görüyorum.
    " Bir avuç toprak, biraz da suyum ben.. Neyimle övüneyim, işte buyum ben..'' Yunus Emre

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,046
    Örneğin Listemizde yer alan Derimod, Kuyas, Ayces, Hubvc Boş kağıtlar, Aselsan ve Arena ise vasat (ederine gelmiş) kağıtlar olarak görünüyor.

Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku
    Gelecek bilançonun tahmin edilebilmesi zor tabii, ama bir fikir ediniliyor gene de. Temel analizde bence en önemli faktör bir şirketin bugün itibariyle ederine yakınlığını, uzaklığını finansallarıyla görebiliyoruz. Gelecek için de gidişatını az çok kestirebiliyoruz. Bu hususları çok önemli görüyorum.
    Anladım ve sonuna kadar hak veriyorum abi.

O zaman da şöyle bir ikilemle karşılaşıyoruz. Mesela siz diyorsunuz ki; (sağlam herhangi bir şirket olsun örneğimiz) X hissesi 70 TL den işelm görüyor ama bunun ederi 50 TL . Ben de diyorum ki; tamamen kafadan atıyorum. 2 yıldır bu hisse 60 TL den işlem görüyor. Burada bir destek oluşturmuş. Bence 90'a kadar yolu var diyorum. Burada Temel Analize göre pahalılık ya da ucuzluk karşısında Teknik Analizin de grafik olarak pahalılık ya da ucuzluğu ortaya çıkıyor. Zaten Teknikçilerle temelcilerin anlaşamadığı konu bu bana göre... Çözemiyoruz...

Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku
    Örneğin Listemizde yer alan Derimod, Kuyas, Ayces, Hubvc Boş kağıtlar, Aselsan ve Arena ise vasat (ederine gelmiş) kağıtlar olarak görünüyor.
    Evet mesela değerine gelmiş bir ASELS. Siz dediniz ya abi Temel Analizin de bir süresi bir ömrü var. O zaman ASELS değerinin altına da inmeli üstüne de çıkmalı yoksa piyasa olmaz ve de marjlar oluşmaz. Ben bunlara sonuna kadar katılıyorum.

Sayfa 241/932 İlkİlk ... 141191231239240241242243251291341741 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •