Sayfa 252/323 İlkİlk ... 152202242250251252253254262302 ... SonSon
Arama sonucu : 2584 madde; 2,009 - 2,016 arası.

Konu: Mohikanların Sonuncusu

1.  Alıntı Originally Posted by batizzez Yazıyı Oku
    Kirif kardeş nerden çıktı bu deva tmsan hayırdır kagitmi ariyon kendine????����������
    Merhaba batizez bey, halk banki paylasmis sayin mohikan hocamiz bende devayla tumosani merak ettim!! Hayirli

Günaydın değerli topik sakinleri.

Hayırlı ve kazançlı bir hafta dileğiyle güne başlayalım.

Bugün biraz size yabancılardan bahsedeceğim.

Borsada yabancı payı %64.5.

Aslında bu yabancının bir kısmı bıyıklı(yerli) ama bunların da yurt dışından işlem yaptığı biliniyor.

Yabancı fonların uzun vadeli yatırım yapıp borsada kazandığı, hisse maliyetlerinin çok çok düşük olduğu söylenir

Bizim kısa vadeci küçük yatırımcının ise bu yüzden genellikle zararla çıkıp borsaya tövbe ettiği yazılır, çizilir.

Aslında bu doğru değildir değerli kardeşlerim.

Aşağıdaki alıntı 4-5 yıl önce tam 17-25 Aralık olaylarının olduğu tarihlerden alınmıştır.

Meşşşhur Blackrock yatırım şirketi Türkiye'ye yatırım kararı almış.

Yatırım yaptığı hisselere bakınız...???

Bugün DOLAR bazında kayıp %50'dir.

Yani; misal 100 milyon USD ile girmişsin, şu anda yatırımın 50 milyon USD'ye düşmüş.

Bu arkadaşlar ya kara para aklıyorlar, ya da Türkiye'nin ekonomisinden veya şirketlerinden bi haber gelip İstanbul'da ofis falan açıyorlar.

Güncel bir örnek vereyim.

Vadeli piyasalar biliyorsunuz borsada veya başka ürünlerde HEDGE amaçlı kullanılması hedeflenen bir enstrümandır.

Yani borsada (veya döviz, emtia da olabilir) spot hisse alımı yaparken ,VIOB'ta da bunun 1/10 kadar para yatırarak SHORT açarsanız, ana paranın 1/10'u kadar sermayeyle borsanın düşmesinden kendinizi korumuş olursunuz.

Dolayısıyla spotta pasta alım (LONG) ağırlıklı ise normalde VIOB pastası satım (SHORT) ağırlıklı olmalıdır.

Ama asıl amaç bu olmasına rağmen piyasa bu şekilde işlemez.

Çünkü gerek BIST'te gerek diğer global piyasaların hemen hepsinde vadeli piyasalar tamamen kumar haline getirilmiştir.

Bu nedenle pozisyonlar hep aynı tarafa açılır.

Amaç HEDGE değil, KUMAR olmuştur artık.

Aşağıda VIOB'un NİSAN VADE KÜMÜLATİF takas pozisyonunu veriyorum.

Bugün vade sonu olduğu için pozisyonların çoğu Haziran vadeye taşınmış.

Nisan başındaki kümülatif pozisyon şu şekildeydi.

CREDIT ve MERRIL'in maliyetleri; 1 ay önce 144-146 bin iken 80 bin lotluk pozisyonlar 10-15 bine kadar düştüğü için ortalama yükselmiş ve maliyet 200'lü rakamlara çıkmıştır.

VIOB Cuma son kapanış rakamı 131.525 bin olup aradaki fark bu yabancıların 2 aylık VIOB zararıdır.

MERRIL ZARARI 8.069 LOT X MALİYET ( 251.962) - 26 NİSAN VIOB KAPANIŞ RAKAMI (131.525) = 97.18 MİLYON TL

CREDIT ZARARI 14.666 LOT X MALİYET (211.464) - 26 NİSAN VIOB KAPANIŞ RAKAMI (131.525) = 117.23 MİLYON TL

Sonuç olarak yerliler kadar yabancılar da borsadan VIOB'tan zarar ederler.

Yabancıların her zaman kazandığı, yerlilerin her zaman kaybettiği sadece bir şehir efsanesidir.
    Son düzenleme : mohikan; 30-04-2018 saat: 10:12.
    DUHUL : 1999

3. Emeğinize sağlık...
     Alıntı Originally Posted by mohikan Yazıyı Oku
    Günaydın değerli topik sakinleri.

Hayırlı ve kazançlı bir hafta dileğiyle güne başlayalım.

Bugün biraz size yabancılardan bahsedeceğim.

Borsada yabancı payı %64.5.

Aslında bu yabancının bir kısmı bıyıklı(yerli) ama bunların da yurt dışından işlem yaptığı biliniyor.

Yabancı fonların uzun vadeli yatırım yapıp borsada kazandığı, hisse maliyetlerinin çok çok düşük olduğu falan yazılır çizilir.

Bizim kısa vadeci küçük yatırımcının ise bu yüzden genellikle zararla çıkıp borsaya tövbe ettiği yazılır, çizilir.

Aslında bu doğru değildir değerli kardeşlerim.

Aşağıdaki alıntı 4-5 yıl önce tam 17-25 Aralık olaylarının olduğu tarihlerden alınmıştır.

Meşşşhur Blackrock yatırım şirketi Türkiye'ye yatırım kararı almış.

Yatırım yaptığı hisselere bakınız...???

Bugün DOLAR bazında kayıp %50'dir.

Yani; misal 100 milyon USD ile girmişsin, şu anda yatırımın 50 milyon USD'ye düşmüş.

Bu arkadaşlar ya kara para aklıyorlar, ya da Türkiye'nin ekonomisinden veya şirketlerinden bi haber gelip İstanbul'da ofis falan açıyorlar.

Güncel bir örnek vereyim.

Vadeli piyasalar biliyorsunuz borsada veya başka ürünlerde HEDGE amaçlı kullanılması hedeflenen bir enstrümandır.

Yani borsada (veya döviz, emtia da olabilir) spot hisse alımı yaparken ,VIOB'ta da bunun 1/10 kadar para yatırarak SHORT açarsanız, ana paranın 1/10'u kadar sermayeyle borsanın düşmesinden kendinizi korumuş olursunuz.

Dolayısıyla spotta pasta alım (LONG) ağırlıklı ise normalde VIOB pastası satım (SHORT) ağırlıklı olmalıdır.

Ama asıl amaç bu olmasına piyasa bu şekilde işlemez.

Çünkü gerek BIST'te gerek diğer global piyasaların hemen hepsinde vadeli piyasalar tamamen kumar haline getirilmiştir.

Bu nedenle pozisyonlar hep aynı tarafa açılır.

Amaç HEDGE değil, KUMAR olmuştur artık.

Aşağıda VIOB'un NİSAN VADE KÜMÜLATİF takas pozisyonunu veriyorum.

Bugün vade sonu olduğu için pozisyonların çoğu Haziran vadeye taşınmış.

Nisan başındaki kümülatif pozisyon şu şekildeydi.

CREDIT ve MERRIL'in maliyetleri; 1 ay önce 144-146 bin iken 80 bin lotluk pozisyonlar 10-15 bine kadar düştüğü için ortalama yükselmiş ve maliyet 200'lü rakamlara çıkmıştır.

VIOB Cuma son kapanış rakamı 131.525 bin olup aradaki fark bu yabancıların 2 aylık VIOB zararıdır.

MERRIL ZARARI 8.069 LOT X MALİYET ( 251.962) - 26 NİSAN VIOB KAPANIŞ RAKAMI (131.525) = 97.18 MİLYON TL

CREDIT ZARARI 14.666 LOT X MALİYET (211.464) - 26 NİSAN VIOB KAPANIŞ RAKAMI (131.525) = 117.23 MİLYON TL

Yabancıların her zaman kazandığı, yerlilerin her zaman kaybettiği sadece bir şehir efsanesidir.
    MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yabancı derken yaklaşık 3 yıldır YABANCI TAKAS ORANI grafiğininin de ELLIOT sayımını yapmaktayız.

Çünkü BIST grafiği ile bir bir korelasyon göstermektedir.

En son 9 ay önce saymıştık.

YABANCI TAKAS ORANI...

Bunun sayımı olur mu derseniz?

Madem ki yabancı girişi borsayı harekete geçiriyor, o halde bunun da ELLIOT analizini yapılabilmesi gerek.

Bu sayımın başka bir mecrada yapıldığını da görmedim.

Ben 2 yıldır bunun sayımını yapıyorum.

Üstelik 1.5 yıldır 2014 dibinin altında 1 dip daha olacak diyorum.

Ama zamanı konusunda yanılıyoruz, o başka...

Bu nedenle Yabancı takası (her ne kadar bunların çoğu bıyıklı olsa da yabancılar aracılığıyla işlem yapıyorlar) hareketi borsa trendleri ile uyumlu.

Bu arada borsanın dalga boyları ile takasın dalga boyu arasındaki korelasyon bozuldu.

Şunu demek istiyorum: Yılbaşında takas 64.5, şimdi 65.4 yani %1 bile artmamışken endeks %30 arttı.

Bu da hareketin yabancıdan ziyade yerli manipülatörler eliyle olduğunu bize gösteriyor.

UZUN VADE...

2008 zirvesi 72.60'tan gelen 6 dalgalık trendin 5. dibi %61 ile 2014'te yapılmış.

Şimdi yaptığı mavi IV tepki dalgasıdır.

KISA VADE...

Bu tepki dalgasının yakın çekim sayımı.

Haftalık grafik atarak sade bir sayım yaptık, 4 dalgalık trendin 2 zirvesi kalmış.

Şimdi düzeltme yapıyor ve bu düzeltme 64.62'ye kadar olabilir.

Sonra 2 minor zirve ile 2013'teki zirvesi 66-67 aralığına çıkabilir.

SON DURUM...

KISA-ORTA VADE...

HAFTALIK grafikte 3. zirve Eylül'de yapıldı. 66.08 üstünde 1 zirvesi daha kaldı.

Günlük grafiği vermedim, orada da 9 dalgalık trendin 6 zirvesi yapıldı. 3 zirvesi kaldı.

UZUN VADE...

Dolar bazlı BIST grafiğine benziyor.

2008 zirvesinden gelen sayımda revizyon yaptım. Dalga sayısı 6 değil 7'dir.

Bu durumda 61 altında 2 dip daha yapacaktır.

KCHOL...

KISA VADE...

240 dk'lık grafikte 13.50 altında 3 dibi kaldı.

ORTA VADE (USD BAZLI)...

Bunu daha önce vermiştim.

3.21 USD aşağı geçilmeden 5.32 USD üstünde son 1 zirvesi var.

SAHOL...

KISA VADE...

Bunu da 1-2 hafta önce vermiştim. Sayım 9.84 ile bitti.

ORTA VADE...

11.27 üstünde 3 zirvesi var.

2013 zirvesi 12.04'ün hemen üstünde trend biter.

TCELL...

KISA VADE...

Düşüş bitmedi, KCHOL gibi 13.59 altında 3 dibi var.

ORTA VADE...

2016 sonunda başlayan trendin 17.50 üstünde 3 zirvesi daha var.

PGSUS...

KISA VADE...

4 dalgalık düşüş trendi 28.74 ile bitmiş.

ORTA VADE...

2 yıl kadar önce başlayan bu trendin de 3 zirvesi kaldı.

Nihai zirve hedefi 2013 zirvesi olan 44 TL'dir.

6. Sn mohikan yazdıklarınızı sayımlarınızı dikkatle ve saygıyla takip ediyorum foruma vakit ayırdığınız için de teşekkür ediyorum.eur usd de son bir dip beklentiniz vardı bu gerçekleştimi 1.205 seviyeleri görüldü trend döndü veya dönüş yakındır diyebilirmiyiz benim sayımlarda 1.27 gibi bir zirve daha gözüküyor sizcede aynı mıdır hedef ve bu nihai zirve midir görüşleriniz benim için son derece önemelidir şimdiden teşekkürler

http://www.hisse.net/topluluk/showth...31#post2087631

yıllık hisse yarışmamızda Nisan ayı sonuçları açıklandı
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Bu gün vade sonuydu. MERRIL teyze ve CREDIT amca depresyona girmişler.

Ölü taklidi yapıp Cuma günkü son pozisyonlarıyla uzlaşmaya kalmaya karar vermişler.

Emme bunları donsuz yakalamışken son gün 4.600 puan daha soktular.

Zarar Credit: 224 milyon., Merril: 101 milyon, Toplamları: 325 milyon olmuş.

Eh ne diyelim; afiyet ,bal, şeker ossun...

Sayfa 252/323 İlkİlk ... 152202242250251252253254262302 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •