Onemli Gunler Banner
Sayfa 258/553 İlkİlk ... 158208248256257258259260268308358 ... SonSon
Arama sonucu : 4418 madde; 2,057 - 2,064 arası.

Konu: ECILC - Eczacıbaşı İlaç

1. Olasılıklardan bahsediyoruz. Peki eczyt ecilc birleşmesi olsa. Veya intemi de katarlarmı birleşmeye. Bu birleşme ne şekilde hangi çatı altında olur. Bu hisseler bundan nasıl etkilenir. Bu konularda fikri olan varmı acaba. ?

2. Çok zor bilebilmek, şimdi 3 şirket de " kabuk" niteliğinde olduğundan (holding gibi düşünün) bütün olasılıklar açıktır.
    Şİrketlerden en büyüğü ilac olduğuna göre birleşmenin ilaç hissesi altında olacağı varsayılabilir.Ama yatırım holding'in fiyatını yukarıya çekmeleri, şirketler arasında değerleri "çarpıtılmış" bir birleşme oranı olasılıkları yatırım holdng'i olağan şüpheli halline getiriyor. Eğer bir şirket birleeşmesi olacaksa ( olacağına dair ufukta bir işaret yok)önemli ölçüde netleştirme ve yeniden hesaplama gerektirecektir. Örneğin yeni çatı ile holding arasında karşılıklı iştirak durumun netleştirilerek, tek taraflı bir ortaklık ( holding'e ortak olan yatırım holding gibi) bir yapı kurulması gerekir. Yıllar önce yatırımcı ilişkileri yöneticisi bu tür bir birleşmenin vergi yükümlülükleri doğuracağını bu yüzden de birleşmeye dair bir çalışma, planlarının olmadığını söylemişti. Diğer taraftan borsadan çıkış senaryosu da dahil olmak üzere, eğer böyle bir çıkış gerçekleşecekse, birleşme olmadan bu çıkışı yapmak veya mevcut durumu sürdürmek de ilki için olanaksız* ikincisi de anlamsız görünüyor.

Kısacası, bir iki yıl içinde bir sonuç görürsek şaşırmam.

*Yatırım Holding ve İlac'ın halka açıklık oranlarını eş zamanlı olarak %2 nin altına indirmek ve çağrıyı eş zamanlı olarak iki şirket için de yapmak olanaksız görünüyor.
    Gülerken kaybettğini ağlayarak kazanamazsın.

3. BE'nin neden ilac hissesini almakta acele ettiğini temettü hesaplarına bir kere daha göz atarak ulaşabiliriz.Doğrusu genel kurul tarihine kadar ilaç'taki halka açıklık oranını mümkün olduğu kadar aşağıya çekmeye çalışacaklarını düşünüyorum. Bu hızla giderse %15, blok hisseler gelirse %10 veya altı.

Daha önce temettü dağıtım planları ve sonuçlarına bir örnek vermiştim.
    Biliyorsunuz temettü dağıtım kararları şirketler için önemlidir, yedek akçeler ayrılır, geleceğe yönelik sermaye ihtiyaçları gözden geçirilir, kolay kararlar değidir. Örneğin Şişecam veya Arçelik gibi şirketler hissedarlarına neden daha fazla temettü veremediklerini anlatmak zorundadırlar.

Eczacıbaşı'nda hiç böyle bir zorluk yoktur, " taş atsam kolum yorulmaz" gibi bir durum vardır, daha önçe şemasını yazmıştım, diyelim 2022 yılında dağıtım planları şöyle geldi:

Holding 50 milyon Euro dağıttı
    İlaç 30 milyon Euro dağıttı
    Yatırım Holding de 20 milyon Euro dağıttı

Eğer dağıtım öncesinde ilac ve yatırım holding şirketlerinde halka açıklık %10 veya altına inmişse, halka açık tarafta azınlık paylarına ödenecek tutar 5 Milyon Euro'dur.
    Gelelim öbür tarafa, bu dağıtımdan BE ve FE kardesler (aile üyeleri) ne kadar faydalanabiliyorlar? İkisinin de görünürde ortaklıkları sadece holding'e olduğu için %20 beher pay için 10'ar milyon Euro alıyorlar.

Yani kağıt üstünde topluluk 100 milyon Euro dağıtmasına rağmen azınlık payları 5 milyon , ana ortaklar da 20 milyon Euro alabiliyorlar. Holding'in halka açık olmayan kısmında da %18 lik bir pay var, bir miktar da oraya gidiyor.

Bu manzarada, görüyorsunuz, halka açık olan ilaç ve yatırım holding şirketleri ana ortakların tabir yerindeyse ayağına dolanmaktadır.

Eğer şirketler halka açık olmasalardı, sözgelimi holding'in dağıtacağı 50 milyon Euro temettüden, her iki kardeş de 10 milyon yerine 20 milyon Euro alabileceklerdir

Şimdi diyeceksiniz ki bu adamların temettüye ihtiyacı mı var? Şüphesiz holding dışına çıkardıkları bir dolu kişisel mal ve servetleri vardır. Vardır ama, birkaç milyar Euro edebilecek olan bir şirketten yılda 10'ar milyon Euro temettü alıp bir sonraki yılı beklemek de sinirlerini bozuyor olmalı..

Bu hesapları bilmek geri kalan hisselerin neden değerleri üzerinde işlem görmeyi hak edebileceğini de söylüyor bize.
    Aşağıdaki dolaylı ortaklık yapılarında 2 kardeşin Yatırım Holding'teki ortaklıklarının İlac'a göre daha yüksek olduğunu da not etmek gerekir.

https://www.eczacibasi.com.tr/tr/yat...rtaklik-yapisi

https://www.eczacibasi.com.tr/tr/ana...rtaklik-yapisi
    Son düzenleme : noreply; 26-12-2021 saat: 12:20.

4. Forumu okuyor olabilirler mi?

Kar dağıtım oranını %10'a çekmişler.
    Temettüyle dayanmayı düşünüyorsanız boşuna beklersiniz demişler.
    Azınlık paylarını sıkıştırma girişimlerine devam ediyorlar.
    Etsinler bakalım..

5. Beklenen kar seviyesi ile ilgili olabilir mi?
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

6.  Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Forumu okuyor olabilirler mi?

Etsinler bakalım..
    okuyorlar tabi. planlarinı deşifre etmiş olabilirsin.. yeni kurnazlık peşindeler. hakkaniyetli olamadılar bir türlü...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,450
     Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Forumu okuyor olabilirler mi?

Etsinler bakalım..
    %10 a çekmemişler %10 da verebiliriz daha da fazla da diyorlar...Ali Cengiz oyunu... Bedelsiz de olabilir.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,450
    15 ten bir kuruş asaga satmam... düşürsede düşürsün..aşağıda bekliyorum.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 258/553 İlkİlk ... 158208248256257258259260268308358 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •