Sayfa 283/539 İlkİlk ... 183233273281282283284285293333383 ... SonSon
Arama sonucu : 4309 madde; 2,257 - 2,264 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    merhabalar kambiyo karını hesaplarkae finansal yatırımlarda bir eurobond var birde kur korumalı var sanırım bir tanesini hesaplamaya dahil etmemişsiniz son bilançoda şirketin döviz varlıkları şu şekilde idi bank mevduat 700 milyon kkm 524 milyon usd bond 420 milyon 1,65 milyar civarı bir döviz varlığı vardı 575 milyon civarı bir kambiyo karı olacaktır kkm dönem sonu nasıl değerleniyor onu bilmiyorum reelde oluşan bu
    Bilanço dipnotlarında yer alan toplam Hedge Dahil Net Yabancı Varlıkları baz aldım. Dediğiniz buna dahildir. Finansal Rapor sayfa 72'de Hedge Dahil Net yabancı Varlık Değeri 1.284.010.890 TL'dir. Bu rakamı İş Yatırım'ın aşağıda verdiğim linkinde de aynı şekilde görebilirsiniz.

https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...spx?hisse=DEVA

Bu linkten mali tabloları tıklayıp bilançonun sonuna doğru inerseniz Hedge Dahil Net YP pozisyonu orada da aynı rakamdır.

2 bilanço kapanış tarihi arasındaki döviz kuru farkı yaklaşık % 34,94'tür. 1.284.010.890 TL'nin % 34,94'ü 448.633.405 TL'dir.

Ben yuvarlarken 448 milyon olarak vermişim rakamı. Yani bir yanlışlık söz konusu değil.

Not: Şirketin net döviz pozisyonu olarak baz aldığımız rakamlar 1Ç bilançosunda yer alan rakamlar. Elbette bu rakamlar sabit kalan, değişmeyen rakamlar değil ve 2. çeyrek içerisinde aşağı ya da yukarı yönlü değişime mutlaka uğramıştır. (Yukarı yönlü olması muhtemeldir, bu sebeple 448 milyon TL'lik kambiyo kârı asgari beklentimdir.)
    Son düzenleme : deva-i dert; 02-08-2023 saat: 23:52.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    Sayın Deva-i Dert,

ABD ihracatının durumu hk yorum yapıyorsunuz sanırım. şöyledir:

Devanın, ABDde uzun yıllar sadece 3 molekülde 8 tane ruhsatı vardı (search by aplicant adlı kısımdan Deva Holding ismi ile bakabilirsiniz):

https://www.accessdata.fda.gov/scrip...r/ob/index.cfm

her ne hikmetse eski moleküllerle eski tarihlerde pek bir ruhsat biriktirmedi (tahminim: Çİnden zaten bolcana ve ucuza gelen hammadde grubu ile girmeyi karlı görmedi) )..

yeni molekülleri TR lanse etmeye başladığında ise ABDde patent engellerini bekleme durumu vardı (TRde patent süreleri daha erken doluyor)..

Buna kısmen paralel ama önemli ölçüde sonraki zamanda ise, bu sefer FDAden aldığı "warning letter"e takıldı. kasıtlı değil ama eksik bilgiden dolayı, firma, değişen GMP kurallarına göre üretim sürecini ABDnin yeni GMP kurallarına uyumlulaştırmadna FDAden GMP denetimine geliyorlar ve warning letter alıyorlar (bkz 3-4 yıl evvel bu sayfalkarda yazmıştım).. FDA, warning letter verdiği firmanın yeni ruhsatlarını bekletiyor.. GMP geçilmeden ruhsat verilmez.. şimdi ise (önceki yazımda belirttiğim üzere) yenilenen FDA denetiminden kusursuz bir şekilde geçiyor. artık söz konusu hattan ruhsat çıkmasının önünde engel yoktur.

öte yandan; FDAın warning letter ile bloklamadığı hatları da varsa, ordan olan ruhsatları muhtemelen "kulak çekmek" için bloke etmiş de olabilir. bu son 2 cümle benim tahminimdir. firma yeterli bilgi vermediği için tahminle anlamaya çalışıyor. kesin olan şudur: GMP denetimini geçememiş üretim tesisinden çıkan ürüne ruhsat verilmez..

belirttiğim gibi; devanın konu hakkında kasıtlı ya da konuya değer vermemekten kaynaklanan bir kusuru olmamıştır. bunu firma açıkladı. sebep şuydu;. ilgili mevzuat değişiyor ama devanın bundna haberi olmuyor ki ona gre üretim sürecinin işleyişini revize etsin..

şimdi ise çok sayıda molekülle tescilde bekleyen başvurusu var.. restasis (ilk jenerilk olamk için mğücadele etmişti ama mylan almıştı), rivelime (celgenye hukuki bildirimi yapmış; ptent konusunda haberlkeşiyorlar.. kaynak: web) gibi pahalı ürünleri lanse etmeye çalışıyor.. her halükarda, kendi beyanı ile görüyoruz ki az olmayan sayıda molekkülle incelemesi devam eden başvurusu var. ayrıca, bkz linkedin DEVA ÇALIŞANLARI CVlerde "... FDA ANDA application/submission..." tecrübresinden bahsedenler.. konu hakkında artık aktifler yani.. umarım baskı ile CVlerin içeriği değiştirtilmez..

o nedenle uzun yıllardır, ABDnin ihracattaki payı %2lerdedir..

önünde şöyle de bir fırsat vardır; Trump zamaında beri, Çİdnen kaçış: "China +1".. jenerik ilaç o alanlardan biridir. Deva gibi Çin dışı kaynaklar daha önemli hale gelmiştir.

eğer bu ortamda da artık yeni ruhsatlar alamazsa, firma kendini ve ABDdeki yöneticilerini sorgulamalıdır..

keşke firmanın bizzat kendisi yatırımcıya bu konularda bilgi verse..
    Değerli ve detaylı bilgiler için çok teşekkürler sayın Maslak1.
    Clausewitz

3.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Sayın Maslak1 bu değerli bilgiler için şahsım adına teşekkür ediyorum. Yeni bir deva yatırımcısı olarak 2022 yılından beri geçmiş yazdıklarınızı okuyup şirket hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştım. kıymetli bilgileriniz için çok teşekkürler her şey gönlünüzce olsun. Keşke şirkette kap atıp avrupa pazarına yeni ilaçlar sunduk diye acıklama yapsada tüm piyasa nasıl bir cevher olduğunu görse. Takılmışlar 1 olumsuzluğa imtiyaz başka bir şeyine bakmıyorlar.
    Değerli Ortak, kazancınız bol ve hayırlı olsun..

4.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Bilanço dipnotlarında yer alan toplam Hedge Dahil Net Yabancı Varlıkları baz aldım. Dediğiniz buna dahildir. Finansal Rapor sayfa 72'de Hedge Dahil Net yabancı Varlık Değeri 1.284.010.890 TL'dir. Bu rakamı İş Yatırım'ın aşağıda verdiğim linkinde de aynı şekilde görebilirsiniz.

https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...spx?hisse=DEVA

Bu linkten mali tabloları tıklayıp bilançonun sonuna doğru inerseniz Hedge Dahil Net YP pozisyonu orada da aynı rakamdır.

2 bilanço kapanış tarihi arasındaki döviz kuru farkı yaklaşık % 34,94'tür. 1.284.010.890 TL'nin % 34,94'ü 448.633.405 TL'dir.

Ben yuvarlarken 448 milyon olarak vermişim rakamı. Yani bir yanlışlık söz konusu değil.

Not: Şirketin net döviz pozisyonu olarak baz aldığımız rakamlar 1Ç bilançosunda yer alan rakamlar. Elbette bu rakamlar sabit kalan, değişmeyen rakamlar değil ve 2. çeyrek içerisinde aşağı ya da yukarı yönlü değişime mutlaka uğramıştır. (Yukarı yönlü olması muhtemeldir, bu sebeple 448 milyon TL'lik kambiyo kârı asgari beklentimdir.)
    Merak ettiğim bir husustu detaylı inceleyip bizlerle paylaşmışsınız teşekkürler..

5. Genilaç yönetimi bloomberg htde konuşma yapıyor sedef ilacı için çalışmamız var diyor almanyaya sene sonunda ihracat yapacagız diyor yatırımcıyı bilgilendiriyor ne güzel. Ah deva yönetimi ah sizde cıkıp şirketinizi tanıtsanız ne olur sanki yatırımcı dostu olsanız. Maslak1 olmasa dünyadan bir haber yaşayacagız.

6.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Genilaç yönetimi bloomberg htde konuşma yapıyor sedef ilacı için çalışmamız var diyor almanyaya sene sonunda ihracat yapacagız diyor yatırımcıyı bilgilendiriyor ne güzel. Ah deva yönetimi ah sizde cıkıp şirketinizi tanıtsanız ne olur sanki yatırımcı dostu olsanız. Maslak1 olmasa dünyadan bir haber yaşayacagız.
    Zaten bu şirketin temel sıkıntısı burada.. Elimde 12-15 arası değişen sayıda şirket var, çoğunluk kısmı paydaşlarını şirketle ilgili haberlerle (yatırımlarda, ihalelerde, yeni iş ilişkilerinde, dönem beklentilerinde) bilgilendiriyor. Bir kaç tanesi ise sadece pas geçemeyeceğin, paylaşmazsan SPK'dan ceza yiyebileceğin haberleri filan paylaşıyor. DEVA da bunlardan birisi maalesef. Şirkette neler olup bittiği ile ilgili hiç bir tanıtım, hiç bir PR çalışması, hiç bir kamuyu bilgilendirme yok. Sanki öcü var, yiyecek şirketi.
    Clausewitz

7.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Zaten bu şirketin temel sıkıntısı burada.. Elimde 12-15 arası değişen sayıda şirket var, çoğunluk kısmı paydaşlarını şirketle ilgili haberlerle (yatırımlarda, ihalelerde, yeni iş ilişkilerinde, dönem beklentilerinde) bilgilendiriyor. Bir kaç tanesi ise sadece pas geçemeyeceğin, paylaşmazsan SPK'dan ceza yiyebileceğin haberleri filan paylaşıyor. DEVA da bunlardan birisi maalesef. Şirkette neler olup bittiği ile ilgili hiç bir tanıtım, hiç bir PR çalışması, hiç bir kamuyu bilgilendirme yok. Sanki öcü var, yiyecek şirketi.
    üzücü gerçekten altın madeninden daha değerli ama sürünüyor işte. Biyoteknolojiyi inceledikte büyüleniyorum derin duygular besliyorum devaya 2 3 seneye (2018de argesine başladıgını hesap ederek 8senelik bir arge sürecinden bahsedilmiş röportajlarda.) seri üretime geçer umarım süreç zorlu ve uzun biyoteknolojik ilaçları üretmiyorken bile böyle karlı ve ucuz birde onları üretmeye başlasa nasıl bir şirkete evrilecek heycan uyandırıcı.

8.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    üzücü gerçekten altın madeninden daha değerli ama sürünüyor işte. Biyoteknolojiyi inceledikte büyüleniyorum derin duygular besliyorum devaya 2 3 seneye (2018de argesine başladıgını hesap ederek 8senelik bir arge sürecinden bahsedilmiş röportajlarda.) seri üretime geçer umarım süreç zorlu ve uzun biyoteknolojik ilaçları üretmiyorken bile böyle karlı ve ucuz birde onları üretmeye başlasa nasıl bir şirkete evrilecek heycan uyandırıcı.
    Bu arada 2018de başladı diye bir sey yok yanlış yönlendirme olmasin ilgili röportaj i buldum 2014yilina aitmis paylaşayım biyoteknoloji calismalarimiz var diye burda bahsediyor devlet desteği olmasi lazim diyor tubitaktan desteğide almış 2014 yilindaki röportaj i birakiyorum buraya https://www.google.com/amp/s/www.san.../haber/amp/965

Sayfa 283/539 İlkİlk ... 183233273281282283284285293333383 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •