Sayfa 297/1252 İlkİlk ... 197247287295296297298299307347397797 ... SonSon
Arama sonucu : 10014 madde; 2,369 - 2,376 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    35,485
     Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    2001 de ki kriz de devletin borçluluğu yüzünden yaşanmıştı.
    devlet benzinin litresine 2.5 tl özel tüketim koydu kaynak yarattı...

Günümüzde ki sorun özel sektör kaynaklı diyeceğim
    ancak özel sektöre kim neden zamanında uyarıda bulunmadı
    uyarı da bulunduysa neden zamanın da yaptırım uygulamadı...
    hepsi soru işareti..
    bu günlerin geleceğini söyleyen insanlar tv lerde boy boy çıkıp söyledi...

Bir diğer ipin uçunu kaçırdığımız konu aşırı lüks tüketim.
    iyi kalite bir alman arabası 150k euro ve üzeri
    her sene yenisi ile değiştirdiler
    cep ,bilgisayar elektrik elektronik malz.

vahşice lüks tüketim arzumuz cari açığında beraberinde getirdi.

cadde de görüyorum gençecik genç kız elinde 7bin lik cep telefonu kolunda 3bin dolarlık çanta
    son model lüks arabasına biniyor .

Tamam zengin dir biner alır.

Ancak zengin olmayan insanlarda lüks tüketim aşırı seviye de
    Ifrat ile tefrit arasinda gidip geliyoruz.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Yasam devam ediyorsa umut vardir her zaman..
    Syg,
    umut fakirin ekmeği inandığım doğruların eğrildiğini gördükçe artık benimde ciddi şüphelerim oluşmaya başladı !

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Dusunce tarzi olarak yazdim ben de.
    Durumun farkli oldugunu biliyorum.
    Bir cok projede hazine garantisi verildi finansmani kolay bulunsun diye.
    Bu ozel sektor borcu birden kamunun uzerine yikilmasin?
    Bu konuda endiselerim var acikcasi.
    Syg,
    - Bu borç hazineye yıkılsa dahi IMF bunu farklı bir kalemde değerlendirecektir. Tamamen kamusallaşmış gibi muamele etmeyecektir.

- Hazine garantili borç çıkarıldığında da özel sektörün borcu ciddi anlamda yüksek. Ayrıca en sorunlu kesim hazine garantili olanlar değil özel sektörün devletten bağımsız olarak aldığı döviz kredileri. Zira bu firmaların satışları ve elde edecekleri gelirler de diğer taraftaki gibi garanti değil. En büyük sorunlardan biri de şu ki, bu borcu kamusallaştırmak gerek iç hukuk gerekse uluslararası standartlar çerçevesinde çok kolay değil.

Sonuçta 2 büyük problem var. Ve bu 2 büyük problemin sonucu olarak sorun IMF prosedürleri ile çözülebilecek bir nitelikte değil. Bu da belki 3. bir problem. Gordiyonun düğümü gibi.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4. beton sektörü,

rant kazançı ,kaymaklı kadayıf dan öte,

bir çok firma kendi asıl işlerinden vazgeçip inşaat faaliyetlerine yöneldi.

devlet tarafından desteklenen inşaat sektörü 4/1 kar marjıyla ağızları sulandırdı.

akmaz kokmaz

satlımazsa da zarar yazmaz.

Ancak inşaat devlerinden biri devrilirse domino etkisiyle bir çoğu iflas eşiğine gelir demiştim.

Yine geçenlerde büyük bir inşaat şirketinin önümüzdeki günlerde konkortado ilan edeceğini ,

düşüncesiz bir şekilde ismini yazarak duyum aldım dedim.

sonra bir arkdaşımın uyarısiyle kaldırdım ismini.

Lise den arkadaşım,

mermer madenciliği yapmakta durumun daha vahim olduğunu

sektörde bir çoğunun batık olduğunu bir yerlerden bir umut bekledikleri söyledi...

kredi aldıkları bankaların, yüzen kredi durumu yüzünden yeniden yapılandırmak da zorlandıklarını.

durumların iç açıçı olmadıklarından bahsetti...

Eylül de tüy dikmeksek iyidir.
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    - Bu borç hazineye yıkılsa dahi IMF bunu farklı bir kalemde değerlendirecektir. Tamamen kamusallaşmış gibi muamele etmeyecektir.

- Hazine garantili borç çıkarıldığında da özel sektörün borcu ciddi anlamda yüksek. Ayrıca en sorunlu kesim hazine garantili olanlar değil özel sektörün devletten bağımsız olarak aldığı döviz kredileri. Zira bu firmaların satışları ve elde edecekleri gelirler de diğer taraftaki gibi garanti değil. En büyük sorunlardan biri de şu ki, bu borcu kamusallaştırmak gerek iç hukuk gerekse uluslararası standartlar çerçevesinde çok kolay değil.

Sonuçta 2 büyük problem var. Ve bu 2 büyük problemin sonucu olarak sorun IMF prosedürleri ile çözülebilecek bir nitelikte değil. Bu da belki 3. bir problem. Gordiyonun düğümü gibi.
    IMF'ten özel sektörün çevrilmesi her geçen gün giderek daha da zorlaşan ve maliyeti yükselen dış borç yükünü karşılaması tabii ki beklenmiyor.

Önemli olan kamunun IMF ile sembolik te olsa kredi anlaşması yapması ve bu kapsamda genişleyici maliye ve para politikalarını dizginlemek durumunda kalması dış finansman kaynakları nezdinde olumlu karşılanır. Karşılığında IMF dışı kaynaklardan gerek özel sektörün gerekse kamunun dış borç yenileme imkanları ve koşullarında iyileşme sağlanır.

İktidar IMF koşullarını kabul etmeye yanaşır mı sorusuna cevabım elbette hayır. Bugüne kadar uygulanan politikalarda her hangi bir değişiklik yok. Hala sürdürülebilir olmayan, son beş yıldır enflasyonla finanse edilen büyümede ısrar devam ediyor. Ancak çok zorda kalınca vatandaş için maalesef çok daha acı verici koşullarda IMF koşullarını kabul etmeye razı olunacaktır.

6. Vakıftan oran alan var mı

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by hayatgusel Yazıyı Oku
    Vakıftan oran alan var mı

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Dolar aylık %4,50, eski yeni müşteri fark etmiyor.

8. Garan ve Hsbc guncel tl oran alan var mi?

SM-J200F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 297/1252 İlkİlk ... 197247287295296297298299307347397797 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •