Sayfa 311/713 İlkİlk ... 211261301309310311312313321361411 ... SonSon
Arama sonucu : 5703 madde; 2,481 - 2,488 arası.

Konu: THYAO - Türk Hava Yolları

1.  Alıntı Originally Posted by EmirLondon Yazıyı Oku
    1 hazirandan bugune kadar agalar 60 milyon civari mal satti. En iyi satici bofa 47.7 milyon lot satmis 48.26 ortalamayla. 50.65 ortalamayla short actim. Onceki mesajlarda bir arkadas bahsetmis havalimanlarinda personel eksikliginden dolayi ucus iptalleri basladi. En buyuk risk bu. Gecen sene 12 den thy alan parasini 4 e katladi. Ucus doluluk oranlari karlilik vs hepsinin fiyatlandigini dusunuyorum. Ayrica thy yukselirken her gun acik yapip aksama acigi kapatmak icin tahtayi yukari suren a1 cuma gunu hisse almis. A1 yine zarar edecek .
    Hem açık açık short açtım diyorsun hem de temennini dile getirip düşecek diyorsun. Milleti de teşvik ediyorsun. Şu yazdığını SPK görse başın belaya gireceği kesin.

2. İsteyen short isteyen long açar, isteyen açığa satar, önemli değil. Shorttan çok batan oldu, yine olabilir. Teminatınızı iyi ayarlayın her iki yönde, batan çok olursa piyasa küçülüyor, likidite ve alan satan azalıyor ama Thy'de bu sorun da olmaz.

Lufthansa'da personel eksikliğ nedeniyle sefer iptalleri olmuş, o da bize yarayabilir, pandemide personel çıkarmışlar şimdi de bulamıyorlarmış. Bunlar hikaye şeyler.

Şirkettre hiçbir sorun yok tam tersi her açıdan iyiye gidiyor. Yut içi bilet fiyat tavanı da yükselmiş.

15 milyar kar açıklasa 75 lirada F/K 5 oluyor diye hatırlıyorum. 1 milyar doların üstünde rahat kar açıklaması lazım.

Fiyat çok arttı diyen olunca bir daha bakıyorum, 20-25 sene önceki fiyatlarda hala. Dolar enflasyonu da var üstelik. Hem de o kadar büyüme olmuş.

Şirkette değil de makro ekonomik riskler var, döviz sıkıntısı artabilir ülkede. Döviz kazandıran ülkenin en değerli markası, tam da işler iyiyken satmaktansa endeks short daha mantıklı. Bu enflasyonda ne kadar mantıklıysa..

O yüzden elimdekiler duruyor. 2 tane de gıda hissem duruyor. Ülke riskinden kurtulmak için ya da bunu hedge etmek için dolar long mantıklı. Çok kötü senaryoda viop doları da işe yaramayabilir, efektif mantıklı.

Bizim ülkemizin batmasına izin vermezler, kısa süreli sorunlar olabilir, kötü senaryo bu şekilde..

İyi senaryoda da shotçuların riski daha çok. İştiraklere yabancı ortak, halka arz seçenekleri düşünülüyor, yönetim açıkladı.
    Seans sonu bir haberle ertesi gün tavandan alınamayabilir böyle bir durumda.

İyi bilanço yaklaştıkça hisse dirileşir, satan olmaz.

Yabancı iyi senaryoda döner alır, savaş çıkınca da sattılar, geri aldılar. Ben o zaman almıştım, buraya yazdım. Keşke hepsini satsalar daha iyi.

Düşerse alırım var benim. Herkes pozisyonunu kendine göre ayarlasın. Ne yaptığınızı bilerek yapın Her iki yönde de riskler var. Kaldıraç/kredi kullanmayana her iki yönde de pek bir şey olmaz. Pozisyondan sakin bir şekilde düşünerek çıkma şansınız olur.

3. Hisseyi 10tlden almamis 5 e katlayip fiyat 50 ye gelince aliyor sonra 100 olacak 200 olacak diyor bu suc olmuyor ben de agalar 60 milyon lot satmis hisse dusebilir diyorum acikca pozisyonumu yaziyorum benim yaptigim suc mu oluyor. Ben kimseye alin veya satin demiyorum. Forumda yukselis bekleyen arkadaslari da okuyorum ve saygi duyuyorum fikirlerine. Isine gelmeyen engeller yazilarimi okumaz. Spkya sikayet etmek isteyen artuk gibilerine yol acik, sikayet edebilirler. Ama bu hisse duserse artuk efendi o zaman ben de senin icin vatandasa 50 tlden thy aldirdi garibanlari zarar ettirdi derim .

4. Pozisyonu yazmak, düşünce açıklamak suç değil. Yazıp tersini yapmak ve menfaat elde etmek suç oluyor.
    Thy'de böyle manipülasyon olmaz büyük hisse.

Düşüşe ve yükselişe inananlar olduğu için piyasa oluşuyor zaten. Normal bu.
    Burada yazmayla fiyat düşmez çıkmaz

Olumsuz bilgi haber varsa yazın görelim, gerekirse biz de satalim.
    Bu hissede ben olumsuzluk göremedim.
    Ben 10 lu fiyatlardan aldım. Buralardan alın satın demiyorum ama her fiyatta her iki yönlü riskler vardır, gerçek piyasalarda her iki yönde de tecrübeli, bilgili kisiler olduğu gibi acemiler de vardır.

5. Ben dahil temennisini açıklayanlar önce sebebini açıklıyor, sonra yazının sonuna da YTD yazıyoruz. Cuma günü bir arkadaş çıkacağı kadar çıktı, 30’lara düşer dediğinde belki birileri korkudan sattı. Hisse 48,90’lardan tepki verip 50’lerde kapattı. Varsa böyle etkilenip satanın zararının vebali yok mu? Ha şunu dersiniz “arkadaşlar ben sattım, kalanlara hayırlı kazançlar” demek var ki bunda bir beis yok. Ama “Ben sattım çünkü düşecek demek” te apaçık bir endişe panik yaratmak var.

6.  Alıntı Originally Posted by surcontre Yazıyı Oku
    Pozisyonu yazmak, düşünce açıklamak suç değil. Yazıp tersini yapmak ve menfaat elde etmek suç oluyor.
    Thy'de böyle manipülasyon olmaz büyük hisse.

Düşüşe ve yükselişe inananlar olduğu için piyasa oluşuyor zaten. Normal bu.
    Burada yazmayla fiyat düşmez çıkmaz

Olumsuz bilgi haber varsa yazın görelim, gerekirse biz de satalim.
    Bu hissede ben olumsuzluk göremedim.
    Ben 10 lu fiyatlardan aldım. Buralardan alın satın demiyorum ama her fiyatta her iki yönlü riskler vardır, gerçek piyasalarda her iki yönde de tecrübeli, bilgili kisiler olduğu gibi acemiler de vardır.
    Yabanci havayollarinin fiyatlari son 5 yilda 3 te bir fiyatina inmis . 10 da 1 fiyata inen de var ( air france 12 eurodan 1,20 euroya inmis) thy son 1 senede 1 dolardan 3 dolara cikmis. Yolcu sayisinin artisini ve gelecek olan super bilancoyu fiyatladigini dusunuyorum. Personel eksikligi yuzunden olabilecek ucus iptallerini bazi arkadaslar yanlis anlamis , lufthansanin personel eksikligi bize yarar diyorlar ama mesele o degil. Havalimanlarinda yer hizmetlerini veren personelin eksikligi grev vs durumlarinda ucuslar iptal olunca butun havayollarini olumsuz etkiler bu durum. Hissede yukselis olacaksa son 3 haftada adamlar niye 60 milyon lot satti 48-49 ortalamayla? Benim onemsedigim nokta burasi. Belki de once 40 civarina basarlar sonra donup sattiklarindan daha fazla mal alip hisseyi 100 e de goturebilirler. Hrc 1200 dolardan dususe gectiginde eregli tarikatinin muridleri bu hisse duser mal kitliyorlar diyenleri tasa tutuyorlar eregli seneye 8 tl temettu verecek dusemez diye. Eregli 27 civarina indi dimi? Bunu niye anlattim , bir forumda sadece gazci tayfayi dinlersen zarar edersin , onlar surekli 100 olacak 200 olacak der. Akilli insan 2 tarafi da okur kendi akliyla karar verir. Bazi armutlar da seni spkya sikayet edecem ayagi yapar. Ulan ben adam gibi fikrimi yazmisim short poz aldigimi da yazmisim , duserse kar ederim yukselirse zarar. Hisse burda 10 tl yukselse 200 bine yakin zarar yazacam sen mi karsilayacaksin zarari mi da bana akil veriyorsun? ( Lafim sana degil surcontre , yukardaki armuta )

7. Yeni bir medya haberi daha aşağıda ,,,

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rus şirketlere uygulanan ambargolar yabancı havayolları için ekstra bir pazar oluşturdu.

Yabancı ülkelere ait 30 havayolu şirketi Rusya operasyonlarına devam ederken listenin üst sıralarında THY ve Pegasus da yerini aldı.

Türk Hava Yolları (THY) bin 195 uçuşla Rusya pazarının lideri konumunda. Pegasus Havayolları da 146 uçuşla listenin 6'ncı sırasında.

Pegasus'un Rusya pazarında uçuşlarını daha da artıracağı belirtiliyor.

Guzel haberler gelmeye devam ediyor. Temmuz ilk haftalarinda 3 aylik toplam veriler açıklanmaya başlar. Gariksel olarak 1 Temmuz da zaten sıkışma olacak. Bunlarin birleşimi ile yeni yukarı kanala devam etmesini bekliyorum ben. Çoğu sektör iyi durumda değil ama THY bu sene rekor açıklayacak bunu bekliyorum. Bakalim bizi nerelere götürecek.

Tavsiye içermez kendi düşüncem dır

8.  Alıntı Originally Posted by balina Yazıyı Oku
    Bddk non son kararları thy yi nasıl etkiler bilen arkadaş varsa yazarsa sevinirim
    Hocam THY'nin devlet politikalarina aykırı hareket etmesini beklemiyorum. Kararlara uyacaktır.

THY yerine göre kredi çekebilir. Çünkü uçak alımları da olacak. Ihtiyaci olduğunda Kredi çekme olayında sorun yaşayacağını hiç sanmıyorum.

Ama bu gelen son kararı iyi bilmek ve anlamak gerekiyor öncelikle. Bana göre şunu demiş ((Eger şirketler ticari kredi kullanmak istiyorlarsa eğer KÜÇÜK şirketler 15 milyon dan az doviz bulundurabilir, BÜYÜK şirketler cirosunun %10 unun altında doviz bulundurabilir. Uzerinde doviz bulunduran ticari krediden faydalanamaz. Ayrica piyasadaki doviz miktarinin yaklasik %60-70 araligi şirketlerin hesabında olduğunu okumuştum bir medya haberinde. ))
    Buna bakarsak eğer şirketler artik fazla doviz alamayacaklar kendi hesaplarına. Zaten halihazırda bazı şirketler de baya fazla doviz var deniliyor. Demek ki şirketler biraz biraz doviz bozduracaklar. Tabi bu 1-2 ay doviz satışı şeklinde devam edebilir ama sonrasında yataya baglar diye düşünüyorum. Tabi denge için doların nerelere ineceği belli olmaz. Ama ben bu kararın doların yükselmesini engelleyecek güzel alınmış bir karar olarak değerlendiriyorum.

Artık piyasada doların dengelenmesini bekliyorum. Dolar için Yükseliş olması bu saatten sonra bana göre zor ihtimal. Zaten yabancı oranı bile %34 civarında idi geçen hafta. Daha aşağısı bence zor gibi. Tabi birde Amerikan piyasaları yükseliş trendine heran başlayabilir. Eğer boğa piyasasi başlarsa bizdede olumlu havanin artmasini bekliyorum.
    Birde kısa dipnot , grafiksel olarak 1 Temmuzda THY hissesinde grafiksel sıkışma olacak sanırım. Temmuz ilk haftası yolcu verileri gelebilir. Ayrica yolcu verileri gelmesinden sonra bilanço tahminleri gelecek. Yani olumlu baya veriler gelecek.

Ben THY için iyi şeyler bekliyorum. Kisada bakarsaniz balinalar küçük şoklar yapabilir, panik yapanlarin mallarini alabilir. Orta vade bakarsaniz duruma daha iyi olur bence

Tavsiye içermez kendi düşüncem dır

Sayfa 311/713 İlkİlk ... 211261301309310311312313321361411 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •