Sayfa 328/1312 İlkİlk ... 228278318326327328329330338378428828 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 2,617 - 2,624 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    teşekkürler, kiracı çıkmak istemez ise dava açmadan çıkarabilir mi?..
    hayır çıkaramaz dava açması lazım, sonuçta kolunuzdan tutup çıkaracak hali yok.
    davayı kaybederseniz masrafları v.s. ödersiniz ayrıca.

10 yıl meselesinde süreyi iyi araştırın derim, bildiğim kadarıyla bunun hesaplanması pratikte 12 seneyi buluyor.

2. Dava nedir yahu ! Ya şu kadar kirayı her ay ödersin yada kapı dışarı dersin olur biter. Elbette şaka ..... Yalnız her akşam yandaş kanallarda ekonomik sıkıntılardan hiç haber yokken ; sürekli okul bahçelerinde ki kavgalar ve mahalle aralarındaki çatışmaları gösteriyorlar. Mesela 2 kez ev sahibi - kiracı çatışması izlettiler. Birinde kiracı ev sahibini öldürdü. Diğerinde dükkanındaki kiracı elektrikçiye kirayı artırmıyor diye baskın yapan yaşlı ev sahibinin yediği sopayı.....

3. Bu zor günlerde empati yaparak , ev sahibi ve kiracı karşılıklı anlayış göstermeli. 2 yıl önce oturmaya başlamış bir kiracıya '' piyasa şöyle , benim evim de böyle şu kadar zam isterim '' demek ayıptır. Ama kiracı da TUİK kira artırım oranındaki artışı bile yapmaktan kaçmamalı. Hatta imkanı varsa misal açıklanan oran 17 ise iyi niyet göstergesi olarak 18 yapmalı.

Yoksa bir ceviz kabuğunu doldurmayacak işler için inatlaşarak işleri çıkmaza sokmak herkese zarar verir.

Eve para yatıranlara acıyorum.!!!
    Bu fimin sonu çook ama çook hüzünlü bitecek.!!
    Kendime masallar.!!!
    Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.!!
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

5.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Bu zor günlerde empati yaparak , ev sahibi ve kiracı karşılıklı anlayış göstermeli. 2 yıl önce oturmaya başlamış bir kiracıya '' piyasa şöyle , benim evim de böyle şu kadar zam isterim '' demek ayıptır. Ama kiracı da TUİK kira artırım oranındaki artışı bile yapmaktan kaçmamalı. Hatta imkanı varsa misal açıklanan oran 17 ise iyi niyet göstergesi olarak 18 yapmalı.

Yoksa bir ceviz kabuğunu doldurmayacak işler için inatlaşarak işleri çıkmaza sokmak herkese zarar verir.
    Valla ne insanlar var, çeşit çeşit..

Geçenlerden bir arkadaş, çocukların okulu devam ettiğinden mecburen başka bir şehirde yaşamaya devam ediyor, 1-2 sene sonra memleketine gidip kendi evine yerleşecek.

3 yıldır aynı evde, kontrat 5 yıllıkmış, bütün kiraları düzenli ödemiş, kirası da 2000 TL. Normalde TÜFE oranında arttırması lazım, ev sahibi kiralar çok arttı daha çok arttır demiş, 2750 demiş, sonra 3000 demiş, ev sahibi 3500 demiş ayrıyeten yeni kontrat yapacaz, tamam demiş arkadaş. Tam kontratı yaparken, bir de tahliye sözleşmesi yapacağız demiş ev sahibi, ben demiş zaten 2 yıl sonra gideceğim tahliye sözleşmesine gerek yok ama olsun tamam demiş, ev sahibi tahliye sözleşmesini noterde yapacaz her sene de yenileyeceğiz deyince, en sonunda tepesi atmış arkadaşın ev taşıdı. Fiyat yine 3500 hem daha geniş hem de yeni dedi.

Sonra ev noldu dedim, ev sahibi 4000 demiş iki ay boş geçince 3500 e vermiş, ee 2 tane 3500 7000 yapar böl 12 ye 583, senin verdiğin ev gene geldi 3500-500 e noldu yani şimdi..

Her sene noterden tahliye sözleşmesi yapmak nedir yaw, biz evi yıkmasın, pencereleri kemirmesin, kirayı da zamanında ödesin yeter diyoruz. Başka bir arkadaş da bir sene kira alamadı kiracıdan adamlar komple batıkmış, maaş hesabında haciz kuyruğu var, neyimi alcan canımı mı diyor, meğer bunlar birkaç senedir böyle takılıyorlarmış, o ev senin bu ev benim, dışarıdan bakınca da emekli öğretmen karı koca, koca müdürmüş. Allah düzgün insanlara rast getirsin, yoksa dediğim gibi çeşit çeşit yaratmış..

6.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Eğer ev fiyatı, kira çarpanı ile orantılıysa, kirada gelirle orantılı ise, gelir dolar cinsinden artmıyorsa, sanırım aradaki bu bağın koptuğunu söyleyebiliriz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Bir mal hangi para birimi ile en çok trade ediliyorsa o cinsten bir varlıktır.

Örneklerle açıklayalım:

Örnek 1: Altın. Altın dünyada en çok dolar ile trade ediliyor dolayısı ile dolar cinsi bir varlıktır. Yani altının tabanında dolar var. Eskiden bunun tam tersi idi. Doların tabanında altın vardı ama o dönem biteli baya oldu.

Örnek 2: Petrol. Altın ile söylediklerim aynen geçerli.

Örnek 3: Amerika'daki emlak sektörü. Müşterilerin tamamına yakını malı dolarla aldığı için Amerika'da emlak sektörü doğal olarak dolar tabanlı bir yatırımdır.

Örnek 4: Almanya'daki evler. Burada da evlerin tabanı Euro'dur. Örnek 3'teki söylediklerim geçerli. Tek fark Usd yerine Eur var.

Örnek 5: Türkiye'deki emlak sektörü. Türkiye'de evlerin çoğunun satışı TL kazanan halka yapıldığı sürece TR'de de emlak sektörü TL bazlı bir yatırımdır. Evleri dolar cinsinden fiyatlamak bir yere kadar insanları kandırır ama kişiler dolarla maaş almadıklarından dolayı öyle veya böyle bir yerde dolarımız bitecek ve gerçeklerle başbaşa kalacağız. Evet yanlış duymadınız, dolarla maaş almıyoruz. Yine bu yüzdendir ki, sadece yabancılara satış yapan evler/projeler türedi. E bunların muhattabı da TC vatandaşları değil. Zaten istesen de sana satmıyorlar. E bu projeler ile, normal TC vatandaşına satışı yapılan evlerin arasında niye bir bağlantı olsun ki? İkisi farklı piyasalara hitap ediyor zaten.

Örnek 6: Borsa İstanbul. Örnek 5'teki gibi... Hisselerin çoğunluğu yine yerli yatırımcıda. Yerli yatırımcı TL ile maaş alıyor. O yüzden buradaki yatırımların tabanı da TL'dir. Yabancı yatırımcı da var ama son baktığımda 40% küsür bir şeydi bu. Yine emlak ile karşılaştırınca oran daha yüksektir sanıyorum. Yani Türkiye'deki evlerin 40%'ı yabancıların olamaz değil mi? O yüzden bist için, TR emlak sektörüne göre daha bir dolar tabanlı diyebiliriz.

Öyleyken beyle. Daha geniş yazardım da işe yetişcem

ytd

7. Örnek 7'ye Venezuela üzerinden yürüyecektim ama geçen seneden bu yana Venezuela'da bir takım gelişmeler oldu galiba. Geçen sene bu başlıkta paylaşılan Venezuela'daki o ucuz emlak ilanlarını bugün bulamadım. Fiyatlar dolar cinsinden 250bin, 3milyon diye uçup gidiyor ilan sitelerinde.

Acaba ilan siteleri mi bir halt karıştırıyor diye şuraya bakayım dedim buradaki karşılaştırmaya da baya şaşırdım.

https://www.numbeo.com/cost-of-livin...city2=Istanbul

Numbeo'ya göre Caracas ile İstanbul'da yaşamanın maliyeti neredeyse aynı!? Emlak metrekare fiyatları bile aynı... Aşağı yukarı $1000... Hatta hatta çoğu seçenekte İstanbul Caracas'a göre daha ucuz. Sabah sabah şok. Caracas da şahlanma dönemine girdi galiba son 1 senede. Ortalama ücret 280 dolar diyor, istanbul için ise 300 küsür dolar...

Neyse yani Örnek7'nin ana fikri de aşağı yukarı hiperenflasyonda $5 dolara inen asgari ücret yüzünden Ev fiyatlarının $500, $1000 dolara kadar gerilediği idi. Geçen sene bu başlıkta bir emlak sitesinde Venezuela'daki en pahalı konutun fiyat 15-20bin TL civarı idi ama şu an ne olduysa baya farklı durumlar galiba.

8. Şu siteye göre 90 - 120 m2 arasındaki evler için Venezuela'daki satılık ev fiyatları 15 bin dolardan 120 bin dolara kadar gidiyor (fiyata göre sıralanan 18 sayfadan ilk ve son sayfayı yok saydım). Medyan fiyat 44bin dolar.

Düzeltme: Caracas -> Venezuela

Sayfa 328/1312 İlkİlk ... 228278318326327328329330338378428828 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •