Sayfa 33/78 İlkİlk ... 23313233343543 ... SonSon
Arama sonucu : 621 madde; 257 - 264 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

1.  Alıntı Originally Posted by kaucuk Yazıyı Oku
    Bu ne demek simdi. Isyat bir yatirim ortakligi yani bir EFT, takaslanabilir fon (exchange traded fund), yani yatirim riskinin dagildigi bir fon ve sermaye piyasasinda islem gorur bir fon. Fon yanlis yapmaz, yoneticileri yanlis yapar o da fonun portfoy dagilimiyla ortaya cikar. Bir yanlisi varsa, piyasa affetmez ve karliligi duserdi, zincir reaksiyon ile temettusu etkilenirdi. Bu nedenledir ki, temettu de sureklilik = yonetim becerisi.

Anlamadiginiz ve anlamak istemediginiz nokta bu, isyatirim temettusunu kesmesi bizim icin politika degisikligi ya da karliligin etkilenmesi anlamina gelir ve her iki durumda da zaten temettu yatirimcisinin ilgilenmeyecegi gruba dahildir.

Bu arada, isyatirimin yatirim yapmasi derken neyi kastettiniz ? Isyatirim net aktiflerini arttirsin demek istediyseniz, bu yukarida acikladigim sekilde temettu politikasini etkileyecekse, yatirimci kaybetme riski var
    Is yatirim 3 5 sene once bankadan kredi borcu alip temettu dagitti.

Daha ne denilebilir bilmiyorum
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    TOFAŞ hisse senedinin yakın zamanda yükseleceğini düşünüyorum. AL sat yatırım tavsiyesi olarak söylemiyorum. Arşivlemek için yazıyorum.

Burada dursun bakalım ne olacak.

neredeyse 4 saatir öz sermaye ve piyasa değeri ilişkisini kontrol ediyorum.

Tutarlı çok fazla istatistikle karşılaştım size videoyla anlatabilirim belki bilgilendirme amaçlı olarak.

Bir kaç örnek vereceğim. TÜM örnekler 2012 yıl sonundan bugun aralığındaki değişimi gösteriyor.

NOT:PP/DD yüksek çıkanlar

1.ihtimal yataya saracak
    2.ihtimal düşecek
    3.ihtimal 2018 yıl sonu öz sermayesini ciddi arttıracak.

TOFAŞTAN başlayayım bu kez.

özsermayesini 1,73 kat arttırmış her senede ortalama %4 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 2,59 kat artmış. 2012 yılı pp/dd biraz düşük kalmış onunda etkisi var getiride.

ASELS

özsermayesini 3,98 kat arttırmış her senede ortalama %0,60 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 6,29 kat artmış. son bilancoya göre pp/dd ortalamanın 2 kat üzerinde görünüyor.

BANVT

özsermayesini 4,00 kat arttırmış sadece ilk sene(2012) %3 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 3,86 kat artmış. son bilancoya göre pp/dd ortalamanın yarım puan uzerınde görünüyor.

TBORG

özsermayesini 6,95 kat arttırmış son iki yıl ortalama %0,40 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 6,67 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd normal görünüyor.

PETKM

özsermayesini 2,27 kat arttırmış her senede ortalama %6 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 4,12 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın 2 kat üzerinde görünüyor.

EREGL

özsermayesini 2,59 kat arttırmış her senede ortalama %7,70 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 5,00 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın 2 kat üzerinde görünüyor.

EGEEN

özsermayesini 4,66 kat arttırmış her senede ortalama %4,60 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 6,32 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamaya yakın seyretmekte.

KRDMD

özsermayesini 2,14 kat arttırmış 3 kere temettü dağıtmış ortalama %5,00 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 3,90 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın çok az üzerinde görünüyor.

SASA

özsermayesini 4,67 kat arttırmış bir kere dağıtılan %7,84 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 18,00 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın 4 kat üzerinde görünüyor.

TUPRS

özsermayesini 2,14 kat arttırmış her senede ortalama %6,00 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 2,18 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın çok az üzerinde görünüyor.

TCELL

özsermayesini 1,16 kat arttırmış son 4 senede ortalama %10,00 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 1,22 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın civarlarda görünüyor.

FROTO

özsermayesini 1,85 kat arttırmış her senede ortalama %4,00 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 2,90 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın 1,7 kat üzerinde görünüyor.

HEKTS

özsermayesini 1,40 kat arttırmış her senede ortalama %9,00 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 5,49 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın 3 kat üzerinde görünüyor.

MARDN

özsermayesini 1,20 kat arttırmış her senede ortalama %8,70 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) -%20 değer kaybetmiş. Son bilancoya göre pp/dd ortalama civarda görünüyor. 2012 yılı pp/dd ortalamanın 1,5 kat yüksek görünüyor.

SODA

özsermayesini 3,22 kat arttırmış her senede ortalama %4,00 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 4,41 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın çok çok az üzerinde görünüyor.

TAVHL

özsermayesini 3,39 kat arttırmış her senede ortalama %4,00 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 2,75 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın 1,25 kat Altında görünüyor.

YATAS

özsermayesini 3,20 kat arttırmış her senede ortalama %0 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 25,00 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın 5 kat üzerinde görünüyor.

BEn net bir ilişki gördüğümü sanıyorum. Bu sistemi excel yapmalıyız.
    EKLEME:

Yeni şirketler arasında PSDTC ULLUN ULUSE GIBI hisseler var. onlarıda ekledım.

PSDTC

özsermayesini 5,50 kat arttırmış her senede ortalama %10,00 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı 2014 ten bu yana (temettü dahil) 1,24 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamaya yakın görünüyor.

ULUUN

özsermayesini 4,14 kat arttırmış her senede ortalama %1,50 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı 2014 ten bu yana (temettü dahil) -%6 değer kaybetmiş. Son bilancoya göre pp/dd ortalamaya yakın görünüyor.

ULUSE

özsermayesini 3,50 kat arttırmış her senede ortalama %3,20 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı 2014 ten bu yana (temettü dahil) 1,42 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın çok çok az üzerinde görünüyor.

PETUN

özsermayesini 1,50 kat arttırmış her senede ortalama %6,00 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 1,48 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın biraz altında görünüyor.

PINSU

özsermayesini %20 değer kaybetmiş bir kere %5,37 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 1,65 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın az üzerinde görünüyor.

PNSUT

özsermayesini 1,58 kat arttırmış her senede ortalama %5,00 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) -%24 değer kaybetmiş. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın %50 Altında görünüyor.

MYNETTE en çok izlenenler listesinden hisseler merak ettım

GEREL

özsermayesini 2,82 kat arttırmış her senede ortalama %0,00 temettü verimliliği var.

Hisse fiyatı aynı sure zarfında (temettü dahil) 6,30 kat artmış. Son bilancoya göre pp/dd ortalamanın 2,20 kat üzerinde görünüyor.

NOT PİYASA DEĞERİNİ PROGRAM TEMETTÜ HARİÇ HESAPLIYOR OLABILIR BUNU ARASTIRIYORUM SIMDI
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

3. EN YUKSEK TEMETTÜ VERMİŞ HİSSELERDEN 5 tane sayarmısınız piyasa degerini kontrol edecegım.

Yahoo gibi bakıyor piyasa degerıne sanırım. YUKSEK TEMETTÜ VERENLERLE KONTROL ETMELIYIZ

4. Birisi twtterdan yazmış.

5. HEKTS Son bilanco belkide bazen herşey için çok geç olabilir...

6. Piyasa degeri yukselıs hareketını sıstem temettü hariç hesapladıgını farkettım.

Yukarıdakı yazdıklarımda Temettü dahil yazanları temettü hariç olarak okumalısınız.

Exceli yaparken düzeltilmiş fiyatları baz alarak performans ölçmemiz gerekecek

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    HEKTS Son bilanco belkide bazen herşey için çok geç olabilir...

Benim iyi yerden maliyetlenme gibi bir yeteneğim olmaması nedeniyle kullandığım formül yatırımı yöntemine göre ;

topiğimde anlattığım formüle göre ; örneğin HEKTAŞ'ı 2016/12 bilançosundaki TV değerine göre alıp, 2017/12 dönemine kadar taşıyacaktım ve yaklaşık olarak % 93 getiri sağlayacaktım.

TV ile PİYASA DEĞERİ arasındaki ilişkinin NE KADAR AÇIK olduğunu görebiliyor musunuz ?

https://www.youtube.com/watch?v=reNzyLi7CCc

8.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Benim iyi yerden maliyetlenme gibi bir yeteneğim olmaması nedeniyle kullandığım formül yatırımı yöntemine göre ;

topiğimde anlattığım formüle göre ; örneğin HEKTAŞ'ı 2016/12 bilançosundaki TV değerine göre alıp, 2017/12 dönemine kadar taşıyacaktım ve yaklaşık olarak % 93 getiri sağlayacaktım.

TV ile PİYASA DEĞERİ arasındaki ilişkinin NE KADAR AÇIK olduğunu görebiliyor musunuz ?

https://www.youtube.com/watch?v=reNzyLi7CCc
    Daha fazla ornek lazim.hocam

Sayfa 33/78 İlkİlk ... 23313233343543 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •