Sayfa 330/605 İlkİlk ... 230280320328329330331332340380430 ... SonSon
Arama sonucu : 4839 madde; 2,633 - 2,640 arası.

Konu: JANTS - Jantsa Jant Sanayi

Son durum

Kesinlikle YTD.
    Güvenme insanların samimiyetine menfaatleri uğruna gelirler vecd'e Cenneti vaad etmeseydi şayet rabbine bile etmezlerdi secde !!!

2.  Alıntı Originally Posted by katti Yazıyı Oku
    Son durum

Kesinlikle YTD.
    bendeki teknik grafikte macd daha yeni fiyatı keserek al sinyali vermiş...rsi yavaş yavaş satış bölgesine yaklaşıyor...ilk trend direnci 295 civarında...bir üst trend direnci ise 320 civarlarında..

ama bu teknikler ne kadar işe yarayabilir ki ?? yüksek bedelsiz veren kartonun 700 lerden 3 500 lere gitmesini hangi teknik açıklayabilir ki ...kartonun rsi si ,macd ı , bolingeri , trend çizgileri tamamen anlamsızlaşmadı mı ???

ve yine bedelsiz yolundaki bryat ta fiyat 90 lardan 460 a giderken de teknik anlamsızlaşmadı mı ??

o halde mantık olarak baktığımızda bedelsiz veren kartonda teknik analiz tamamen çöp olmuş ise ve yine bu yoldaki bryatta teknik analiz yine çöp olmuş ise iki hafta önce alcar ,bryat ve jantsa aynı beklentiler ile aynı 230 fiyat seviyelerinde ise alcar ve jantsada da tekniğin çöp olma ihtimali çok yüksektir diyebiliriz...

burada tıpkı borsaya son bir yıl içinde girmiş ne teknik nede temel analiz bilen cahil yeni bir yatırımcının gözünden düz mantık ile yaklaşmak gerekiyor ( ki zaten son bir yılda en çok bu yatırımcı gurubu para kazandı...kendini bilmiş kabul edenlerin kazançları çok sınırlı kaldı..çünkü kendilerini teknik ve temel analiz ile sınırladılar ve o verilere kendileri hapsettiler...)

bu mantığa göre aynı beklentiler ile hareket eden ve yakın zamanda bile fiyatları aynı olan üç hissenin fiyatları da yine birbirine yakın olmalıdır...460 tl olan bryatı alcar neden takip etmesin ?...yine alcarı da neden jantsa takip etmesin ?? ki hatırlayacak olursak iki ay önce jantsa bu iki hissenin de en az %30 yukarısında idi...
    Son düzenleme : keko; 19-12-2020 saat: 10:07.
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. zaman zaman çok tecrübeli borsa yatırımcı arkadaşlar ile sohbet ettiğimizde neden çok kazanamıyoruzun sohbetlerini yapıyoruz..yine son bir yılda borsaya yeni girmiş teknik ,temel ,takas analizlerinin t sini bilmeyen hatta bunları bırakın tradenin bile ne olduğunu bilmeyen cahil saydığımız bu yatırımcı grubun nasıl oluyor da son bir yılda en az 5-10 kat kazandığını aramızda konuşuyoruz..

bunun nedeni galiba bu yatırımcı grubunun çok basit ve net düşünüyor olmasıdır..borsada rüzgar hangi sektöre kaydıysa cesaret ile çok ani ve hızlı bir şekilde hisse alabiliyor olmaları ve düz mantıklarını çok hızlı çalıştırıyor olmalarıdır...güya bilenler bir hisseyi almadan önce bir hafta boyuca temelini ,beklentilerini ve tekniğini inceledikten sonra karar verebiliyor...uygun gördüğünde de hissenin bayağı yol aldığını görüyor bu sefer de risk görüp hiç almıyor...

işte çok bilenlerin az kazanması hiç bilmeyenlerin de çok kazanmasının nedeni budur...

geçen gün bir arkadaş endeks artık düzeltmeye girmek üzeredir sizce jantsa alınır mı türünden bir şeyler sormuştu bana...işte ben de cahil bir yatırımcının düz mantığı ile cevap vermiş idim...o cevabımda bizim elimizde 1 varsa ağaların elinde 1000 vardır dolası ile ağaların riski daha fazladır demiştim...yine iki hafta önce bryat ile aynı fiyat seviyelerinde iken jantsa şu anda geride kalmış ise bu fark bir şekilde kapanmalı mealinde bir cevap vermiştim....pek de derinliği olmayan bu düz mantık bizi doğruya götürdü..

bazen çok karmaşık soruların cevabı çok basit olabiliyor arkadaşlar...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

4. bu çok basit düz mantığı kurduğumuzda şöyle bir tablo ortaya çıkıyor..

iki ay önce bryat ve alcarın en az %30 üzerinde olan bir jantsa , yine iki hafta önce bryat ile alcar ile 230 civarlarında dengelenmiş olan bir jantsada bu denge bryatın lehine bozulmuş ise geride kalan alcar ve jantsanın da bu açıklarını bir şekilde kapatmaları gerekiyor...

sanırım ne teknik ne temel nede takas analizi bu basit cevabı verebilecek yeterlilikte görünmüyor....evet ne yazık ki borsa 10 bilinmeyenli bir denklem gibidir ve bazen çok karışık soruların cevabını çok cahil bir insan verebiliyor...bu cahil insan çok da kazanıyorsa bence onun da düşüncelerine değer vermek gerekiyor...

5.  Alıntı Originally Posted by Nedensiz Yazıyı Oku
    Daha önce yazdım alcarı takip ediyor grafikleri açın bakın aynı dedim silkeleme vs bilmem ekrandan 1-2 hafta uzak duran kazanır
    bryat ve alcar brütte..bu yüzden de güzel çıkıyorlar...biz brütte olmadığımız için bir sürü çakal musallat oluyor hisseye...aynı şartlarda olsaydık tahminlerime göre bryat ,alcar ve jantsanın fiyatları birbirine çok yakın olacaktı...önümüzdeki günlerde bir şekilde bu üç hissenin de fiyatlarının birbirine yaklaşacağını düşünüyorum...bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak ?? ben de merak ile izliyor olacağım...

6.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    bu çok basit düz mantığı kurduğumuzda şöyle bir tablo ortaya çıkıyor..

iki ay önce bryat ve alcarın en az %30 üzerinde olan bir jantsa , yine iki hafta önce bryat ile alcar ile 230 civarlarında dengelenmiş olan bir jantsada bu denge bryatın lehine bozulmuş ise geride kalan alcar ve jantsanın da bu açıklarını bir şekilde kapatmaları gerekiyor...

sanırım ne teknik ne temel nede takas analizi bu basit cevabı verebilecek yeterlilikte görünmüyor....evet ne yazık ki borsa 10 bilinmeyenli bir denklem gibidir ve bazen çok karışık soruların cevabını çok cahil bir insan verebiliyor...bu cahil insan çok da kazanıyorsa bence onun da düşüncelerine değer vermek gerekiyor...
    sn keko yorum ve düşüncelerinizde haklısınız,
    "bin bilsende gene de bir bilene sor" gibi bir özdeyişimiz de var. referans hisselerin sürü psikolojisiyle birbirlerini takip etikleride ortada, bu yüksek fiyatlamanin baska bir izahi daha olabilir, belkide endeks çok daha yukarıları hedeflemiş olabilir, ihtimal dahilinde...

7. yukarıdaki grafik 26,09,2020 tarihinde yani yaklaşık 2 ay öncesinin grafiğidir...o tarihlerde jantsa kapanış olarak 181 tl deymiş...alcar 70 tl civarında ,bryat ise 40 tl civarlarındaymış... geçen sürede bryat 460 tl ye fırlamış...alcar 288 tl ye jantsa ise 280 tl ye gelebilmiş... aralarında en az çıkanı jantsa olmuş...

cahil düz mantığıyla düşündüğümüzde bir şekilde jantsanın yükselmesi gerekiyor diyor mantık...artık bu gerçekleşir mi ?? endeks beklenen düzeltmeyi yapar mı ?? bu üç hisse endeksten etkilenir mi ?? bilemiyorum...

ama bir süre cahil cahil yerimde oturmak istiyorum...bakalım nasipte neler olacak ?? gerçekten de nasip olmayınca ne kadar bilersen bil pek de kazanamazsın...önce nasip ...sonra cesaret sonra da bilgi ve tecrübe....

8.  Alıntı Originally Posted by foton Yazıyı Oku
    sn keko yorum ve düşüncelerinizde haklısınız,
    "bin bilsende gene de bir bilene sor" gibi bir özdeyişimiz de var. referans hisselerin sürü psikolojisiyle birbirlerini takip etikleride ortada, bu yüksek fiyatlamanin baska bir izahi daha olabilir, belkide endeks çok daha yukarıları hedeflemiş olabilir, ihtimal dahilinde...
    ben endeksin pek takılmadığını düşünüyorum...özelikle de bedelsiz beklentili hisselerde...gördüğüm kadarıyla düz ve basit bir mantık ile bu hisseler hareket ediyor...

Sayfa 330/605 İlkİlk ... 230280320328329330331332340380430 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •